جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹ - ۰۶:۰۴

اصفهان

شاکران: در حوزه مردم‌باوری و جوان‌گرایی جریانات سیاسی حرف‌های تازه‌ای داریم

با نزدیک شدن به انتخابات لزوم توجه و اهمیت به احزاب به معنای واقعی کلمه با توجه به نقش و تأثیر آنان در کاهش خطاهای انتخاباتی و هموارتر کردن توسعه سیاسی کشور پررنگ می‌شود، «چهارشنبه‌های با احزاب» نشست‌هایی صریح و شفاف با احزاب و تشکل‌های سیاسی فعال استان اصفهان است.

شاکران: در حوزه مردم‌باوری و جوان‌گرایی جریانات سیاسی حرف‌های تازه‌ای داریم

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، با نزدیک شدن به انتخابات لزوم توجه و اهمیت به احزاب به معنای واقعی کلمه با توجه به نقش و تأثیر آنان در کاهش خطاهای انتخاباتی و هموارتر کردن توسعه سیاسی کشور پررنگ می‌شود، آن هم در فضایی که به نظر می‌رسد نیازمند آگاهی بخشی صحیح و ارتقای هوش سیاسی توده مردم در مواقع تصمیم‌گیری و به ویژه در انتخابات آتی به منظور جلوگیری از جایگزین شدن احساسات بر منطق راهبردی است.

«چهارشنبه‌های با احزاب» نشست‌هایی صریح و شفاف با احزاب و تشکل‌های سیاسی فعال استان اصفهان است که خبرگزاری فارس در اولین دیدار خود میزبان مهدی شاکران سخنگوی جمعیت پیشرفت و عدالت اصفهان بود. جمعیتی که داعیه‌دار نواصولگرایی، اهتمام بر حضور جوانان در مناصب مهم حکومتی و معتقد بر اجرای صحیح بیانیه گام دوم انقلاب است.

فارس: در خصوص ماهیت و فلسفه راه‌اندازی جمعیت پیشرفت و عدالت توضیح دهید، در شرایطی که احساس می‌کنیم احزاب هنوز جایگاه خود را در ایران پیدا نکردند و نقص‌هایی در این زمینه وجود دارد، جمعیت به دنبال تحقق چه هدفی بوده که اقدام به ساختارسازی نیروی انسانی و تشکیلاتی کرده است؟

سخنگوی جمعیت پیشرفت و عدالت اصفهان: در حقیقت جمعیت در سال 1387 بنیان‌هایی داشت اما بروز اساسی آن به مدتی بعد از انتخابات سال 96 می‌رسد، جمعیت ابتکاری است که به دست آقای قالیباف و به این علت شکل گرفت که با وجود تأکیدات فراوان بر روی بحث‌های وحدت جریان‌های اصولگرا و انقلابی پس از انتخابات سال 96 این مهم شکل نگرفت و با وجود به کنار رفتن قالیباف برای رسیدن به وحدت اما نتیجه مطلوب در پیروزی رخ نداد.

پس از آن این احساس به وجود آمد که نیاز است تغییرات رویکردی در جریان اصولگرایی اتفاق بیفتد و علیرغم توصیه‌هایی که مبنی بر عدم فعالیت و صحبت پس از انتخابات قالیباف بود، با تمرکز بر روی جوانان در رویکرد تغییراتی داده شد تا اجازه چیره شدن ناامیدی و یأس بر جریان‌های سیاسی و جوانان نیروی انقلابی که در تشکل‌های مختلف تقسیم شده بودند و فعالیت می‌کردند داده نشود.

 

فارس: بنا بر تعریفی که از فلسفه وجودی و شکل‌گیری تشکیلات داشتید به نظر می‌رسد انتخابات عامل شکل‌گیری جمعیت بوده، اگر زمینه شکل‌گیری جمعیت پیشرفت و عدالت که داعیه‌دار این مطلب است که پرجمعیت‌ترین حزب استان اصفهان هم است، در سال 87 فراهم بود یا بلافاصله بعد از انتخابات 96 که جرقه‌های این تشکل زده شد، چرا همان زمان شکل نگرفت و به بعد موکول شد و این شبهه وارد است که هدف اولیه و اصلی تشکل امروز انتخابات مجلس است نه اینکه یک سازوکار فراهمی شود که پتانسیل‌های مغفول مانده انقلاب به کار گرفته شود.

سخنگوی جمعیت پیشرفت و عدالت اصفهان: نامه‌ای که قالیباف تحت عنوان نو اصولگرایی خطاب به جوانان بلافاصله نوشت به سال 96 برمی‌گردد اما شروع به سازمان‌دهی در دفاتر استان‌ها در سال 97 اتفاق افتاد، در پاسخ به اینکه گفته شد رویکرد جمعیت انتخابات مجلس بوده شاید بتوان گفت که انتخابات مجلس با فاصله دو ساله از انتخابات ریاست جمهوری توانست سرعت تشکیل فرایند را بیشتر کند.

قطعاً انتخابات در این فرآیند مؤثر بوده زیرا جمیعت پیشرفت و جوانان قصد دارد با شعار نوگرایی و جوان گرایی در انتخابات مجلس تأثیرگذار باشد و نزدیک بودن انتخابات باعث شد فرایند تشکیل دفاتر تسریع شود اما اگر مانیفست تشکیلات را مرور کنیم جمعیت برنامه کلان‌تر و بزرگ‌تری دارد که انتخابات مجلس بخشی از فرایند آن را تشکیل می‌دهد.

 در حقیقت علاوه بر انتخابات مجلس، بیانیه مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب خطاب به جوانان تأییدی بر رویکرد نوگرایانه و جوانگرایانه که در جمعیت پیشرفت عدالت در پیش روی داریم. جمعیت پیشرفت عدالت می‌خواهد که در راستای گام دوم انقلاب نقش جوانان را در ایجاد نظام پیشرفته اسلامی متبلور کند تا بتوانند در نظام جمهوری اسلامی مسؤولیت‌ها را برعهده بگیرند.

فارس: طوری صحبت کردید که فرایند تصمیم‌گیری از پایین به بالا است اگر قرار باشد در بزنگاه‌ها تصمیم‌گیری اتفاق بیفتد، جمعیت پیشرفت و عدالت فرد محور یا جریان‌محور خواهد بود؟

سخنگوی جمعیت پیشرفت و عدالت اصفهان: جریان پیشرفت و عدالت یک حزب است اما حزب متکی بر یک فرد نیست و برای ما فرد اصالت ندارد، این طور نیست که حزب وظیفه داشته باشد اندیشه‌های یک فرد را جلو ببرد، در جریان‌های سیاسی و تصمیم‌گیری‌های سیاسی طوری تصمیم‌گیری شده که در جریان شهری و استانی تصمیم‌گیری با شورای مرکزی شهر و استان بر عهده گذاشته شده اما در تصمیم‌گیری‌های کشوری در هماهنگی شورای مرکزی اصلی که آن هم منتخب شوراهای استانی است، پیش برود.

فارس: پس نقش قالیباف در جمعیت چیست؟

سخنگوی جمعیت پیشرفت و عدالت اصفهان: قالیباف خود این پرسش را این طور جواب داده که من می‌توانم فقط یک صدا باشم، قالیباف الان هم به جز در مجمع تشخیص مصلحت نظام هیچ مسؤولیت اجرایی در کشور ندارد و تنها یک تسهیل‌گر است، افرادی که این مانیفست نو اصولگرایی را می‌پذیرند و در چارچوب جمعیت پیشرفت و عدالت فعال می‌شوند خود حرکت خود را تدوین می‌کنند.

فارس: در خصوص اعضای شورای مرکزی و هسته مرکزی و اولیه در تهران توضیح دهید و آیا کنار هم قرار گرفتن این‌ها به غیر از نخ تسبیح قالیباف ایمان آن‌ها به نو اصولگرایی بوده یا به دلیل رابطه تشکیلاتی با قالیباف در شورای مرکزی تهران قرار گرفته‌اند؟

سخنگوی جمعیت پیشرفت و عدالت اصفهان: شورای مرکزی جمعیت پیشرفت عدالت که در سال 87 تشکیل شد شامل افراد و نزدیکان آقای قالیباف در شهرداری تهران بود اما بعد با انتخاب رویکرد نواصولگرایی و نامه به جوانان در راستای تغییر هدف، آقای پیرهادی از جوانان شناخته شده سیاسی و فعال دبیری را برعهده گرفت.

اما نمی‌توان منکر نقش قالیباف شد چرا که وی پایه‌گذار شکل‌گیری این جمعیت بوده است، رویکردی که از شورای مرکزی تهران به شورای مرکزی شهرستان‌ها ابلاغ شده این نیست که این جمعیت ابزاری برای پیش بردن اهداف قالیباف باشد.

در طول این مدتی که این جریان تشکیل شده قالیباف کمتر برای خط دهی حضور داشتند هر چند که شعار مطرح شده، مثلاً مجلس نو را مطرح کرد که جمعیت نیز پذیرفت اما در حقیقت قالیباف به عنوان یک لیدر مطرح نیست که بخواهد مسیری را بچیند و جمعیت پشت سر وی حرکت کند او به واسطه سابقه و جایگاهی که دارند نقش تسهیل گری را بر عهده دارد.

فارس: بحثی که راجع به احزاب در شرایط فعلی کشور مطرح می‌شود این است که مقام معظم رهبری فرمودند اصلاح‌طلبی و اصولگرایی به معنای خودش معنا نمی‌دهد و فضای انقلابی و غیرانقلابی را مطرح کردند؛ در صحبت‌های خود به نو اصولگرایی اشاره کردید و اگر معتقدید که بیانیه گام دوم تأییدی بر مسیر محوریت جوانان است، رابطه جمعیت را با این بحث رهبری مطرح کنید، این‌که ما هنوز در الفاظ ماندیم، مثلاً ما می‌توانستیم بگوییم جوانان انقلابی یا کلیدواژه‌های دیگر این چنینی؛ آیا مطرح کردن نواصولگرایی و ماندن روی اسامی با روح بیانیه گام دوم مغایرت ندارد؟

سخنگوی جمعیت پیشرفت و عدالت اصفهان: اصولگرایی در لفظ خلاصه نمی‌شود و هرکس به مبانی انقلابی معتقد است را می‌توان در قالب اصولگرایی برشمرد، انقلابی‌گری یک بازه بزرگی است که مقام معظم رهبری تدوین کردند و جریان‌های که به نظام، انقلاب و قانون اساسی معتقد هستند را شامل می‌شود.

البته اصولگرایی در ذیل انقلابی گری تعریف می‌شود نمی‌توانیم اصولگرایی را در نفی انقلابی‌گری تعریف کنیم. زمانی که عبارت نواصولگرایی بعد از انتخابات سال 96 مطرح شد شاید نزدیک‌ترین عبارتی بود که می‌شد به عنوان یک توصیف کننده‌ای نه در مقابل اصولگرایی بلکه به معنای نیاز به تغییر و نوگرایی در اصولگرایی به کار برد.

جمعیت پیشرفت و عدالت هنوز در حال تکمیل است و قابلیت تغییرات دارد و فضای آن بسته نیست که در الفاظ قفل شده باشد، اما رویکردی که این جمعیت در ابتدای راه آن انتخاب کرد، نواصولگرایی با اشاره به نیاز به تغییر جریان اصولگرایی است، همانگونه که شورای وحدت انقلابی شکل گرفته شاید در ادامه جریان‌های اصولگرایی و جمعیت پیشرفت و عدالت ذیل کلمه انقلابی‌گری در کنار هم قرار گیرند، بحث نواصولگرایی را بیشتر از این زاویه باید دید که ما نیاز داشتیم به جریاناتی که خود را ذیل اصولگرایی مطرح می‌کنند این پیام را بدهیم که نیاز است رویکرد نویی را در پیش بگیرند.

 

نگاه جمعیت به قالیباف به عنوان یک فرد تسهیل‌گر است، این طور نیست که قالیباف به عنوان معیار پیشرفت و عدالت تعریف شده باشد ولی جایگاه قالیباف بر اساس بیانیه گام دوم در اشاره مقام معظم رهبری به لزوم استقرار مدیریت جهادی و بحث نوگرایی و جوان‌گرایی است، قالیباف سابقه مدیریت جهادی دارد، این طور گفته بود که اگر فرایندهایی که به خدمت به مردم منتهی می‌شده و مدیریت‌های جهادی که انجام دادم تکنوکراسی است، بله تکنوکرات هستم، ولی بحث مدیریت جهادی در راستای خدمت به مردم در گام دوم تأیید شده و باید این رویکرد در پیش گرفته شود، در بیانیه گام دوم و در دیدار با اردوهای جهادی با رهبری به طور مستقیم به گسترش خود گفتمان پیشرفت و عدالت اشاره شده است.

فارس: آخرین مجمع عمومی برگزار شده جمعیت در چه تاریخی بوده است؟

سخنگوی جمعیت پیشرفت و عدالت اصفهان: آخرین مجمع عمومی به تاریخ 27 اردیبهشت ماه بر می‌گردد، جلسات رسمی شورای مرکزی هم هر ماه یک بار و جلسات کمیته‌ها هر دو هفته یک بار برگزار می‌شود، بدنه نیروی انسانی جمعیت بیش از 500 نفر در شهر اصفهان و بیش از 1000 نفر در سطح استان مخاطب دارد و برنامه‌ریزی شده تقریباً هر ماه یک برنامه را داشته باشیم. زمانی که شورای مرکزی تشکیل داده شد، سه کمیته سیاسی رسانه، اقتصادی و فرهنگی نیز متشکل از افرادی که بر اساس فراخوان‌ها مایل بودند در این کمیته‌ها فعالیت کنند، شکل گرفت.

 سپس اعضای شورای مرکزی در کمیته‌ها سازمان‌دهی و شروع به برنامه‌ریزی کردند که بخشی از انرژی صرف نحوه تعامل با جریان‌های انقلابی در بحث انتخابات مجلس شده است، اما ما یک سری فعالیت‌هایی مانند بزرگداشت شهید بهشتی و اکران فیلم داشتیم و فراخوان داده شده و با حضور افراد مختلف نقد و بررسی فیلم ترور سرچشمه برگزار شد و کمیته فرهنگی رسانه برنامه‌ای برای چهل و یکمین سالروز ربودن امام موسی صدر سازمان‌دهی کرد و همچنین در روزهای اخیر اکران و نقد مستند چهار هزار و دویست به همت جمعیت برگزار شد.

فارس: امروز بحث مبارزه با مفاسد به حلقه‌های اول رؤسای جمهور هم رسیده است، نمی‌خواهیم به کسی اتهامی وارد شود اما فکر می‌کنید اگر اطرافیان قالیباف در رصد مبارزه با مفاسد اقتصادی قرار بگیرند، آیا رویکرد باز قالیباف در انتخاب نیروها به ادامه مسیر مدیریت جهادی کشور ضربه نمی‌زند و واکنش قالیباف اگر افرا حلقه اول در گردونه مقابله و مبارزه با فساد قرار بگیرند چه خواهد بود؟

سخنگوی جمعیت پیشرفت و عدالت اصفهان: قالیباف فقط یک شروع کننده حرکت است اما به عنوان خط قرمز جمعیت پیشرفت و عدالت مطرح نیست، قالیباف هم ممکن است مانند بسیاری از افرادی که همه می‌شناسیم در انتخاب اطرافیان دچار غفلت شده باشد اما در مانیفست ما و هم در گام دوم انقلاب تأکید بر اجرای عدالت و مبارزه با فساد در کنار هم هست و هردوی این‌ها در کنار هم اتفاق می‌افتد.

طبیعتاً باید این رویکرد در همه مدیران وجود داشته باشد یعنی اگر مدیری بخواهد مدیری جهادی باشد باید در انتخاب اطرافیانش دقت کند تا افرادی که می‌شود از فساد مبری باشد، از راستای جمعیت پیشرفت و عدالت اسناد بالادستی برای خود تعریف کرده که بر اساس آن‌ها نسبت به هر اتفاقی واکنش نشان داده می‌شود.

فارس: رابطه جمعیت با مردم به نوعی امت و امامت چطور تعریف می‌شود، اگر در مسأله‌ای بین منافع مردم نگاه جمعیت تعارض و در مسأله دیگری اختلاف دیدگاه بین جمعیت و امامت باشد چطور حل می‌شود؟

سخنگوی جمعیت پیشرفت و عدالت اصفهان: یکی از پایه‌هایی که در جمعیت پیشرفت عدالت مطرح شده، مردم‌باوری است، جریان اصولگرای سنتی در ارتباط با بدنه اجتماعی مردم برخلاف جریان رقیب ضعیف عمل کرده است، حزب پایگاهی برای تربیت سیاسی یک سری افراد است تا این افراد که تربیت سیاسی شدند رویکردها و موارد آموزشی را به مردم منتقل کنند، در حقیقت با ارتباط برقرار کردن با بدنه اجتماعی مردم تا می‌توانیم باید تلاش کنیم که رشد فکری مردم بالا رود و از طرفی به مردم خدمت‌رسانی شود، نه اینکه از جذب مردم به سمت خودمان سوءاستفاده شود، رویکرد ما آگاهی دادن و خدمت کردن به مردم است.

در حل تعارض‌ها باید دید مسأله ای که مطرح شده در سطح شهر، استان یا ملی مطرح شده است، به‌هرحال جمعیت رویکرد خود را بر اساس تصمیمی که بر پایه سیاست‌ها گرفته، به پیش خواهد برد و این نیست که به خاطر منافع حزب منافع مردم را قربانی کنیم و چون حزب از بدنه مردم است منافع آن در راستای منافع مردم تعریف خواهد شد، این تعارضات بسیار بعید است که اتفاق بیافتد.

اما برای حل تعارض یا اختلاف‌نظرها با امامت، از آنجایی که جمعیت پیشرفت عدالت معتقد به ولایت‌فقیه است و اطاعت از دستورات حکومتی رهبری را واجب می‌داند، این رویکرد را داریم اما نگاه مانیفیستی ما به دستورات مقام معظم رهبری فراتر از یک حکم حکومتی است چرا که ایشان را فردی آگاه نسبت به مسائل سیاسی، فقیه و با تقوا می‌دانیم و حرف ایشان را برای خودمان حجت می‌دانیم و سعی می‌کنیم در اکثر جهت‌گیری‌ها با جهت‌گیری رهبر جامعه هماهنگ کنیم، در خصوص احکام حکومتی هم که طبق قانون و شرع موظف به تبعیت هستیم.

فارس: شبکه شما چند درصد جوانان انقلابی را جذب کرده است؟

سخنگوی جمعیت پیشرفت و عدالت اصفهان: شبکه جذب ما در انواع طیف‌ها و صنف‌ها وارد شده و با حدود 20 دسته شغلی را صحبت شده، شاید جواب این‌که ما چند درصد را جذب کردیم را باید این طور پاسخ داد که اگر گفتمان و رویکرد جمعیت با جوان‌های که کشور نظام و رهبری را دوست دارد مطرح شود می‌توان بالای 70 درصد جذب داشت.

فارس: ابهامی که درباره جمعیت پیشرفت و عدالت مطرح می‌شود این است که قرار است همان اصولگرایی سنتی در اصفهان را با تغییر پوسته انجام بدهد، مستندات شما برای اینکه مسیر منجر شده به انحصار در گذشته نیست و انتخابات از پایین به بالا صورت گرفته است چیست؟

سخنگوی جمعیت پیشرفت و عدالت اصفهان: این مطلب چالشی برای شورای مرکزی ما هم بوده در حقیقت جمعیت پیشرفت و عدالت در موقعیت سختی قرار دارد، از طرفی نمی‌خواهد خود را به عنوان یک جریان تقابلی سخت یا زیرمیززن تعریف کند با جریان‌های اصولگرایی شهر و از طرفی نماد نوگرایی در جریان اصولگرایی مطرح است و مدیریت کردن آن سخت است، رویکردی که در پیش گرفته شده این است که مثلاً اگر مجمع اصولگرایان اصفهان را محل تجمع جریان‌های اصولگرایی اصفهان بدانیم سعی کردیم با آن‌ها تعامل داشته باشیم در عین حال که در حقیقت رویکرد خود و نظرات خود را ابلاغ کنیم و تلاش کنیم تاثیرگذار باشیم.

جدیداً جمعیت پیشرفت و عدالت نامه‌ای را خطاب به دبیر مجمع تهیه کرده و خواسته‌ها و تغییر بر رویکردها را مطرح کرده و گفته ما جریانی هستیم که می‌خواهیم با جریان اصولگرایی تعامل داشته باشیم اما این ضعف‌ها را می‌بینم و باید اصلاح شود در این نامه اشاره به شرایط موجود و تشکیل جمعیت در اصفهان شده که جوان‌های انقلابی در آن جمع شده و مشغول فعالیت هستند، جوان‌هایی که نخبگان جامعه ما هستند.

 

در این نامه همچنین به تشکیل جمعیت و برهه زمانی که با توجه به شرایط کشور در آن قرار داریم اشاره شد و بیان کردیم که اعتراضاتی به ساختار کنونی مجمع داریم و تغییراتی باید در اساسنامه داده شود و بر اجرای آن‌ها تأکید شد، خواسته دوم اصلاح اعضای حقیقی و حقوقی جمعیت بود زیرا احزاب و جریان‌ها هستند که می‌توانند افراد را تربیت و معرفی کنند و از آن‌ها پاسخ بخواهند. به همین دلیل حضور افراد حقوقی باید بیشتر متبلور شود، رویکرد نوگرایانه و جوانگرایی از مجمع خواسته شد و همچنین این‌که تعداد اعضای حقوقی که به هر جمعیت داده می‌شود تغییر کند، ثابت نباشد و براساس حجم فعالیت و برد اجتماعی حزب باشد.

افرادی که مدعی این موضوع هستند دوگانه‌ای را در طول این سال‌ها تعریف کرده بودند، جامعیتی نداشتند و جوان بودن در کنش سیاسی عرصه انقلاب تبدیل به مونوپولی آن‌ها شده بود و گویی در انحصار آن‌ها قرار داشت، این موضوع افترا از این جهت است که برند جوان بودن منحصر به این‌ها نیست و کنشگران دیگری هم آمده‌اند مثلاً جریانی در اواخر دهه هفتاد دانشجو بوده و در محدوده دانشگاه خود کار سیاسی انجام می‌داده است و پس از آن فعالیت خود را در قالب حزب به سطح شهر تسری داده است، منتهی همان‌ها هم دچار بن‌بست نسلی شدند و نسل جدیدی را در آن‌ها نمی‌بینید.

رکورد کنشگران سیاسی جوان در اختیار جمعیت پیشرفت و عدالت است؛ ما در شورای مرکزی دهه هفتادی داریم، در عین حال با وجود این نگاه ما خود را در تعارض با نسل قبل نمی‌بینیم زیرا باید از سرمایه آن‌ها استفاده کرد. ما در جمعیت اقدام به تولید محتوا کردیم و در افتتاحیه جمعیت از کتاب چهل درس برای انقلاب به سفارش حوزه آموزشی رونمایی شد.

در تهران نیز همراه با مجمع جریان شورای وحدت نیروهای انقلابی همراه شدند و هدفشان حفظ و توسعه 16 میلیون رأی است، در همین فضا هم ابتکاراتی در عرصه اجتماعی و تکنولوژی به میدان آورده‌اند مانند سایت جهادی که مورد تأیید بسیاری از بزرگان نظام است و بیش از 5 هزار نفر تاکنون در آن ثبت‌نام داشته‌اند، کدام یک از احزاب و تشکل‌ها دست به انجام چنین کاری زده است؟ مجموعه جمعیت پیشرفت و عدالت در اصفهان هم ایده و ابتکاری این چنینی را به مجمع پیشنهاد داد و تحول تکنولوژیکی این دوره مجمع که تحت عنوان سایت اصفهان مجمع ترویج شد، ایده ابتکار طراحی سایت مدیریت با اعضای جمعیت است.

فارس: اگر در شرایط قرار بگیرید که وحدت در انتخابات پیش رو یا انتخابات بعدی به وجود نیامد، جمعیت برای حضور در انتخابات لیستی خواهد داشت؟

سخنگوی جمعیت پیشرفت و عدالت اصفهان: به اقتضای زمان خود حتماً تصمیم مناسب گرفته خواهد شد، اکنون در حال توانمندی حزب هستیم تا جمعیت سرمایه اجتماعی پایدار و رو به رشدی داشته باشد و با امکانات و منابع بتواند از مسیر سیاسی سالم عبور کند، همه پیامدها را خواهیم دید بررسی انجام خواهد گرفت و در عرصه ملی تابع تصمیمی گری مبتنی بر مشارکت همه گروه‌های استانی هستیم که توسط تهران ابلاغ می‌شود، در رابطه با تصمیم‌گیری استانی سیاست‌گذاری ملی انجام می‌شود اما مصادیق به اراده محلی خود برمی‌گیرد.

فارس: اولویت شما در انتخابات پیروزی است یا اکثریت بودن در لیست‌های انتخاباتی؟

سخنگوی جمعیت پیشرفت و عدالت اصفهان: ما اولویت مهم‌تری داریم، اولویت ما این است که مهم‌تر از پیروزی کارآمدی بعد از پیروزی است، اهداف و پیامد بسیار مهم‌تر است، اصل مقصد کارآمدی نظام در عرصه‌های مختلف است.

ما رویکرد سهم خواهی از لیست‌ها نداریم و بیشتر کارآمد بودن و شایسته بودن لیست برای ما مهم است، اگر به نتیجه برسیم لیستی در جریان انقلابی تشکیل شده که شامل افرادی است که کارآمد هستند تا وارد این عرصه شوند رویکرد تعامل و حمایت خواهیم داشت.

فارس: آیا می‌توان گفت جمعیت بر اساس برخی سرشاخه‌های جمعیت و ارتباط آن با رهبری جمعیت را نسخه اصولگرای حزب ندا دانست؟

سخنگوی جمعیت پیشرفت و عدالت اصفهان: تا به حال از این زاویه به موضوع نگاه نکرده‌ایم اما از گفت‌وگو با کنشگران سیاسی از جناح‌های مختلف که متعهد به قانون اساسی کشور هستند و ولایت‌فقیه را قبول دارند استقبال می‌کنیم.

 

فارس: چه مقدار با توجه به عملکرد، پاسخگویی، نقش‌آفرینی در شرایط سخت و ...که احزاب در اصفهان داشته‌اند، برای احزاب سهم قائل می‌شوید؟

سخنگوی جمعیت پیشرفت و عدالت اصفهان: این‌که سابقه احزاب چه در اصفهان و کشور سابقه درخشانی نیست و مردم ذهنیت کاملاً مثبتی در این باره ندارند، حقیقت است اما از طرفی حزبی که بتواند خوب عمل کند را هم نداشته‌ایم، کلاً یکی از مواردی که در جمعیت پیشرفت و عدالت که روی آن برنامه‌ریزی داریم همین است.

احزاب هیچ‌گاه با بدنه اجتماعی مردم ارتباط خوبی نداشتند، بقیه احزاب حتی شاید تعداد اعضای خاصی را به عنوان سرمایه اجتماعی ندارند، و این‌که مردم از این بابت که احزاب تعامل اجتماعی خوبی نداشتند بدبین هستند، درست است اما جمعیت این ارتباط را اصل دانسته و رویکرد مردم گرایانه و پرداختن به دغدغه مردمی را هدف خود قرار داده است.

جمعیت پیشرفت و عدالت متشکل از جوانان با سابقه سیاسی هستند که با فعالیت خود می‌توانند در رویکردها و تصمیم‌گیری‌ها سیاسی مردم تأثیرگذار باشند و هدف آن‌ها بازی حزبی نیست. باید قبول کنیم که تجربه کار حزبی کم و ضعیف است و این که بتوانند حتی فرایندی که افراد انجام می‌دهند را متشکل کنند، بروز بدهند و یا هم‌افزایی کند، اتفاق نمی‌افتد، گاهی هم برخی افراد در حزب‌های انقلابی به دلیل اخلاص خود تمایلی به ابراز کار ندارند در حالی که کاری که باید را انجام می‌دهند.

به عنوان مثال برخی کنشگران سیاسی در برخی بحران‌ها مثل سیل یا زلزله حضور داشته‌اند اما شاید بروز و ظهور آن چنانی نداشته است، برخی احزاب با ارائه بیانیه مردم را به کمک به کمیته امداد سوق دادند و افراد شاخص‌تر برخی در محل بحران حضور پیدا کردند، یا شاخه جهادی امام رضا پیشرفت و عدالت در عرصه‌های مختلف جهادی ورود پیدا می‌کند و اکثر افرادی که در جلسه دیدار اعضای اردوهای جهادی با رهبری حضور داشتند از اعضای جمعیت پیشرفت و عدالت هستند که در قالب تشکل بودند.

یکی از دغدغه‌های اصلی ما در جلسات اولیه این بود چون یک فرد زمانی که در جمعیت سیاسی قرار می‌گیرد، تربیت می‌شود و رشد می‌کند پس زمانی هم که به مسؤولیت رسید باز هم جمعیت به عنوان پشتوانه فکری از او حمایت و از آن مطالبه گری و او را رصد کند، به همین دلیل جمعیت پس از ایجاد کمیته‌ها یک معاونت اختصاصی جذب و آموزش شکل داد که افراد مستعد را شناسایی و جذب کند و هم آموزش‌های موردنیاز را انجام بدهند.

اختلاف‌سلیقه‌ها و نظرها بین افراد نمی‌تواند مانع همگرایی آن‌ها شود جمعیت تلاش کرده افرادی که در حوزه‌های مختلف کارآمد هستند جذب شوند ساماندهی و از آن‌ها استفاده کند، در زمان تصمیم‌گیری‌های کلان در اختلاف‌نظرها بر مبنای خرد جمعی تصمیم‌گیری انجام خواهد شد.

فارس: رویکرد جمعیت در برابر ناکارآمدی‌های دولت‌ها چیست؟

سخنگوی جمعیت پیشرفت و عدالت اصفهان: اگر بخواهیم برآوردی از وضعیت دولت کنونی در 6 سالی که گذشت داشته باشیم وضعیت مناسبی نداریم، خیلی جاها ناکارآمدی ناشی از تصمیم‌ها و سیاست‌ورزی‌های غلط و در برهه‌هایی توقف کشور را دیدیم که منوط به یک سری فرایندی‌هایی در شرطی کردن کشور شد، اگر در ابعاد مختلف فرایند عملکرد را بررسی کنیم مطلوب نبوده است.

این‌که چه رویکردی در پیش می‌گیریم که طبیعتاً وظیفه داریم برای ایجاد یک دولت کارآمد زمینه‌سازی انجام بدهیم که گفتمان پیشرفت و عدالت را با محوریت جوانان بنیان‌گذاری کند، جمعیت در این راستا تلاش کرده زمینه رصد مواضع دولت در شرایط مختلف و اماده‌سازی را در مجموعه خود انجام دهد، تا دولتی که بر سرکار می‌آید هم مدیریت جهادی در راستای خدمت به مردم داشته باشد و هم این‌که بتواند به سمت نظام پیشرفت اسلامی حرکت کند، یکی از مهم‌ترین ظرفیت‌هایی که در کشور ما وجود دارد ظرفیت انسانی است که مغفول مانده و یکی از رسالت‌ها ما شناسایی و استفاده از این منابع انسانی در موقعیت‌های مناسب است

اگر رویکردها و سیاست‌ورزی‌ها اصلاح شود و مدیریت جهادی حاکم شود بسیاری از ناکارآمدی‌ها که ناشی از ضعف درونی است اصلاح می‌شود و در نتیجه ضریب تأثیر ضعف‌های بیرونی کاهش پیدا می‌کند و نمی‌تواند در مسیر کشور مشکلی ایجاد کند.

فارس: تقدم موضوعی بین پیشرفت و عدالت در کنار هم چگونه است؟

سخنگوی جمعیت پیشرفت و عدالت اصفهان: نگاه ما این است که در کشور دارای یک نظام پیشرفته اسلامی پیشرفت انجام می‌شود تا به عدالت برسیم عدالت هم به معنای فرصت‌های برابر برای استفاده از امکانات کشور نقش‌آفرینی در قدرت و... است، گستردن عدالت و پیشرفت دو مسؤولیتی است که جمعیت بر عهده خود می‌داند.

احساس می‌کنم در جامعه سیاسی کشور به این سمت حرکت می‌کنیم که ما ناگزیریم حزب‌های سیاسی داشته باشیم، حزب‌ها افرادی که به اندیشه‌های ما نزدیک هستند را متشکل کنند و تربیت سیاسی انجام شود تا مردم در مواقع تصمیم‌گیری بهتر انتخاب کنند. جامعه سیاسی کشور به این رسیده که فعالیت‌های فردمحورانه و ناشی از تصمیم‌گیری لحظه‌ای و احساسی باعث تصمیمات غلط در ورطه‌هایی می‌شود و این رسالت را برای خود قائل شدند که فعالیت تشکیلاتی سیاسی انجام دهند، اینکه هدف از این فعالیت تأثیرگذاری بر مردم در انتخاب درست یا انتخاب آن‌ها است در فرایند زمان مشخص می‌شود ولی احساس می‌کنم که این بلوغ سیاسی بین افراد در کشور در حال ایجاد شدن است.

 

فارس: دیدگاه جمعیت پیشرفت و عدالت درباره پیشگامان انقلاب چیست؟

سخنگوی جمعیت پیشرفت و عدالت اصفهان: مقام معظم رهبری تقسیم‌بندی انجام داده‌اند که در چهل سال اول انقلاب جوان‌هایی که به موقع در میدان بودند وارد شدند ارکان انقلاب را به دست گرفتند و پیش بردند و در یک زمانی اول انقلاب عده‌ای مسؤولیت‌های خود را نسبت به انقلاب انجام دادند و عده‌ای هم جنگ را اداره کردند و الان نوبت شماست که مسؤولیت خود را در قبال انقلاب انجام بدهید.

پیشکسوتان انقلاب ظرفیت‌های بزرگی هستند و نفی کامل آن‌ها و عدم استفاده از آن‌ها یک اشتباه استراتژیک است و باید بر مبنای تجربه چهل ساله آنان به پیش رفت اما معتقد هستیم که موتورهای پیشران جوان‌هایی هستند که در دوره انقلاب اسلامی تربیت شدند. هر جا به جوانان میدان داده شد پیروزی به همراه آورد و هر جا جوان‌ها را در عرصه‌های عملیاتی وارد نکردیم و آن‌ها کنار گذاشتیم پیشرفت آن چنانی حاصل نشد.

انتهای پیام/63095/ص30/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

    پر بحث ترین ها

      بیشترین اشتراک

        همراه اول