اخبار فارس من فارس TV فارس پلاس افکار سنجی زندگی

سیاست خارجی

موسوی: آبه به تهران آمد، طبیعی است روحانی به ژاپن برود

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری روز دوشنبه خود گفت: ایران و ژاپن دو کشور دوست دیرینه هستند؛ سفر «آبه شینزو» به تهران انجام شد و طبیعی بود سفر روحانی به ژاپن صورت بگیرد.

موسوی: آبه به تهران آمد، طبیعی است روحانی به ژاپن برود

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، «سید عباس موسوی»، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران به آخرین تحولات در عرصه سیاست خارجی پرداخت و به پرسش‌های آنها پاسخ داد.

*تسلیت به مناسبت درگذشت خبرنگار پارلمانی فارس

وی در ابتدای این نشست درگذشت «زهرا عبدالمحمدی» خبرنگار ساعی و کوشای خبرگزاری فارس را به خانواده خبرگزاری فارس، خانواده و همکاران رسانه‌ای تسلیت گفت و برای او از خداوند رحمان و رحیم علو درجات مسئلت کرد.

*گرامیداشت 27 آذر

موسوی با اشاره به ۲۷ آذر که روز جهان عاری از خشونت و افراط‌گرایی نام گرفته که توسط رئیس جمهوری ایران پیشنهاد و به تصویب همه کشورهای عضو مجمع عمومی سازمان ملل رسید، عنوان کرد: امیدواریم همانطور که ایران دنبال جهان عاری از خشونت و افراط گرایی است دیگران نیز به تأسی از ایران در این هدف مهم گام بردارند.

* سفر روحانی به ژاپن در حال نهایی شدن است/وزیر خارجه هند هفته آینده در تهران

وی به مرور تحولات دیپلماتیک در هفته‌های اخیر پرداخت و افزود: آقای علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی به آنتالیا رفت و در دوازدهمین مجمع مجالس آسیایی شرکت کرد و ملاقات خوبی با همکاران داشت و این سفر دستاوردهای خوبی داشت.

سخنگوی وزارت خارجه به سفرهای ظریف به ترکیه و قطر برای شرکت در نشست «قلب آسیا» و همچنین «فروم دوحه» و رایزنی‌های انجام شده اشاره کرد.

موسوی همچنین خاطرنشان کرد: آقای عراقچی سفر زنجیره‌ای به چین، ژاپن، کویت و اتریش داشت.علاوه بر این سفر آقای روحانی رئیس جمهور به مالزی را در آینده نزدیک خواهیم داشت که در راستای ابتکار ماهاتیر محمد رئیس جمهور در کنفرانسی که بدین منظور در مالزی برگزار می‌شود، شرکت می‌کند.

این دیپلمات ارشد کشورمان درباره سفر رئیس جمهور به ژاپن هم عنوان کرد: سفر  به ژاپن در حال برنامه‌ریزی است و وقتی نهایی شد، همکاران در نهاد ریاست جمهوری اطلاع رسانی می‌کنند.

وی گفت که وزیر خارجه هند نیز هفته آینده برای شرکت در نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی 2 کشور به ایران می‌آید.

* شایعات درباره نفتکش سانچی

موسوی در پاسخ به سؤالی درباره برخی شایعات مطرح شده این روزها درباره حادثه نفتکش سانچی و از سوی دیگر مشخص نشدن بحث مقصر، دریافت غرامت و اینکه به نظر می‌رسد درباره چین در این خصوص با مماشات برخورد کردیم، گفت: حادثه کشتی سانجی حادثه تأسف باری بود و وزارت خارجه تا جایی که وظیفه‌اش ایجاب می‌کرد و از دستش بر می‌آمد برای کمک به روشن شدن ابعاد این حادثه انجام داد.

وی افزود: دوستان ما در شرکت ملی نفتکش ایران مسئول این موضوع هستند و پیگیری کردند و خانواده‌های آنها در جریان هستند و برخی شایعاتی که اخیرا مطرح شد با واکنش شرکت ملی نفتکش مواجه شد و این شایعات را تکذیب کردند. قطعا چنین چیزی نیست.

*سفر آبه به تهران انجام شد و طبیعی بود سفر رئیس جمهور به ژاپن صورت بگیرد

به گزارش فارس، سخنگوی وزارت خارجه درباره سفر روحانی به ژاپن و اهداف این سفر و اینکه در حال حاضر خرید نفت ایران توسط ژاپن صفر است، چه انتظاری از ژاپن دارید؟ گفت: ایران و ژاپن دو دوست دیرینه و سنتی هستند. ژاپن به عنوان کشور مهم در شرق آسیا و ایران به عنوان کشور مهم در غرب آسیا دارای روابط تاریخی، دیرینه و حسنه هستند و از مشتریان عمده کالاهای اساسی هستیم.

وی افزود: سفر «آبه شینزو» به تهران انجام شد و طبیعی بود سفر رئیس جمهور به ژاپن صورت بگیرد و این سفر در حال نهایی شدن است؛ اگر سفر نهایی شود، دوستان در نهاد ریاست جمهوری تاریخ آن را اعلام می‌کنند. علاوه بر مسائل دوجانبه و اهداف دوجانبه‌ای که درباره گسترش روابط داریم، دو کشور دارای دیدگاه‌هایی درباره مهمترین مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی هستند که دو رئیس کشور در دیدارهایی که دارند مهمترین مسائل و تحولات منطقه و شرق آسیا و بحث‌های برجامی و سایر مسائل مورد علاقه را مورد گفتگو قرار می‌دهند.

* توصیه اخیر به ایرانیان در سفر به آمریکا

وی درباره توصیه اخیر وزارت خارجه ایران درباره سفر ایرانی‌ها از جمله دانشمندان و نخبگان به آمریکا عنوان کرد: وزارت خارجه بر حسب وظایف ذاتی خود به اتباعش توصیه‌هایی دارد و توصیه اخیری که به اتباع ایرانی و به ویژه دانشمندان و نخبگان داشتیم که در سفرهایشان به ایالات متحده آمریکا حتی با داشتن دعوتنامه و ویزا قدری محتاطانه عمل کرده یا تشریف نبرند، به این خاطر است که برای نمونه در قضیه دکتر مسعود سلیمانی شاهد بودیم که رسمی و قانونی به آمریکا سفر کرد، ولی متأسفانه به خاطر اتهامات واهی 14 ماه در حبس به سر بردند. 

موسوی افزود: طبیعی است ما نگران اتباع خودمان باشیم و توصیه کنیم که از سفرهای غیرضروری به این کشورها و کشورهایی که نشان دادند قوانین و مقررات و اخلاق برای آنها جایگاهی ندارد پرهیز کنند. درباره جاهای دیگر تصمیم با خودشان است و اگر احساس می‌کنند ممکن است امنیت، آزادی رفت و آمد و اهداف علمی آنها به خطر بیفتد از این سفرها پرهیز کنند.

* جزایر سه گانه متعلق به ایران است

وی درباره ادعاهای مطرح شده در خصوص جزایر سه گانه ایرانی گفت: دنیا و کشورهای حاشیه خلیج فارس می‌دانند که این جزایر ایرانی است و این موضوع ابدی است و زمانی ما صحبت از تنش زدایی و گفتگو می‌کنیم طبیعتا انتظار داریم که این کشورها دست از برخی ادعاهای واهی بردارند. این موضوعی نیست که آن را وارد موضوع مذاکرات کنیم و موضوع مسلم و ثابتی است. گفتن آنها هم چیزی را عوض نمی‌کند واقعیات تاریخی و جغرافیایی سر جایش است و ما از این بابت نگرانی نداریم.

*دیپلماسی پارلمانی

موسوی در پاسخ به سؤالی درباره اینکه دیپلماسی پارلمانی این دوره مجلس چقدر توانست مسیر دیپلماسی کشور را هموار کند؟ گفت: در دوره کنونی مجلس به ویژه با ریاست آقای لاریجانی تحرکات دیپلماتیک در سطح مجلس، خود ایشان، هیأت رئیسه و کمیسیون امنیت ملی فراوان بوده است و اینها در راستای دیپلماسی کشور و هماهنگی با دولت و وزارت خارجه بوده است و ما از اقدامات مجلس که در این دوره و ادوار گذشته در راستای دیپلماسی پارلمانی گام برداشتند قدردانی می‌کنیم و امیدواریم مجلس آینده نیز در بحث سیاست خارجی و روابط خارجی فعال‌تر ظاهر شود.

* گفتگوهای رسمی با عربستان در چارچوب حج عمره بود/عربستان به رفتار دوگانه خاتمه بدهد

وی در پاسخ به سؤالی درباره ادعای برخی رسانه‌های منطقه مبنی بر اینکه ایران گروه‌هایی را برای مذاکره با عربستان اعزام کرده است و مدعی شده‌اند عربستان هم برای مذاکره به صورت مخفیانه تلاش می‌کند، گفت: من از اخبار رسانه‌هایی که از این گفتگوها صحبت می‌کنند، خبر ندارم. گفتگوهای رسمی ما در چارچوب حج عمره بود که اخیرا انجام شد و از گفتگوهای دیگر مطلع نیستم و احتمال هم می‌دهم چنین گفتگوهایی وجود ندارد.

به گزارش فارس، موسوی با بیان اینکه کشورهایی تلاش می‌کنند این گفتگو بین ایران و عربستان برقرار شود و تنش زدایی را انجام می‌دهند، اضافه کرد: کشورهای مختلف این کار را با حسن نیت انجام می‌دهند و ایران استقبال کرده است، ولی گاهی اوقات شاهد رفتارهای دوگانه‌ای از سوی مقامات عربستان هستیم و اظهاراتی مطرح می‌کنند که با روح کلی روندی که ما در پیش گرفتیم و برخی کشورهای منطقه با حسن نیت در پیش گرفتند، سازگاری ندارد. 

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: امیدواریم عربستان به این رفتار دوگانه خاتمه دهد و امنیت منطقه را در خود منطقه جستجو کند و دست دوستی که از سوی ایران به سوی این کشور و کشورهای منطقه برای ثبات و امنیت دراز شده را بفشارد و یقین بداند که در دعوت از بیگانگان و انباشت سلاح به ویژه سلاح‌های غربی در منطقه ما امنیت حاصل نخواهد شد و همین وضع خواهد بود و یا حتی بدتر.

* روابط خود را با کشورهای ثالث گره نمی‌زنیم

موسوی درباره سفر روحانی به ژاپن گفت که روابط ما با کشورها ارتباطی به سایر کشورها ندارد و ما روابط خود را با کشورهای ثالث گره نمی‌زنیم و امیدواریم کشورهای طرف مقابل ما روابطشان با ما را به چراغ سبز و قرمز دیگر کشورها گره نزنند. ما کشورهای مستقلی هستیم با رابطه تاریخی و تمدنی و همواره خواستار گسترش روابط و حامی صلح و ثبات در منطقه و جهان بودیم.

*امیدواریم اروپایی‌ها در مهلت باقیمانده به تعهداتشان عمل کنند

وی درباره گام بعدی کاهش تعهدات برجامی ایران گفت: درباره گام بعدی هنوز در حال بررسی هستیم. امیدواریم در مهلت باقیمانده اروپایی‌ها به طور جدی به تعهداتشان فکر و عمل کنند.

* کانال سوئیس برای تبادلات کالا

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سؤالی درباره عملیاتی شدن کانال سوئیس برای تبادلات کالا افزود: با کشورهای مختلف برای تجارت و روابط اقتصادی خود به ویژه کشورهای همسایه و دوست مکانیسم‌های دوجانبه‌ای را طراحی کردیم که مبادلات مالی و بانکی انجام و صادرات و واردات پوشش داده شود و این در همان راستاست.

وی خاطرنشان کرد: اعلام کردیم هر کشوری آماده باشد با ایران در مراودات مالی و بانکی به صورت دوجانبه کار کند،حتی بحث تهاتر را اعلام و آمادگی خود را اعلام کردیم که با ارز‌های ملی این کار را صورت دهیم و بحث سوئیس هم می‌تواند شامل همه کالاها و خدمات مورد نیاز دو کشور باشد.

موسوی درباره خبر منتشر شده مبنی بر اینکه دو شرکت دارویی آمریکایی از وزارت خزانه‌داری این کشور مجوز گرفته‌اند که در چارچوب کانال سوئیس با ایران همکاری کنند نیز گفت: اطلاعاتی در این زمینه ندارم ولی براساس تجربه عنوان می کنم که باز این شرکت‌ها را با مانع مواجه کنند. امیدواریم این بار این اتفاق رخ ندهد و با مکانیسم‌هایی که با برخی کشورها از جمله سوئیس داریم بتوانند این کار را انجام دهند، ولی باید منتظر ماند و دید.

*اگر آماده باشند و سوئیس دوباره پا پیش بگذارد آماده تبادلیم بدون اینکه با آمریکایی‌ها صحبت کنیم

به گزارش فارس، سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره بحث تبادل زندانی با دیگر کشورها گفت: حدود سه هزار نفر از اتباع ایرانی به جرایم مختلف در زندان‌های خارج از کشور هستند و مقدار قابل توجهی هم زندانیان خارجی در ایران به جرایم مختلف در زندان هستند. هر جا ببینیم این مسئله به لحاظ انسانی به رفع برخی مشکلات کمک می‌کند آماده هستیم که زندانیانی که در سراسر جهان داریم را تبادل کنیم. کما اینکه با کشورهای همسایه شمالی این کار انجام شد و ...

وی افزود: ولی در بحث گروگان‌هایی که در خارج از کشور از جمله آمریکا داریم اعلام کردیم و وزیر خارجه هم به صراحت گفت توپ در زمین آمریکاست و حاضریم برای مسائل انسانی و به صورت کلی این افراد را مبادله کنیم. جرایم زندانیان اینها مشخص است اکثرا جرایم جاسوسی و امنیتی دارند و زندانیان ما که از دیدگاه ما گروگان تلقی می‌شوند به اتهامات واهی گرفتار هستند و امیدواریم اگر زمینه‌ای خواست ایجاد شود و کشورهایی مثل سوئیس قدم پیش بگذارند ممکن است مجددا به مبادله اقدام کنیم بدون اینکه با آمریکایی‌ها صحبت کنیم. 

* تأمین اعتبار برای اجرای پروژه‌های مشترک با روسیه

موسوی در پاسخ به سؤالی درباره وام پنج میلیارد دلاری دولت روسیه به ایران هم گفت: ما با کشورهای مختلف پروژه‌های مختلف داریم و این پروژه نیازمند تأمین اعتبار است. بحث وام نیست. بحث تامین اعتبار برای اجرای پروژه‌های مشترک بین دو کشور است و اینکه چه زمانی اختصاص می‌یابد اطلاعی ندارم.

*امیدواریم ثبات و آرامش به عراق بازگردد

این دیپلمات ارشد ایرانی درباره تحولات کنونی در عراق و اینکه تا چه حد علیه ایران محاسبه می‌شود؟ خاطرنشان کرد: در عراق اتفاقاتی رخ داد که خوشایند مردم عراق و کشورهای دوست عراق نبود. ایران ضمن اینکه عراق را کشور مستقل می داند و در امور داخلی آن هیچگاه دخالت نکرده و نخواهد کرد، این تحولات را دنبال کرد و جاهایی مشاهده کردید دست‌هایی این تظاهرات را به سمت ایران و منافع ایران به ویژه در به آتش کشیدن سرکنسولگری در نجف سوق دادند.

وی افزود: امیدواریم با تحولاتی که در عراق صورت می‌گیرد و تمهیدات مسئولان عراقی، مراجع، احزاب، گروه‌های سیاسی و شخصیت‌ها تدارک می‌بینند امیدواریم ثبات و آرامش به کشور دوست و همسایه برگردد. ایران هم قطعا در این راه هر حمایتی نیاز باشد دریغ نخواهد کرد.

* پیوستن به کنوانسیون‌هایی که FATF ملزم کرده را به نفع می‌دانیم و نه ضرر

خبرنگاری با بیان اینکه عنوان می‌شود که اگر ایران به تعهداتش در قبال FATF عمل کند ما از فهرست سیاه خارج نخواهیم شد، از موسوی پرسید آیا وزارت خارجه نیز چنین نظری را دارد؟ که وی عنوان کرد: ما نظرات خود را به عنوان وزارت خارجه به صورت شفاف بیان کردیم. ما پیوستن به کنوانسیون‌هایی که FATF همه کشورها و بانک‌های دنیا ملزم کرده است را به نفع می‌دانیم و نه ضرر. کشورهای مختلف دارای برنامه اقدام هستند که باید انجام دهند ایران هم برنامه اقدامی که از سوی FATF مطرح شد را بررسی کردیم دیدیم عملا داریم بسیاری از این موارد را انجام می‌دهیم چون جمهوری اسلامی ایران نه اهل پولشویی است و نه حمایت مادی از تروریسم.

وی افزود: بهتر است وقتی داریم این کار را انجام می‌دهیم به کنوانسیون‌های مربوطه بپیوندیم. امیدوارم مصلحت کشور را دوستان در مجمع تشخیص مصلحت و یا بقیه ارگان‌ها به درستی تشخیص دهند و مواردی که گفته می‌شود به نفع کشور است. مراودات بانکی ما با بسیاری از کشورهای جهان است از جمله کشورهای دوست و کشورهای دوست ما اعلام می‌کنند اگر این اتفاق نیفتد، نمی‌توانند با بانک‌های ایران کار کنند. اگر چنین شرایطی به وجود بیاید را به نفع نمی‌دانیم و در راستای فشار بیشتر بر مراودات و وضعیت اقتصادی خود می‌دانیم. نظر شفاف دولت و وزارت خارجه اعلام شده است.

موسوی خاطرنشان کرد: هر تصمیمی قانونی که گرفته شود، وزارت خارجه و دولت تابع خواهد بود. 

*تحریم هواپیمایی ماهان در ایتالیا

سخنگوی وزارت خارجه درباره تحریم هواپیمایی ماهان توسط ایتالیا گفت: انتظار داریم کشورهای دوست تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی و بی اساس آمریکا را نپذیرند و به آن رسمیت ندهند و طبیعی است به این کشورها وارد شود و امیدواریم در این تصمیمشان تجدیدنظر کنند و سایر کشورها را به رعایت مقررات و قوانین بین‌المللی و دوری گزیدن از فشارها دعوت می‌کنیم.

* توافقنامه جامع بین ایران و افغانستان

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی درباره توافقنامه جامع بین ایران و افغانستان گفت: مذاکرات در این زمینه ادامه دارد و هنوز به جمع بندی نهایی نرسیده است. با توجه به انتخابات افغانستان قدری به تعویق افتاده است و امیدوارم پس از اعلام نتایج انتخابات افغانستان شاهد امضای این توافقنامه باشیم.

* نگرانی نداریم که با پیوستن به کنوانسیون‌های مرتبط با FATF اتفاق بدی بیفتد

وی در پاسخ به سؤالی درباره اینکه مهلت کارگروه ویژه اقدام مالی کمتر از یک ماه دیگر به پایان می‌رسد از موسوی پرسید آیا بنا نیست وزارت خارجه از شورای عالی سران قوا بخواهد که این موضوع را تصویب کند که این بن بست حل شود؟ گفت: موضوع اقتصادی است تا سیاست خارجی و اعلام کردیم مانعی بر سر راه مراودات مالی و بانکی ما با دنیا و حتی کشورهای دوست است.

موسوی اضافه کرد: نظر کارشناسی ما پیوستن به این کنوانسیون‌ها در بحث FATF است. برای برخی انتقادات و شرایطی که اعلام می‌شود پاسخ‌های کارشناسی فنی دقیقی از سوی همکاران ما، دولت، وزارت اقتصاد و دارایی و بانک مرکزی داده شده است. خیلی نگرانی نداریم که با پیوستن به این کنوانسیون‌های فراگیر که تقریبا همه دنیا عضو آن هستند، اتفاق بدی بیفتد. طبیعی است جاهایی می‌توانیم براساس شرایط و مقررات خودمان عمل کنیم و برخی اتهامات واهی که علیه ایران است را با اجرای آتی از خودمان دور کنیم و اجازه دهیم بانک‌ها و تجار ما روند عادی تجارت خود را به صورت شفاف دنبال کنند.

* ادعاهای ریاکارانه آمریکایی‌ها
به گزارش فارس، سید عباس موسوی درباره تحریم دارو و تجهیزات پزشکی توسط آمریکا گفت: کارنامه آمریکا مشحون (آکنده) از نقض حقوق اساسی بشر است. از حمایت‌هایشان از کشورها و رژیم‌هایی که کودکان، زنان و بیماران را می‌کشند تا دست زدن به تروریسم و جنگ اقتصادی علیه کشورها، تحریک مسائل قومی و ملیتی در برخی کشورها، اختلاف افکنی بین قومیت‌ها و مردم یکپارچه در یک کشور. برای نمونه اتفاقاتی که برای هنگ کنگ رخ داد و پشت ماجرا دخالت‌های آمریکاست، آن هم به اسم دفاع از حقوق بشر.

وی خاطرنشان کرد: چیزی که به آمریکایی‌ها با این کارنامه‌ای که مستند است نمی‌آید، دفاع آنها از حقوق بشر است. با اینکه اعلام می‌کنند کالاهای انسانی اعم از دارو و غذا جزو تحریم‌ها نیست، ولی کاری می‌کنند و راه‌ها را می‌بندند که دارو و غذا به کشور ما نرسد و از طرف دیگر ادعای حمایت از مردم ایران و حقوق بشر دارند که صد در صد ریاکارانه است.

* شیخ زکزاکی و اقدامات دستگاه دیپلماسی

وی درباره شیخ زکزاکی و انتقادات وارده مبنی بر انفعال وزارت خارجه در این خصوص گفت: وزارت خارجه شرح وظایفی دارد، به عنوان مسئول دیپلماسی کشور باید اقداماتی را صورت بدهد، حمایت از همه مسلمانان در جهان جزو وظایف ماست. با اتفاقاتی که در نیجریه در خصوص شیخ زکزاکی رخ داد، همه نهادهایی که مسئول بودند و دغدغه داشتند نگرانی خود را به وزارت خارجه منتقل کردند و وزارت خارجه نیز در چارچوب وظایف و رایزنی‌ها با دولت نیجریه چه در سفر ظریف چه در دیدارهای مقامات ما با مسئولان نیجریه رایزنی‌هایی انجام شد که وضعیت شیخ بهبود یابد. برخی اقدامات نیز از سوی برخی از دوستان دیگر انجام می‌شود.

موسوی گفت: مجموعه اقدامات ایران است که تلاش کردند وضعیت ایشان و خانواده ایشان بهبود یابد و همواره اعلام آمادگی کردیم و همه کار دست ما و دوستان ما نیست و طرف مقابل نکاتی دارد و شرایطی را مطرح می‌کند، ولی تلاش‌هایمان را ادامه دادیم و متوقف نکردیم و مایل هستیم صدایی که از جمهوری اسلامی بلند شده، بقیه کشورهای اسلامی نیز گامی در این خصوص بردارند.

*هیچ راه‌حل دیگری جز بازگشت آمریکا به تعهداتش وجود ندارد

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس درباره اظهارات «منوشین» وزیر خزانه‌داری آمریکا که گفته هر وقت ایران شروط ۱۲ گانه را انجام دهد به تحریم‌ها پایان می‌دهیم، گفت: آقای منوشین سیاست‌ها و گفتارهای اشتباه خودشان و دولت آمریکا را تکرار کرده است. حتی یک جایی گفته بود، تحریم جایگزین جنگ است که من مایلم اعلام کنیم تحریم خود جنگ و حتی بدتر از جنگ است،‌ تروریسم و جنگ اقتصادی است.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: آمریکایی‌ها بعد از خروج از برجام با توهماتی که داشتند فکر می‌کردند با فشار حداکثری می‌توانند آنچه را در برجام به دست نیاوردند را مجددا به دست بیاورند. بعد از مدتی دیدند آن هدفشان به دست نخواهد آمد و فشارها را اضافه کردند، بعد شروط 12 گانه پامپئو مطرح شد که رئیس جمهور آمریکا بعد آن را به یک شرط تبدیل کرد. یکی دیگر آمد به سه و چهار شرط تبدیل کردند.

وی افزود: ما یک سردرگمی و بلاتکلیفی در سیاست خارجی آمریکا نسبت به جمهوری اسلامی ایران می‌بینیم و خودشان انسجام ندارند که تکلیفشان چیست که بخواهند با ما چه معامله‌ای شود، این حرف‌ها جدی نیست و حرف‌های بیهوده و تکراری است.

این دیپلمات ارشد کشورمان اضافه کرد: آنچه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده و به شدت هم پای آن ایستاده این است که خروج آمریکا از برجام غیرقانونی و براساس توهماتی بوده که برای آنها ایجاد شده بود و خلاف قطعنامه 2231 شورای امنیت است که خودشان به آن رای داده بودند و قرار بود به آن پایبند باشند.

موسوی تصریح کرد: بازگشت به تعهدات آمریکایی‌ها تنها راه‌حلی است که به ذهن ما می‌رسد. هیچ راه‌حل دیگری جز بازگشت آمریکا به تعهداتش وجود ندارد.

* به تحریم‌های آمریکا رسمیت نخواهند داد

موسوی در پاسخ به بخش دیگر سؤال فارس درباره تهدید به تحریم خریداران آب سنگین ایران توسط آمریکا بیان کرد: به کشورهای عضو برجام به ویژه کشورهایی که تعهداتی داشتند و قرار بود اقلامی را از ما بخرند توصیه می‌کنیم و خودشان هم اذعان دارند که تحریم آمریکا باعث این مشکلات است و استنباط ما این است که آنها به تحریم‌های آمریکا رسمیت نخواهند داد. آنها تعهداتی دارند و یکجانبه‌گرایی آمریکا توسط آنها همزبان با ما رد و محکوم است. 

*تماس‌ها بین ایران و عراق برقرار است

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی گفت: روابط ما با کشور همسایه عراق خوب است، ادامه دارد و تماس‌ها برقرار است. اگرچه از حادثه پیش آمده برای سرکنسولگری در نجف دلخور و گله مند هستیم، ولی روابط ما محکم و پابرجاست و تماس تلفنی بین ظریف و همتای عراقی بعد از حادثه برقرار بوده است و ظریف هم در حاشیه نشست دوحه با مشاور امنیت ملی عراق دیدار کرد. تماس‌ها و مراودات ادامه دارد و چشم‌انداز خوبی برای گسترش روابط با دولت و ملت عراق می‌بینیم.

وی افزود: این اتفاقات گذراست و قطعا ثبات و آرامش با تدبیری که در بین مردم و مسئولان عراق است، به عراق باز می‌گردد.

*آمریکایی‌ها مردم عراق را راحت بگذارند

سخنگوی وزارت خارجه درباره نقش آمریکا در تحولات آینده عراق، هرگونه دخالت خارجی در امور داخلی عراق را رد و محکوم کرد و خطاب به آمریکایی‌ها به آنها توصیه کرد که در امور داخلی ملت و دولت عراق دخالت نکنند و آنها را به حال خود رها کنند.

موسوی افزود: خود عراقی‌ها بلد هستند و عاقل هستند و برای سرنوشتشان تصمیم می‌گیرند، کما اینکه تحولات سیاسی در عراق در جریان است و رایزنی‌هایی بین احزاب و گروه‌ها و ... صورت می‌گیرد که بحران را در عراق حل کنند.

وی بار دیگر گفت: آمریکایی‌ها بهتر است خود را کنار بکشند و مردم عراق را راحت بگذارند.

*کاظم جلالی به زودی به مسکو می‌رود

وی همچنین گفت «کاظم جلالی»، سفیر جدید ایران در روسیه به زودی ظرف چند روز آینده عازم محل ماموریت می‌شود. ایشان دستورکار اصلی شان حفظ، گسترش و تعمیق روابط خوب بین ایران و روسیه است که با شناختی که از ایشان داریم و توانمندی‌های ایشان، این ماموریت را با موفقیت انجام خواهد داد.

موسوی از زحمات سنایی هم قدردانی کرد و افزود: روابط ما با روسیه متوازن، خوب و تاریخی است و هر دو کشور منافع و دشمنان مشترک دارند و روز به روز گسترش می‌یابد و البته بدخواهانی هم دارند که به آنها توجه نمی‌کنیم و اراده سیاسی رهبران دو کشور بر توسعه روابط است.

*پروژه تولید رادیوایزوتوپ در فردو

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی درباره عقب نشینی موقت روسیه از پروژه تولید ایزوتوپ پایدار در فردو نیز عنوان کرد: استنباط ما عقب نشینی نیست. ما مشکل فنی را به عنوان نکته‌ای که مطرح شده به رسمیت می‌شناسیم و تأیید می‌کنیم. کارشناسان فنی ایران و روسیه در حال بررسی موضوع هستند و قابل حل است. علت اصلی هم همزمانی دو اقدام فنی در فردو بوده است.

وی افزود: آخرین خبری که از کمیسیون مشترک برجام داشتیم همه کشورها متفق القول تحریم‌های آمریکا و خروج یکجانبه آمریکا از برجام را عامل اصلی شرایط و بی ثباتی و بقیه حرف‌ها از جمله کاهش تعهدات ما می‌دانستند و طبیعی است وقتی آنها به صراحت اعلام می‌کنند که علت اصلی تحریم‌های آمریکاست، طبیعتا به تحریم‌های غیرقانونی آمریکا رسمیت نخواهند داد. 

* انگلیس فارغ از فرد و حزبی که سر کار باشد تعهداتش را در قبال ایران اجرا کند

به گزارش فارس، سخنگوی وزارت خارجه درباره پیروزی جانسون در انتخابات انگلیس گفت: انگلیس یکی از کشورهای عضو برجام است و تعهداتی در قبال ایران دارد و رفتن و آمدن دولت‌ها و تحولات داخلی کشورها نباید بر تعهداتشان به ما اثر بگذارد. تصمیمی است که مردم انگلیس در ابقای دولت گرفتند و ما استقبال می‌کنیم. دولت انگلیس فارغ از اینکه چه حزب و فردی سر کار باشد باید تعهداتش را در قبال ما اجرا کند.

* آماده کمک به کشورهای منطقه هستیم به شرط درخواست رسمی

وی در پاسخ به سؤالی درباره اینکه آیا ایران همانگونه که در قبال اقلیم کردستان عراق در راستی آشتی اقلیت‌ها تلاش کرده آیا در قضیه کردها در سوریه نیز اقدامی صورت خواهد داد؟ گفت: جمهوری اسلامی ایران از هر کمکی برای بازگشت ثبات و امنیت به کشور همسایه و منطقه، دریغ نخواهد کرد و ما با دید مثبت وارد موضوع خواهیم شد. 

موسوی با بیان اینکه در مذاکرات و رایزنی‌ها با همه طرف‌ها حسن نیت ایران ابراز شده است، اظهار داشت: ما همه گونه آماده کمک به کشورهایی هستیم که از ما تقاضای کمک برای بازگشت ثبات و آرامش به کشورشان و منطقه کنند، به شرط اینکه رسما درخواست شود.

* ایران با جدیت بر طرح صلح هرمز پافشاری می‌کند

خبرنگاری از سخنگوی وزارت خارجه پرسید با توجه به نشست سران شورای همکاری خلیج فارس که اخیرا برگزار شد آیا پیامی از ناحیه اعضای آن درباره طرح صلح هرمز به دست ایران رسیده است؟ که وی گفت: خبر رسمی ندارم. به هر حال برخی کشورهای عضو دید مثبتی نسبت به طرح دارند و برخی کشورها همچنان اصرار دارند به رویه گذشته ادامه دهند. ایران با جدیت پیشنهاد خود را مطرح کرده و بر آن پافشاری کرده و آماده همکاری با همه این کشورهاست.

* دست دوستی ما همچنان به سوی کشورهای اسلامی دراز است

سخنگوی وزارت خارجه درباره سفر عمران خان نخست‌وزیر پاکستان به عربستان هم گفت: هنوز چیزی به ما رسما اعلام نشده است ولی کلیاتی که اعلام شد ما از آن استقبال کرده و می‌کنیم. اختلاف بین کشورهای اسلامی را به حال منطقه و مسلمانان مضر دانسته و مخل ثبات و امنیت در منطقه و جهان می‌دانیم و معتقدیم طرف‌های ثالث از هر گونه اختلاف بین کشورهای اسلامی سوء استفاده می‌کنند.

وی بار دیگر تأکید کرد: دست دوستی ما همچنان به سوی کشورهای اسلامی دراز است.

* اگر استنباط آقای هوک از همه مسائل اینگونه باشد واویلاست

موسوی درباره ادعاهای اخیر برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران درباره اینکه وزارت خارجه خواهان مذاکره با آمریکاست ولی دستگاه‌ها و نهادهای دیگر این اختیار را به آن نداده است، گفت: اگر استنباط آقای هوک از همه مسائل اینگونه باشد واویلاست. تصمیم گیری در سیاست خارجی ما ساختارمند و منظم و سلسله مراتبی است. در فرآیند تصمیم سازی و تصمیم گیری نقطه نظرات مختلف است ولی آنجایی که نظام به جمع بندی برسد و ابلاغ شود وزارت خارجه اجرا خواهد کرد.

وی با بیان اینکه در همه وزارت خارجه‌های عادی و نرمال دنیا نیز این گونه است، یادآور شد: مگر اینکه بلبشویی (هرج و مرجی) در سیاست خارجی خارجه آمریکا باشد و هر کی به هر کی باشد و هر کسی براساس سلیقه و علاقه خودش تصمیم بگیرد و رابطه‌ای برقرار کرده یا به هم بزند؛ اما در جمهوری اسلامی ایران یک کل واحد هستیم و ساختارمند و نظامند هستیم و وزارت خارجه نیز از این قانون مستثنا نیست. 

* آمریکایی‌ها دلشان به حال مردم چین و هنگ کنگ نسوخته

سخنگوی وزارت خارجه درباره موضع ایران در خصوص لایحه کنگره آمریکا در مورد سین کیانگ گفت: آمریکا با این کارنامه سیاه مشحون از اقدامات ضد بشری حق ندارد در امور داخلی سایر کشورهای مستقل دخالت کند و این دخالت‌ها قطعا با حسن نیت نیست و با سوء نیت است.

وی افزود: آنها (آمریکایی‌ها) دلشان به حال مردم چین و هنگ کنگ و ... نسوخته است. آنها به دنبال بهره‌برداری‌های خاص سیاسی و تجاری و تضعیف قدرت‌های مستقل در جهان با بهانه‌های حقوق بشری هستند که از دید ایران رد و محکوم است.

* کشورهای منطقه و اسلامی نگاهشان را از خارج به داخل منطقه منتقل کنند

وی در پاسخ به سؤالی درباره اظهارات وزرای خارجه و دفاع قطر مبنی بر اینکه شورای همکاری خلیج فارس باید مذاکراتی برای تأمین صلح و ثبات منطقه با ایران داشته باشد، گفت: جمهوری اسلامی ایران حسن نیت خود را با طرح ها و ابتکاراتش نشان داده است. این اراده‌ای است که باید در کشورهای منطقه و اسلامی به وجود بیاید که نگاهشان را از خارج به داخل منطقه منتقل کنند و آن زمان شاهد نتایج مثبت این تغییر نگاه خواهند بود.

* هیچ پیام مستقیم یا غیرمستقیم با دولت آمریکا در ماجرای تبادل نداشتیم

خبر منتشر شده در یکی از رسانه‌های آمریکایی مبنی بر اینکه دولت آمریکا از تبادل اخیر زندانیان بی اطلاع بوده است و وزارت خارجه ایران از طریق افرادی خارج از وزارت خارجه آمریکا این موضوع را دنبال کرده است، سؤال دیگری بود که در این نشست مطرح شد و موسوی در این باره گفت: مذاکره اصلی ما با دولت سوئیس بوده است و به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران پیگیر این مسئله بودند و ایران هم از بعد انسان دوستانه به این موضوع نگاه کرده است. حالا اینکه ایده اولیه از کجا استارت خورده است را نمی‌توانم الان تأیید کنم، ولی هیچ اتفاقی بین ایران و آمریکا نیفتاده و هیچ پیام مستقیم یا غیرمستقیم با دولت آمریکا در ماجرای این تبادل نداشتیم و دولت سوئیس واسطه این امر بوده و این اتفاق رخ داد و امیدواریم این اتفاق برای بقیه هم بیفتد و آنها به آغوش خانواده‌هایشان بازگردند.

به گزارش فارس، سخنگوی وزارت خارجه همچنین با اشاره به سفر اخیرش به تبریز و برگزاری نشست خبری در این شهر، عنوان کرد: انشاءالله در سفرهای بعدی در استان‌های دیگر این کار را ادامه خواهیم داد.
انتهای پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول