پنجشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۳:۵۸
۱۸:۱۰  -  ۱۳۹۸/۱۱/۷
عدم دسترسی زوجین نابارور به بودجه درمانی/لزوم اقدام مستقیم دولت

مدیر کل دفتر مطالعات فرهنگی مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: دولت اعتبار مورد نیاز برای درمان ناباروری را تخصیص داده اما در مرحله اجرا، این بودجه بطور کامل به دست زوجین نابارور نرسیده است.

عدم دسترسی زوجین نابارور به بودجه درمانی/لزوم اقدام مستقیم دولت

خبرگزاری فارس-گروه زنان و خانواده: در هفته‌های گذشته شاهد اظهارات متناقضی در مورد بودجه حمایتی دولت از زوجین نابارور بوده‌ایم به گونه‌ای که برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی ادعای وزارت بهداشت مبنی بر تامین  85 درصدی هزینه‌های درمان ناباروری توسط این وزارتخانه را رد کرده‌اند و معتقدند که تنها 20 درصد این هزینه توسط وزارت بهداشت پرداخت می‌شود.

برخی دیگر از نمایندگان ملت در مجلس شورای اسلامی نیز معتقدند که دولت برای حمایت از زوجین نابارور بودجه‌ای تخصیص نداده است چرا که در واقعیت زوجین نابارور برای تامین هزینه‌های درمانی خود حمایت چندانی را دریافت نمی‌کنند.

در این زمینه با سینا کلهر استاد دانشگاه و مدیر کل دفتر مطالعات  فرهنگی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی به گفتگو پرداخته‌ایم که مشروح آن را در زیر می‌خوانید:

تاثیر بسیار منفی ناباروری بر روی افراد، خانواده‌ها و رشد جمعیت کشور انکار ناپذیر است

به چه زوجی نابارور می‌گویند؟ ناباروری چه تاثیراتی بر افراد نابارور و اجتماع دارد؟

تعریف علمی ناباروری به این نکته اشاره دارد که اگر در مدت زمان معینی مثلا 6 ماه تا یکسال زوجین اقدام به فرزندآوری بکنند ولی صاحب فرزند نشوند مشمول تعریف ناباروری می‌شوند.

 تبعات فردی و اجتماعی ناباروری از جمله بدیهیات جامعه ما است و چنانچه زوجی نیاز به فرزند داشته باشند اما موفق به آن نشوند هم به لحاظ فردی و روانی و هم از جهت روابط بین زوجین و تحکیم خانواده دچار مشکل می‌شوند و فضای خانه یک محیط پر استرس و پر فشار خواهد بود حتی تا جاییکه منجر به فروپاشی کیان خانواده می‌شود و افراد رنج بسیار زیادی را تحمل می‌کنند. همانطور که عنوان شد زوجینی نابارور تلقی می‌شوند که متقاضی و متمایل به آوردن فرزند هستند به همین علت با همین قید و شرط است که آن فشار روانی و اضطراب زیاد در زندگی آن افراد ایجاد می‌شود و رنج زیادی می‌کشند.

به لحاظ اجتماعی هم جدا از اینکه ناباروری باعث افزایش آمار طلاق و از هم پاشیدگی خانواده‌ها می‌شود به لحاظ تاثیری که روی جمعیت کشور و حفظ رشد جمعیت کشور دارد هم موضوع مهمی است بخش قابل توجهی از امکانات و ظرفیت‌های افزایش جمعیت کشور به وسیله یک عامل ناخواسته و خارج از اراده افراد از دست خارج می‌شود و کشور به لحاظ جمعیتی دچار آسیب می‌گردد.

ناباروری در طبقات فرودست جامعه نمود بیشتری دارد

کدام طبقات اجتماعی بیشتر با مشکل ناباروری درگیر هستند؟

اینکه ناباروری در کدام اقشار جامعه شایع‌تر است چون پژوهش متقن و روشنی در این زمینه انجام نشده لذا جواب مشخصی هم برای این سوال وجود ندارد و نمی‌توانیم اظهارنظر کنیم که اقشار پایین و فرودست بیشتر درگیر این موضوع هستند یا اقشار متوسط و بالا.

دو نکته قابل توجه وجود دارد یکی اینکه اغلب مطالعات ثابت کرده‌اند که تاخیر در ازدواج و دیر ازدواج کردن همبستگی بالایی با ناباروری نشان می‌دهد و دوم اینکه تاخیر در فرزندآوری یا فاصله گذاری بیش از حد بین فرزندان ناباروری را تشدید می‌کند.

آنچه که مهم است این است که تبعات و اثرات ناباروری برای اقشار پایین بیشتر به چشم می‌آید و بسیار ملموس و برجسته است چراکه به علت مسائل مالی توانایی پیگیری و انجام بسیاری از درمان‌ها را ندارند و چون نظام روابط اجتماعی در طبقات پایین جمع‌گراتر است و نظارت اجتماعی و اطرافیان روی افراد بسیار بیشتر از سایر طبقات است هم فشار روانی و هم شماتت و انگ اجتماعی بر آنها بیشتر است لذا در طبقات پایین ناباروری اثرات بیشتری را بروز می‌دهد.

زوجین نابارور با هزینه‌های بسیار سنگین درمان مواجه هستند

چه روش‌هایی برای درمان ناباروری وجود دارد؟هزینه هر کدام چقدر است؟

روش‌های درمان ناباروری بطور کلی به دو دسته از اقدامات تقسیم می‌شود: یک مورد اقدامات مشاوره‌ای و دارویی است که به درمان‌های اولیه ناباروری شناخته می‌شوند و بخشی از زوجین نابارور با همین دست اقدامات مشکل ناباروری آنها حل می‌شود و بهبود پیدا می‌کنند.

 روش دیگر درمان‌های پیشرفته است که انواع مختلفی دارد و رایج‌ترین شیوه‌هایی که در درمان پیشرفته در ایران استفاده می‌شود تقریبا تفاوتی با سایر کشورهای پیشرفته ندارد و عملا همان روش‌ها است.

در روش‌های پیشرفته تعداد سیکلی که باید انجام گردد تا به یک فرزند منجر شود سه عدد است البته احتمال موفقیت این سه سیکل بین 30-40 درصد است یعنی ممکن است زوجین مجبور شوند دوباره سه سیکل را تکرار کنند. منتهی هزینه هر سیکل در مراکز درمانی دولتی8 -7 میلیون تومان و در مراکز خصوصی 18 میلیون تومان برآورد می‌شود به عبارتی یک زوج برای داشتن فرزند به روشهای پیشرفته به ازای هر دوره درمانی در مرکز درمانی دولتی باید 24-21 میلیون تومان و در مراکز خصوصی بین 49 تا 54 میلیون تومان هزینه کند که البته این هزینه بدون احتساب هزینه داروهای جانبی یا هزینه رفت و آمد از شهری به شهر دیگر و ... است و برای اقشار متوسط و پایین هزینه سنگینی محسوب می‌شود.

توزیع مراکز درمان ناباروری در کشور بسیار نامتوازن و ناعادلانه است

کمیت و کیفیت مراکز درمان ناباروری در ایران چگونه است؟ آیا همه استان‌ها دارای مراکز درمان ناباروری هستند؟

در مورد تعداد مراکز درمان ناباروری اختلاف نظری بین مقامات مرتبط در وزارت بهداشت و درمان و بررسی‌هایی که سایر بخشها انجام داده‌اند دیده می‌شود. آنطور که مقامات وزارت بهداشت اعلام کرده‌اند 88 مرکز درمان ناباروری در کشور وجود دارد منتهی بررسی‌های مستقل نشان می‌دهد که 75 مرکز درمان ناباروری در کشور فعال و مابقی غیرفعال هستند.

 نکته مهم این است که تعادل بین مراکز دولتی و خصوصی هم رعایت نشده و عمده این مراکز خصوصی و غیردولتی هستند هر چند عدد دقیقی درباره تعداد این مراکز وجود ندارد. توزیع و آمایش مراکز درمان ناباروری بسیار نامتوازن و ناعادلانه است برخی استان‌ها فاقد مرکز درمان ناباروری هستند و در برخی استان‌ها تنها یک مرکز دولتی وجد دارد و مثل سایر مواردی که بخش قابل توجهی از امکانات در پایتخت جمع شده اینجا هم بخش عمده‌ای از مراکز درمان ناباروری در تهران متمرکز است که یک آسیب جدی به شمار می‌آید.

 در خصوص اینکه این مراکز چه میزان از جمعیت متقاضیان و نیازمندان به درمان را پوشش می‌دهند هم اختلاف نظر وجود دارد که ناشی از اختلاف نظر در برآورد تعداد افرادی است که به درمان‌های پیشرفته نیازمند هستند .

مسئولان وزرات بهداشت و درمان معتقدند که این میزان مراکز درمانی کفایت می‌کند و می‌تواند کل جمعیت نابارور نیازمند به عمل‌های پیشرفته را پوشش دهد. اما ارزیابی‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد این مراکز نسبت به تعداد افرادی که دارای شرایط استفاده از این مراکز هستند بسیار کم است. آنچه قطعی است این است که تعداد مراکز ناباروری بسیار کم و توزیع آنها در کشور بسیار نامتناسب است و عملا بخش زیادی از اقشار جامعه امکان استفاده از مراکز درمان ناباروری دولتی را ندارند.

دولت برای کمک به درمان ناباروری بودجه اختصاص داده، اما به مقصد نرسیده است

آیا بودجه‌ای از سوی دولت و وزارت و بهداشت و درمان برای کمک به جمعیت نابارور کشور اختصاص داده شده است؟

راجع به این موضوع باید دو بحث را از هم جدا کنیم. آیا اعتبارات لازم از سوی دولت برای این مسئله اختصاص پیدا می‌کند؟ جواب این است که بله، اگر عدد 200 میلیارد تومان را که وزارت بهداشت و درمان برای حمایت از درمان ناباروری اختصاص داده، احتساب کنیم متوجه می‌شویم که اعتبارات صورت گرفته برای درمان ناباروری متناسب با تعداد خدماتی(33 هزار سیکل در سال) است که مراکز کمک باروری می‌توانند در سال به زوجین نابارور بدهند.

هم اکنون مراکز درمان ناباروری ظرفیت ارائه خدمات برای 33 هزار سیکل در سال را دارند که با احتساب هزینه هر عمل، مشخص می‌شود که بودجه برای کمک به زوج‌های نابارور اختصاص یافته است.

 اما سوال مهم این است که آیا این اعتبار به دست مصرف کننده نهایی می‌رسد و افرادی که مشکل ناباروری دارند می‌توانند از این حمایت‌ها استفاده کنند یا نه؟ برآوردها و بررسی‌ها نشان می‌دهد که هنوز این اتفاق نیفتاده است و در فرآیندهایِ اجراییِ اعتباراتِ مربوط به درمان ناباروری، اختلالات و انحرافاتی صورت گرفته و در نتیجه افرادی که باید از این اعتبارات استفاده می‌کردند از آن محروم مانده‌‌اند و این موضوع به یک چالش تبدیل شده است.

 به همین  خاطر اگر شما از زاویه کسانی که درگیر مشکل ناباروری هستند به موضوع اعتبارات نگاه کنید ممکن است برآوردتان بسیار منفی باشد و بگویید که عملا هزینه و اعتباری به این موضوع اختصاص پیدا نکرده است اما اگر از زاویه دولت به ماجرا نگاه کنید ممکن است که این هزینه پرداخت شده باشد.

 مسئله این است که در این میان دستگاه و نهاد مجری  که قرار بوده این اعتبارات را به مقصد نهاییش برساند با تفسیرهایی که از مضمون و محتوای حکم قانونی انجام داده بخش قابل توجهی از این اعتبارات را صرف موارد دیگری چون امور زیرساختی کرده باشد و تصور این بوده که ایجاد زیرساخت‌ها اولویت بیشتری نسبت به حمایت مالی برای درمان ناباروری داشته است.

حمایت‌های وزارت بهداشت 20 درصد هزینه‌های ناباروری را در بر می‌گیرد

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی ادعای وزارت بهداشت مبنی بر تامین 85 درصدی هزینه‌های ناباروری را نادرست برشمرده است، نظر شما در این مورد چیست؟

بررسی‌های متعددی نشان می‌دهد که تامین 85 درصدی هزینه‌های درمان ناباوری توسط وزارت بهداشت عدد درستی نیست و ما نمی‌توانیم از این عدد دفاع بکنیم. اما در مورد رقم واقعی تامین هزینه‌های ناباروری توسط دولت هم اختلاف نظر وجود دارد و برخی بررسی‌ها این عدد را 20 درصد عنوان کرده‌اند. مسئله این است که از مجموعه هزینه‌هایی که فرد برای درمان ناباروری هزینه می‌کند چه میزان آن را دولت پوشش می‌دهد؟ در این صورت عدد 20 درصد ممکن است واقعی و درست باشد.

موضوع این است که یارانه دولت به بخش قابل توجهی از خدماتی که برای درمان ناباروری ارائه می‌شود اختصاص می‌یابد که اگر این یارانه‌ها نبود این هزینه‌ها گرانتر از آن چیزی می‌بود که امروز با آن مواجه هستیم. درحال حاضر سهم و نقشی که وزارت بهداشت برای حمایت و تامین هزینه‌های درمان ناباروری دارد به حدی نیست که بتواند ادعا کند که 85 درصد هزینه‌های درمان ناباروری توسط این وزارت به زوجین پرداخت می‌شود، اگر تلاشی که وزارت بهداشت برای تامین زیرساخت‌ها، تجهیزات و بخشی از داروهای مورد نیاز انجام می‌دهد را در کنار هزینه‌های مستقیمی که به درمان‌های پیشرفته ناباروری اختصاص می‌دهد را با هم لحاظ کنیم شاید نهایتا بتوان گفت وزارت بهداشت نیمی از هزینه‌های درمان ناباروری را تامین می‌کند.

برخی بیمه‌ها از پذیرفتن مسئولیت پرداخت هزینه‌های ناباروری شانه خالی می‌کنند

برخی بیمه‌ها همچون بیمه سلامت عنوان کرده‌اند که جهت حمایت از ناباروران به تخصیص 5000 میلیارد تومان اعتبار توسط دولت نیاز دارند، این رقم چقدر می‌تواند درست باشد؟

عددی که ایشان اشاره کرده‌اند هزینه‌ درمان کل ناباروران را شامل می‌شود یعنی اگر همه 5/3 میلیون نفری که دارای مشکل ناباروری هستند با هم در یکسال اقدام به انجام عمل‌های پیشرفته بکنند چنین رقمی درست خواهد بود درحالیکه مراکز درمان ناباروری تنها توانایی ارائه خدمات به 33 هزار سیکل را دارند که رقمی نزدیک به 200 میلیارد تومان می‌شود. دیگر اینکه همه زوجین نابارور در یک سال اقدام به دریافت درمان‌های کمک باروری نمی‌کنند و بیشتر به نظر می‌رسد اعلام عدد 5000 میلیارد تومان برای این است که بیمه‌ها از پذیرفتن مسئولیت پرداخت هزینه‌های ناباروری شانه خالی کنند.

اعتبار تخصیص داده شده اما اجرا نشده است

یکی از نماینده‌های مجلس شورای اسلامی عنوان کرده بیمه‌ها به علت کوتاهی دولت هزینه‌های درمان ناباروری را تقبل نمی‌کنند نظر شما چیست؟

این اظهار نظر اصلا دقیق نیست و مشکل اصلا ارتباطی به دولت ندارد و دولت این اعتبار را اختصاص داده و این اعتبار در قانون تصویب شده و مشکل به وجود آمده در دستگاه اجرایی بوده که اعتبار تخصیص داده شده در محل مورد نظر هزینه نشده است.

راه رساندن حمایت‌های مالی به زوجین نابارور، اصلاح عناصر نظارتی و اقدام مستقیم دولت است

بهترین راه حل برای رسیدن بودجه تخصیص یافته به درمان ناباروری به زوجین نابارور نیازمند کمک را چه می‌دانید؟

مشکل دولت این است که بر نحوه هزینه کرد بودجه 98 نظارت نکرده و متوجه نشده که اعتباراتی که در نظر گرفته بوده در محل مورد نظر هزینه نشده است و شاید اگر دولت نظارت می‌کرد اصلا این مشکل پیش نمی‌آمد.

 لازم است که دولت یا عناصر نظارتی در لایحه بودجه 99 را اصلاح کند یا کل اعتبارات مربوط به تامین هزینه‌های ناباروری را از وزارت بهداشت و درمان بگیرد و به بیمه‌ها بدهد چون اگر خود دولت مستقیم این کار را انجام می‌داد کار به مراتب راحت‌تر انجام می‌گرفت.

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
پر بازدید ها
  پر بحث ترین ها
   بیشترین اشتراک
    بازار globe
    اخبار کسب و کار globe
    همراه اول