پنجشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۵:۱۴

استانها

پیگیری سوژه مردم: حضور اجباری پزشک مرد به هنگام زایمان

فارس من| حضور پزشک مرد به هنگام زایمان در اتاق عمل مصوبه وزارت بهداشت است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی سبزوار گفت: حضور پزشک مرد به‌عنوان کارورز بر بالین بیمار، بر اساس آیین‌نامه مصوب هجدهمین جلسه شورای عالی برنامه‌ریزی علوم پزشکی و شرح وظایف کارورزان دوره دکترای عمومی پزشکی وزارت بهداشت صورت می‌گیرد.

فارس من| حضور پزشک مرد به هنگام زایمان در اتاق عمل مصوبه وزارت بهداشت است

علیرضا مسلم در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد در پاسخ به گلایه‌های مردمی نسبت به حضور پزشک یا کارورز مرد بر بالین خانم‌های در حال زایمان در بیمارستان دولتی شهید مبینی اظهار داشت: حضور پزشک مرد به‌عنوان کارورز بر بالین بیمار طبق بندهای الف، ب و ث آیین‌نامه مصوب هجدهمین جلسه شورای عالی برنامه‌ریزی علوم پزشکی مورخ 11 خرداد 83 و شرح وظایف کارورزان دوره دکتری عمومی پزشکی وزارت بهداشت صورت می‌گیرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی سبزوار با بیان اینکه این دانشگاه توجه ویژه‌ای به رعایت مسائل شهری، حقوق شهروندی و حریم خصوصی بیماران دارد، تصریح کرد: برای این مسئله تعداد زیادی مولاژ خریداری شده و در اختیار گروه زنان و مامایی قرار دارد تا اساتید توسط مولاژ به آموزش کارآموزان و کارورزان پزشکی مرد بپردازند.

وی با یادآوری این مطلب که ورود کارورزان به ندرت آن هم پس از اخذ رضایت کتبی از بیمار به‌منظور آموزش انجام می‌پذیرد، افزود: روحانی بالینی نیز توسط دفتر مقام معظم رهبری در بیمارستان مستقر شده تا علاوه بر پاسخگویی به سؤالات شرعی بیماران و کارکنان، بر امور بیمارستان اعم از آموزش و اخذ رضایت از بیمار نیز نظارت کامل داشته باشد.

مسلم با اشاره به اینکه در برخی مناطق روستایی و دورافتاده ممکن است پزشک متخصص زنان یا ماما وجود نداشته باشد، بیان کرد: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور برای حفظ جان مادر و نوزاد اقدام به آموزش کارورزان خانم و آقا در بیمارستان‌های آموزشی کشور می‌کند تا برابر آیین‌نامه فوق، فارغ‌التحصیلان رشته پزشکی در صورت نیاز جان مادر و نوزاد را نجات بدهند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی سبزوار در پاسخ به این سؤال مبنی بر اینکه آیا جزو قانون و ملزومات است که فرد نامحرمی هنگام زایمان در اتاق عمل حضور داشته باشد، گفت: طبق بند پ آیین‌نامه مصوب هجدهمین جلسه شورای عالی برنامه‌ریزی علوم پزشکی در سال 83، نظارت بر فیزیولوژی دوره بارداری، کنترل انقباضات رحمی، حرکات جنینی و زایمان طبیعی بر عهده کارورز خانم و آقا است.

وی یادآور شد: در همه مراجعات به بیمارستان، از کلیه بیماران رضایت کتبی توسط روحانی بالینی مستقر در بیمارستان اخذ می‌شود و بدون اخذ رضایت کتبی از بیمار و همراه او هیچ اقدام درمانی یا حضور پزشک مرد بر بالین بیمار صورت نمی‌گیرد.

موضوع حضور پزشک و کارورز مرد هنگام زایمان در بیمارستان دولتی شهید مبینی سبزوار در سامانه «فارس من» با عنوان «حضور اجباری پزشک مرد به هنگام زایمان خانم‌ها در بیمارستان دولتی» به ثبت رسیده است.

انتهای پیام/ح

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول