سه‌شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۱

فارس من

«فارس من» برای پیگیری مشکلات دانشجومعلم‌ها چه کرد؟/ مردم حامی برنامه‌های انتقادی تلویزیون هستند

گزارشی از پیگیری‌های انجام‌شده برای سوژه‌های شما در «فارس من»؛ از کمپین اعتراض به کسر 45 درصد از حقوق دانشجومعلم‌ها تا عاقبت نماینده‌های ردصلاحیت‌شده.

«فارس من» برای پیگیری مشکلات دانشجومعلم‌ها چه کرد؟/ مردم حامی برنامه‌های انتقادی تلویزیون هستند

به گزارش خبرگزاری فارس؛ مهم‌ترین سوژه‌ای که این چند روز در «فارس من» پیگیری کردیم، کمپین ۱۰هزار نفری دانشجو-معلم‌ها بود. کسانی که نسبت به کسر ۴۵ درصد از دریافتی‌شان به بهانه سلف و خوابگاه گلایه داشتند. تحرکات فزاینده‌ی دولت برای سانسور هرچه بیشتر برنامه‌های تلویزیون از دیگر موضوعات مورد علاقه مخاطبان ما بود. ماجرای ممانعت وزارت صمت از صدور مجوز جدید برای نانوایی‌ها و سرنوشت نماینده‌های ردصلاحیت‌شده هم روی میز همکاران من در خبرگزاری قرار داشت. با چهل و دومین گزارش پیگیری‌های فارس من همراه من باشید.

 

اول| کسر ۴۵ درصد از حقوق دانشجو-معلم‌ها؛ نمایندگان مجلس: پیگیری می‌کنیم

حرف دانشجو-معلم‌ها روشن است؛ می‌گویند هر طور حساب کنی با هر استانداردی، دانشگاه فرهنگیان هزینه‌های غذا و خوابگاهش را بسیار گران‌تر از حد معمول حساب می‌کند. کمپین اعتراضی آنها در «فارس من» حالا بیشتر از ۱۰ هزار امضا دارد. در این کمپین آمده است: «در دیگر دانشگاه‌های دولتی هزینه خوابگاه ترمی نهایتاً ۳۰۰هزار تومان است. درحالی که در دانشگاه فرهنگیان دانشجویان ماهی نزدیک به ۸۰۰هزار تومان به‌بهانه غذا و خوابگاه پرداخت می‌کنند. با این حال ۸۹ پردیس این دانشگاه در نقاط مختلف کشور، پایین‌ترین سطح امکانات را به دانشجوها ارائه می‌کنند.»

 

بالاترین حدنصاب پیگیری در «فارس من» ۱۰هزار امضا است. قول داده بودیم اساسی پیگیری کنیم. سردبیر سوژه‌ و تعدادی از حامیانش را اول از همه دعوت کردیم خبرگزاری. پای درد دل‌هایشان نشستیم. بچه‌ها اغلب از ورودی‌های ۹۵ و ۹۶ دانشگاه بودند؛ از پردیس‌های مختلف. جوان‌های فعال و پرانرژی که با هزار امید و آرزو پیشه‌ی آموزگاری را انتخاب کرده‌اند. دلِ پُری داشتند از بی‌مهری‌ها از کم‌توجهی‌ها. گلایه‌های منتشرشده در این میزگرد البته بیشتر حول و حوش همان کسر ۴۵ درصد محدود ماند. مبانی ماجرا، استدلال‌ها و توضیحاتی که پیرامون حرف‌های مسؤلین دانشگاه داشتند. مشروح این میزگرد را مطالعه کنید: ماجرای کسر ۷۰۰ هزار تومان از حقوق دانشجومعلمان/ گران‌ترین غذاهای دانشجویی

بعلاوه قول داده بودیم کمپین‌های ۱۰هزار امضایی را از اهالی بهارستان هم پیگیری کنیم. اول ماجرا را با حاجی‌بابایی رئیس فراکسیون فرهنگیان مطرح کردیم. حاجی‌بابایی معتقد است کسر این مبلغ از حقوق دانشجو-معلم‌ها نه‌تنها منطقی نبوده که عادلانه هم نیست. وی به خبرنگار ما می‌گوید: «نکته مهم و کلیدی این است که سال گذشته که ۴۵ درصد را از حقوق دانشجومعلمان کم می‌کردند، حقوق آنها ۶۰۰ هزار تومان بود. بنده اعتراض کردم ۶۰۰ هزار تومان درست نیست و باید حقوقشان طبق حداقل حقوق محاسبه شود. حقوق آنها به یک میلیون و ۵۶۰ هزار تومان رسید. حالا هم از یک میلیون و ۵۶۰ هزار تومان نیز ۴۵ درصد کسر می‌کنند!»

علیرضا سلیمی عضو هیأت‌رئیسه کمیسیون آموزش هم معقتد است هزینه‌های پرداختی دانشجومعلم‌ها برای غذا و اسکان هزینه‌های گزافی است. وی در این‎باره به خبرنگار پارلمانی ما می‌گوید: «برخی از این افراد متاهل بوده و هزینه‌های رفت و آمد و تحصیل و اجاره‌بها هم دارند؛ متأسفانه دولتی‌ها دانشجو معلمان را مستأصل کرده‌اند. کمیسیون آموزش این موضوع را بررسی خواهد کرد. حتماً از مسئولین ذیربط توضیحات لازم را خواهیم خواست.»

وی در ادامه درباره ریشه‌های این هزینه‌های اضافی می‌گوید: «متأسفانه اختلاف بین وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم کار را به سمتی برده که دود آن به چشم دانشجو معلمان دانشگاه فرهنگیان می‌رود. دانشگاه فرهنگیان ردیف بودجه خاصی برای این دانشگاه دارد و باید مسئولان و مدیران آن تمامی هزینه‌ها را مدیریت کنند. دولت باید برای رفع این اختلافات ورود کند.»

برای اطلاعات بیشتر درباره این اختلافات و ریشه‌های بروز این مشکل هم‌چنین پیشنهاد می‌کنم گزارش خوب همکارانم در گروه اجتماعی را از این پیوند مطالعه کنید. پیگیری‌های ما برای سوژه‌ی دانشجو-معلم‌ها همچنان ادامه خواهد داشت. اخبار تکمیلی را در فارس بخوانید.

 

دوم| تحرکات گازانبری سانسورچی‌ها؛ مردم در «فارس من»: از تلویزیون حمایت کنید

روشن است که محتوای انتقادی برخی برنامه‌های تلویزیون به مذاق بعضی‌ها سازگار نیست. بعضی‌ها که شش سال قوّه‌ی اجرائی مملکت را قبضه کردند بدون دستاورد. این گوشه‌ها اگر منتقدی کارشناسی چیزی از دردها کلمه‌ای بگوید، باید سانسور شود. همه باید مجیزگوی تدبیر و امید باشند! در تازه‌ترین اقدام هم دستور توشیر شده که اخبار آقای رئیس‌جمهور را عیناً هرچه ستاد اطلاع‌رسانی دولت تهیه می‌کند، پخش شود. جزئیات بیشتر در این پیوند.

بعلاوه آن دو-سه برنامه انتقادی باقی‌مانده‌ی تلویزیون هم نباید «زنده» پخش شوند. برنامه‌های چالشی و پرمخاطبی مثل «ثریا»، «جهان‌آرا» و «عصرانه» که میزبان گفت‌وگوهای متنوعی باحضور طیف‌های مختلف کشور برگزار می‌شد. اقدامی که البته می‌تواند به‌روشنی جذابیت و صراحت را از آن برنامه‌ها محروم کند. گفته می‌شود این تصمیمات در پی فشارهای متواتر دولت اتخاذ شده است.

مردم البته راضی نیستند. نمودار نارضایتی آن‌ها را به‌روشنی می‌توان در شبکه‌های اجتماعی ملاحظه کرد. بعلاوه چند پویش انتقادی در این‌باره در «فارس من» تشکیل شد. در یکی از این کمپین‌ها که باعنوان «حمایت از برنامه‌های جهان‌آرا، عصر و ثریا» تشکیل شده، می‌خوانیم: «در دولتی که فریاد آزادی بیان و حقوق شهروندی و شفافیتشان گوش فلک را پرکرده‌است، چگونه تحمل شنیدن سخنان ولو مخالف در این برنامه‌ها را ندارند. پناه می‌برم به خدا از بستن دهان منتقدان!»

کمپین آن‌ها حالا چند صد امضا بعنوان حامی جمع کرده و روی میز پیگیری‌های همکاران من قرار دارد. بیائید برای عاقبت‌بخیری این مردم دعا کنیم. عاقبت‌بخیری دولت‌مردان بیشتر. «فارس من» همراه شما است.

 

سوم| عاقبت نماینده‌هایی که رد صلاحیت شدند؛ وای به روزی که بگندد نمک!

شوکه‌کننده بود؛ رد صلاحیت ۹۰ نفر از نمایندگان مجلس فعلی. سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرده اغلب این رد صلاحیت‌ها بخاطر سوءاستفاده‌های مالی بوده است. موضوعی که البته ابهامات فراوانی را درباره عملکرد برخی نمایندگان در دوره‌ی جاری به وجود آورد. درخواست ورود دستگاه قضائی و بررسی پرونده‌های ادعایی کمترین انتظار است. همین مطالبات هم‌چنین در «فارس من» هم نمود داشت. گروهی از مخاطبان با تشکیل یک کمپین خواستار رسیدگی به این ماجرا شدند.

در این کمپین آمده است: «واقعاً درک نمی‌کنم. یک‌سری از نمایندگان به دلایل اقتصادی، سیاسی و ... رد صلاحیت شدند. بعد همان افراد تا ۶ ماه آینده که مجلس نو تشکیل شود، هم‌چنان وظیفه‌ی قانون‌گذاری و نظارت بر سایر ارگان‌ها را برعهده خواهند داشت. چگونه ممکن است؟» کمپین آنها خیلی زود صدها امضا بعنوان حمایت جمع کرد و روی میز پیگیری‌های همکاران من قرار گرفت.

احمد سالک نماینده مردم اصفهان در این‌باره به همکاران من می‌گوید: «مناسب است قوه قضائیه به عنوان مدعی‌العموم به پرونده اقتصادی داوطلبین و نمایندگان رد صلاحیت‌شده برای انتخابات مجلس یازدهم ورود کند. منظور این نیست که همه کسانی که به دلایل اقتصادی رد صلاحیت شده‌اند حتماً محکوم به فساد هستند، بلکه با ورود قوه قضائیه شفاف‌سازی در مورد آنها اجرا می‌شود و اگر فسادی رخ داده باشد، با شخص برخورد خواهد شد.»

امیرحسین قاضی‌زاده عضو هیأت رئیسه بهارستان هم درباره ادامه فعالیت نماینده‌های ردصلاحیت‌شده به خبرنگار ما گفته: «وقتی اعتبارنامه نماینده‌ای به تصویب می‌رسد تا پایان دوره نمایندگی فقط به سه طریق ممکن است که از مجلس خارج شود اولین که فوت کند، دیگر اینکه استعفا دهد و یا غیبت کند در غیر اینصورت کسی نمی‌تواند او را از سمت نمایندگی مجلس عزل کند.»

همکاران من در گروه سیاسی هم‌چنین مفصلاً ابعاد دیگر موضوع را در گزارشی مورد بررسی قرار گرفت. مشروح آن را در پیوند مقابل بخوانید: سرنوشت قانون‌گذاران پس از ردصلاحیت/ نمایندگی مجلس با مصونیت آهنین!

 

چهارم| صدور مجوز نانوایی ممنوع!/ یک دلال: ۱۵۰ میلیون بده، مجوز بگیر

همین انحصار و گرفتاری‌ها برای صدور مجوز، شرایط کشور را در شاخص «فضای کسب‌وکار» دچار انحطاط کرده است. تازه‌ترین نمونه؛ صدور مجوز نانوایی! ببینید: «متأسفانه سازمان‌های ذی‌ربط بیشتر از دو سال است که هیچ اقدامی برای صدور مجوز تأسیس نانوایی نمی‌کنند. اقدامی که باعث ایجاد رانت و فساد شده است. این اقدام خلاف قانون است. پیگیری کنید.» این‌ها را مخاطبان ما در «فارس من» نوشته بودند. کمپینی که خیلی زود ده‌ها امضا بعنوان حامی جمع کرد و برای پیگیری روی میز همکاران من قرار گرفت.

ممنوعیت صدور جواز تأسیس نانوایی از آذرماه ۹۶ ابلاغ شد؛ چرا؟ وجود ۶۰ هزار نانوایی مازاد در کشور. مسؤلان مرتبطه معتقدند با اوضاع کنونی وجود نهایتاً ۳۰هزار واحد صنفی کفایت می‌کند. درحالی که هم‌اکنون بالای ۹۰ هزار نانوایی مشغول فعالیت است. همکاران من موضوع را به‌طور میدانی بررسی کردند. نتایج این بررسی نشان داد همین ممنوعیت باعث رواج دلالی و خرید و فروش مجوز نانوایی در کشور شده است! به‌طوری‌که یکی از شاهدان عینی به خبرنگار ما گفته هم‌اکنون می‌توان این مجوز را تا حداکثر ۱۵۰ میلیون تومان در بازار آزاد پیدا کرد.

همکاران من در گروه اقتصادی موضوع را از ابعاد گوناگون دیگری در یک گزارش مفصل مورد بررسی قرار دادند. گفت‌‌وگو با مسؤلان وزارت صمت و متصدیان صنف نانوایان سنگکی از جمله بخش‌های این گزارش است. برای اطلاعات بیشتر در این‌باره مطالعه کنید: از امتناع وزارت صنعت برای صدور مجوز نانوایی تا واگذاری‌ پروانه‌ به قیمت ۱۵۰ میلیون تومان

مردم این روزها گرفتارند. تواتر مطالبات آن‌ها در «فارس من» نمودار روشنی از این گرفتاری است. در کنار شما هستیم. پیگیری گلایه‌ها و مشکلات خود را به ما بسپارید. فراموش نکنید؛ شما سردبیر فارس هستید!

 

گزارش از محمد آزادی

انتهای پیام/ ع

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

  پر بحث ترین ها

   بیشترین اشتراک

    بازار globe
    اخبار کسب و کار تریبون
    همراه اول