يکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۲

فرهنگ  /  قرآن و فعالیت های دینی

کشتار مسلمانان در کشمیر چالشی برای سازمان‌های مدافع حقوق بشر است

در بیانیه مجمع جهانی صلح اسلامی به مناسبت روز جهانی صلح آمده است: مسأله مهم دیگری که جهان به ویژه جهان اسلام با آن مواجه است و جایگاه سازمان‌های جهانی مدافع حقوق بشر از جمله سازمان ملل متحد و شورای امنیت را با چالش مواجه ساخته است، کشتار مسلمانان در کشمیر است.

کشتار مسلمانان در کشمیر چالشی برای سازمان‌های مدافع حقوق بشر است

به گزارش خبرگزاری فارس، مجمع جهانی صلح اسلامی در بیانیه‌ای به مناسبت روز جهانی صلح ۲۰۱۹*؛ «صلح» را یک واژه ارزشی دانست که ریشه در فطرت انسان‌ها داشته و قاعدتاً همه جهان به آن گرایش دارند و برای تحقق آن تلاش می‌کنند و نوعی هم‌افزایی عمومی نسبت به تحقق این آرمان مشترک بشریت وجود دارد.

«صلح» یکی از اصلی‌ترین چالش‌های بشر است

متن بیانیه مجمع جهانی صلح اسلامی به مناسبت روز جهانی صلح بدین شرح است:

ایجاد جهانی مبتنی بر صلح، دوستی و عدالت، آرزوی همه انسان‌ها، ملت‌ها، فرهنگ‌ها و ادیان است. با این وجود پرداختن به صلح و جستجوی راه‌های دستیابی به آن، یکی از اصلی‌ترین چالش‌های بشر به ویژه در جهان معاصر به شمار می‌رود؛ چرا که سایه جنگ اغلب بر حیات بشر احساس شده و بلکه بیش از پیش وجود دارد و احساس می‌شود.

به طور کلی تحولات و وقایع اخیر در عرصه روابط منطقه‌ای و بین‌المللی حاکی از آن است که در سده حاضر «صلح و عدالت» بیشتر از هر چیز دیگری در معرض خطر، تهدید و نقض قرار دارد. از این رو امروزه افکار عمومی جهانی بیش از گذشته نسبت به این مطالبه و علل عدم تحقق آن حساس بوده و رویه‏‌های مختلف در این رابطه را به دقت بررسی و مورد قضاوت و ارزیابی قرار می‏دهند.

فقر، بیماری، مخاطرات اقلیمی و زیست‌محیطی، سلطه‌جویی‌های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی، جنگ و کشتار افراد بیگناه به ویژه غیرنظامیان از مهم‌ترین تهدیدهایی هستند که حیات پایدار بشر امروزی را نشانه رفته و روز به روز بر ابعاد این تهدیدها به زیان بشریت افزوده می‌شود. در نتیجه این تحولات، جامعه جهانی در شرایطی نیمه اول قرن بیست و یکم را پشت سر می‌گذارد که با چالش‌های جدی در زمینه دستیابی به صلح، عدالت و امنیت انسانی رو به روست.

چرا با صلح واقعی فاصله داریم؟

بنابراین، سؤال مهم در ذهن قسمت عمده‌ای از مردم این است که: چرا با خواست اغلب جهانیان و وجود تشکیل نهادها و سازمان‌های بین‌المللی گوناگونی که در زمینه تحقق صلح و ایجاد آرامش در جامعه جهانی شکل گرفته است و تأکیدی که ادیان و مکاتب مختلف فکری در مشرق زمین و مغرب زمین به آن پرداخته‌اند، اما تصویری که امروز در گوشه و کنار دنیا شاهد آن هستیم با صلح واقعی فاصله بسیار دارد؟

به نظر ما عدم شناخت دقیق علل و عوامل تهدید صلح، موجب شده تا بشریت، محروم از صلح عادلانه و همراه با نقض کرامت انسانی، هر روز با اشکال مختلف تضییع حقوق خود مواجه شوند. در همین رابطه «مجمع جهانی صلح اسلامی» ضمن گرامیداشت روز جهانی صلح به عنوان فرصتی برای یادآوری صلح عادلانه به عنوان گفتمان مشترک جهانی، موارد زیر را برای تحقق حفظ کرامت انسانی و برقراری صلح عادلانه و پایدار در جهان اعلام می‌دارد:

آمریکا باعث هرج و مرج در نظام بین‌المللی شده است 

۱. امروز شاهد هستیم که قدرت‌های بزرگ و به ویژه دولتمردان ایالات متحده آمریکا در راستای تأمین منافع مادی خود با اقدامات تهدیدآمیزی مانند خروج از پیمان‌ها و معاهدات جهانی از جمله پیمان تغییرات آب و هوایی پاریس و ... ضمن بی‌توجهی به ساختارهای جهانی، نوعی هرج و مرج در نظام بین‌المللی را موجب می‌شوند.

۲. ایالات متحده آمریکا با اقداماتی غیر قانونی مانند انتقال سفارت خود به بیت‌المقدس، حمایت از گروه‌های تروریستی و ضد بشری، از جمله ورود به مذاکره با گروه طالبان در افغانستان و تلاش برای معاهده صلح و به رسمیت شناختن این گروه که مخالف دولت قانونی این کشور است و اقدامات متعدد ضد انسانی و کشتار بیگناهان در این کشور را رقم زده‌اند؛ نوعی بی‌نظمی در ساختار روابط بین‌الملل را موجب شده است.

۳. امروز شاهد هستیم که دولتمردان جنگ طلب ایالات متحده با اقدامات مختلف در صدد ایجد تفرقه و اختلاف به ویژه در جهان اسلام با هدف تضعیف آن‌ها و بهره‌برداری از منافع آن‌ها هستند و حتی از سخیف‌ترین اتهامات مانند «گاو شیرده» به برخی از آن‌ها واهمه ندارند. همین اقدامات در کنار فروش تسلیحات جنگی و حمایت از کشتار غیرنظامیان و زنان و کودکان باعث شده است جایگاه نهادها و سازمان‌های بین‌المللی در انجام وظایف قانونی و انسانی آن‌ها مورد سؤال و ابهام قرار گیرد.

کشتار مسلمانان در کشمیر چالشی برای سازمان‌های مدافع حقوق بشر

۴. مسأله مهم دیگری که جهان به ویژه جهان اسلام با آن مواجه است و جایگاه سازمان‌های جهانی مدافع حقوق بشر از جمله سازمان ملل متحد و شورای امنیت را با چالش مواجه ساخته است، کشتار مسلمانان در کشمیر است.

مجمع جهانی صلح اسلامی معتقد است:

ـ رعایت حقوق اساسی و متعالی بشر، اساس صلح جهانی و عادلانه است و اقدامات برخی دولت‌ها و تشکل‌های سیاسی و مذهبی علیه حقوق بشر و کرامت انسانی و توهین به ادیان الهی، محکوم و مطرود است و تهدیدی برای صلح و امنیت بین‌المللی خواهد بود.

ـ استقرار صلح عادلانه نیازمند بازسازی و بازنگری در ساختار نظام بین‌‏المللی است، به گونه‌ای که ظرفیت‏‌های این نظام به درستی و با هدف مدیریت عادلانه امور شناسایی و بکارگیری شوند.

ـ با توجه به وقایع مختلف در جهان معاصر از جمله مخاطرات زیست محیطی و اقلیمی، تلاش نخبگان جهان، آزادی‌خواهان، بشردوستان و سازمان‌های مردم نهاد بیش از پیش ضروری است. لذا باید با درک این جایگاه و همچنین نیازی که جهان امروز به خلاقیت فکری و اقدامات پیوسته و پیگیر آن‌ها دارد، باید این مسئولیت را به خوبی ایفا کرده و رسالت خود را نتیجه‌مند کنند.

ـ وظایف و تکالیف سازمان‏‌های بین‏ المللی در تحکیم حفظ کرامت انسانی و برقراری صلح عادلانه همچنان باقیست. بر این اساس، انتظار داریم که سازمان ملل متحد و سازمانهای مدافع حقوق بشر، با تلاش برای استقلال یافتن از نفوذ قدرت‌ها و اعمال اختیارات مرتبط با حفظ صلح و امنیت بین ‏المللی به دور از دیپلماسی پنهان، به انتظار مشروع ملل جهان برای برقراری «صلح، عدالت، امنیت و حفظ کرامت انسان‌ها» پاسخ دهند.

*پی‌نوشت

سازمان ملل متحد روز ۲۱ سپتامبر مصادف با ۳۰ شهریور را روز جهانی صلح اعلام کرده‌است. این تاریخ در پنجاه‌ و هفتمین جلسه مجمع عمومی انتخاب شد. در گذشته و بر اساس قطعنامه ۳۶/۶۷ به تاریخ ۳۰ نوامبر ۱۹۸۱ سومین سه‌شنبه سپتامبر، روز بازگشایی جلسات عادی مجمع عمومی به عنوان روز جهانی صلح انتخاب شده بود.

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

    پر بحث ترین ها

      بیشترین اشتراک

        همراه اول