پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۳

سیاسی  /  تشکل های دانشگاهی

خسرویان در آیین چهل‌سالگی انقلاب مطرح کرد

رخنه فرصت طلبان و از میدان به در کردن انقلابیون مومن؛ تهدید دهه پنجم انقلاب

رئیس بسیج اساتید تهران بزرگ گفت: تهدید دهه پنجم انقلاب، رخنه فرصت طلبان و از میدان به در کردن انقلابیون مومن و در نتیجه ناتمام گذاشتن انقلاب است.

رخنه فرصت طلبان و از میدان به در کردن انقلابیون مومن؛ تهدید دهه پنجم انقلاب

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، عرفان خسرویان رئیس سازمان بسیج اساتید تهران بزرگ در آیین ملی چهل سالگی انقلاب در جمع هزار نفره اساتید دانشگاه های تهران گفت: ماهیت انقلاب دگرگونی بنیادی درهمه زمینه های اجتماعی، اخلاقی، اقتصادی، حقوقی و بویژه سیاسی نسبت به آن چه پیش از انقلاب استوار و پابرجا بوده ، و این دگرگونی علیه نظم حاکم موجود برای ایجاد نظمی مطلوب است.

وی افزود: انقلاب اسلامی ایران به اذعان بسیاری یک انقلاب مخصوص به خود است یعنی برای آن نظیری در دنیا نمی توان پیدا کرد. این انقلاب، اسلامی بوده است امامقصود از اسلام تنها همان معنویتی که در ادیان به طور کلی و ازجمله در اسلام وجود دارد نیست.و هم چنین اسلامی بودن فقط به معنای رواج مناسک مذهبی و آزادبودن انجام عبادات و آداب شرعی نیست. راز موفقیت انقلاب اسلامی نیز در این بوده است که نه تنها به عامل معنویت تکیه داشته است بلکه دو عامل دیگر مادی و سیاسی را نیز با اسلامی کردن محتوای آنها در خود قرار داده است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه شرط تداوم انقلاب اسلامی ایران در بازآفرینی مفهوم عدالت، ارتقا استقلال و احترام ساختاری به آزادی دانست و ادامه داد: مقام معظم رهبری در دیدار مردم آذربایجان شرقی، نکته مهمی درباره عدالت بیان داشتند که درمورد عدالت ما عقب‌مانده هستیم این سخنان از آن نظر مهم است که در چهل سالگی نظام جمهوری اسلامی از سوی عالی ترین مقام کشور مطرح می شود و واقعیت نیز همین است. 

وی گفت: وقتی سخن از عدالت می شود، در بدو امر دستگاه قضایی به ذهن متبادر می شود ولی بحث عدالت بسیار فراتر از قوه قضائیه است. بنابر این، اگر می‌خواهیم عدالت در کشور برقرار شود، باید ا اقدامات جدی برای قرار گرفتن هر چیز در جایگاه خودش صورت گیرد که مهمترین آنها عبارتست از اول  بازنگری در نظام انتخابات و انتصابات برای این که افراد شایسته در جایگاه واقعی خود قرار گیرند، دوم بازتعریف جایگاه نهادها و دستگاه ها و رده بندی مجدد آنها بر اساس نظام مسایل کشور و سوم مسئله یابی علمی و اصولی اولویت های کشور و تا این سه اتفاق نیفتد، عدالت به مثابه موتور کارآمدی، محقق نخواهد شد و هیچ کس، هیچ چیز و هیچ موضوعی در جایگاه خود قرار نخواهد گرفت .

این استاد دانشگاه ادامه داد: دانشگاه از طریق تکمیل چرخه فناوری های درون زا با تحریم ها مقابله خواهد کرد. این رسالت اندیشکده های بسیج اساتید است .

وی افزود: حفظ و ارتقای مفهوم استقلال ملی شرط تدام انقلاب است. یکی از مهمترین ابعاد استقلال، استقلال اقتصادی است. جمهوری اسلامی دارای استقلال دفاعی و نظامی هست. اما فضای اقتصادی کشور قابل قبول نیست. موتور پیشران استقلال اقتصادی توسعه فناوری با نگاه درون زا است و دانشگاه باید برای مقابله با تحریم ها چرخه فناوری های درون زا تکمیل کند و این رسالت اندیشکده های بسیج اساتید است.

خسرویان ادامه داد: برای این موضوع این سوال اساسی مطرح است که برای مبارزه با تحریم های کشور در سطح ملی باید به چه فناوری هایی برسیم، پس از آن الگوهای اکتساب فناوریهای ضد تحریمی ترسیم شوند. تعجب آور است که در دهه پنجم انقلاب به دنبال یک کانال مالی با اروپا برای تهاتر پول نفت با غذا و دارو هستیم. آیا این استقلال اقتصادی است؟

وی تاکید کرد: شفافیت در اطلاع رسانی به مردم از شئون آزادیست. هر جا مردم را از اداره کشور کنار بگذاریم این مغایر با آزادی است. امروز در آستانه دهه پنجم انقلاب اسلامی ساختار اقتصاد دولتی که منشا رانت است مردم را از اقتصاد کنار گذاشته است و این آزادی اقتصادی نیست.

خسرویان در ادامه سخنانش با اشاره به احترام به آزادی به عنوان یکی از مبنایی ترین پیام های انقلاب اسلامی افزود: اگر در اندیشکده ها و کرسی های های آزاد اندیشی دانشگاه ها محیط آزاد تضارب آراء و عقاید، تقویت شود و صاحبان افکار مختلف بتوانندحرفهایشان را در حوزه های گوناگون مطرح کنند و ما هم در مقابل، آراء و نظرات خودمان را مطرح کنیم اندیشه های اسلامی و انقلابی هرچه بیشتر رشد می کند.

وی گفت: اصل احترام به آزادی در نظام ساختاری جمهوری اسلامی به معنای احترام به قانون اساسی و پذیرش اصل تفکیک قوا در سایه ولی فقیه است. متاسفانه برخی مدیران برای حل مسایل کشور به دنبال ظرفیت های قانونی نبوده و فراساختاری و توتالیتر عمل میکنند. اینکه بخواهیم دایما ساختارهای کشور را دور بزنیم خیانت به اصل آزادی در جمهوری اسلامی است. شفافیت در اطلاع رسانی به مردم از شئون آزادیست. هر جا مردم را از اداره کشور کنار بگذاریم این مغایر با آزادی است. امروز در آستانه دهه پنجم انقلاب اسلامی، ساختار اقتصاد دولتی که منشا رانت است مردم را از اقتصاد کنار گذاشته است و این آزادی اقتصادی نیست. تصویر سازی غلط و اغراق آمیز از وضعیت موجود کشور نیز مغایر با آزادی مردم است.

وی تاکید کرد: هر انقلابی مادام که مراحل دشوار اولیه را طی می کند سنگینی اش بر دوش افراد مؤمن، مخلص و فداکار است اما همین که به بار نشست یا لااقل نشانه های باردادن آشکار گشت و شکوفه های درخت هویدا شدسر و کله افراد فرصت طلب پیدا می شود و روز به روز که از دشواری‌ها کاسته می شود و موعد چیدن ثمر نزدیک تر می گردد فرصت طلبان محکم تر و پرشورتر پای علم انقلاب سینه می زنند تا آن جا که تدریجا انقلابیون مؤمن را از میدان به درمی کنند. بنابراین تهدید دهه پنجم انقلاب رخنه فرصت طلبان و از میدان به در کردن انقلابیون مومن و در نتیجه ناتمام گذاشتن انقلاب است. و انقلابی ها باید هوشیارانه و فعال در همه حوزه های استراتژیک حضور داشته باشند و کنار نکشند.

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول