اخبار فارس من فارس پلاس افکار سنجی زندگی
بیشتر

سیاسی  /  دولت

آیین‌نامه اجرایی سکونت‌گاه‌های غیررسمی در دستور کار هیات وزیران قرار گرفت

وزارت راه و شهرسازی در اجرای قانون حمایت از احیا، بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری، آیین‌نامه اجرایی ساماندهی و توانمندسازی سکونت‌گاه‌های غیررسمی را جهت سیر مراحل بررسی و تصویب هیئت وزیران ارائه نموده است.

آیین‌نامه اجرایی سکونت‌گاه‌های غیررسمی در دستور کار هیات وزیران قرار گرفت

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری فارس، وزارت راه و شهرسازی در اجرای قانون حمایت از احیا، بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری، آیین‌نامه اجرایی ساماندهی و توانمندسازی سکونت‌گاه‌های غیررسمی را جهت سیر مراحل بررسی و تصویب هیئت وزیران ارائه نموده است.

به موازات رشد شهرنشینی در کشور در دهه های اخیر، سکونت‌گاه های نامتعارف و خودانگیخته ای درون یا مجاور شهرها با تقدم در مجموعه های شهری بزرگ به سرعت ایجاد شده و رشد یافته است که از آن ها با عنوان سکونت‌گاه های غیررسمی نام برده می شود.

مطابق سند ملی راهبردی احیا، بهسازی، نوسازی و توانمندسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری، سکونت‌گاه های غیررسمی عبارت است از: محله ها و محدوده هایی که خارج از ضوابط و قوانین، در درون یا خارج از محدوده شهرها به صورت شتاب‌زده ساخته شده و دچار ضعف شدید خدمات و سرانه های شهری و مشکلات حقوقی مالکیت هستند.

 این سکونت‌گاه ها دارای ویژگی هایی به شرح زیر هستند:

- مسکن‌سازی شتاب‌زده توسط استفاده کنندگان آنها که عمدتاً به دلیل نداشتن پروانۀ ساختمان و تبعیت نکردن از برنامه‌ریزی رسمی شهرسازی، مجموعه ای نابسامان به وجود آورده اند،

- پیوستگی عملکردی با شهر اصلی و گسست کالبدی از آن با تجمعی از اقشار عمدتاً کم درآمد و فقیر،

- محیطی با کیفیت پائین زندگی و کمبود شدید خدمات و زیربناهای شهری و تراکم بالای جمعیتی.

بر اساس برآوردهای انجام شده از جمعیت شهری کشور در سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۰، جمعیت ساکن در سکونت‌گاه‌های غیررسمی، بالغ بر ۱۲ میلیون نفر برآورد شده است. بنابراین با توجه به شدت و ابعاد مسئله فقر شهری و اسکان غیررسمی در کشور، لزوم برنامه‌های پیش‌گیری و پیش‌نگری ضروری است.

توجه  دولت به اسکان غیررسمی به سال ۱۳۸۲ باز می گردد. در این زمان، هیئت وزیران، مصوبه ای تحت عنوان سند توانمندسازی و ساماندهی اسکان غیررسمی به تصویب رساند.

حساس‌سازی مدیریت شهری نسبت به این مسئله، به موازات تدوین رویکرد لازم و تشکیل ستاد های ملی و استانی توانمندسازی و ساماندهی سکونت‌گاه های غیررسمی، از عمده ترین دستاوردهای سند مذکور به شمار می رود.

همچنین به دنبال این مصوبه، تلاش های دولت برای گرفتن کمک های جهانی آغاز شد و متعاقب آن بانک جهانی با کمک های مالی خود و تأسیس دفاتر محلی زیر نظر وزارت کشور، باعث شد مطالعات مربوط به توانمندسازی سکونت‌گاه های غیررسمی در تعدادی از کلان‌شهرها آغاز شود.

با گذشت زمان و تغییر شرایط کشور، بایستی یک سند جدید با رویکرد امروزی و دارای کارکرد اجرایی‌پذیری تهیه و تدوین شود.

همچنین مطابق ماده (۱۲۰) قانون برنامه پنج‌ساله ششم توسعه، دولت موظف است تا پایان سال دوم اجرای این قانون، اسناد ملی «کار شایسته»، «راهبرد انرژی کشور» و «توانمندسازی و ساماندهی سکونت‌گاه های غیررسمی» را با رعایت قوانین و مقررات مربوط، تهیه و به تصویب هیئت وزیران برساند.

در این راستا وزارت راه و شهرسازی در اجرای ماده (۱۶) قانون حمایت از احیا، بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری، آیین‌نامه اجرایی جزء (۳) بند (الف) ماده (۱۲۰) قانون برنامه درخصوص ساماندهی و توانمندسازی سکونت‌گاه های غیررسمی را جهت سیر مراحل بررسی و تصویب هیئت وزیران ارائه نموده است.

گفتنی است، این پیشنهاد در دستور کار کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست هیئت دولت قرار دارد.

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول