يکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۱

اقتصادی  /  اقتصاد کلان و بودجه

رئیس سازمان ملی بهره‌وری:

رشد بهره وری سال ۹۶ در اقتصاد ۱.۳ درصد بود

رئیس سازمان ملی بهره‌وری گفت: رشد بهره وری در کل اقتصاد سال 96 حدود 1.3 درصد و در سال 95 حدود 10.9 درصد بوده است. این آمار برای نیمه اول سال 97 اعلام نشده، چراکه باید آمارهای بانک مرکزی را دریافت کنیم.

رشد بهره وری سال ۹۶ در اقتصاد ۱.۳ درصد بود

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، فاطمه پهلوانی رئیس سازمان ملی بهره وری ایران امروز در محل این سازمان در حضور خبرنگاران با اشاره به اینکه در سالگرد ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در خدمت شما هستیم، اظهار داشت: بند های ۲۳ گانه این سیاست ها باید اجرا شود و در بند ۲ و ۳ به رقابت پذیری و اتقاء بهره‌وری اشاره مستقیم شده است، در شرایط تحریم هستیم و فشارهای زیادی وارد می‌شود و باید بیش از گذشته بر توانایی‌ها و ظرفیت‌های داخلی اتکا کنیم.

وی افزود: در بیانیه اخیر مقام معظم رهبری به راهکارهای عملیاتی و اجرایی در اقتصاد اشاره شده است، از جمله ضعف‌های وضع موجود است.

رئیس سازمان ملی بهره وری با بیان اینکه کمتر به توان تولید داخلی توجه شده است و این نقطه ضعف است، تصریح کرد: باید بر توانمندی نیروی انسانی به صورت کیفی تمرکز کنیم که اکنون وجود ندارد.

وی تصریح کرد: روند بودجه ریزی حتما باید اصلاح و متوازن شود، با بودجه‌ریزی عملیاتی به بهره‌وری برسیم.

پهلوانی با اشاره به اولویت‌های بهره‌وری این موضوع هزینه‌های زائد و مصرف آن هایی که مورد تاکید مقام معظم رهبری در بیانیه اخیر بود، اشاره کرد و گفت: باید در این مورد به سمت بهبود برویم راهکارهای مهم این رابطه از سوی ایشان مطرح شده که به درون زایی اقتصاد باز می‌گردد، استفاده از تولیدات دانش بنیان و مولد، مردمی کردن اقتصاد، برونگرایی برای استفاده از ظرفیت‌های موجود از جمله این راه ها هستند.

وی تاکید کرد: باید دقیقا بدانیم اگر نیاز به ارتباط و تعامل و اقتصاد جهانی داریم، بر اساس نیازهای تکمیلی و خواسته خودمان وارد شویم.

رئیس سازمان ملی بهره وری با بیان اینکه کیفیت سرمایه گذاری ها با اقتصاد جهانی باید مد نظر باشد و نه کمیت، عنوان کرد بیانیه مقام معظم رهبری چراغ راهی در مورد اقتصاد و بهره وری است.

پهلوانی با اشاره به اینکه سه سال عضو سازمان بهره‌وری آسیایی هستیم یادآور شد: سازمان بهره وری یک سازمان نوپا محسوب می‌شود که البته تناسب میان اختیارات، وظایف و مسئولیت ها وجود ندارد نقشه حاکمیتی و نظارتی که برای آن تعیین شده بازی ساخت سازمان هماهنگی ندارد. یکی از عوامل کند شدن رشد فعالیت سازمان تامین تلاطمات و تغییر جایگاه سازمان در سال‌های اخیر بوده است.

رئیس سازمان بهره وری ایران به هدف گذاری ۳۰ تا ۳۵ درصدی بهره وری از محل رشد اقتصادی اشاره کرد و گفت: متولی اصلی و محوری خودش در شرایط نابسامانی قرار داشته است. این حال اقدامات ارزشمند اتفاق افتاده است. ۱- پیگیری اجرای برنامه‌های توسعه ۲- برنامه ریزی برای ارتقاء بهره وری ۳- پایش و سنجش بهره وری ۴- تدوین برنامه جامع بهره وری ۵- راهنمای اجرای ماده ۵ قانون برنامه ششم شبکه سازی بهره وری ۷- ساماندهی جوایز ملی بهره‌وری که این موضوع جزء خط‌مشی‌های سازمان است البته از مسیر اصلی خارج شده و دستگاه‌ها برای داشتن یک نشان به دنبال آن هستند یا برای تکمیل کلکسیون افتخارات مدیران استفاده می‌شود که تناسب با وظیفه اصلی بهره وری ندارد از طریق شوآف نمی‌توان بهره وری را ارتقا داد .

پهلوانی عنوان کرد: وضعیت بهره وری در کشور قابل قبول نیست، بهره وری یک مفهوم و فرهنگ است که باید در نظام آموزشی از سنین پایین پایه‌گذاری شود کشورهایی در این زمینه موفق هستند که در نظام آموزشی و فرهنگی در سنین پایین برنامه ریزی کردند. توجه به نظم و استاندارد هر کار، اهمیت دادن به زمان و آموزش سنین پایین و نیز نگهداری درست از منابع و تجهیزات فیزیکی آموزش داده می‌شود و اهمیت دارد.

این مقام مسئول افزود: در اقتصادهای نفتی و مصرف گرا به مرور فرهنگ نگهداری از منابع و تجهیزات از بین می‌رود. ورود انواع کالاهای لوکس و غیر کاربردی به کشور به خصوص از کشور چین ضربه بزرگی که این فرهنگ زده است .

پهلوانی یکی از اولویت‌های این سازمان را ترویج و گفتمان بهره‌وری دانست و گفت: تشکیل شبکه ملی بهره‌وری در دستور کار است همچنین یکی از اقدامات دیگر مربوط به راه اندازی صفحه ایرانی بهره وری از میان دانشجویان داوطلب رشته‌های خاص است که دوره دیده و در تفاهمی که با آموزش و پرورش خواهد شد بتوانند ساعت‌هایی را در مدارس به آموزش به پردازند.

وی ادامه داد: با بنگاه‌های اقتصادی بزرگ وارد همکاری خواهیم شد و در همین باره نیز بنگاه‌های مطرحی پیشنهاد در زمینه ارتقای بهره وری داده‌اند.

رئیس سازمان ملی بهره وری از دیگر اولویت‌ها را استقرار چرخه بهره وری در دستگاه‌ها دانست و افزود: شاخص‌های بهره وری در دستگاه ها متفاوت است و در این زمینه اقدامات خوبی صورت گرفت.

پهلوانی با بیان اینکه بودجه سازمان کافی نیست خاطرنشان کرد: ۶۵ هزار بودجه کشور را در اختیار داریم و باید ۳۵ درصد رشد اقتصادی را محقق کنیم سعی می‌کنیم با اعتبار موجود در دستگاه‌ها برنامه‌هایی بهره‌وری را عملیاتی کنیم.

وی در بخش پرسش و پاسخ این نشست با بیان اینکه برای دریافت آمارهای اقتصادی همچنان منتظر بانک مرکزی هستیم، گفت: رشد بهره وری در کل اقتصاد سال 96 حدود 1.3 درصد و در سال 95 حدود 10.9 درصد بوده است. این آمار برای نیمه اول سال 97 اعلام نشده، چراکه برای اعلام دقیق سهم شاخص بهره وری در رشد اقتصادی باید آمارهای بانک مرکزی را دریافت کنیم.

رئیس سازمان ملی بهره‌وری افزود: بهره وری نیروی کار در رشد اقتصادی سال 96 رشد صفر درصدی داشته و بهره وری سرمایه 2.4 درصد و بهره‌وری کل عوامل تولید 1.3 درصد رشد کرده است.

در این نشست خبری خاوری نژاد مشاور اقتصادی سازمان ملی بهره وری تاکید کرد: برای اعلام شاخص بهره فقط باید به آمار بانک مرکزی رجوع کنیم، چراکه امارهای مرکز امار ایران قابلیت و کفایت لازم برای اعلام شاخص‌های بهره وری را ندارد.

وی گفت: متاسفانه با عدم اعلام امارهای رشد اقتصادی از سوی بانک مرکزی فعلا امارهای مربوط به سهم بهره وری اعلام نشده است. باید به این نکته توجه داشت که سهم نیروی کار و سهم سرمایه در آمارهای مرکز آمار ایران وجود نداشته و اساسا تولید نمی‌شود.

وی افزود: مرکز امار ایران آمار موجودی سرمایه کشور را ارائه نمی‌کند، این در حالی است که این اعداد از سالها قبل توسط بانک مرکزی تولید و منتشر شده است. به عبارت ساده تر اگر این امار و شاخصها در دسترس نباشد امکان اعلام بهره وری کل عوامل تولید وجود نخواهد داشت. درخواست ما از مرکز آمار ایران این است که سری‌های زمانی قابل اتکا را به سازمان ملی بهره وری اعلام کند.

در ادامه رئیس سازمان ملی بهره وری با بیان اینکه برآورد اولیه بهره‌وری دستگاههای اجرایی در اردیبهشت 98 اعلام خواهد شد، گفت: انتهای سال 98 نیز تخمین دوم بهره وری دستگاههای اجرایی اعلام می‌شود.

انتهای پیام/ب

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول