اخبار فارس من فارس پلاس افکار سنجی زندگی
بیشتر

سیاسی  /  مجلس

گندم کاران یارانه 20 هزار میلیارد تومانی به دولت می‌دهند

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی با بیان اینکه واردات گندم برای دولت 3500 تا 4 هزار تومان تمام می‌شود در حالی که خرید گندم داخلی 1700 تومان است گفت: اگر گندم از کشاورزان ایرانی خریداری شود20 هزار میلیارد تومان برای دولت عایدی داشته و در حقیقت کشاورزان رقم مذکور را به دولت یارانه می‌دهند.

گندم کاران یارانه 20 هزار میلیارد تومانی به دولت می‌دهند

عباس پاپی‌زاده نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، گفت: قانون تمرکز وظایف بخش کشاورزی که همان قانون انتزاع وزارت صمت و وزارت جهاد کشاورزی باشد، در سال 1391 مصوب و هر چند دست و پا شکسته قسمت‌هایی از آن اجرا شد، اما تأثیر بسیار زیادی بر کشورمان داشت. 

وی افزود:‌ اجرای این قانون اثر بسیار مثبتی را بر افزایش تولید در بخش کشاورزی شاهد بودیم که برای مثال؛ در موضوع گندم خودکفا شده و خودکفایی در بحث تولید دانه‌های روغنی از 4 درصد به 15 تا 20 درصد رسید که افزایش چهار پنج برابری را در این بخش شاهد بودیم. 

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی تصریح کرد: در بحث تولیدات انواع سبزی و صیفی در بحث سیب‌زمینی و پیاز که در خارج از کشور برخی موقع‌ها وارد می‌کردیم به خودکفایی لازم رسیدیم و دیگر وارداتی نداشته و به طور کامل خودکفا شدیم.

پاپی‌زاده گفت: هر قدر بتوانیم در داخل کشورمان در زمینه تولیدات محصولات کشاورزی گام برداریم، ارز خروجی از ایران کمتر شده و عملاً به سمت بهبود وضعیت  تولید این محصولات در کشور سوق پیدا خواهیم کرد. 

وی گفت: در سال جاری ثابت شد که تولیدات محصولات کشاورزی در داخل کشورمان بسیار ارزانتر از واردات آن است، چرا که قیمت و وضعیت ارز نشان داد که قیمت آن سه تا چهار برابر شده و عملاً تولید محصولات کشاورزی در کشورمان صرفه اقتصادی بهتری را دارد. 

وی گفت: اگر گندم را از خارج از کشور وارد کنیم، حداقل 3500 تا 4 هزار تومان برای دولت تمام خواهد شد، در حالی که گندم داخلی از کشاورز 1700 تومان خریداری می‌شود،  به عبارت دیگر اگر خرید گندم از داخل کشورمان محقق شود، 20 هزار میلیارد تومان برای دولت سودآوری خواهد داشت و در حقیقت، کشاورزان 20 هزار میلیارد تومان یارانه گندم به دولت پرداخت کرده‌اند. 

پاپی‌زاده خاطرنشان کرد: وضعیت  دانه‌های روغنی و دیگر محصولات کشاورزی هم چنین وضعیتی را دارد.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی گفت: خودکفایی و یا نزدیک شدن به خودکفایی در تولید محصولات کشاورزی، ناشی از حمایت از محصولات داخلی کشورمان بوده است. 

وی ادامه داد: اگر بخواهیم به دلیل تصمیم اشتباهی که هم‌اکنون گرفته شده و اصرار بر روند عدم تمرکز در تولید محصولات کشاورزی داشته باشیم، عملاً وابستگی به محصولات کشاورزی‌مان بیشتر شده و باید برای واردات، ارز بیشتری از کشورمان خارج شود. 

وی گفت: نباید به سمت واردات محصولات کشاورزی و گران خارجی حرکت کنیم، لذا باید به جای آنکه دولت از کشاورزان یارانه بگیرد، عملاً با واردات محصولات کشاورزی از خارج، به آنها یارانه می‌دهد. 

به گزارش خبرگزاری فارس، مخاطبان گرامی با ثبت سوژه‌‌ای در بخش «فارس من» با عنوان «گندمکاران را دریابید» خواستار پیگیری این موضوع شدند. 

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول