اخبار فارس من فارس پلاس افکار سنجی زندگی
بیشتر

سیاسی  /  سایر حوزه ها

دولت در نشستی فوق‌العاده با اقتصاددانان برای معیشت مردم چاره‌اندیشی کند

نماینده ادوار مجلس گفت: دولت در شرایط کنونی باید جلسه فوق العاده‌ای را با اقتصاددانان برگزار کند و نتایج آن را به جلسه سران قوا ببرد و تصمیمی اخذ شود که به نفع مردم باشد.

دولت در نشستی فوق‌العاده با اقتصاددانان برای معیشت مردم چاره‌اندیشی کند

فاطمه آلیا نماینده ادوار مجلس، در گفت و گو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری فارس، با اشاره به اقدامات دولت در راستای ممانعت از افزایش قیمت کالاها ناشی از دونرخی شدن قیمت بنزین، اظهار داشت: امروز یکی از تدابیر دولت باید در راستای تأمین معیشت مردم و حل مشکلات آنها باشد. متأسفانه دولت باید کاری را که در زمان خودش انجام می‌داد، به موقع انجام نداد و از نظر صاحب نظران اقتصادی، کارشناسان خبره و دلسوزان ملت این امر نوعی کوتاهی دولت در حق ملت مطرح بود.

وی ادامه داد: دولت باید پیش از اقدام به هدفمند کردن قیمت بنزین که اصل این امر از برنامه های نظام برای تنظیم نظام اقتصادی کشور محسوب می‌شد، به فکر معیشت زندگی مردم بود،  اما آنچیزی که دولت کوتاهی کرد این بود که قبل از اجرا، به فکر معیشت مردم نبود، یعنی عواید حاصل از این هدفمندی باید حداقل سه ماه زودتر به حساب مردم واریز می شد تا مردم برای زندگی و اقتصاد زندگی شان برنامه ریزی می کردند.

دبیرکل حزب زنان جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد:‌ در دوره های گذشته برنامه افزایش قیمت بنزین بدون فشار به مردم اجرایی شد و عواید حاصل از هدفمندی پیش از اجرای تصیم به حساب مردم واریز شد. همچنین پیش از اجرای برنامه مردم هم اقناع شدند و آمادگی لازم را برای پذیرش این تصمیم داشتند.

آلیا اظهار داشت: از دولت انتظار می رفت که به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر حمایت رفاهی و معیشتی مردم توجه می‌‌کرد که متأسفانه دولت نسبت به این امر کم لطفی کرد. همچنین شنیده شد که رئیس قوه قضائیه این تأکید را داشتند که دولت در امر معیشتی مردم دقت کند که این کار هم انجام نشد. 

وی بیان کرد:‌ انتظار می‌رود پس از واکنش دلسوزان مجلس، دانشگاه، حوزه،‌ مراجع نظام، دولت و شخص رئیس جمهور جبران مافات کنند یعنی کوتاهی گذشته خود را در اسرع وقت انجام دهند تا التیامی بر زخم مردم باشد.

نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی تصریح کرد:‌متأسفانه علی رغم تأکیداتی که قرار بود گران شدن بنزین بر قیمت دیگر کالاها به ویژه کالاهای مورد نیاز زندگی مردم تأثیری نداشته باشد، اما متأسفانه شاهد افزایش قیمت ها بودیم. حتی تعزیرات هم اعلام کرده است که در صورت مشاهده گرانی،‌ موضوع را اطلاع دهیم. همه این موارد جای خود است اما به نظر می آید همه این ها همچون سایر برنامه های دولت حرف درمانی و گفتاردرمانی است و در عمل چیزی را شاهد نیستیم.

وی خاطرنشان کرد: اگر مراجعه ای به قیمت ها داشته باشه باشیم متوجه گران شدن قیمت کالاهای مورد نیاز مردم از لبنیات تا گوشت می شویم. حتی در روز اول پس از اجری تصمیم دونرخی شدن قیمت بنزین، کرایه تاکسی گران شد و زمانی که اعتراض می کردیم، راننده به دولت پرخاشگری می کرد؛ بنابراین این موضوع مدیریت نمی‌شود و دولت باید در این زمینه چاره‌ای بیندیشد.

نماینده دوره هشتم مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: امروز شاهد گزارشاتی از منابع اقتصادی هستیم که براساس آن گزارشات فقر مطلق در گذشته 10 درصد بوده که این رقم اخیرا به 35 درصد افزایش یافته است. این افزایش در جمهوری اسلامی که هدف و سیاست های کلی آن مبنی بر محرومیت زدایی و توجه به مستعضفان جامعه بوده،‌ زاویه دارد و از آن فاصله گرفته است.

وی بیان کرد: در بحث گرانی کالاها حتی شاهد افزایش قیمت کالاهای شرکت های دولتی بودیم و همین موضوع روی دیگر کالاهای شرکت های دیگر هم اثر می گذارد چراکه با یکدیگر رابطه تنگاتنگی دارد و همه این ها با سیاست های کلی نظام مبنی بر توجه به محرومین و مستضعفین زاویه دارد. 

آلیا اظهار داشت: هر روز که می‌گذرد تأثیر دونرخی شدن قیمت بنزین بر کالاها و زندگی مردم را شاهد خواهیم بود، مردمی که بسیار خوب و طرفدار نظام هستند و همیشه در صحنه حضور دارند. همین مردم، مردمی هستند که به این رئیس جمهور رأی دادند و حتی این مسئولیت یا منصبی که اشغال شده از رأی همین مردمی است که روی آنها فشار می آید.

وی ادامه دارد: سنگینی اقدامات دولت روی گرده مردم است و این رسم قدرشناسی و قدردانی از ملت بزرگ نیست. همین مردمی که به خیابان ها آمدند و توطئه اخیر استکبار جهانی را در کف خیابان خنثی کردند. این مردم همان هایی هستند که سختی ها را تحمل می کنند. این جوانمردی در حق مردم نیست که این چنین شود.

نماینده دوره هفتم مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: دولت باید جلسات اضطراری بگذارد و مسئولان اقتصادی دولت و مدیران شرکت های دولتی دور هم جمع شوند تا ببینند در این چند هفته اخیر چه کردند. گرانی از سال گذشته بود و امسال پس از واقعه بنزین مضاعف و فشار بیشتری بر مردم وارد شد. امروز زندگی و معیشت مردم باید در اولویت باشد.

وی بیان کرد: متأسفانه دولت تدبیری انجام نداده است و همین یارانه اندک معشیتی هم به حساب شان واریز نشده است. دولت راه فراری را برای مردم مطرح می کند تا نپردازد.

آلیا با طرح این پرسش که دولت با خزانه چه کرد، گفت:‌ کسی خبر از ناپختگی دولت در بحث ارز را دارد؟ ارز دولتی به کسانی اختصاص یافت که هیچ محصولی را به کشور وارد نکردند. همه این ناپختگی ها، بی تدبیری ها و خالی کردن خزانه،‌ امروز زندگی مردم را اینچنین سخت کرده است. با تمام این تفاسیر همه دلسوزان دانشگاه و متخصصان دانشگاهی حاضر هستند به خاطر مردم به دولت کمک کنند.

وی یادآور شد: دولت باید جلسه اضطراری به ویژه با اقتصاد دانان بگذارد و نتیجه جلسه را به جلسه سران قوا ببرد؛ چراکه شأن نزول و تشکیل جلسه سران قوا این است که در زمان بحران تصمیمی به نفع مردم گرفته شود. از آنجا که بیشتر تصمیمات اجرایی و اقتصادی است، ابتدا باید از طرف دولت آورده شود، زیرا در آن هیأتی که رأی می دهند و تصمیم می‌گیرند، بیشتر از اعضای دولت هستند؛ بنابراین دولت در اسرع وقت باید برنامه ای برای این بحران داشته باشد.

دبیرکل حزب زنان تصریح کرد: همه کشورها و حتی آنهایی که ادعای توسعه یافتگی و پیشرفت دارند، در مواقعی برنامه ای برای بحران دارند. دولت باید این برنامه را بگذارد، چون ما هم تحت تحریم ناجوانمردنه آمریکا هستیم و طوری نشود که مردم در داخل از بی تدبیری دولت هم تحریم باشند.

وی خاطرنشان کرد: دولت باید جلسه‌ای فوق العاده بگذارد و برنامه ای را برای بحران اقتصادی پیش بینی کند و این برنامه را به جلسه سران قوا ببرد تا تصمیمی برای معیشت مردم اتخاذ شود. به هرحال این دولت با شعار معیشت مردم رأی آورد.

نماینده ادوار مجلس ادامه داد: لازم است دولت این اقدام را انجام دهد و نمایندگان مردم هم در این چند ماه آخر به قسم شان عمل کنند، نظارت جدی داشته باشند و اگر لازم شود تذکر جدی دهند، البته منظور فقط تذکر لسانی نیست. باید اتفاق مثبتی در زندگی مردم ایجاد شود تا آنها کمتر در مشکلات باشد.

آلیا اظهار داشت:‌ چیزی به حماسه 9 دی ماه نمانده است، همان روزی که مردم فتنه و توطئه 88 را در نطفه خفه کرد. آنها امسال باز هم به صحنه می آیند و از نظام، دولت و مدیران شان حمایت می کنند. کوچکترین کاری که می توان به عنوان قدردانی و سپاس از مردم انجام داد این است که دولت هدیه ای به مردم دهد و آن هدیه این است که دغدغه و مشکلات معیشتی مردم حل شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: مردم در 9 دی ماه به صحنه می آیند تا حمایت شان را از نظام مقدس و راه شهدا اعلام کنند و قدرت بازدارندگی را به رخ جهان بکشند.

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول