دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۰۵:۲۳

همدان

اظهارنظرها به تخصیص اعتبارات ملی به رشت و محرومیت همدان

حاجی‌بابایی: باید دولتی‌ها پاسخگو باشند نه نماینده/ صوفی: پیگیریم/ صیدایی: باید کلانشهری همدان را بپذیرند

تخصیص اعتبارات ملی به رشت به عنوان کلانشهر و محرومیت همدان با وجود همتراز بودن آن با این شهر منجر به اظهار نظر تعدادی از مسوولان در این زمینه شد.

حاجی‌بابایی: باید دولتی‌ها پاسخگو باشند نه نماینده/ صوفی: پیگیریم/ صیدایی: باید کلانشهری همدان را بپذیرند

به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، برای نخستین بار علی فتحی، عضو شورای شهر همدان بود که اعلام کرد برای شهر رشت با شرایط مشابه همدان اعتبارات ملی به عنوان یک کلانشهر تعریف شده، اما همدان از دریافت این اعتبارات محروم مانده است.

فتحی در گفت‌و‌گوی خود اعلام کرده بود که نمایندگان مجلس باید این مسأله را دنبال کنند و حقوق کلانشهر همدان را از محل اعتبارات ملی احقاق کنند.

این عضو شورای شهر به فارس گفت: در بودجه سال 98 برای کلانشهرها به نسبت جمعیت و وسعت ردیف‌های اعتباری خوبی در نظر گرفته شده است.

وی افزود: متأسفانه از این ردیف‌ها برای همدان هیچ بودجه‌ای در نظر گرفته نشده است در حالی که سالهاست نمایندگان همدان در مجلس از کلانشهر شدن این شهر سخن می‌گویند.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان با بیان اینکه چرا هیچ اعتراضی از همدان در مجلس مطرح نمی‌شود؟ تصریح کرد: رشت شهری همتراز همدان از جهات مختلف است و برای آن 40 میلیارد تومان بودجه دولتی در نظر گرفته شده است اما برای همدان خبری نیست.

وی ادامه داد: ما باید تخصیص این بودجه‌ها را از مسؤولان شهرستان، استان و کشور بخواهیم و بتوانیم از این بودجه‌ها استفاده کنیم.

فتحی با بیان اینکه اگر نمایندگان مردم در مجلس معتقدند همدان کلانشهر است در راستای جذب این اعتبارات تلاش کنند گفت:‌ انتظار داریم حداقل نمایندگان مردم در مجلس این موضوع را پیگیری کنند.

شهردار همدان نیز بارها اعلام کرده بود همدان به عنوان کلانشهر پذیرفته شده است و به جای پرداختن به بودن  یا نبودن آن باید به دنبال جذب امتیازات به ویژه در بخش مالی برای همدان باشیم. 

در این میان نماینده مردم همدان و فامنین در خانه ملت نوک پیکان را به سمت مسؤولان دولتی، اعضای شورای شهر همدان و شهرداری بازگرداند و آنها را مسؤول پیگیری دانست.

دولت، شهرداری و شورای شهر به دنبال جذب اعتبارات کلان‌شهرها باشند

حمیدرضا حاجی‌بابایی در گفت‌و‌گو با فارس اظهار کرد: شهرداری و  شورای شهر همدان باید به دنبال اخذ اعتبار برای کلانشهر باشند.

وی با اشاره به اینکه دولت باید پاسخگوی عدم تأمین بودجه برای کلانشهر همدان باشد افزود: سخن عضو شورای شهر همدان درباره اختصاص بودجه به شهر رشت و عدم اختصاص آن به همدان صحیح است اما باید دولت، شهردار و شورای شهر گزارش دهند چرا برای بعضی از کلانشهر‌ها مانند رشت بودجه هست اما برای همدان وجود ندارد.

نماینده مردم همدان در خانه ملت با بیان اینکه به عنوان یک نماینده سؤال ما این است که چرا پیگیری لازم برای اخذ اعتبار دولتی برای کلانشهر همدان انجام نشده است؟ تصریح کرد: بنده نماینده دولت نیستم، نماینده مجلسم؛ در لایحه دولت بودجه برای شهرهای دیگر منظور شده اما برای همدان در نظر گرفته نشده است و حالا دولت باید پاسخگو باشد.

وی با اشاره به اینکه دولت در لایحه بودجه سال 98 برای همدان اعتبار کلانشهری در نظر نگرفته است ادامه داد: امروز باید دید که دولت چرا برای یک شهر در نظر گرفته است اما برای شهر دیگر این اعتبارات را نگرفته است؟

پیگیری جذب اعتبارات ملی هستیم

شهردار همدان نیز به فارس گفت: بارها اعلام شده که همدان کلانشهر است و بودجه شهرداری در سال 98  نیز با همین نگاه و بر مبنای استانداردهای کلان‌شهرها تدوین شده است.

عباس صوفی با بیان اینکه با هم‌افزایی به ویژه استفاده از ظرفیت نمایندگان مجلس باید بتوانیم از منابع ملی برای کلانشهر همدان اعتبارات ویژه‌ای جذب کنیم اظهار کرد: اقدامات و پیگیری برای جذب اعتبارات دولتی برای کلانشهر همدان دنبال می‌شود.

همه در تلاشند تا همدان جایگاه کلانشهری خود در کشور را کسب کند

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان همدان نیز به فارس گفت: ردیفی تحت عنوان بودجه کلانشهری در لایحه بودجه دولت وجود ندارد بلکه بودجه‌ها بین بحش‌های مختلف توزیع می‌شود.

سید اسکندر صیدایی با بیان اینکه ردیفی تحت عنوان کلانشهر در استان در بودجه کشور پیش‌بینی نشده است اظهار کرد: بخش‎های مختلف همدان به عنوان یک شهر شامل آموزش و پرورش، بهداشت و درمان، ساخت و ساز و پروژه‌های مختلف اعتباری دارند که مجموع آن‌ها به عنوان اعتبار همدان منظور می‌شود.

وی با اشاره به اینکه کلانشهر با اعتبارات متفاوت است افزود: نمایندگان مردم همدان و مسؤولان استان در تلاش هستند تا کلانشهر همدان مانند سایر کلانشهرها از جایگاه واقعی خود برخوردار شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان همدان تصریح کرد: وزارت راه و شهرسازی باید بپذیرد که همدان یک کلانشهر است.

به نظر می‌رسد با وجود اینکه کلانشهر شدن همدان به تصویب هیأت وزیران رسیده است و در جلساتی که مدیران کلانشهر‌ها حضور دارند، از همدان نیز آثار و نشانی یافت می‌شود اما هنوز جایگاه همدان به عنوان یک کلانشهر به تثبیت نرسیده است.

اگرچه شهری چون رشت یک نیروی با نفوذ در دولت دارد و از این فرصت به خوبی استفاده می‌کند، اما کفه ترازو با هر محاسبه‌ای که صورت گیرد از نظر نفوذ اهالی همدان در  بدنه دولت و تصمیم‌گیری سنگین‌تر خواهد بود و باید از همه این توان‌ها برای ارتقای سطح شهر همدان سود برد.

انتهای پیام/89033/ 40

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول