سه‌شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ - ۰۶:۲۸

فارس من

ذره‌بین «فارس من» | فرار از پاسخ به سبک وزارت ارشاد!

در ششمین «ذره‌بین» به سراغ این موضوع و تمام موضوعاتی می‎‌رویم که شما با هدف مطالبه از وزارت ارشاد، برای ما در «فارس من» ثبت کرده‌اید.

ذره‌بین «فارس من» | فرار از پاسخ به سبک وزارت ارشاد!

به گزارش خبرگزاری فارس؛ انتقام دموکراسی از دموکراسی. این، تعبیر مسعود فراستی از پدیده‌ای به نام «سلبریتی» است. نامی که تا همین چند سال پیش، برای بسیاری از مردم ایران ناآشنا بود و مدتی است همه‌جا شنیده می‌شود. بازیگران، خوانندگان و ورزشکاران این روزها نقشی فراتر از گذشته پیدا کرده‌اند و با یک پست اینستاگرامی یا یک توییت، گاهی تا چند روز افکار عمومی را درگیر می‌کنند. اظهارنظرهای سیاسی‌شان گاهی از شدتِ سطحی‌بودن خنده‌دار است و البته با وجود این مساله، باز هم دیده می‌شود و در صدر اخبار و محتواهایی قرار می‌گیرد که در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شود. 

 

با این پدیده‌های دهه‌ی۹۰ چه باید کرد؟ هنوز کسی پاسخ روشنی ندارد اما «وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی» حتما باید برای این اوضاع و احوال، چاره‌ای داشته باشد. موضوع «سلبریتی‌ها» البته تنها یکی از موضوعاتی است پای وزارت ارشاد را به سامانه‌ی «فارس من» باز کرده. در ششمین «ذره‌بین» به سراغ این موضوع و تمام موضوعاتی می‎‌رویم که شما با هدف مطالبه از وزارت ارشاد، برای ما در «فارس من» ثبت کرده‌اید.

 

اول | این سلبریتی‌های پرحاشیه

کمپین‌های زیادی با موضوع سلبریتی‌ها برای ما ثبت کرده‌اید. کمپین‌هایی متنوع و پردامنه که البته ناراحتی و نگرانی از اظهارنظرهای ناپخته‌ی سلبریتی‌ها، فصل مشترک آن‌هاست. گلِ سرسبد این کمپین‌ها هم، درخواست محاکمه‌ی مهناز افشار به دلیل اظهارنظر عجیب و دروغش درباره‌ی برخی طلبه‌ها بود. کمپینی که حدود ۳۰هزارامضا جمع کرد و البته هرگز به سرانجام نرسید تا خانم سلبریتی راهش را به سمت غرب بکشد و با پول سعودی‌ها، دوران تازه‌ای از وطن‌فروشی را آغاز کند.

 

اتفاقات تلخ پس از سقوط هواپیمای اوکراینی و آشوب‌های چندروزه‌ی اواخر دی‌ماه هم فرصت تازه‌ای برای برخی سلبریتی‌ها بود که مسیری خلاف جهت خواست مردم را طی کنند. شما در کمپین «چرا برخی سلبریتی‌ها در این شرایط به‌دنبال جنجال هستند؟» به اظهارنظرهای تنش‌زا و تحریک‌آمیز برخی از سلبریتی‌ها اشاره کردید و از قوه‌ی قضائیه و وزارت ارشاد خواستید تا با این رفتارها برخورد کنند. نتیجه‌ی لشکرکشی مجازی سلبریتی‌ها در روزهای پایانی دی‌ماه البته چیزی بیشتر از چند انصراف نصفه‌ونیمه از جشنواره‌ی فیلم فجر و چند فقره خداحافظی مجریان ورشکسته از تلویزیون نبود.

 

دوم | خداحافظی با انصرافی‌ها

برایش نقشه‌های زیادی داشتند. از همان لحظه‌ای که مسعود کیمیایی گفت انصراف می‌دهد، عده‌ای امید داشتند موج انصراف از جشنواره فیلم فجر، فراگیر شود و جشنواره‌ی امسال را با مشکل مواجه کند. موجی که آن‌ها می‌خواستند بسازند البته پیش از آن‌که ارتفاع بگیرد، سقوط کرد. تعداد هنرمندانِ انصرافی هرگز «موج‌ساز» نشد و از گوشه‌کنار خبر التماس برخی از آنان برای بازگشت به جشنواره شنیده می‌شود. یکی از مخاطبان زیرکِ ما در کمپین «درخواست محرومیت دائمی کسانی که از جشنواره فجر انصراف دادند» نوشت: «پیشنهاد می‌کنم این افراد در سالهای بعد یا حداقل چند سال بعد از شرکت در این جشنواره به هر صورت و شکل ممکن محروم شوند.» این کمپینِ چهاررقمی، تاکنون بیش از ۱۶۰۰ نفر را همراه خود کرده و احتمالا تعداد طرفدارانش، بیشتر هم خواهد شد.

 

سوم | چرا معاف از مالیات؟

مساله‌ی معافیت سلبریتی‌ها از پرداخت مالیات هم از آن موضوعاتی است که حسابی شما را کلافه و ما را نگران کرده‌بود. کمپین «چرا سلبریتی ها از مالیات معافند؟» شهریور۹۸ در سامانه «فارس من» ثبت شد و بیش از ۱۴۴۰ امضا گرفت. شما برایمان نوشتید: « آیا عدالت است که کارمند ساده قبل از دریافت حقوق مالیاتش را بدهد، اصناف مختلف و بعضا با درآمدهای پایین مالیات بدهند، اما این قشر که برخی شان مدام نقاب مردمی بودن دارند مالیات ندهند و در هزینه های مملکت سهیم نباشند؟» و در انتها گفتید:« امیدوارم مسئولین پاسخگو باشند و نسبت به این مطالبه دغدغه مند.» ما هم مثل شما امیدواریم و مطالبه‌گر. هرچند هنوز اقدامی عملی از طرف وزارت ارشاد برای این مساله، ندیدیم!

 

چهارم | فیلم‌های نامحترم

بساز-بفروش‌های سینما دست به کار شده‌اند. با فرمول ثابت و شرم‌آوری که این روزها کاروکاسبی‌شان را رونق داده و البته «فرهنگ» را از رونق انداخته. بعد از فیلم سینمایی «هزارپا» و فروش موفقیت‌آمیزش با استفاده‌ی جنون‌آمیز از شوخی‌های جنسی، شماری از تهیه‌کنندگان از همان فرمول برای ساخت و تولید فیلم‌های جدید استفاده کردند و نتیجه، فیلم‌هایی شد که شلیک مستقیمشان به فرهنگ عمومی، قابل انکار نیست. «مطرب» آخرین نسخه از دستپخت بساز-بفروش‌ها برای سینماست. فیلمی که به اذعان شما «اعتقادات، انقلاب اسلامی و بسیاری از هنجارهای اسلامی را زیر پا گذاشته». کمپین «هرچه سریعتر پخش فیلم سینمایی مطرب را متوقف کنید» حامیان زیادی داشت اما مثل بسیاری از سوژه‌های مرتبط با وزارت ارشاد، هیچ اقدام موثری برای پیگیری آن انجام نشد. کمپین‌های مشابهی برای برخی فیلم‌های حرمت‌شکنِ دیگر مثل «سمفونی نهم» هم در سامانه‌ی «فارس من» ثبت شده بود که البته به همان سرنوشتِ کمپین‌های وزارت ارشادی دچار شد: بی‌توجهی!

 

پنجم | رها، رها، رها، من!

شبکه نمایش خانگی، ویدیوی خانگی یا VOD، با هر نامی که صدایش کنیم فرقی نمی‌کند. به نظر می‌رسد این بستر تولید و انتشار محتوای تصویری از حداقل نظارت‌ها هم برخوردار نیست. بی‌توجهی نسبت به حفظ ارزش‌های فرهنگی جامعه و عدم پایبندی به حدود شرعی، از جمله اتفاقاتی است که در فیلم‌ها و سریال‌های شبکه‌ی نمایش خانگی رخ می‌دهد. کمپین «به وضع نابسامان فیلم‌های خانگی رسیدگی کنید» خواستار رسیدگی به ولنگاری در نمایش خانگی شده بود. کمپینی که امضاهای زیادی دارد اما هنوز نشانه‌ای از توجه و عزم جدی برای رفع این ولنگاری، در مسئولین فرهنگ و ارشاد دیده نمی‌شود.

 

ششم | حال خراب کتاب

سرانه‌ی مطالعه پایین است و قیمت کتاب بالا! حال کتاب در کشور خوب نیست و بازار نشر، رکودی ناخواسته را تجربه می‌کند. شما هم از وزارت ارشاد خواسته‌بودید فکری به حال خراب کتاب کند. کمپین «در هفته کتاب و کتابخوانی به داد کتابخانه و کتابخوان برسید» آبان۹۷ در سامانه «فارس من» ثبت شد. کمپینی که با گذشت بیش از یک سال، هنوز دردها و دغدغه‌هایش تازه به نظر می‌رسند. پس از بازدید رهبر انقلاب از نمایشگاه کتاب هم، حل مشکل گرانی کاغذ مورد توجه شما قرار گرفت اما گذر زمان و افزایش قیمت کتاب‌ نشان می‌دهد وزارت ارشاد برای حل این مشکل هم کار خاصی نکرده!

 

آخر | در آرزوی پاسخ

شاید اولی نباشد، اما حتما «وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی» یکی از ضعیف‌ترین سازمان‌ها در پاسخگویی به مطالبات مردم است. حجم سوژه‌های تلنبارشده و کمپین‌های مسکوت‌مانده درباره‌ی ارشاد آن‌قدر بالاست که با خیال راحت می‌توانیم از بی‌توجهی ارشادی‌‎ها به صدای مردم بنویسیم. اما قرار نیست این بی‌توجهی و نشنیدن‌های وزارت ارشاد، ما و شما را از مطالبه و پرسش، خسته کند. همکاران من در خبرگزاری فارس، تا زمانی که شما از وزارت ارشاد سوال داشته باشید، کنار شما هستند. مطمئن باشید دیر یا زود، حبابِ وزارت ارشاد هم می‌ترکد و آن‌ها ناچار به پاسخ‌گویی خواهند بود.

 

ذره‌بین «فارس من» با شماست تا از سازمان‌ها و مسئولین برای کارهای نکرده و سوژه‌های پیگیری نشده، پرسش کند. کنار ما باشید تا با هم، مطالبه‌ کنیم!

 

گزارش از مهدی ملکی

انتهای پیام/ع

 

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

  پر بحث ترین ها

   بیشترین اشتراک

    بازار globe
    اخبار کسب و کار تریبون
    همراه اول