دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۰۴:۲۹

ورزشی  /  فوتبال ایران

رضایی: رنگ و بوی سیاست در فوتبال آسیا دیده می‌شود/ برخی کشورها می‌خواهند ایران را تحت فشار بگذارند

لژیونر اسبق فوتبال ایران گفت: کشورهایی که با ایران مشکل سیاسی دارند در گرفتن حق میزبانی از تیم‌های ایرانی نقش پررنگی دارند.

رضایی: رنگ و بوی سیاست در فوتبال آسیا  دیده می‌شود/ برخی کشورها می‌خواهند ایران را تحت فشار بگذارند

رحمان رضایی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، در خصوص تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا برای لغو میزبانی نمایندگان ایرانی در لیگ قهرمانان قاره اظهار داشت: شعار اصلی فیفا این است که ورزش از سیاست جداست اما متاسفانه ما رنگ و بوی سیاست را در ورزش و به خصوص در قاره آسیا می‌بینیم. متاسفانه فوتبال آسیا تحت‌الشعاع مسائل سیاسی قرار گرفته و بعضی از کشورها سعی دارند با رایزنی‌هایی که انجام می‌دهند حق میزبانی را از ما بگیرند اما ما نباید زیر بار این مسئله برویم و باید روی موضع خودمان محکم بایستیم. اگر حق میزبانی باشگاهی را از دست بدهیم، در بحث فوتبال ملی هم همین بحث‌ها مطرح می‌شود و در این سطح هم مطمئنا حق میزبانی را از ما می‌گیرند. بنابراین باید از روی موضع خودمان بایستیم و از حق میزبانی خودمان دفاع کنیم.

رضایی در مورد اینکه برخی رسانه‌های عرب زبان به خصوص در کشور عربستان سعودی روی این مساله پافشاری می‌کنند، به طوریکه یکی از آن‌ها مدعی شده بود داوران آسیای حاضر به قضاوت در ایران نیستند، گفت: این‌ها همه تحت‌الشعاع مسائلی است که در بحث کلان علیه فوتبال ایران گرفته شده است. مطمئنا اینها جهت دار است، یعنی سرنخ‌هایی است که مثلا به داوران داده می‌شود که ما اینطور اعلام کردیم و شما هم در کنار ما اعلام کنید که نمی‌توانیم به ایران برویم و نمی‌رویم. این نشان می‌دهد که همه‌جانبه این مسئله را ساپورت می‌کنند که حق میزبانی را از ما بگیرند. بسیاری از این داوران هم از کشورهای عربی هستند. متاسفانه بحث‌های سیاسی همه چیز ما را تحت‌الشعاع خودش قرار داده و فقط محدود به فوتبال نیست.

لژیونر اسبق فوتبال ایران در ادامه تصریح کرد: من همچنان روی اینکه بحث ورزش نباید با سیاست تداخل پیدا کند تاکید می‌کنم. باید با این منطق که ورزش از سیاست از جداست، جلوی این هجمه‌ها و این فشارها را بگیریم و این هم بستگی به این دارد که چگونه بتوانیم از حق خودمان دفاع کنیم و روی موضع خودمان بایستیم. همراه با تنش‌های سیاسی که در منطقه ایجاد شده فشارهای همه‌جانبه‌ای روی ایران به وجود می‌آورند و می‌خواهند از این اتفاقات سوءاستفاده کنند.

وی ادامه داد: اگر جلوی این مسائل را نگیریم، ورزش به سمت و سویی می‌رود که باید بین 5 تا 10 سال زمان را صرف بازسازی پایه و ساختار ورزش و فوتبالمان کنیم. اگر به این تصمیمات تن بدهیم فوتبال فوق‌العاده آسیب می‌بیند و اگر بخواهیم اقتدار، وجاهت و پرستیژ خودمان را دوباره پیدا کنیم زیر 5سال شدنی نیست. بنابراین باید روی مواضع خودمان بایستیم و قاطعانه حق میزبانی را حق مسلم خودمان بدانیم.

رضایی در مورد تبعات ایستادگی روی استفاده از حق میزبانی و اینکه ممکن است محرومیت و جریمه را برای فوتبال ایران در پی داشته باشد، گفت: بله، محرومیت و جریمه وجود دارد اما در اینجا مذاکره خیلی مهم است. شخصیت‌هایی را داریم که وجهه بین‌المللی دارند و عالم به قوانین فیفا و ورزشی هستند و از این قوانین آگاهی کامل دارند. آنها می‌توانند به فوتبال ما کمک کنند اما متاسفانه از این ظرفیت‌ها استفاده نمی‌شود. باید از کسانی که به زبان فیفا و قوانین بین‌المللی فوتبال آگاهی کامل دارند و می‌توانند در مذاکرات قوی جلو بروند و از حق ما دفاع کنند، استفاده شود.

وی افزود: اما متاسفانه آنها را کنار گذاشته‌ایم و نادیده گرفته‌ایم و زمانی که به این گونه مشکلات بزرگ برمی‌خوریم افرادی را نداریم که بتوانند از حق ما در مذاکرات دفاع کنند. افرادی مانند دکتر خبیری یکی از شخصیت‌های آگاه و بادانش و از برجسته‌ترین افراد در زمینه قوانین فوتبال است، یا می‌توانم از دکتر غفاری نام ببرم. چنین افرادی، ظرفیت‌هایی هستند که می‌توانیم از آنها استفاده کنیم، اما این افراد کجای این فوتبال هستند؟ آنها می‌توانند نامه‌نگاری کنند و در مذاکرات نقش قوی داشته باشند.

رضایی تاکید کرد: با مذاکره می‌توانیم علاوه بر اینکه از حق خودمان دفاع کنیم، بحث تبعات را از بین ببریم به طوریکه جریمه‌ و محرومیتی هم متوجه ما نشود. شخصیت‌های این چنینی باید در هر دوره در کنار فدراسیون باشند تا در بحث بین‌المللی به فوتبال ایران کمک کنند، اما متاسفانه این شخصیت‌ها را نداریم و در این مواقع خلا آنها کاملا دیده می‌شود.

مدافع اسبق تیم ملی ایران در مورد اینکه به نظر می‌رسد رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا تحت حاکمیت کشور بحرین قرار دارد و نقش سعودی‌ها و بحرینی‌ها هم در این مسئله پررنگ دیده می‌شود، اظهار داشت: بعید نیست که این کشورها هم پافشاری کنند و از این مسئله حتی از نظر مالی حمایت کنند. آنها عواملی دارند و می‌توانند فشار ایجاد کنند. دست آنها از این قضایا کوتاه نیست و حتما نقش پررنگی دارند. ما در مقابل باید عواملی داشته باشیم که بتوانند در فیفا و حتی AFC حرف بزنند، نامه‌نگاری و مذاکره کنند.

وی ادامه داد: همه سعی می‌کنند ایران را تحت فشار بگذارند، مخصوصا آنهایی که با کشور ما مشکل سیاسی دارند. تبعات این مسئله قطعا در آینده متوجه کل ورزش ما خواهد شد و تمام ورزشکاران و رشته‌های ورزشی را تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهد. ما می‌توانیم با مراجعه به فیفا و حتی دادگاه حکمیت ورزش با استفاده از شخصیت‌هایی که داریم و به قوانین بین‌المللی  فوتبال و ورزش آگاهند از حق خودمان دفاع کنیم و از این دغدغه و مهلکه خارج شویم. ان‌شاءالله همه چیز به نفع فوتبال ما تمام شود و بتوانیم حق میزبانی را که حق مسلم فوتبال و ورزش ما است را محفوظ نگه داریم.

انتهای پیام/‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ا

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول