پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۵:۰۸

استانها

پیگیری سوژه مردم /پیگیری رفع مشکلات معلمان غیردولتی مازندران

فارس من| قربان‌زاده: آموزش و پرورش متولی رسیدگی به معلمان مدارس غیردولتی نیست

رئیس اداره مدارس غیردولتی و مشارکت‌های مردمی مازندران با اشاره به اینکه آموزش و پرورش بخش بیمه و حقوق مراکز غیردولتی را فقط نظارت می‌کند، گفت: رسیدگی مراکز غیردولتی مربوط به بخش خصوصی و اداره کار و تأمین اجتماعی است و متولی آن آموزش و پرورش نیست؛ آموزش و پرورش این مراکز را واگذار کرده و تابع قوانین خصوصی هستند.

فارس من| قربان‌زاده: آموزش و پرورش متولی رسیدگی به معلمان مدارس غیردولتی نیست

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری،سوژه مردمی با عنوان «رفع مشکلات معلمان غیردولتی استان مازندران» در سامانه فارس من به ثبت رسیده است.

مدارس غیردولتی از نداشتن امنیت شغلی و اخراج بیشتر معلمان و نداشتن حقوق مکفی از ۹۰ هزار تومان تا۸۰۰ هزار تومان، نداشتن بیمه و عدم رسیدگی آموزش و پرورش نسبت به مشکلات پیش‌آمده و به رسمیت نشناختن معلمان نیروی آزاد از جانب آموزش و پرورش را از جمله مشکلات خود می‌دانند.

در همین راستا با دو معلم از مدارس غیردولتی به صحبت نشستیم.

یکی از معلمان مدارس غیردولتی در گفت‌وگو با فارس، گفت: سال گذشته مدیر مدرسه نیمی از حق بیمه را پرداخت می‌کرد اما امسال بیمه را خودم پرداخت می‌کنم، حقوق من ساعتی ۵ هزار و ۵۰۰ تومان است و کف حق‌التدریسی که آموزش و پرورش تعیین کرده را دریافت می‌کنم؛ مدیر مدرسه هم بالاتر از این مقدار حقوق نمی‌دهد، چهار ساعت از وقت تدریس دانش‌آموزان در مدرسه برای هنر و ورزش است ولی من باید چهار ساعت در هفته وقتم در مدرسه به بطالت بگذرد و در مدرسه بیکار بنشینم اما این ساعت جزیی از حقوق من نیست.

معلم دیگری در گفت‌وگو با فارس، بیان کرد: من سال گذشته ساعتی ۶ هزار تومان حق‌التدریس می‌گرفتم اما امسال موقع نوشتن قرارداد ساعت و قیمت خالی بود.

رئیس اداره مدارس غیردولتی و مشارکت‌های مردمی مازندران در این زمینه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، اظهار کرد: استان ۷۵۰ مدرسه غیردولتی دارد که ۱۲۰ هزار دانش‌آموز در آن تحصیل می‌کنند و ۸ هزار عوامل اجرایی و آموزشی در این مدارس نیز کار می‌کنند.

مهدی قربان‌زاده با بیان اینکه مدارس غیردولتی ۲۱ درصد پوشش تحصیلی استان را برعهده دارند، افزود: آموزش و پرورش در قبال مدارس غیردولتی هیچ‌گونه حمایت مالی ندارد.

وی با بیان اینکه بیمه معلمان غیردولتی طبق قانون برعهده مؤسس یا مدیر مدرسه است، تصریح کرد: بعضی از مؤسسان و مدیران این قانون را رعایت نمی‌کنند که در تأمین اجتماعی قابل پیگیری است.

رئیس اداره مدارس غیردولتی و مشارکت‌های مردمی مازندران ادامه داد: سازمان مدارس غیردولتی درصدد این است که مؤسسانی که همکاران آموزشی و اداری را بیمه می‌کنند، درصدی از حق بیمه توسط سازمان مدارس غیردولتی کشور در راستای کمک به این مدارس پرداخت شود.

قربان‌زاده گفت: آمار و اطلاعات بیمه‌شدگان از مؤسسان خواسته شده که تعداد بیمه‌شدگان در سامانه مشارکت ثبت شود تا حق و حقوق معلمان غیردولتی تضییع نشود.

وی عنوان کرد: طی نشست وزیر و رئیس سازمان مدارس غیردولتی بخشی از بیمه همکاران در مدارس غیردولتی برابر اطلاعات استان‌ها به حساب مؤسسان واریز خواهد شد و مقرر شد با گرفتن اعتبار بیشتری از سازمان مدیریت برنامه‌ریزی هر ساله این درصد پرداخت بیمه را بیشتر کنند.

رئیس اداره مدارس غیردولتی و مشارکت‌های مردمی مازندران بیان کرد: در قانون اشاره شده است که وزارت آموزش و پرورش در راستای حمایت از معلمان در حوزه غیردولتی حمایت بیمه‌ای داشته باشد.

این مسؤول با اشاره به اینکه باید فرهنگ احقاق حقوق را به شهروندان آموزش دهیم، عنوان کرد: شهروندان نمی‌توانند حق خود را بگیرند و در جامعه معلمی و فرهنگی این موضوع بیشتر به چشم می‌آید.

قربان‌زاده با بیان اینکه معلمان رسالت سنگینی در قبال دانش‌آموزان دارند، تأکید کرد: شخصی که نتواند حق خود را بیان و از خود دفاع کند، چطور می‌تواند دانش‌آموزی پرورش دهد که از حقوق خود، خانواده و ملت دفاع کند.

وی با بیان اینکه ما تنها می توانیم تعداد معدودی از مدارس را بازدید کنیم، اظهار کرد: متاسفانه بسیاری از معلم‌ها برگه سفید قرارداد را امضا می‌کنند و اصلاً از مفاد قرارداد خود اطلاع ندارند و می‌پذیرند کمترین حقوق را بگیرند.

رئیس اداره مدارس غیردولتی و مشارکت‌های مردمی مازندران با اشاره به اینکه معلمان باید از خودشان دفاع کنند، گفت: بعضی از اخراج می‌ترسند در صورتی که مؤسس نمی‌تواند همه را بیرون کند و متأسفانه این ظلم را می‌پذیرند و بخش عمده‌ای از این خلأ به خود نیروهای مدارس غیردولتی بر‌گردد.

این مسؤول با بیان اینکه ما امسال ساعت حق‌التدریس کف اعلام نکردیم، تأکید کرد: میزان مبلغ دریافتی ساعت معلمان غیردولتی برابر میزان مبلغی است که مؤسس به نرخ شهریه اعلام کرده و مدرسه مورد نظر طبق اعلام مؤسس با معلم قرارداد می‌بندد.

قربان‌زاده یادآور شد: قرارداد معلمان در مدارس غیردولتی از اول ماه تا ۳۱ شهریور ماه، ۹ ماهه  و بقیه کادر یکساله است.

وی تأکید کرد: آموزش و پرورش شورای رسیدگی بر امور مدارس و مراکز غیردولتی را به بخش خصوصی واگذار کرده و فقط بر آن نظارت دارد و اجرایش با بخش خصوصی و قوانین موجود، است.

رئیس اداره مدارس غیردولتی و مشارکت‌های مردمی مازندران با اشاره به اینکه آموزش و پرورش بخش بیمه و حقوق مراکز غیردولتی را فقط نظارت می‌کند، خاطرنشان کرد: رسیدگی مراکز غیردولتی مربوط به بخش خصوصی و اداره کار و تأمین اجتماعی است و متولی آن آموزش و پرورش نیست؛ آموزش و پرورش این مراکز را واگذار کرده و تابع قوانین خصوصی هستند.

این مسؤول به نیروهای آزاد مراکز غیردولتی اشاره و تصریح کرد: آموزش و پرورش مراکز غیردولتی را به بخش خصوصی واگذار کرده و در بخش اداری و رسمی به رسمیت نمی‌شناسد، آنها نیروی رسمی نبوده و از امتیازات و شاخص‌های امور استخدامی برخوردار نیستند.

انتهای پیام/ق

 

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول