سه‌شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۴
۱۵:۴۹  -  ۱۳۹۸/۹/۱۵
لندمن: ناتو تهدیدی بزرگ برای بشریت است/ احتمال خروج ترکیه از این پیمان وجود دارد

نویسنده و تحلیل‌گر آمریکایی در گفت‌وگو با فارس ابراز داشت تا زمانی که آمریکا بی حساب و کتاب به ناتو پول تزریق می‌کند، این سازمان تهدیدی بزرگ علیه بشریت خواهد بود.

لندمن: ناتو تهدیدی بزرگ برای بشریت است/ احتمال خروج ترکیه از این پیمان وجود دارد

گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس: نشست سران ناتو در هفتادمین سالگرد تأسیس این نهاد روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه ۱۲ و ۱۳ آذر ماه با حضور سران ۲۹ کشور عضو از جمله «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا، «بوریس جانسون» نخست‌وزیر بریتانیا، «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان، «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه، «جاستین ترودو» نخست‌وزیر کانادا در لندن برگزار شد.

در پایان نشست ۲ روزه سران ناتو در لندن، بیانیه‌ای ۹ بندی صادر شد. در بیانیه مذکور تأکید شده که ناتو به عنوان بنیادی برای دفاع دسته‌جمعی باقی خواهد ماند. اقدامات تهاجمی روسیه نیز به عنوان تهدیدی برای امنیت منطقه آتلانتیک و یورو اعلام شد. در این بیانیه به افزایش نفوذ چین و سیاست‌های بین‌المللی آن و فرصت‌ها و چالش‌هایی که فراهم شده نیز اشاره و تأکید شده که باید در ائتلاف ناتو به صورت همزمان به این موضوع رسیدگی شود. در بیانیه مذکور همچنین عنوان شده که ناتو ائتلافی دفاعی بوده و تهدیدی برای هیچ کشوری به شمار نمی‌آید. از سوی دیگر این سازمان بر تعهد خود برای امنیت و ثبات در افغانستان تاکید کرده است. در این بیانیه همچنین اعلام شد که مقدونیه شمالی به‌زودی به عضویت ناتو در خواهد آمد.

نشست مذکور در حالی برگزار شد که اختلافات بین اعضای این سازمان بر تصمیم گیری های آن سایه افکنده بود و نهایتا هم بیانیه ای ۹ ماده‌ای صادر شد. «استفن لندمن» نظریه‌پرداز آمریکایی می‌گوید ناتو به منافع امپریالیستی آمریکا خدمت می‌کند، واشنگتن حدود ۷۵ درصد بودجه ناتو را تامین می‌کند و از این سازمان به عنوان ابزاری علیه دیگر کشورهای مستقلی استفاده می‌کند که می‌خواهد آن‌ها را به دولت‌هایی دست نشانده تبدیل کند، منابع آن‌ها را غارت کند و از مردم شان بهره‌کشی و سوء استفاده کند.

«استفان لندمن»، فارغ‌التحصیل دانشگاه هاروارد آمریکا است و از این دانشگاه درجه لیسانس اخذ کرده است. او همچنین در رشته MBA در مدرسه وارتون دانشگاه پنسیلوانیا تحصیل کرده و درجه MBA را اخذ کرده است. او از سال ۲۰۰۵، به نوشتن در مسائل بین‌المللی پرداخت.

«باتلاق عراق»، «چگونه وال استریت آمریکا را سرکیسه کرد» و «تسخیر بانک‌داران» از جمله کتابهای او به شمار می‌‌روند. وی مجری رادیو «پروگرسیو» شیکاگو است.

آنچه در ادامه می‌خوانید گفت‌وگوی اختصاصی خبرگزاری فارس با استفان لندمن است:

نشست ناتو در حالی در انگلستان پایان یافت که اختلافات زیادی میان اعضای این سازمان وجود داشت. به نظر شما مهمترین اختلافات میان اعضای این سازمان چیست؟

ناتو به منافع امپریالیستی آمریکا خدمت می‌کند، واشنگتن حدود ۷۵ درصد بودجه ناتو را تأمین می‌کند و از این سازمان به‌عنوان ابزاری علیه دیگر کشورهای مستقلی استفاده می‌کند که می‌خواهد آن‌ها را به دولت‌هایی دست نشانده تبدیل کند، منابع آن‌ها را غارت کند و از مردمشان بهره کشی و سوء استفاده کند.

این در واقع همان بلای فراگیر امپریالیسم است، چون چشم اندازی برای جنگ‌های بی‌پایان به سرکردگی آمریکا وجود ندارد.

اختلاف نظر میان اعضای ناتو در مورد برخی مسائل مانعی بر سر اهداف و برنامه‌های کلی این سازمان - شامل مقابله و خصومت‌ورزی با صلح، برابری و جهانی عادلانه - نیست.

اختلاف نظر همیشه با وجود کشورهای مختلف بین آن‌ها وجود دارد. همزمان آمریکا علی رغم این که تریلیون‌ها دلار بی‌حساب و کتاب برای باقی ماندن به عنوان یک ابرقدرت مسلط هزینه و خرج می‌کند، اما کشوری در حال افول است.

این چیزها به تدریج و طی زمان اما به صورت فزاینده‌ای اتفاق می‌افتد. الان روسیه، چین و برخی دیگر از کشورها در حال رشد و نمو هستند، اما در مقابل از نظر اقتصادی، سیاسی و حتی نظامی‌ آمریکا در حال افول است.

اسطوره «استثناگرایی آمریکا»، «دولت پایدار» و برتری اخلاقی متوهمانه و برتری نظامی، اینها همگی چیزهایی هستند که علی رغم این که نشانه‌های روشن و واضحی از بی‌ارزش شدن و نارسایی آن‌ها وجود دارد، اما همچنان ادامه دارد و مورد تأکید واقع می‌شوند.

پس از جنگ جهانی دوم، آمریکا در اوج قدرتش قرار داشت و این وضعیت تا سال‌ها پس از دوران جنگ ادامه یافت، اما افول این کشور طی سال‌های گذشته و بویژه پس از ۱۱ سپتامبر شروع شد و همچنان این افول ادامه دارد.

این همان فرایند و روندی است که همه امپراطوری‌های تاریخ محکوم به آن می‌شوند – ملتی که به دلیل غرور امپریالیستی‌اش، تکبر بیش از حد، جنگ‌های بی پایان علیه دشمنان ساختگی و عدم تمایلش به تغییر در حال افول است.

آمریکا دولتی جنگ طلب است. هر دو حزب آن در مسیری یکسان و مشابه، مخفیانه کار می‌کنند و بی حساب و کتاب و با ایجاد مزاحمت و دردسر و با عملکردی سرکوب‌گرایانه در واقع دستورکار خود نابودکننده و مخرب را دنبال می‌کنند.

دیگر ما شاهد یک دولت جمهوری که سال‌ها پیش پایه‌گذاری شد، نیستیم و این دولت با دولتی امپریالیستی جایگزین شده است. کینزی‌گرایی نظامی و نظامی‌گری مخرب سال‌ها هزینه و خرج داشته است، در حالی که این وطن به گدایی افتاده و عدالت اجتماعی محو شده است.

ناتو از تهدیداتی چون تهدیدات فضایی و تهدیدات سایبری به عنوان تهدیدات جدید علیه این سازمان نام برده است. آیا ناتو قادر به پاسخگویی به این تهدیدات است؟

تهدیدات برای ناتویی که تحت سلطه آمریکاست، ساخته می‌شوند. هیچکدام از این تهدیدات وجود واقعی ندارند. اهداف امپریالیستی آمریکا بدون ساخت و ایجاد تهدیداتی علیه امنیت ملی نمی‌تواند دنبال شود.

بدون پشتیبانی رسانه‌ای در آمریکا و در غرب، هیچکدام از این ادعاهای غلط ساختگی راه به جایی نخواهد برد.

آمریکایی‌ها ناآگاه‌ترین مردم روی کره زمین هستند که آن‌ها را سرگرم کرده‌اند. مهم نیست که تا کنون این مردم چند بار از سوی رهبران و حاکمانشان فریب خورده‌اند، بلکه آن‌ها نشان داده‌اند دوباره به سادگی فریب می‌خورند.

ناتو در حالی از چین و روسیه به عنوان تهدید نام می برد که همه اعضای ناتو از جمله فرانسه و آلمان این دو کشور را مانند آمریکا تهدید نمی‌دانند. با وجود این سطح از اختلافات آینده این سازمان را چگونه خواهد بود؟

آمریکا کره زمین و همه آن‌چه روی زمین زندگی می‌کند را تهدید می‌کند. در مقابل اما روسیه و چین هیچ کشور و ملتی را تهدید نمی‌کنند. با این حال روسیه و چین به دلیل رشد فزاینده‌شان در سطح جهانی به غلط به عنوان تهدید عنوان شده‌اند.

تسلیحات فوق العاده روسیه از بهترین نمونه‌ها در غرب هم جلو زده است. قدرت رشد اقتصادی چین طی سال‌های آتی در حال پیشی گرفتن از آمریکاست.

این‌ها چیزهایی هستند که در واشنگتن تحمل نمی‌شوند و لذا هر دو کشور به عنوان تهدیدات مهمی در واشنگتن به شمار می‌روند که هدف تغییر رژیم‌ آن‌هاست.

امانوئول ماکرون رئیس جمهور فرانسه از «مرگ مغزی» ناتو صحبت کرده بود. آیا با ارزیابی او موافق هستید؟

تا زمانی که آمریکا بی حساب و کتاب به ناتو پول تزریق می‌کند، این سازمان تهدیدی بزرگ علیه بشریت خواهد بود.

ترامپ در حاشیه نشست ناتو از احتمال خروج فرانسه از سازمان ناتو خبر داده بود. آیا ممکن است فرانسه از ناتو خارج شود؟

ترکیه تنها کشوری است که ممکن است در سال‌های پیش رو به دلیل اختلافات میان مقامات این کشور واشنگتن، ناتو را ترک کند. فرانسه اما ناتو را ترک نمی‌کند.

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
پر بازدید ها
  پر بحث ترین ها
   بیشترین اشتراک
    بازار globe
    اخبار کسب و کار globe
    همراه اول