چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۵

کردستان

اربعین برای آزادی بشریت است/اربعین در تاریخ حرکت می کند

رئیس دفتر نماینده ولی فقیه در استان کردستان گفت: اربعین در خود کربلا نماند و به عنوان یک مسیر جریان‌ساز در طول تاریخ حرکت کرد و ما امروزه به اینجا رسیده‌ایم که در روز اربعین میلیون‌ها انسان جمع می‌شوند و علاوه بر ابراز ارادت به اهل بیت(ع)، یک شعار واحد از همه آنها سرداده می‌شود.

اربعین برای آزادی بشریت است/اربعین در تاریخ حرکت می کند

 به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، عشق و ارادت به اهل بیت مرز و مذهب نمی‌شناسند این موضوعی اثبات شده در تاریخ اسلام است.

کردستان سرزمین اهل سنت پیروان امام شافعی است، کسانی که ارادت ویژه‌ای به پیامبر و خاندان آن حضرت دارند و مصداق آن را می‌توان در شعر شاعران کرد اهل سنت مشاهده کرد.

کردستان سرزمین دف و مولودی‌خوانی در مدح پیامبر و اهل بیت، سرزمین شاعران و عرفای بزرگی است که محوریت اکثریت آثار آنان پیامبر، اهل بیت و بزرگان دین هستند.   

منابع مکتوب شاعران و نویسندگان اهل سنت گواه محکمی بر اثبات ادعای ارادت پیروان این مذهب به امام حسین(ع) است.

امسال نیز اربعین حسینی فرصتی برای ترسیم تابلوی زیبای ارادت اهل سنت کردستان به امام حسین(ع) بود، خیلی‌ها توفیق شرکت در پیاده‌روی اربعین را یافتند و کربلایی شدند و عده‌ای هم خادمان مسیر کربلایی‌ها در موکب‌ها بودند و در داخل و خارج از خاک ایران عزیزمان خاک پای زائران حسین را توتیای چشمانشان کردند.

محرم و عاشورا عظمتی به بزرگی تاریخ دارد و اربعین تکمیل کننده این عظمت است که نباید به یک روز خلاصه شود، عشق به حسین، مرز، مذهب و زمان نمی‌شناسد و همین است که هر ساله میلیون‌ها عاشق را به میعادگاه می‌کشاند تا خود را در دریای عشقش غرق سازند از این مسیر توشه از معرفت و انسانیت برگیرند.

اهل سنت خیلی محب اهل بیت(ع) هستند

حجت الاسلام رضایی رئیس دفتر نماینده ولی فقیه در استان کردستان با حضور در دفتر استانی خبرگزاری فارس در کردستان گفت: اصلا با نفس این سوال که آیا اهل سنت به اهل بیت ارادت دارند، مخالف هستم، توضیح دادن در این زمینه که امام شافعی و پیروان اهل سنت مذهب شافعی تا چه میزان به اهل بیت ارادت دارند مثل این است که در روز بگوییم خورشید بالای سرمان است. اهل سنت خیلی محب اهل بیت هستند ما بسیاری از علمای اهل سنت را داریم که در کربلا و یا در مشهد مقدس مدفون هستند و این کار براساس وصایای آنها انجام می‌شود.

همه ما مسلمان هستیم یک اختلافات جزئی آن هم نه در اصول دین داریم، این ما را از هم جدا نمی‌کند، ما با هم پیوند داریم و از یک ریشه و درخت هستیم.

طبق آخرین آمار بیش از 100 میلیون نفر از سادات در دنیا داریم که بالاترین آمار سادات در کشور اندونزی زندگی می‌کنند که پیرو مذهب امام شافعی هستند، مگر می‌شود به این مردم گفت که شما اهل بیت را دوست دارید یا نه؟ اصلا نباید کسی جرأت پرسیدن چنین سوالی از اهل سنت را که آیا اهل بیت را دوست دارید یا نه داشته باشد این دسیسه و توطئه دشمنان است که البته این توطئه را علنی انجام نمی‌دهند این کار را در قالب طرح این چنین سوالاتی مطرح می‌کنند.

اهل بیت و امام حسین نه مال من شیعه و نه در انحصار اهل سنت است، امام حسین پرچم آزادگی و عدالت است، هرکس در زیر این پرچم قرار گرفت فارغ از هر مذهب هر مکتبی، هرکس در خیمه حسین و زیر پرچم حسین قرار گرفت و شعار عدالت‌محوری را شعار همه مذاهب در آخر زمان است پیرو امام حسین است و هرکسی بر این محور قرار نگرفت خیالش راحت باشد که زیر پرچم یزید سینه می‌زند، مطمئن باشد که سینه‌زن یزید و سر سفره یزید نان می‌خورد.

امروزه توطئه‌کردن و اینکه بگوئیم امام حسین مال من شیعه است، مال تو سنی نیست در واقع شیطان از زبان چنین آدمی صحبت می‌کند، اینکه اهل سنت عاشق و محب اهل بیت هستند مثل روز روشن است و کسی نباید این مطلب را عنوان کند.

تمام کسانی که در موکب‌ها در طول حیات اربعین به زائران خدمت ارائه می‌کنند از اهل تسنن و تشیع هستند و با اهل بیت پیوند دارند.

امروز ما در بحث اربعین به انفجار رسیده‌ایم

حتی برای رسول مکرم اسلام بحث اربعین را نداریم که البته این موضوع یک سبقه تاریخی دارد و علت آن هم این است که اربعین با ورود فرزندان ابی‌عبدالله حسین به دشت کربلا و ملاقات آنها با جابر ابن عبدالله انصاری همراه شده است.

جابرابن عبدالله انصاری از صحابه پیامبر است و بعد از پیامبر همراه خلفا و بعد امام حسن(ع) و امام حسین(ع) تا دوران امام محمدباقر را درک کرده است.

نقل‌هایی وجودی دارد که اهل بیت در اربعین به کربلا برگشتند و کربلا را زیارت کردند که این را بسیاری از بزرگان از اهل تشیع و تسنن همچون خوارزمی نقل کرده است.

در ایام اربعین اهل بیت پیامبر وقتی به مدینه باز می‌گشتند راه را کج کردند و به کربلا رفتند و مرقد اباعبدالله الحسین را زیارت کردند و این همچون یک سنت حسنه در میان اهل بیت باقی ماند که البته با فراز و نشیب‌هایی همراه بود.

امروز ما در بحث اربعین به انفجار رسیده‌ایم و هر ساله جمعیت چند 10 میلیونی برای زیارت قبر امام حسین می‌روند، انفجار در اربعین هم به لحاظ جمعیت و هم به لحاظ تعدد گرایش‌ها و مذاهب است.

اربعین یک نگاه جریان ساز است

در بحث اربعین  تعدد مذاهب را داریم از مذاهب اسلامی، همه فرق گرفته تا سایر ادیان و حتی مسیحی و هندو در اربعین شرکت می کنند پس با این شرایط که در بحث اربعین داریم می‌توانیم، اربعین را یک نگاه جریان‌ساز ببینیم نه یک جریان، بعضی‌ چیزها جریان هستند و در دل تاریخ می‌مانند اما اربعین اهمیتش از این جهت مهم است که یک واقعه جریان ساز است.

واقعه جریان‌ساز همیشه مورد حمله قرار می‌گیرد

حسین مونس، یکی از نویسندگان بزرگ و اتفاقا از عزیزان اهل سنت است، کتابی به عنوان تاریخ قریش دارد در این کتاب جمله‌ای را بیان می‌کند که بیشترین حملات متوجه جریان‌سازهای عدالت‌محور می‌شود، جریان‌سازهای عدالت محور می‌خواهند جامعه را به سمت یک عدالت اجتماعی بکشانند به همین دلیل مورد حمله قرار می‌گیرد در واقعه اربعین چه از قبل و چه در عصر حاکمیت صدام در عراق که این همه مورد هجمه قرار می‌گیرد.

 اربعین در طول تاریخ حرکت می کند

اربعین در خود کربلا نماند و به عنوان یک مسیر جریان ساز در طول تاریخ حرکت کرد و ما امروزه به اینجا رسیدیم که در روز اربعین میلیون‌ها انسان جمع می‌شوند و علاوه بر اینکه به اهل بیت پیامبر ابراز ارادت می‌کنند یک شعار واحد از همه شون سرداده می‌شود.

جریان اربعین به عنوان یک واقعه جریان‌ساز این همه مورد حمله قرار می‌گیرد، چون اربعین جدای از مذهب و مکاتب این حرکت شاید به زبان، شعار واحد سرداده نشود ولی اینهایی که به اربعین می آیند یک شعار واحد دارند که ما بر محور اربعین دنبال مبارزه با ظلم و ظالم هستیم، حالا این ظلم ظالم می‌تواند از هر گلویی سر داده شود جدای هر مذهب و فرقه‌ای.

آنچه در اربعین مهم است همین شعار واحد است اما آنچه مهم است که جریان اربعین با تمام فراز و فرودهایی که در طول تاریخ داشته است امروز به جریانی تبدیل شده که یک شعار سر می‌دهد و آن، عدالت محوری همراه با مبارزه با ظلم و ظالم است.

همه کسانی که در کربلا حضور پیدا می‌کنند همه بلااستثنا فارغ از هر تفکر و اعتقادی همه به دنبال چراغی هستند که آن چراغ ظلم و ظلمات را از زندگی آنها کنار بزند، حال این ظلم می‌تواند در حاکمیت، بستر اجتماعی، بستر خانوادگی، اقتصاد و هر جای دیگری می‌تواند معنا پیدا کند.

اربعین نتیجه خنثی سازی توطئه‌ها توسط فرزندان امام حسین است

دیگر محور مهم که در بستر اربعین خیلی مطرح است و امروزه در بستر اجتماعی چه در مرکز ایران به نام تهران، چه در مشهد، قم و در نقاط مرزی مانند کردستان فارغ از هر سنتی باید محور قرار داده شود، خنثی سازی توطئه‌هاست.

معتقدم اربعین نتیجه خنثی سازی توطئه‌ها توسط فرزندان امام حسین(ع) است، اربعین نتیجه خنثی‌سازی توطئه است و این موضوع خیلی مهم است که همواره در طول تاریخ مورد خشم و ترس دشمنان اسلام بوده و هست.

دشمن حتی در عصر امروز هم با هر سلاحی از فرهنگی تا تهاجمی، حمله می‌کند و دست به نابودی می‌زند و بعد در صدد توجیه عمل خود بر می‌آید ایران را محاصره اقتصادی می‌کند دارویی که برای نجات بیمار است را تحریم می‌کنند و در نقطه مقابل بمباران تبلیغاتی می‌کند که پشتیبان ملت ایران است.

این همین توطئه‌ای است که یزید در واقعه کربلا انجام داد، یزد وقتی واقعه کربلا را بوجود آورد و اسیران را به شام برد دست به همین نوع توطئه زد، یزد یک سری از افراد را به عنوان بلندگوی تبلیغاتی خودش اجیر کرد و نکته جالب این است براساس آنچه از خوارزمی نقل شده است و دیگر بزرگان علمی جهان اسلام در کنار آوردن اسرا و سران از سایر کشورها سفیرانی دعوت کرد که بیایید پیروزی من را ببینند، یعنی هم اباعبدالله الحسین را کشت و هم دست به تبلیغ جهانی زد یعنی هم حق را سر برید و هم خواست چهره حق را بد کند.

مخدوش کردن چهره حق خیلی خطرناک‌تر از سر بریدن حق است

به عقیده من مخدوش کردن چهره حق خیلی خطرناک‌تر از سر بریدن حق است کاری که امروز دشمنان ایران سعی دارند چهره نظام را بد کنند و به نوعی خود را منجی عالم بشریت نشان دهند همین کاری که یزید کرد.

اگر یزید در این مسیر می توانست به اهداف خود برسد دیگر نامی از عاشورا و کربلا باقی نمی ماند ولی اهل بیت در مقابل این توطئه ها بهترین عکس العمل را نشان دادند.

جلال‌الدین سیوتی نقل می‌کند که وقتی ابن زیاد سرهای شهدا به همراه اسرا به شام نزد یزید فرستاد یزید اول شادی کرد مجلس گرفت ولی بعد از اینکه اهل بیت پیامبر توطئه یزید را خنثی کردند یزید با دیدن بی‌زاری مردم از اقدامش از کار خود پشیمان شد و گفت: «خدا پسر مرجانه را لعنت کند که من وادار به کشتن حسین کرد»

سفرا و نمایندگانی که یزید دعوت کرده بود تا شاهد این فتح پیروزی باشند و بعدا این فتح و پیروزی را به کشور خود منتقل کنند، بر عمل یزید اعتراض کردند حتی لفظ اعتراض هم در تاریخ وجود دارد و به حدی این اعتراض گسترده شد که یزید بر خلاف همه عرف دیپلماتیک آن زمان و این زمان دستور قتل برخی از این سفرا را صادر کرد و گفت باید برخی از این سفرا را بکشند یعنی حتی نتوانست آن وجهه سیاسی خود را در بین کشورهای همسایه نگه دارد و این از تاثیرات خنثی‌سازی توطئه‌ها توسط اهل بیت بود.

آنها اصلا معتقد به اهل بیت نبودند ولی به واسطه روشنگری و خنثی‌سازی‌های که توسط حضرت زینب صورت گرفت این سفرا که هیچ اعتقادی به دین نداشتند خطاب به یزید گفتند این افرادی که کشته‌ای فتح و پیروزی نیست و این کار به این معنی است که آنها توانستند توطئه‌های دشمنان را هم در آن طرف مرز خنثی کنند!

از خوارزمی هم نقل است که روشنگری حضرت زینب و اهل بیت به نحوی بود که بلایی سر حکومت ظلم درآوردند که ظلم در میان خانه خودش هم امنیت نداشت هنر امروز ما به ویژه جامعه رسانه‌ای باید این باشد که دشمن در درون خانه خودش امنیت نداشته باشد و مردم قبولش نداشته باشند.

امروز ما باید جامعه را به این سمت‌وسو هدایت کنیم که خانه خود دشمن و ظالم برایش امن نباشد کاری که اهل بیت بعد از شهادت امام حسین و اهل بیتش انجام دادند.

هر کس سعی و تلاش کند، اهل بیت، کربلا و اربعین را به نفع تفکر و مذهب خودش تفسیر و مصادره کند این آدم کربلا، حسین و اربعین را نفهمیده و کاملا به انحراف می‌رود این توطئه‌ای است که شاید به ظاهر از گلوی دوستان خارج شود، ولی قطعا شیطان‌های انسی و جنی از دهان این انسان صحبت می‌کنند.

ما حق مصادره اربعین را نداریم، اربعین اصلا مال مذهب نیست اربعین مال انسانیت و بشریت است اصلا اربعین وجود دارد که بشریت را آزاد کند، اربعین فراتر از هر مکتب، مذهب و دین است.

ارزش خنثی‌سازی توطئه دشمن کمتر از عاشورا نیست

امروزه باید کسانی که بلندگو و تریبون و رسانه‌ای در دست دارند در مسیر خنثی‌سازی توطئه‌های دشمن گام بردارند.

باید آن طرف مرز را به لحاظ امنیت سیاسی برای دشمن ناامن و به نوعی عمل کنیم که دشمن حتی در درون خانه‌ احساس ناامنی داشته باشد.

اربعین این قدرت را دارد که خانه ظلم را بر ظالم ناامن کند این موضوع بسیار مهمی است اربعین در حقیقت حاصل خنثی‌سازی توطئه‌های دشمن بود، امروزه هم هر کسی علیه اربعین توطئه می‌کند قطعا دشمن است چه از درون و چه از بیرون و هر کس فارغ از هر دین و مذهبی در خنثی‌سازی این توطئه‌ها تلاش می‌کند راه اربعین را ادامه می‌دهد.

ارزش خنثی‌سازی توطئه دشمن کمتر از عاشورا نیست، چون اگر این خنثی‌سازی نبود اربعین از بین می‌رفت، لذا کسانی که در این نظام اهل قلم و تریبون هستند اگر در مسیر خنثی‌سازی توطئه دشمنان تلاش می‌کنند ارزش و اجر آن کمتر از خون شهدا نیست چون قلم حق برنده‌تر از شمشیر است.

انتهای پیام/2330/71

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

    پر بحث ترین ها

      بیشترین اشتراک

        همراه اول