دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۲

تعلیم و تربیت  /  دانشگاه

نتیجه کار دانشگاه باید در تولید ناخالص ملی دیده شود

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تربیت مدرس گفت: نتیجه کار دانشگاه باید در تولید ناخالص ملی دیده شود یعنی فعالیت دانشگاهی باید در عملکرد تمام دستگاه‌ها تاثیرگذار باشد.

نتیجه کار دانشگاه باید در تولید ناخالص ملی دیده شود

یعقوب فتح الهی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تربیت مدرس در گفت‌وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه پژوهش کشور با استانداردهای علمی فاصله دارد، گفت:  وضعیت پژوهش با استاندارد‌های مورد نیاز فاصله دارد. نخستین گام برای فعالیت‌های پژوهشی و تحقیقات در کشور تجهیز آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های آموزشی است در واقع نخستین مشکل در حوزه فعالیت‌های پژوهشی نبود امکانات است، در حال حاضر قریب به ۱۵ سال است که بودجه و تجهیزات به دانشگاه‌ها تعلق نگرفته است و اگر به طور اجمالی به بررسی وضعیت کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌ها مراکز علمی بپردازیم، شاهد آن خواهیم بود که همه مراکز دارای ساختمان‌های فرسوده و تجهیزات آنها به روز نیستند.

* کارهای تحقیقات و پژوهشی بسیار خوبی انجام شده است

وی افزود: نوسازی و بازسازی تمام پژوهشگاه‌ها، آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های آموزشی می‌تواند کمک بسیار بزرگی برای گسترش و سرعت بخشیدن به کارهای تحقیقاتی در دانشگاه‌ها داشته باشد، البته باید به این نکته اشاره شود که  با تمام وضعیت بدی که دانشگاه‌ها دارند، طی چند سال اخیر کارهای تحقیقات و پژوهشی بسیار خوبی انجام شده است، به طوری که دانشگاه‌های تهران، امیرکبیر، علم و صنعت به لحاظ حیثیت پژوهشی در سطح دنیا وضعیت خوبی دارند که نشان‌دهنده آن است که موضوعاتی که مورد پژوهش قرار می‌گیرد، کاربردی بوده و می‌تواند گره از مشکلات کشور را باز کند. 

* باید امتیازات قابل توجهی به حوزه پژوهش داده شود

فتح الهی تصریح کرد: تاکنون مراکز علمی و دانشگاهی  با توجه به امکانات عملکرد خوبی را از خود نشان داده‌اند اما براساس اسناد موجود و ابلاغیه‌های مقام معظم رهبری و همچنین سیاست‌گذاری علم و فناوری کشور، باید امتیازات قابل توجهی به حوزه پژوهش داده شود، چند سالی است که قرار بوده ۳ درصد از بودجه همه دستگاه‌ها به این حوزه تعلق گیرد، اما تاکنون پس از گذشت چندین سال متأسفانه هیچ‌گاه محقق نشد و این درصد بین ۳ تا ۴ دهم بوده که همین هم به طور کامل پرداخت نشده است، در واقع سهم پژوهش،‌ فعالیت‌های دستگاه‌های مختلف دولتی انجام نشده است. 

*  کارکرد دانشگاهی باید باعث کارکرد همه دستگاه‌ها شود

وی ادامه داد: یکی از مشکلات بزرگی که در حوزه کارهای تحقیقاتی دانشگاه‌ها باعث ضعف و مشکلات زیادی را نیز به بار آورده، رویکرد مدیرانی است که در حوزه پژوهش منصوب می‌شوند چراکه باید متناسب با فعالیت‌های تحقیقاتی باشند، از طرفی تولید ناخالص ملی و یک بخش دانشگاه باید رابطه دوجانبه داشته باشند. در واقع فعالیت دانشگاهی باید در عملکرد تمام دستگاه‌ها تاثیر‌گذار باشد.

* باید دانشگاه درون اقتصاد تعریف شود

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تربیت مدرس اضافه کرد: رابطه های دانشگاه ها باید سازمان‌یافته و با تشکیلات قوی و روان طراحی شده و به معنای واقعی دانشگاه درون اقتصاد تعریف شود اما در حال حاضر دانشگاه‌های ما در درون فرهنگ تعریف شده‌اند که این یک مشکل بزرگ است. 

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول