يکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ - ۰۴:۱۹

سیاست خارجی

۱۳ سفیری که با روحانی دیدار کردند +سوابق

۱۳ سفیر تازه منصوب شده ایران در دانمارک، بلژیک، سوئد،‌ نروژ، بلاروس،‌ارمنستان، صربستان، آفریقای جنوبی، نیجریه، قرقیزستان، سریلانکا، موریتانی و کرواسی روز سه‌شنبه با رئیس جمهور دیدار و خداحافظی کردند.

۱۳ سفیری که با روحانی دیدار کردند +سوابق

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، سه‌شنبه اول بهمن ماه، ۱۳ سفیر تازه منصوب شده ایران با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران دیدار و پیش از عزیمت به محل ماموریت با وی خداحافظی کردند.

بر این اساس، «افسانه نادی‌پور»، «غلامحسین دهقانی»، «احمد معصومی‌فر»، «علیرضا یوسفی»، «سعید یاری»، «عباس بدخشان ظهوری»، «رشید حسن‌پور بائی»، «مهدی آقاجعفری»، «محمدعلی بک»، «سعید خرازی»، «هاشم اشجع‌‌زاده»، «امیرعلی امام جمعه شهیدی» و «پرویز اسماعیلی» به ترتیب عهده‌دار سفارتخانه‌های ایران در دانمارک، بلژیک، سوئد، نروژ، بلاروس، ارمنستان، صربستان، آفریقای جنوبی، نیجریه، قرقیزستان، سریلانکا، موریتانی و کرواسی شده‌اند.

سفرای جدید در این دیدار ضمن ارائه گزارشی از وضعیت روابط ایران با کشورهای محل ماموریت خود در زمینه‌های مختلف، بر تلاش و جدیت در راستای توسعه مناسبات اقتصادی و همکاری‌های همه جانبه ایران با دیگر کشورها تاکید کردند.

نیم نگاهی به سفرای تازه منصوب شده

* افسانه نادی‌پور سفیر ایران در کپنهاگ شد

«افسانه نادی پور» دستیار وزیر امور خارجه در امور حقوق شهروندی به عنوان سفیر جدید ایران در دانمارک راهی کپنهاگ می‌شود.

او جایگزین «مرتضی مرادیان» شده است. مرادیان حدود یک ماه پیش ماموریتش پایان یافت و در حال حاضر «علی کریم سرمدی» به عنوان کاردار امور سفارت را بر عهده دارد.

 نادی‌پور سابقه معاونت اداره حقوق بشر و فعالیت در سفارتخانه‌های ایران در توکیو و لاهه (عضو هیأت نمایندگی ایران نزد سازمان منع سلاح‌های شیمیایی) را در کارنامه کاری خود دارد.

او پیش از این نیز به عنوان یکی از گزینه‌های تصدی سخنگویی وزارت خارجه بعد از بهرام قاسمی مطرح بود.

* معاون ظریف به بروکسل می‌رود

 «غلامحسین دهقانی» معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت خارجه نیز به عنوان سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران به  بلژیک می‌رود.

دهقانی از دی ماه ۱۳۹۶ تاکنون عهده‌دار معاونت امور حقوقی و بین‌المللی وزارت خارجه است.

 

 

مدیرکل امور سیاسی و امنیت بین‌المللی وزارت خارجه، سفیر و معاون نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، معاون کمیسیون خلع سلاح سازمان ملل متحد، دبیر مرجع ملی کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی و رئیس اداره معاهدات خلع سلاح از دیگر سمت‌های دهقانی بوده است.

او دارای دکترای روابط بین‌الملل از دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران است.

گفتنی است چند گزینه برای تصدی معاونت امور حقوقی و بین‌المللی مطرح است ولی تاکنون کسی قطعی نشده است.

*معصومی‌فر راهی استکهلم خواهد شد

براساس این گزارش، «احمد معصومی‌فر» مدیرکل هماهنگی و پایش روابط اقتصادی دوجانبه هم قرار است به عنوان سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در سوئد به استکهلم برود.

 

 

سفیر ایران در کره جنوبی، مشاور استاندار در امور بین‌الملل و عضو شورای روابط خارجی استان قزوین، معاون مدیرکل اقتصادی وزارت امور خارجه، سرکنسول ایران در شانگهای و کاردار ایران در مالزی از جمله سمت‌های قبلی معصومی‌فر است. 

معصومی‌فر جایگزین سید رسول مهاجر حجازی شده که از آبان ۱۳۹۴ عهده‌دار سفارت ایران در استکهلم بوده است.

*یوسفی سفیر ایران در اسلو شد

به گزارش فارس، «علیرضا یوسفی» رئیس اداره امور شورای امنیت و حفظ صلح در معاونت امور حقوقی و بین‌المللی نیز قرار است به نروژ برود تا عهده‌دار سفارت ایران در اسلو شود.

او جایگزین «محمدحسن حبیب‌الله‌زاده‌» شده که اخیرا با پایان ماموریتش به تهران بازگشت و  در حال حاضر به عنوان معاون دیپلماسی رسانه‌ای مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه مشغول به فعالیت است.

*سعید یاری به مینسک می‌رود

به گزارش فارس، «سعید یاری» رئیس اداره اول آسیای مرکزی نیز به عنوان سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در بلاروس منصوب شده است.

پیش از او مصطفی اویسی عهده‌دار سفارت ایران در مینسک بوده است.

*بدخشان ظهوری عهده‌دار سفارت ایران در ایروان شد

براساس این گزارش، «عباس بدخشان ظهوری» مدیرکل امور اداری وزارت امور خارجه هم به عنوان سفیر جدید ایران در ارمنستان قرار است به ایروان برود.

 

 

او جایگزین سیدکاظم سجادی سفیر پیشین ایران در ایروان شده و پیش از این نیز سرکنسول ایران در هامبورگ بوده است.

* رشید حسن‌پور بائی به صربستان می‌رود

 «رشید حسن‌پور بائی» رئیس اداره شمال اروپا نیز سفیر جمهوری اسلامی ایران در بلگراد پایتخت صربستان شده است.

او جایگزین «حسین ملاعبداللهی» شده است.

*آقاجعفری سفیر ایران در پروتوریا شد

به گزارش فارس، «مهدی آقاجعفری» دستیار وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در امور آفریقا نیز به عنوان سفیر جدید ایران راهی پرتوریا می‌شود تا به جای «محسن موحدی قمی» عهده‌دار سفارت ایران در آفریقای جنوبی شود.

 

 

سفیر ایران در تانزانیا، مدیرکل آفریقای وزارت خارجه، رئیس اداره خلیج فارس وزارت خارجه، سرپرست سفارت جمهوری اسلامی ایران در ابوظبی (امارات متحده عربی) و آخرین سفیر ایران در بحرین از جمله سمت‌های آقاجعفری در دوران فعالیتش در وزارت خارجه بوده است.

*محمد علی‌بک به جای رحیمی‌زارچی به ابوجا می‌رود

«محمد علی بک» نیز از دیگر دیپلمات‌هایی است که قرار است به زودی به محل ماموریتش در نیجریه برود.

او که ریاست اداره عمان و یمن در اداره کل خلیج فارس را بر عهده‌دارد، جایگزین «رحیمی زارچی» شده است.

بک پیش از این هم قرار بود عهده‌دار سرپرستی دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در جده شود. وی که قبلا رئیس اداره خلیج فارس وزارت خارجه بوده مدتی نیز نفر دوم و سرپرست سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسقط نیز بوده است.

مرتضی رحیمی‌زارچی از شهریور ۱۳۹۵ عهده‌دار سفارت ایران در ابوجا بوده است.

*سعید خرازی سفیر ایران در بیشکک شد

به گزارش فارس، «سعید خرازی» دستیار مدیرکل خلیج فارس نیز عهده‌دار سفارت ایران در بیشکک پایتخت قرقیزستان می‌شود.

خرازی پیش از این نیز از گزینه‌های تصدی سفارت ایران در امان پایتخت اردن بود.

خرازی به جای «علی مجتبی روزبهانی» عهده‌دار سفارت ایران در قرقیزستان شده است.

*اشجع‌زاده مسافر کلمبو

«هاشم اشجع‌زاده» رئیس اداره امور نمایندگی‌های خارجی وزارت خارجه نیز به عنوان سفیر جدید ایران به سریلانکا خواهد رفت.

محمد زائری امیرانی پیش از این عهده‌دار سفارت ایران در کلمبو بوده است.

*امام جمعه شهیدی سفیر در نواکشوت شد

به گزارش فارس، «امیرعلی امام جمعه شهیدی» سفیر پیشین ایران در جمهوری دموکراتیک کنگو هم قرار است به جای محمد عمرانی عهده‌دار سفارت ایران در نواکشوت پایتخت موریتانی شود.

 *پرویز اسماعیلی به جای صادق مسافر زاگرب

پرویز اسماعیلی  مشاور رئیس دفتر رئیس‌جمهور و معاون سابق ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رئیس جمهور و مدیرعامل پیشین خبرگزاری مهر هم به عنوان سفیر جدید ایران به کرواسی می‌رود.

 

 

او جایگزین «محمدرضا صادق» سفیر سابق ایران در زاگرب شده است.

به گزارش فارس، حسن روحانی در این دیدار برای سفرای جدید آرزوی موفقیت کرد و از آنان خواست ضمن معرفی توانمندی‌های ایران به سرمایه گذاران و بخش‌های خصوصی و دولتی محل ماموریت خود، بیش از پیش برای توسعه، تقویت و تحکیم روابط و مناسبات همه جانبه با دیگر کشورها تلاش کنند.

رئیس جمهور همچنین بر ضرورت توسعه همکاری‌های اقتصادی و کمک سفرای جمهوری اسلامی ایران به تقویت فعالیت بخش خصوصی و تجارت با سایر کشورها و همچنین گسترش همکاری‌های فرهنگی، علمی و فناورانه تاکید کرد.

*معبودی‌فر به استانبول رفت

لازم به ذکر است، «جواد معبودی‌فر» مدیرکل سابق تشریفات وزارت خارجه نیز اخیرا به عنوان سرکنسول جمهوری اسلامی ایران راهی استانبول شده است. «مهدی هنردوست» سفیر ایران در اسلام‌آباد که او نیز اخیرا از ماموریت بازگشت به جای معبودی‌فر مدیرکل تشریفات وزارت خارجه شد.

 

 

سه‌شنبه ۲۸ آبان ماه نیز سفرای جدید ایران در تونس، پاکستان، فنلاند، کنگو، نیوزیلند، جمهوری گینه، کنیا، سنگال و ترکمنستان پیش از عزیمت به محل ماموریتشان با حسن روحانی رئیس جمهور دیدار و خداحافظی کردند.(اینجا بخوانید)

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول