پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۱:۲۳

اقتصادی  /  نفت و انرژی

صنعت برق سال آینده با افزایش بدهی مواجه خواهد شد

بررسی بودجه درآمد ـ هزینه شرکت‌های دولتی صنعت برق در سال آینده نشان می‌دهد که تا 37 درصد رشد پیش‌بینی شده است هرچند متوسط نرخ درآمدی صنعت برق نسبت به متوسط نرخ هزینه‌های شرکت‌های دولتی این صنعت بیشتر است لکن صنعت برق در سال آینده با افزایش بدهی مواجه خواهد شد.

صنعت برق سال آینده با افزایش بدهی مواجه خواهد شد

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بررسی بودجه درآمد ـ هزینه شرکت‌های دولتی صنعت برق در سال آینده نشان می‌دهد که تا 37 درصد رشد بالغ بر 392 هزار میلیارد ریال پیش‌بینی شده است اما آنچه که مشخص است این است که متوسط نرخ درآمدی صنعت برق نسبت به متوسط نرخ هزینه‌های شرکت‌های دولتی این صنعت بیشتر است لکن صنعت برق در سال آینده با افزایش بدهی مواجه خواهد شد.

نرخ هزینه‌های شرکت‌های دولتی صنعت برق با بهای تمام شده برق در لایحه بودجه سال آینده معادل 1396 ریال به ازای هر کیلووات ساعت فروش داخلی برق برآورد شده است که نسبت به قانون بودجه سال 98 بیش از 35 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

بر اساس بررسی‌های صورت گرفته توسط مرکز پژوهش های مجلس نشان می‌دهد که بودجه درآمد هزینه شرکت‌های دولتی صنعت برق در سال آینده 37 درصد رشد خواهد داشت و به 392هزار میلیارد ریال خواهد رسید. 

بنابر این گزارش، تقریبا نیمی از هزینه‌های صنعت برق مربوط به بخش تولید شامل خرید برق و تولید برق توسط شرکت‌های دولتی است. سهم هزینه‌های شرکت‌های تولید و انتقال برق به ترتیب 19 و 14 درصد است بنابر این مجموع هزینه‌های بخش تولید شامل هزینه تولید برق در شرکت‌های دولتی و تأمین برق در سال آینده حدود 220 هزار میلیارد ریال پیش‌بینی می‌شود که نسبت به قانون بودجه سال 98 معادل 40 درصد افزایش یافته است. 

بنابر این گزارش، متوسط نرخ هزینه‌ها در بخش تولید در لایحه بودجه سال 99 معادل 727 ریال در کیلووات ساعت بوده که در این میان متوسط نرخ هزینه تولید برق توسط شرکت‌های تولیدکننده برق دولتی 427 ریال و متوسط نرخ خرید برق 858 ریال برای هر کیلووات ساعت بوده است. 

نکته قابل ذکری که در بودجه سال آینده پیش‌بینی شده درآمدهای صنعت برق است چرا که درآمدهای صنعت برق در لایحه بودجه سال 99 بیش از 395 هزار میلیارد ریال پیش‌بینی شده که در آن سهم فروش داخلی 62 درصد، صادرات برق 18 درصد و سایر درآمدهای عملیاتی و غیرعملیاتی 25 درصد در لایحه بودجه سال آینده افزایش نرخ برق صرفا در چارچوب مصوب هیأت وزیران خواهد بود و درآمدهای عملیاتی و غیرعملیاتی شرکت‌های دولتی صنعت برق مشکوک‌الوصول است. 

لذا به رغم آنکه متوسط نرخ درآمدی صنعت برق نسبت به متوسط نرخ هزینه‌های شرکت‌های دولتی صنعت برق (بهای تمام شده برق)، بیشتر است لکن صنعت برق در سال آینده با افزایش بدهی مواجه خواهد شد.

انتهای پیام/ 

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول