پنجشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۵

علم و پیشرفت  /  صنفی فرهنگی

عاملی در جلسه کمیسیون علمی و فناوری:

رفع چالش های جامعه باید از موارد جدی در سیاستگذاری باشد

دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی گفت: رفع چالش‌های موجود در جامعه باید از موارد جدی برای سیاستگذاری در عرصه علم و فناوری ما باشد.

رفع چالش های جامعه باید از موارد جدی در سیاستگذاری باشد

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه کمیسیون علمی و فناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با حضور سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.

در ابتدای این جلسه بکایی رئیس کمیسیون علمی و فناوری به ارائه گزارشی از فعالیت‌های این کمیسیون پرداخت و گفت: این کمیسیون در سال 89 با ادغام دو کمیته تخصصی آموزش عالی و کمیته تخصصی نخبگان تشکیل شد و مهمترین مأموریت های آن عبارت است از مشارکت و زمینه سازی برای اجرایی سازی نقشه جامع علمی، تبیین رویکردها و الزامات تحول نظام آموزش عالی کشور، کمک به ارتقای جایگاه فناوری به ویژه فناوری‌های نوین، ایجاد راه های گفتمان پیشرفت، کارآفرینی و نواندیشی در حوزه علم و فناوری و نیز تقویت روحیه خودباوری و اعتماد به نفس ملی در عرصه علم و فناوری، تدوین اصول، سیاست‌ها و راهبردهای احراز مرجعیت علمی در جهان از جمله فعالیت های این کمیسیون است.

وی افزود: تدوین طرح های پژوهشی در موضوعاتی چون اخلاق علم و فناوری، اقتصاد علم و فناوری، بررسی ارتباطات متقابل فناوری با سبک زندگی اسلامی ایرانی و بررسی و تدوین برنامه های عملیاتی برای اجرای مطلوب تحول نظام آموزش عالی کشور از دیگر مواردی است که توسط این کمیسیون مورد بررسی و تبیین قرار گرفته است.

در ادامه جلسه سعید رضا عاملی گفت: خوشبختانه در این کمیسیون ظرفیت های چند رشته ای حضور دارد و می توان از این ظرفیت برای حوزه های تصمیم سازی استفاده کرد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه گفت: ما در حوزه علم و فناوری باید با نگاه حساب شده تری فعالیت کنیم و برای ارائه راهبردهای تصمیم ساز رویکرد دقیقی را داشته باشیم.

 وی افزود: روند های موجود کشور با سرعت زیادی در حال تحول است و به نوعی با رویکرد تجدد مواجه هستیم که نیاز داریم جایگاه خودمان را در مواجهه با تجدد یا جهان پساتجدد بازشناسی کنیم و هویت دینی و ملی مان را در این عرصه به خوبی بشناسیم.

عاملی در ادامه خاطرنشان کرد: در حوزه علم و فناوری باید توجه کرد که چه مسئله ای به درد جامعه متکی به ارزش های ایرانی - اسلامی می خورد.
وی افزود: یکی از این هدفگذاری ها می تواند آن مواردی باشد که دین مطرح کرده است و بزرگترین ثواب را رفع کرب و گرفتاری از مردم دانسته است، لذا ما باید بدنبال سیاست هایی باشیم که تسهیل کننده امر زندگی مردم است  مزاحمت های اداری و بورکراسی را برای مردم کم یا ریشه کن می کند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: رفع چالش های موجود در جامعه باید از موارد جدی برای سیاستگذاری در عرصه علم و فناوری ما باشد و در این زمینه نیز قاعده لاضرر در اسلام به خوبی می تواند به دانش ما جهت دهد.

وی ادامه داد: باید به این سؤال پاسخ دهیم که اولویت های ما چه میزان با مشکلات و دغدغه های مردم ارتباط دارد؟

عاملی گفت: در مقوله فرهنگ نیز با مسائل جدی مواجهیم و در این زمینه توجه مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی به مسائلی در جهت تأمین عدالت اجتماعی و کاهش هزینه های دستگاه ها شاید بتواند مؤثر باشد.

وی افزود: نظام برنامه ریزی جدید بر یافتن چالش ها و رفع آنها تاکید دارد که ضرورت دارد به این مسئله توجه شود.

ارائه گزارش های شورا در بستر اینترنت، رابطه شورای عالی انقلاب فرهنگی با کمیسیون فرهنگی دولت، استفاده از ظرفیت اعضای شورا در تدوین اسناد در حال تدوین در کمیسیون های کارشناسی شورا، استفاده از پتانسیل مشورتی دانشگاه های کشور، نیاز به زبان علمی جامع، شناسایی موانع پیشرفت و تدوین الزامات پیشرفت، توجه بر نقاط قوت و الزامات مغفول، بازآفرینی دغدغه های دینی و انقلابی، حضور در بدنه اجتماع، چابک سازی فعالیت های شورا، به روزآوری روش سهمیه بندی دانشگاه ها، استقلال اختیارات دانشگاه ها، پرهیز از ورود شورا به مسائل خرد و اجرایی، ممانعت از یکسان سازی مأموریت های دانشگاه، حفظ سرمایه اجتماعی کشور از منظر مصوبات شورا، احیاء بایسته علوم انسانی، ساماندهی تصمیمات متناظر در دستگاه های دارای قدرت قانونگذاری و همچنین باز طراحی نظام تدبیر و تصمیم کشور از جمله مواردی بود که توسط اعضا مورد توجه قرار گرفت.

در پایان جلسه عاملی خاطر نشان کرد: درصدد هستیم تا مسیر فعالیت دبیرخانه را با بررسی پیشنهاد سایر دستگاهها اصلاح کنیم و به همین منظور با حدود 40 دستگاه نامه نگاری کرده ایم تا آنها مسائل خود را مطرح کنند و دبیرخانه به پالایش و بررسی تخصصی این موارد اقدام کند.
وی ادامه داد: برخی از مصوبات شورا به دلیل تعارضات حقوقی و یا نبود امکانات لازم فاقد قابلیت اجرایی هستند و مناسب است که پیش از تصویب، الزامات کارشناسی آن آماده سازی شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: ما از دستگاه‌ها خواسته‌ایم تا پیشنهادهای خود را برای تدوین سندهای ملی ارائه دهند و در نظر داریم از این پس پیشنهادات دستگاهها پس از بررسی کارشناسی در دبیرخانه به عنوان لایحه در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی توسط نهادهای ذی نفع ارائه شود ضمن آنکه طرح های شورای های تخصصی و همچنین کمیسیون‌های دبیرخانه نیز در قالب طرح قابلیت ارائه خواهند داشت.

وی افزود: هدف اصلی از تدوین این برنامه یکپارچه سازی روند تدوین مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و چابک کردن روند ها همراه با احراز کیفیت و تامین استانداردهای مرتبط با حوزه سیاستگذاری کلان کشور است.

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

  پر بحث ترین ها

   بیشترین اشتراک

    بازار globe
    اخبار کسب و کار تریبون
    همراه اول