اخبار فارس من فارس پلاس افکار سنجی زندگی
بیشتر

اقتصادی  /  اقتصاد کلان و بودجه

نیمی از تهرانی‌ها جزء 3 دهک بالای درآمدی هستند/ 4 میلیون خانوار تهرانی یارانه می‌گیرند

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران با بیان اینکه 78 میلیون نفر یارانه‌بگیر در کشور وجود دارد، گفت: 4 میلیون و 500 هزار خانوار در استان تهران ساکن هستند که از این تعداد 4 میلیون خانوار یارانه می‌گیرند.

نیمی از تهرانی‌ها جزء 3 دهک بالای درآمدی هستند/ 4 میلیون خانوار تهرانی یارانه می‌گیرند

علی فروزنده: به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، نعمت الله ترکی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران در نشست خبری با اشاره به رسالت بودجه سال ۹۹ اظهار داشت: این بودجه مطابق با شرایط تحریمی و با رویکرد مهار تورم و صیانت از تولید و اشتغال آن در نظر گرفته شده است.

وی افزود: سهم استان تهران از ایجاد یک میلیون فرصت شغلی در کشور ۱۲۶ هزار فرصت شغلی است که ۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی برای سال ۹۹ در نظر گرفته شده و همین میزان نیز برای سال جاری منظور شده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران با اشاره به شش ویژگی بودجه تصریح کرد: ثبات و انضباط مالی، کارآمدسازی بازار ارز، معیشت عمومی، کاهش فقر، استمرار تامین کالاهای اساسی و دارو، تولید و ایجاد زیرساخت‌ها از دیگر ویژگی‌های بودجه است.

وی ادامه داد: ۸۰ هزار میلیارد تومان سهم مالیات استان تهران است که ۴۹ درصد درآمدهای لایحه بودجه ۹۹ را در بخش منابع عمومی بودجه تشکیل می‌دهد و رشد ۱۸ درصدی نسبت به سال جاری دارد.

* رشد 21 درصدی اعتبارات هزینه‌ای استان تهران

ترکی در مورد اعتبارات هزینه ای استان تهران گفت: ۹۴۴ میلیارد تومان سهم اعتبارات هزینه ای استان بوده که رشد ۲۱ درصدی نسبت به سال جاری دارد.

وی در مورد اعتبارات طرح‌های عمرانی استان نیز در لایحه بودجه ۹۹ برای این بخش هزار و ۲۵ میلیارد تومان در نظر گرفته شد همچنین ۶۶ درصد بودجه مصوب عمرانی استان رشد کرده است.

ترکی در پاسخ به این سوال فارس که تهرانی‌ها بیشتر جزو کدام دهک‌های درآمدی محسوب می‌شوند، طبق طرح یارانه بنزین که وزارت رفاه انجام داد بالغ بر 51 درصد تهرانی‌ها مشمول یارانه بنزین نشدند، آیا جزو سه دهک بالای درآمدی هستند؟ گفت: بله، این موضوع قابل تایید است و نیمی از تهرانی‌ها جزو دهک‌های 8، 9 و 10 درآمدی محسوب می‌شوند.

وی در پاسخ به سوال دیگر فارس مبنی بر اینکه سهم استان تهران از مالیات در سال جاری چقدر است، گفت: بر اساس آمارهای 7 ماهه امسال بالغ بر 68 هزار میلیارد تومان مالیات وصول شد که 48 هزار میلیارد تومان آن با سهم 76 درصدی مربوط به این استان است.

رئیس سازمان مدیریت تهران در پاسخ به سوال دیگر فارس مبنی بر اینکه بودجه هر شهروند تهرانی در سال جاری چقدر است، عنوان کرد: بودجه سال جاری استان 2 هزار میلیارد تومان است که می‌توان آن را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تقسیم بر 13 میلیون نفر کرد که رقمی حدود 150 هزار تومان می‌شود. برای سال آینده نیز حدود 3 هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه برای استان در نظر گرفته شده است.

وی در پاسخ به این سوال فارس مبنی بر اینکه آیا طرح زوج و فرد و ترافیک شهرداری برای رفع آلودگی هوا جواب داد، با رد این موضوع گفت: این طرح جواب نداد چرا که راهکارهای دیگری نیز می‌توان اجرا کرد. فکر می‌کنیم راهکارهای کوتاه‌مدت نیز در این زمینه وجود دارد که بتوان باعث کاهش آلودگی شد. متولی این موضوع در شهر تهران، شهرداری است، اما در استان یکی از سازمان‌های پیشنهاد‌دهنده هستیم. در کوتاه‌مدت موضوع توسعه حمل و نقل درون و برون شهری منجر به کاهش ایاب و ذهاب و ترافیک می‌شود و بیش از 3.5 میلیون نفری می‌توانند از حمل و نقل عمومی استفاده کنند. شهرداری تهران و شورای شهر در قالب برنامه سوم توسعه شهری برنامه داشتند که تاکید کردیم این مباحث در اولویت‌ها باشد.

ترکی با اشاره به اینکه 400 میلیارد تومان برای قطار حومه‌ای در سال آینده در نظر گرفته شده است، به وضعیت آب تهران اشاره کرد و گفت: 5 میلیارد مترمکعب آب در استان تهران نیاز است. در این زمینه 5 سد و منابع زیرزمینی آب استان را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تامین می‌کنند. هر قدر از آب سطحی استفاده شود کیفیت آب بهتر است. هدررفت آب سد لار که نه تهران و نه مازندران از آن استفاده نمی‌کنند، برنامه‌ریزی شده تا سال 1400 مشکل کیفیت آب تهران حل شود.

وی در پاسخ به این سوال که برای موضوع حمل و نقل عمومی تهران و کاهش آلودگی عنوان شد دولت قبل 10 هزار دستگاه اتوبوس به شهرداری تهران واگذار کرد اما دولت کنونی در این زمینه اقدام نکرده است، گفت: این موضوع را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ قبول نداریم و فکر می‌کنیم در بحث مالیات بر ارزش افزوده و دیگر منابع حمل و نقل عمومی می‌تواند توسعه یابد. سال 97، 6 هزار میلیارد تومان از محل درآمد حاصل از مالیات بر ارزش افزوده به شهرداری تهران و 3 هزار میلیارد تومان نیز به شهرداری‌های حومه پرداخت شد.

رئیس سازمان مدیریت تهران با بیان اینکه 96 درصد کار مترو پرند تمام شده است، گفت: برخی قطعات در حال نصب است. ابنیه و زیرساخت به اتمام رسیده و واگن تهیه شده است. مسئله توافق شرکت عمران پرند با شهرداری بود. از فرودگاه امام(ره) تا پرند توافق شد که شرکت عمران 180 میلیارد تومان برای هزینه‌ها تهاتر کند.

ترکی با بیان اینکه 78 میلیون نفر یارانه‌بگیر در کشور وجود دارد، گفت: 4 میلیون و 500 هزار خانوار در استان تهران ساکن هستند که از این تعداد 4 میلیون خانوار یارانه می‌گیرند. هنوز آماری از طرح معیشت یا یارانه بنزین ارائه نشده است.

وی با بیان اینکه سرانه جمعیتی شهر تهران نسبت به گذشته کاهش داشته است، گفت: نرخ رشد جمعیت شهر تهران به 1.70 تا 1.75 درصد کاهش یافت و سالی حدود 200 تا 300 هزار نفر مهاجرت معکوس از شهر به شهرهای حومه ثبت می‌شود.

رئیس سازمان مدیریت تهران در مورد طرح تشکیل استان تهران جنوبی گفت: این موضوع درخواست نمایندگان است که البته نیاز به کارشناسی و بررسی مزایا و معایب آن دارد. با آنچه رخ می‌دهد مخالفتی نداریم. کیفیت ارائه خدمات به جمعیت مهم است. از سال 42 به این طرف قزوین و کرج از تهران جدا شدند. نکته اولویت‌دار نحوه خدمات‌رسانی است.

ترکی با بیان اینکه تا پایان سال 1400 بالغ بر 8500 تخت بیمارستانی به استان تهران اضافه می‌شود و سرانه تخت شهر و استان بالا رفته و می توان گفت کمبود نخواهیم داشت.

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول