پنجشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۷

خانواده

انتقام سخت فقط تبدیل عین الاسد به عین الجسد نیست/ همه با هم پا در رکاب در مسیر سردار دلها

دی ماه امسال، شهادت حاج قاسم سلیمانی، موجب خروش ملت ایران شد.خروشی که به یک مراسم با شکوه برای بدرقه سردار دلها ختم نشد و انتظار انتقام را در بین دلسوختگان فراق این سردار بزرگ زنده نگه داشت.

انتقام سخت فقط تبدیل عین الاسد به عین الجسد نیست/ همه با هم پا در رکاب در مسیر سردار دلها

گروه خانواده: دی ماه امسال، ترور ناجوانمردانه و شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی، موجب خروش خون ملت ایران شد. خروشی که نه تنها به یک مراسم با شکوه برای بدرقه سردار دلها انجامیدف بلکه انتظار انتقام را در بین دلسوختگان فراق این سردار بزرگ زنده نگه داشت.

انتقام سخت کلید واژه‌ای برای خونخواهی حاج قاسم در دل پیر و جوان و زن و مرد شد و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با هدف‌گیری پایگاه نظامی عین الاسد، توانست این خواسته بر حق را نیز تحقق ببخشد. اما انتقام سخت منحصر به یک حمله نظامی نیست و  قرار نیست که این تنها کاری باشد که در پاسخ به اهانت آمریکا صورت می گیرد و این راه همچنان ادامه دارد. اما در این میان زنان و مادران حتما با توجه به اینکه نقش‌های کلیدی تربیتی را در خانواده و جامعه به عهده دارند، باید نسبت به نقش خودشان در مسیر انتقام سخت را بیشتر و بهتر بدانند و برای رسیدن به آن با آگاهی برنامه‌ریزی کنند. با حجت الاسلام علی سرلک عضو هیأت علمی دانشگاه هنر و مشاور درباره راه‌های امتداد راه سردار سلیمانی و نقش بانوان در شکل گیری مناسب انتقام سخت گفت وگو کردیم.


 

باید مکتب حاج قاسم را درک کنیم

در ابتدا باید حاج قاسم سلیمانی را در شرایط و ظرف بروز و ظهور خودش درک کنیم که انقلاب اسلامی چه انسان بزرگی را در بستر خودرشد داده است. به تعبیر رهبر معظم انقلاب، ایشان یک مکتب و جریان فکری است که ارادتمندان و علاقه مندان فراوانی داشت و به لحاظ نظامی و هماوردی جنگی نیز، یک‌تنه حریف سپاه دشمن بوده است. 

سخنرانی معروف این سردار بزرگ که خطاب به آمریکا گفته است نیاز نیست همه ایران و یا حتی همه نیروهای نظامی برای مقابله با آن آماده شوند و من خود به تنهایی حریف این دشمن خواهم بود؛ خود مبین این است که ایشان به لحاظ نظامی قدرت عظیمی داشتند. حال آنکه دشمنان ما چنین انسان بزرگی که خاستگاه نورانی، تربیتی و ایمانی نیز داشته است را از ما گرفته‌اند.

 

شناخت بُعد تربیتی سردار بزرگ اسلام

 یکی ازبرترین ویژگی‌های این سردار، مربوط به مباحث تربیتی بوده است در حالی که درباره تربیت نظامی حاج قاسم بیشتر از هر مورد دیگری شنیدیم، در واقع نگرش‌های حاج قاسم، نگاه تربیتی، تعلقات اعتقادی و توسل او و البته شوق بی‌وصفش به شهادت، تواضع و فروتنی و پرکاری‌اش مجموعه‌هایی از مؤلفه‌هایی هستند که به تعبیر رهبر انقلاب، از ایشان یک مکتب ساخته است. 

اگر بخواهیم به انتقام سخت دست پیدا کنیم، به معنای این است که باید این مکتب گسترده‌تر شود تا کسانی که فکر می‌کردند با حذف یا ترور حاج قاسم سلیمانی کار و راه او خاتمه پیدا می‌کند، بفهمند که چنین موضوعی صحت ندارد و سخت‌ترین انتقام این است که بدانند راه حاج قاسم و مسیر و نگاه او ادامه دارد. 

 

چگونه مکتب حاج قاسم را گسترش دهیم؟

امتداد نگاه سردار بزرگ اسلام در مناسبات خاورمیانه‌ای به معنای تقویت راه و مسیر و روحیه مقاومت است. همچنین در مسائل گرایش تعلق به انقلاب و ارزش‌های انقلاب باید قوی‌تر عمل کنیم. در مسائل تربیتی و عاطفی نیز باید این راه ادامه پیدا کند. توجه کنید که سخت‌ترین انتقام از جریان استکبار جنس آن  بامعنای خاص کلمه سخت‌افزاری یکسان نیست و راه‌های دیگری هم برای آن وجود دارد. 

 

 تبدیل عین‌الاسد به عین‌الجسد برای آمریکایی‌ها

نیروهای نظامی کشور به تعبیر رهبر معظم انقلاب یک سیلی محکم به جریان استکبار زدند و عین‌الاسد را به عین‌الجسد تبدیل کردند. با وجود اینکه آمریکایی‌ها این موضوع را کتمان می‌کنند و به دروغگویی دست زدند، اما مشخص است که ضربه نیروی نظامی ایران ضربه مهلکی بوده است.


درست است که یکی از جلوه‌های انتقام سخت همین انتقام نظامی و موشک باران عین‌الاسد بوده است، ولی اصل انتقام در معادلات منطقه این است که آمریکا از منطقه خارج شود، این یک حرکت نرم و جنگ جدی میدانی است که با پرورش انسان‌هایی که راه سردار دل‌ها را ادامه می‌دهند، رقم می‌ خورد تا آمریکا از منطقه اخراج شود. این انتقام سخت تأکید بر کرانه‌های وجودی حاج قاسم سلیمانی با نگاه تربیتی و معنوی است. اگر به این موضوع تأکید کنیم، به نظر می‌رسد متوجه نقش برجسته خانواده، جوانان، دختران و زنان سرزمین‌مان می‌شویم.

 

  تقدیم شهید و تعقیب راه شهیدان

در هشت سال دفاع مقدس و پس از آن جنگی که در منطقه خاورمیانه اتفاق افتاد، زمانی که عزیزی از یک خانواده به شهادت می‌رسید، چه توسط صدام و حزب بعث در دفاع مقدس و چه توسط اسرائیل و دست‌نشانده‌های آنها در جنگ لبنان و چه شهادت مدافعان حرم توسط نیروهای داعش که دست‌های کثیفی بودند که از آستین آمریکا بیرون زده بود، فرزندان و خانواده‌های این شهدای عزیز با وجود فقدان عضوی از خانواده باز هم محکم در راه مقاومت می‌ایستادند و نشان می‌دادند که همگی آماده ادامه این راه هستند. ما هم باید در این مسیر قوی ظاهر بشویم. یعنی مدام به خودمان و خانواده‌مان تذکر بدهیم که ما ادامه‌دهنده راه حاج قاسم عزیز هستیم. به گونه‌ای که پیام ادامه دادن راه حاج قاسم به همه دنیا مخابره شود.

 

 دشمن می‌خواهد ماجرای شهادت حاج قاسم به فراموشی سپرده شود

یکی از خواسته‌های دشمن این است که مردم را دچار تردید کرده تا اصل ماجرا و شهادت سردار سلیمانی را به دست فراموشی بسپارد و با هیاهوی رسانه‌ای این کار را ادامه می‌دهد. این در حالی است که دشمنان نتوانستند مقابله به مثل کنند و می‌خواهند با چشم‌بندی این ماجرا را تحت‌تأثیر قرار داده و مردم را نسبت به پیمودن این راه سست کنند و با این کار جلوی انتقام سخت را بگیرند. می‌خواهند از درون ما را نسبت به اینکه حاج قاسم سلیمانی می‌تواند پیش قراول یک مکتب رستگاری اعتقادی و تربیتی باشد، دچار تردید کنند. 

دختران و پسران ما باید خوب وظیفه‌شان را انجام دهند. امید به آینده داشته باشند و روحیه آمریکاستیزی و استکبارستیزی را همچنان در خودشان تقویت کنند، چرا که هیچ انتقامی سخت‌تر از تقویت روحیه اسکتبارستیزی و پرورش روحیه مقاومت نخواهد بود. 

 

جدل و جناح‌بندی آفت ادامه مسیر مقاومت است

اگر آمریکا و قاتلین حاج قاسم سلیمانی ببینند که میان ما بحث و جدل و جناح‌بندی وجود دارد، حتی اگر همه موشک‌هایمان را به سمت آنها پرتاب کنیم، باز هم آنها می‌دانند که انتقام سخت محقق نشده است، چرا که انتقام سخت زمانی معنا پیدا می‌کند که مکتب سردار سلیمانی زنده مانده باشد و این پاردایم و دکترین در بین مردم رواج پیدا کند. 

 

 چطور فرزندمان مثل سردار رشید اسلام شود؟

اگر خانواده‌ای تمام تلاش خود را به کار بگیرد تا فرزندش با این مکتب آشنا شود و در لالایی‌ها از رشادت‌های حاج قاسم یاد کند و مظلومیت سرداران اسلام را به کودکان یادآوری کند، می‌تواند این راه را ادامه دهد. سردار سلیمانی یکی از چهره‌های برجسته جریان فکری مقاومت است. به فرزندان خود بگوییم خوب درس بخوانند و تحصیلات خود را ادامه دهند، چرا که در آینده باید کارهای بزرگی همچون حاج قاسم انجام دهند. باید به بچه‌ها یاد بدهیم که بساط آمریکا از منطقه جمع نمی‌شود و دستان طمع‌کار او از اینجا قطع نمی‌شود مگر اینکه آن‌ها پا در مسیر مقاومت بگذارند، حتما روحیه مقاومت بچه‌ها را در تقابل با آمریکای تروریست تقویت کرده‌ایم. این موضوع کمک می‌کند که جریان استکبار برچیده شود. چه ظلم درونی و چه ظلم بیرونی در جامعه وجود داشته باشد، با این کار می‌توان این انتظار را داشت که مقاومت همچنان ادامه پیدا کند. 

 

 دفاع از حرم همان دفاع از حریم ایران است

سردار قاسم سلیمانی در سفری که برای کمک به آسیب‌دیدگان سیل خوزستان به این مناطق داشتند، در جمع جوانانی که به ایشان تأکید می‌کردند که می‌خواهند مدافع حرم شوند، اعلام کردند که دفاع از حرم در همین جا هم انجام می‌شود، الان که بسیاری از مردم گرفتار سیل هستند باید به آنها کمک کنیم و راه را گم نکنیم، چرا که وقتی مملکت و کشور ما آباد شود، انتقام سخت نیز محقق شده است. اگر پدران این موضوع را در زندگی خود الگو قرار داده و مادران نیز فرزندانشان را با چنین نگاه و نگرشی تربیت کنند، انتقام سخت گرفته شده است و این انتقام کشنده و کارا و مؤثر است. امیدواریم تا مادران ایرانی نسبت به این مهم توجه نشان داده و از آن غفلت نکنند، چرا که این یک وظیفه بزرگ و مهم است. با وجود آنکه فضای رسانه فضای گفت‌وگو و چالش است، اما این فضا نمی‌تواند به هیچ‌وجه جای تربیت فرزندان را با نگاه جهادی ومجاهدانه پر کند. 

 

 نقش پررنگ زنان رسانه‌ای در امتداد راه سردار سلیمانی‌ها

رسانه در زمان ما بعد و واحدی از زندگی محسوب می‌شود که اصلاً نمی‌توان زندگی را بدون یک تعریف درست از آن ترسیم کرد و هیچ کس نمی‌تواند زندگی را با تعریف واقعی خودش لمس کند، مگر اینکه در بعد جدیدش یعنی رسانه‌های مجازی مسلط باشد. لذا دختران جوان و زنان فعال ما باید زبان و ادبیات گفتاری را یاد گرفته و در این فضا اثرگذار بود. حضور در شبکه های اجتماعی صرف آنکه در آن افراد وجود داشته باشند و در آن منفعل باشند فایده‌ای ندارد و این حضور، حضور غلطی است. لذا تأکید می‌کنم که باید زنان و دختران ما از این فضا استفاده کنند و در آن حضور مؤثر داشته باشند. این حضور مؤثر به معنای دعوا کردن و یا زدن حرف‌های تند و تیز نیست، بلکه به معنای اقناع کردن و قانع شدن افراد در بستر این فضا است. زنان و دختران به واسطه لطافت و انعطافی که در قلم و بیان جزئیات داستان و زندگی افراد دارند، می‌توانند به رواج سبک زندگی حاج قاسم در شبکه‌های اجتماعی بپردازند. 

قانع کردن دو رکن اصلی دارد، اول اینکه افراد باید اخلاق را رعایت کنند و نکته دوم که نکته مهمی نیز هست، مستند و دقیق سخن گفتن است. این دو رکن با هم کمک می‌کند که ما در فضای مجازی مؤثر باشیم، در غیر این صورت مؤثر نبوده و حضور ما هیچ فایده‌ای ندارد، اگر اخلاق را نبازیم و در فضای رسانه به دروغ گفتن روی نیاوریم، حتماً حضور مؤثری خواهیم داشت. 

 

چطور هشتگ انتقام سخت در فضای مجازی ترند شود

برای آنکه انتقام سخت و هشتگ‌های مربوط به آن در فضای مجازی ادامه پیدا کند، فهرست وسیعی از کارهای گوناگون را می‌توان انجام داد، یکی از این کارها رسیدگی به محرومین و مستضعفین به نیابت ازحاج قاسم سلیمانی است. سیل استان سیستان و بلوچستان یک سفره پهنی است برای کسانی که اهل معنویت و خیر معنوی هستند تا آنجا خودشان را بهره‌مند کنند و به هم‌میهنان خود یاری برسانند. هر چند موضوع سیستان و بلوچستان و سیلی که در چند روز گذشته در این منطقه اتفاق افتاد، در حال حاضر به کمک‌های مالی نیز احتیاج دارد، اما توجه به مستضعفین جزو مصادیق انتقام سخت است زیرا ادامه مسیر حاج قاسم و راه حاج قاسم و زنده نگه‌داشتن یاد و نام اوست.  

 

 

معنویت سوخت موشک ماست

در این راه معنویت نیز اهمیت ویژه‌ای دارد، چرا که اگر کسی به طور واقعی بخواهد انتقام سخت بگیرد، باید در کنار اقامه نماز اول وقت، تلاوت قرآن، بااخلاق بودن و نماز شب و محبت به پدر و مادر به این موضوع نیز فکر کند. معنویت سوخت موشک حرکتی ماست و اگر معنویت را در خودمان پررنگ کنیم، می‌توانیم انتقام سخت را از جریان استکبار بگیریم، چرا که حاج قاسم فردی معنوی بود و اهل اخلاق و عمل و معنا بود، لذا این کار نیز جزو کارهایی است که می‌تواند به توسعه ابعاد انتقام سخت کمک کند. 

 

سخنی با همه دختران حاج قاسم 

دختران ایرانی در این ماجرا دل‌شکسته شدند و حتی برخی از دختران شهدای مدافع حرم تأکید می‌کردند که دوباره یتیم شدیم و حتی یتیمی سنگین‌تری را تجربه کردیم، چون بعد از پدرمان دلمان به حاج قاسم و صلابت و لبخند او خوش بود و حالا که حاج قاسم نیست، دوباره یتیم شدیم، البته سایه رهبر معظم انقلاب بر سر ما هست. 

 

دختران به پدر علاقه زیادی دارند و به اصطلاح بابایی هستند و حاج قاسم را مانند پدر خود می‌دانستند و از این موضوع صدمه خوردند، لذا صحبت من با آنهاست که سردار دلها جایگاه بهتری دارد و حالا بهتر از قبل می‌تواند در حق همه بچه‌ها و فرزندان ایران پدری کند. حاج قاسم سلیمانی غم‌گسارانه در کنار فرزندان شهدا بود و مطمئن هستم در حال حاضر مصداق آیه بل احیا عند ربهم یرزقون هستند. 

نگاه حاج قاسم نگاه عمیق‌تر و حساب‌شده‌تری است و عزیزتر برای خدا و اولیا خدا است، لذا از این جهت خوشحال باشید. همچنین دختران ایرانی نباید گمان کنند که با رفتن سردار سلیمانی جایی برای ناامیدی وجود دارد و دشمن از این ماجرا خوشحال شده است، چرا که پیش از این شهدایی مانند حاج احمد کاظمی را از دست دادیم که بازمانده آنها افرادی بزرگی مانند حاج قاسم سلیمانی بودند، لذا در حال حاضر که این سردار بزرگ را از دست دادیم، حتماً سرداران رشید دیگری اضافه خواهد شد و ناامید نباشید. 

 

 عاقبت دشمن بی‌خدا سقوط می‌کند

دختران حاج قاسم که پیرو راه این سردار بزرگ هستند بدانند که دشمن بی‌خدای ما با وجود آنکه ماشین و ابزارالات جنگی دارد، ولی خدا ندارد و این دشمن زمین خواهد خورد و با دست ما سقوط می‌کند. به این ترتیب انتقام خون سردار سلیمانی را خواهیم گرفت. 

 

انتهای پیام/

 

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول