اخبار فارس من فارس TV فارس پلاس افکار سنجی زندگی

اقتصادی  /  کشاورزی و امور دام

فعالیت واحدهای لبنی با 50 درصد ظرفیت/ صادرات لبنیات به عراق ادامه دارد

رضا باکری در نشست خبری گفت: پس از اجرای هدفمندی یارانه‌ها بیش از 900 واحد لبنی در کشور تعطیل شدند و اکنون صنایع لبنی کشور با 50 درصد ظرفیت کار می‌کنند.

فعالیت واحدهای لبنی با 50 درصد ظرفیت/ صادرات لبنیات به عراق ادامه دارد

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، امروز نشستی با حضور مسؤولان انجمن صنایع لبنی برای اشاره به برخی موانع و مشکلات این بخش و تأثیر تولیدات این صنعت در سلامتی آحاد جامعه برگزار شد. رضا باکری دبیر انجمن صنایع لبنی گفت: تولیدات انجمن صنایع لبنی 75 درصد سهم بازار را تشکیل می‌دهد و حدود 7 میلیون تن شیر دامداران را تحویل می‌گیرد و سالانه 450 هزار تن صادرات کشورهای دیگر از جمله عراق، افغانستان، روسیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس از قبیل امارات، قطر و حتی کشورهایی مانند ژاپن و آذربایجان انجام می‌شود. 

وی همچنین به اشتغال 120 شغل مستقیم و 480 هزار شغل غیرمستقیم صنعت لبنی اشاره کرد و گفت: حدود 2 میلیون فرصت شغلی نیز در کشور درگیر صنایع لبنی هستند. 

دبیر انجمن صنایع لبنی این را هم گفت که پس از اجرای هدفمندی یارانه‌ها تعداد واحدهای فعال این صنعت کاهش یافته است، به طوری که از تعداد 1338 واحد لبنی به 400 واحد از سال 89 تاکنون رسیده‌ایم. 

* ضرر تضاد منافع بخش‌های دیگر به صنعت می‌رسد

در ادامه، میراسلام تیموری رئیس هیأت مدیره انجمن صنایع لبنی هم مشکلات اخیر اقتصادی کشور را یک مشکل ملی خواند و گفت باید نگاه ملی هم برای رفع مشکلات متعاقب آن داشته باشیم که این نگاه باید در زمینه صنایع لبنی هم دیده شود. 

وی همچنین گفت: دولت با کاهش صادرات نفت، با کسری بودجه مواجه است و این مشکل باید به واسطه تأثیری که در صنایع دیگر می‌گذارد برطرف شود. 

تیموری از تضاد منافعی هم که بین بخش‌های مختلف در اداره صنعت لبنیات وجود دارد نیز اشاره کرد و گفت: نمی‌شود که تصمیمات این صنعت به صورت جزیره‌ای در بخش‌های مختلف گرفته شود و گاهی پیش می‌آید به دلیل تضاد منافعی که در بخش‌های مختلف وجود دارد، ضرر آن را باید صنعت متحمل شود. 

وی پیشنهاد کرد که در این زمینه کمیته‌ای تشکیل شود و تمام مشکلات این بخش به صورت یکپارچه در آن بحث و بررسی گردد و تصمیماتی برای آن اخذ شود. 

میراسلام همچنین پیشنهاد داد که خانه شیر در کشور تشکیل شود و همچنین دولت از دخالت‌های خود در قیمت دست بردارد، چرا که نمی‌شود تمام بخش‌هایی که با صنعت لبنی مرتبط هستند و به عنوان نهادهای صنعت را تشکیل می‌دهند، قیمت‌هایشان متغیر باشد، در حالی که دولت به صورت دستوری قیمت‌ها را ثابت نگه دارد و یا اینکه راهکار بعدی این است که دولت یارانه را قطع کند و یا به همان نسبت که یارانه برای واردات می‌دهد، به همان نسبت هم برای صادرات بدهد، مثلاً اگر نهاده‌ای با ارز 4 هزار و 200 تومانی تأمین می‌شود، به همان نسبت هم فرصت صادراتی بدهند. 

* قیمت خرید شیر خام بدون ارز دولتی به 3400 تومان می‌رسد

خبرنگار فارس پرسید: در سالهای گذشته همواره صنایع لبنی به دلیل اینکه حاشیه سود کمتری دارند، قیمت‌ها را افزایش داده‌اند و البته همین اقدام را دامداران هم انجام دادند، در حقیقت آنها حاشیه سودشان را از جیب مردم برداشتند، در حالی که می‌توانستند با مدیریت تولید و بهره‌وری در کارشان، حاشیه سودشان حفظ شود، مردم چه گناهی دارند که باید هزینه‌های صنایع و دامداران را از جیب‌ مردم پرداخت کنند. 

تیموری با اشاره به قیمت‌های خرید شیر خام در داخل کشور و در خارج کشور اعلام کرد اتفاقاً بهره‌وری در صنایع لبنی بالاست و همچنین گفت که اگر ارز 4 هزار و 200 تومانی از نهاده‌های دامداران قطع شود، روزانه خرید شیرخام به 3 هزار و 400 تا 3 هزار و 500 تومان خواهد رسید. 

صحبت‌های این مسؤول درباره بالا بودن بهره‌وری در صنایع لبنی در حالی مطرح می‌شود که پیش از این در همین جلسه اعلام شد که صنایع لبنی کشور با 50 درصد ظرفیت کار می‌کنند، در حقیقت اگر این ظرفیت تکمیل شود، بر کاهش قیمت تمام شده تولید تأثیر خواهد گذاشت. 

* آمار توزیع شیر رایگان در مدارس

رضا باکری دبیر انجمن صنایع لبنی در پاسخ به شیر مدارس گفت: مصوب شده است که برای 8 استان شیر مدارس با بودجه 200 میلیاردی مجلس توزیع شود. 50 درصد این اعتبارات را سازمان برنامه و بودجه تصویب کرده و تاکنون بخشی از سهمیه شیر در استانهای کم‌برخوردار توزیع شده است. 

وی گفت: با اعتبار 200 میلیارد تومانی نیز 215 میلیون پاکت استریل شیر توزیع خواهد شد. 

* شیر کامل‌ترین غذای دنیاست

در ادامه این نشست، چمنی مشاور انجمن صنایع لبنی هم آمارهایی درباره تولید شیر در کشور و جهان داد و گفت: تولید کل شیرخام در دنیا 843 میلیون تن است و 75 میلیون تن هم صادرات انجام می‌شود. این نشان می‌دهد که تمرکز دولت‌ها به افزایش تولید برای بالا بردن سرانه تولید داخل‌شان است. 

وی به اهمیت شیر اشاره کرد و گفت: 80 درصد زنان بالای پنجاه سال کشور و 30 درصد زنان زیر 50 سال دچار پوکی استخوان هستند و 2 میلیون نفر سالانه در معرض شکستگی قرار دارند که 53 هزار نفر آنها از لگن خاصره دچار شکستگی می‌شوند که یا می‌میرند یا تا آخر عمر زمین‌گیر می‌شوند. 

وی گفت: شیر در دنیا کامل‌ترین غذا است و هیچ جایگزینی ندارد. کلسیم آن را از هیچ غذای دیگری نمی‌توان به دست آورد. 

وی همچنین به سرانه پایین شیر خام در کشور اشاره کرد و گفت: در خوشبینانه‌ترین حالت سرانه 80 کیلو در سال است که باید حداقل 270 کیلوگرم باشد. 

* کدام واحد‌ها در خطر تعطیلی قرار دارند؟

در ادامه این نشست، محمد فربد عضو هیأت مدیره انجمن صنایع لبنی با اشاره به اینکه ظرفیت صنایع لبنی کشور بیش از دو برابر است اما اکنون با ظرفیت 50 درصد کار می‌ کند، گفت: واحدهایی که پس از اجرای هدفمندی یارانه‌ها تعطیل شدند بیشترشان تک‌محصولی بودند و به همین خاطر در معرض خطر قرار داشتند و الان هم اینها امکان بقا ندارند چون شیر یارانه‌ای از مدار خارج شده و آنها تعطیل شده‌اند.  

وی به آماری اشاره کرد و گفت: واحدهایی که کمتر از 250 تن شیر در روز دریافت می‌کنند، در خطر تعطیلی هستند. 

در این نشست، عنوان شد که با افزایش‌هایی که اخیراً در قیمت نهاده‌های مرتبط با صنعت شیر رخ می‌دهد، چاره‌ای برای این صنعت نگذاشته که آنها هم قیمت را افزایش دهند، اما این هم گفته شد که فعلا برنامه‌ای برای افزایش تولید تا پایان سال نیست، مگر اینکه اتفاقات جدیدی در اقتصاد کشور و این صنعت رخ بدهد.

همچنین گفته شد که قیمت شیرخام مصوب 2 هزار و 390 تومان است اما صنایع لبنی به قیمت 2600 تا 2700 تومان خریداری می‌کنند. 

در این نشست به آمار تولید شیرخام اشاره شد که طبق مرکز آمار 6.8 میلیون تن است اما وزارت جهاد آمار 10 میلیون تن را اعلام می‌کند. همچنین مطرح شد که متوسط سود شرکت‌های لبنی در بورس در 6 ماهه نخست 1.2 درصدبوده و پیش‌بینی کردند که در آمار 9 ماهه این رقم 50 درصد کاهش خواهد یافت. 

در این جلسه مطرح شد که صادرات لبنیات به عراق ادامه دارد و آنها تنها واردات ماست و دوغ را ممنوع کرده‌اند و برای برخی کالاها هم تعرفه بستند. 

انتهای پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول