دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۲

فرهنگ  /  قرآن و فعالیت های دینی

پیشنهاد طرح «گفت‌وگوهای فرهنگی کشورهای جهان اسلام» از سوی ایران

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: جمهوری اسلامی ایران با در نظر گرفتن چالش‌های فراروی وحدت، همبستگی و انسجام اسلامی کشورهای مسلمان، طرح «گفت‌وگوهای فرهنگی کشورهای جهان اسلام» را پیشنهاد می‌کند.

پیشنهاد طرح «گفت‌وگوهای فرهنگی کشورهای جهان اسلام» از سوی ایران

به گزارش خبرگزاری فارس، ابوذر ابراهیمی‌ترکمان رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در یازدهمین اجلاس وزرای فرهنگ کشورهای عضو ایسیسکو در تونس گفت: امروز ما با هویت اسلامیمان اینجا جمع شده‌ایم و بر آن افتخار می‌کنیم، اما غفلت در میان جوامع اسلامی مانع بالنده شدن این هویت افتخار آمیز شده است. غفلت سبب جهالت مدرن می‌شود. امروز مشکل جهان ندانستن بسیط نیست، بلکه ندانستن در عین آگاهی است که از آن به جهالت مدرن تعبیر می‌کنم. یعنی نوعی جهل در عصر اطلاعات.

وی منشاء پیدایش جهالت مدرن را ناباوری دانست و افزود: ناباوری به آموزه‌های عقل و خرد. به تعبیر دیگر جدال بین «داشتن» و «شدن» است. آنچه دین از بشر انتظار دارد؛ شدن است. با خبر شدن؛ هوشیار شدن؛ عادل شدن؛ پرهیزگار شدن؛ دوستدار بشریت شدن؛ صالح شدن و شدن‌های دیگر.

ابراهیمی‌ترکمان بیان داشت: راهی که امروز افراط‌گرایان طی می‌کنند به شدن منتهی نمی‌شود، بلکه این راه‌ها به داشتن قدرت برای پیشگیری از شدن منتهی می‌شود. جدالی که آن‌ها در پیش گرفته‌اند، نه تنها به صلح نمی‌انجامد، بلکه فاصله تا صلح را افزایش می‌دهد.

وی ادامه داد: غفلت از گوهر درون انسان و عدم درک هدف از خلقت که همان عبودیت است، افراط‌گرایان را دچار توهم خود خدا پنداری کرده است. خود را مالک جان انسانها تلقی می‌کنند و برای خود چنین حقی قایلند که جان هر کس را که بخواهند بستانند. آیا چنین پنداری جهالت مدرن نیست؟

«غفلت» چون حجاب ضخیمی در برابر حقیقت، مانع رویت حقیقت است

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تأکید کرد: یکی از مظاهر جهالت مدرن، خود مطلق‌‎انگاری است. انسان خود مطلقانگار خود را جای خدا می‌نشاند و قضاوت‌های قطعی خود را مقدس شمرده و انجام آنها را فریضه می‌پندارد. انگاره‌های خود مطلق‌انگاری، جایی برای نیاز و احترام به اندیشه دیگران باقی نمی‌گذارد و در چنین وضعیتی صلح، از دایره‌انگاره‌های فرد خود مطلق‌ پندار، بیرون می‌رود، زیرا پیش فرض صلح، پذیرش احترام به اندیشه دیگران و خروج از مطلق‌انگاری است.

وی افزود: متأسفانه جاهلیت مدرن به سلاح علم و دانش مجهز شده و سرعت آثار تخریبی‌اش بیش از دوران جاهلیت بدوی است. در دوران جهالت بدوی، آثار تخریبی جهالت از خود فرد و اطرافیان و نیز تا حدودی از منطقه‌اش فراتر نمی‌رفت. اما جهالت مدرن امروز فراگیر شده و جهان را در کام خود فرو برده است.

بازگشت به عقلانیت و خردگرایی/ دستیابی به صلح و دوری از خشونت

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اظهار داشت: امروز که منازعات فرقه‌ای ـ مذهبی به خشن‌ترین و خطرناکترین منازعات عصر حاضر تبدیل شده است، جای خردورزی در این میان به شدت خالی است و نیاز به بازگشت به عقلانیت و خردگرایی در میان اندیشمندان و رهبران دینی، به ضرورتی انکارناپذیر تبدیل شده است.

وی ادامه داد: از سوی دیگر ما شاهد جنایات و کشتار بیرحمانه مردم مظلوم فلسطین توسط رژیم غاصب قدس شریف هستیم و این اقدامات با حمایت و پشتیبانی دولت آمریکا صورت می‌گیرد.

ابراهیمی‌ترکمان ابراز داشت: جمهوری اسلامی ایران اقدامات غیرقانونی و نامشروع دولت آمریکا در به رسمیت شناخته شدن شهرک‌سازی صهیونیست‌ها در فلسطین اشغالی که بر خلاف قوانین بین‌المللی است و همچنین، اقدام خبیثانه دولت آمریکا در انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به بیت‌المقدس را محکوم می‌کند.

وی گفت: آمریکا با این اقدام بار دیگر دشمنی خود را نسبت به اسلام و مسلمانان و تعرض به مقدسات، سرزمین و حقوق فلسطینیان ثابت کرد و نشان داد که قوانین بین‌المللی و انسانی را به رسمیت نمی‌شناسد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه سرافرازی و سربلندی مسلمانان در گرو اتحاد و همبستگی بین آنهاست، گفت: جهان اسلام امروزه بیش از هر زمان دیگری به اتحاد و همبستگی نیاز دارد و تفرقه بین مسلمانان به سود دشمنان و به زیان جهان اسلام است، لذا جمهوری اسلامی ایران با در نظر گرفتن چالش‌های فراروی وحدت، همبستگی و انسجام اسلامی کشورهای مسلمان و لزوم معرفی سیمای تابناک اسلام و جایگاه والای آن در اداره زندگی بشری طرح ابتکاری «گفت‌وگوهای فرهنگی کشورهای جهان اسلام» را پیشنهاد می‌کند.

فرهنگ اسلامی بهترین عامل مشترک میان کشورهای اسلامی است

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران خواستار پیشرفت و تحکیم تقریب بین مذاهب اسلامی، گفت‌وگوی بین ادیان، تمدنها و فرهنگها در جهت ایجاد انسجام اسلامی، صلح و آرامش است. بدون شک فرهنگ اسلامی بهترین عامل مشترک میان کشورهای اسلامی است و باید از عامل اشتراک در جهت همکاری و وحدت امت اسلامی استفاده کرد.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ابراز داشت: جمهوری اسلامی ایران همواره بر تقویت روابط فرهنگی میان ملتهای مسلمان با رعایت اصل احترام به حاکمیت دولت‌ها تأکید داشته و آمادگی گفت‌وگوهای فرهنگی و انتقال تجربیات موفق خود در حوزه‌های نقش و جایگاه زنان در فرآیند توسعه پایدار همسو با راهبرد فرهنگی جهان اسلام، توسعه صنایع فرهنگی و گسترش خلاقیت فرهنگی به ویژه در حوزه استارت‌آپ‌ها و پویانمایی، ارتقاء جایگاه هنر در اشکال مختلف تئاتر، سینما، مرمت آثار تاریخی، برگزاری کارگاه‌های فرهنگی و هنری به ویژه انتقال تجربیات استادکاران ایرانی در جهت مرمت آثار تاریخی را دارد.

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

    پر بحث ترین ها

      بیشترین اشتراک

        همراه اول