چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۶:۳۲

فرهنگ  /  غرب از نگاه غرب

روبات ها میلیون ها انسان را بیکار می کنند

زمانی که بشر به نقطه ای برسد که در آن روبات ها بتوانند تقریبا هر کاری را ارزان تر و با بهره وری بیشتر از انسان ها انجام دهند، نخبه گرایان طبقه حاکم دیگر هیچ نیازی به بقیه ما نخواهند داشت.

روبات ها میلیون ها انسان را بیکار می کنند

گروه غرب از نگاه غرب خبرگزاری فارس: روبات ها دارند می آیند و وقتی آمدند، میلیون ها شغل را از انسان ها خواهند گرفت. زمانی که بشر به نقطه ای برسد که در آن روبات ها بتوانند  تقریبا هر کاری را ارزان تر و با بهره وری بیشتر از انسان ها انجام دهند، نخبه گرایان طبقه حاکم  دیگر هیچ نیازی به بقیه ما نخواهند داشت.
مایکل اسنایدر در وبلاگ اکنومیک کولاپس می نویسد: بسیاری از مشاغلی که امروز به دست انسان انجام می شود در آینده ای نه چندان دور به دست روبات ها انجام خواهند شد. در واقع میلیون ها انسان کارگر هم اکنون بیکار شده اند و کارشناسان هشدار می دهند که احتمالا در سال های پیش رو و با ساخته شدن روبات های بیشتر – طعنه آمیز آنکه به دست انسان هایی که خودشان منسوخ خواهند شد- روند از دست رفتن مشاغل به شدت تسریع خواهد شد.
نزدیک به دو سوم مشاغلی که در طول دو دهه گذشته در ایالات متحده خلق شده اند مشاغل کم دستمزد بوده اند و طبقه متوسط  به شدت از درون خالی شده است. این اتفاق به این دلیل رخ داده که یک شرکت تنها در صورتی شما را استخدام می کند که بتوانید وظیفه ای خاص را با نرخی ارزان تر از یک ماشین انجام دهید. و با توجه به ارزان تر و کارآمدتر شدن روزافزون روبات ها، حتی همین مشاغل کم دستمزد ما نیز در تعداد زیاد از دست خواهند رفت.
جای تعجب ندارد که به گزارش بلومبرگ کوئینت، مدیران والمارت در نظر دارند  حجم «ارتش روبات های» خود را در سال های آینده به شدت افزایش دهند که در نتیجه آن مشاغل انسانی قطعا از دست خواهند رفت.

بلومبرگ کوئینت می نویسد: «به گفته گروه تحقیقاتی آی اچ ال گروپ، ارتش روبات های والمارت رو به افزایش دارند. این بزرگ ترین خرده فروشی جهان روبات های خوداسکن کننده را تا آخر تابستان به بالغ بر 650 فروشگاه موجود خود در آمریکا گسیل خواهد کرد. این روبات ها که هر کدام 15 دوربین دارند در راهروهای فروشگاه ها گشت خواهند زد و وقتی موجودی کالایی در قفسه ها تمام شود، به کارکنان فروشگاه که وسایل ارتباطی خاصی در دست دارند خبر می دهند. به این ترتیب آنها به حل یک مشکل آزاردهنده که هر ساله تقریبا یک تریلیون دلار هزینه گردن خرده فروشان می گذارد کمک خواهند کرد.»
والمارت تاکنون میزبان تعداد زیادی روبات بوده که کارهایی چون سابیدن کف فروشگاه ها، خالی کردن کامیون ها و گردآوری سفارش اقلام را بر عهده دارند. اما آنها در حال آزمایش یک «ساختار کارمند جدید» نیز هستند که هدف آن «کاستن از حجم کارکنان مدیریتی فروشگاه های خود است.» بزرگ ترین کارفرمای کشور به دنبال راهی می گردد تا ببیند آیا می تواند کاری کند که مدیران رده متوسط کمتری بر کار کارگران نظارت کنند یا نه. در نتیجه آن اندک مدیرانی که باقی خواهند ماند هم شاهد افزایش مسئولیت هایشان خواهند بود و هم افزایش پرداختی هایشان.

این کار بدین معناست که  کسانی که  شغل خود را حفظ خواهند کرد، باید کار بیشتری برای به دست آوردن پول بیشتر انجام دهند. بقیه نیز مشمول از دست رفتن مشاغل خود خواهند شد. با در نظر گرفتن این واقعیت که یک مطالعه جدید نشان داده است که 97 درصد از کارمندان مالی ارشد آمریکا معتقدند که در سال 2020 رکودی در راه است، احتمالا ما شاهد «کاسته شدن از تعداد کارکنان» چندین و چند شرکت خواهیم بود. اما اقتصاد چیز خوبی است، نه؟ آیا اوضاع رو به شکوفایی دارد؟ شمار مشاغل حیرت انگیز است!
اگر شما در استخدام 45 درصد از مشاغل فعلی ما باشید «ممکن است مشمول خودکارسازی شوید.» بر اساس گزارشی که اخیرا سی ان بی سی پخش کرده، اقتصاددانان ادعا می کنند که تا سال 2030 روبات ها 20 میلیون شغل تولیدی را در گرداگرد جهان تصرف خواهند کرد. بعلاوه بنا بر مطالعه جدیدی که آکسفورد اکونومیک انجام داده، ظرف 11 سال آینده احتمالا 14 میلیون روبات تنها در چین مشغول به کار خواهند بود.
اسنایدر اشاره می کند که این اتفاق جنبه مثبتی نیز دارد. او می نویسد: «خبر خوب این است که  این سناریوی شوم احتمالا به طور کامل به اجرا گذاشته نمی شود.» با این حال خبر بد این است که این اتفاق به این دلیل رخ می دهد که جامعه ما با سرعت به سوی فروپاشی مطلق و نهایی روان است.
نویسنده: مک سالو (Mac Slavo)  سردبیر سایت
منبع: https://b2n.ir/809668

انتهای پیام. 

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول