شنبه ۹ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۸
۱۸:۴۴  -  ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
عموزاده خلیلی: فرهاد حسن‌زاده یکی از ستون‌های ادبیات کودک و نوجوان است

فریدون عموزاده خلیلی با نام بردن از سه چهره عرصه داستان‌نویسی کودک و نوجوان گفت: مرادی کرمانی،‌ احمدرضا احمدی و حسن‌زاده ستون‌های ادبیات کودک و نوجوان هستند.

عموزاده خلیلی: فرهاد حسن‌زاده یکی از ستون‌های ادبیات کودک و نوجوان است

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس،‌مراسم نکوداشت فرهاد حسن‌زاده نامزد جایزه هانس‌کریستین اندرسن ۲۰۲۰ به همراه آئین رونمایی از دو کتاب جدید «موش سر به هوا» نوشته این نویسنده و پرنده‌ها و آسمان نوشته فرید فرجام در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.

بر اساس این گزارش،‌ کاظم‌زاده مدیر انتشارات کانون در سخنان کوتاه گفت:‌ امروز در این برنامه از دو نسل میزبانی می‌کنیم کسی که اولین کتاب کانون را به ثمر رسانده و فردی که در انتظار برگزیده‌ شدنش هستیم.

وی افزود: استاد حسن‌زاده که کودکان و نوجوانان این مرز و بوم با نام و کتاب‌های او آشنا هستند و از خوانش کتاب‌هایش لذت می‌برند بار دیگر کتابی دیگر تألیف کردند که برای ما انتشار آثار او افتخار است. مجموعه انتشارات در دور جدید فعالیت‌های خود روی ریل چاپ و نشر جدی قرار گرفته و به کارهایش سرعت بخشیده است هر چند حساسیت‌هایی داریم اما باید نتیجه خوشایند باشد.

در بخش دیگر این مراسم شکوه حاج‌ نصرالله و فرهاد حسن‌زاده در روی سن حاضر شدند و حاج‌نصرالله درباره چرایی نامزد شدن فرهاد حسن‌زاده در جایزه هانس‌کریستین اندرسن توضیح داد: شورای کتاب کودک نماینده‌ای IBBY در ایران است و این انتخاب نامزد برای جایزه اندرسن توسط او انجام می‌شود، اما روش انتخاب به این شرح است که دو گروه تشکیل شده که یکی تصویر و دیگری داستان‌ تألیف را بررسی می‌کند و در نهایت نامزدی را معرفی می‌کند. هر گروه متشکل از ۴ تا ۵ نامزد را مشخص می‌کند که برای هر یک پرونده‌ای تشکیل می‌شود.

به گفته حاج‌ نصرالله، مهم‌ترین معیارها مواردی چون یک عمر فعالیت در زمینه ادبیات کودک و نوجوان، سهم پایدار در ادبیات ایران و جهان، خلاقیت، نوآوری، اصالت و دیدن جهان از زاویه کودکان از جمله موارد مورد توجه برای انتخاب یک فرد است و معیار ما برای انتخاب آقای حسن‌زاده این بود که او بیشترین هماهنگی را با معیارهای یاد شده داشت. اما چرا و برای بار دوم امسال نیز انتخاب شد؟ باید در پاسخ گفت حسن‌زاده حدود یک ربع قرن در حوزه ادبیات کودک و نوجوان فعالیت می‌کند و آثار باکیفیتی تولید کرده است. فکر می‌کنم درباره حسن‌زاده در حوزه ادبیات کودک و معرفی‌اش اجماع نظر بود. او تا کنون ۳۰ جایزه ملی دریافت کرده است فعالیت مستمر او، تألیف ۷۰ مقاله دانشگاهی و ۱۵ پایان‌نامه از آن جمله است.

وی خاطرنشان کرد:‌ او تجربه زیسته متنوعی داشته و این باعث شده موقعیت‌ها و شخصیت‌های گوناگونی را درک کند اما این مسأله موجب نمی‌شود که خاطره‌نویس باشد، بلکه با روحیه کنجکاوی، فرم و مضمون خاص برای داستان ایجاد می‌کند. عشق دوران نوجوانی، جهان نوجوانان، طنز و شوخ‌طبعی و عبور از تابوهای اجتماعی از جمله مشخصات آثار اوست.

حاج نصرالله افزود: گروه‌های بررسی، نگاه اجتماعی دارند و یکی از کارهایی که مورد توجه قرار می‌دهند، این بوده است که آقای حسن‌زاده خود ترویج‌کننده کتاب است. در مناطق گوناگون کشور برای بچه‌ها کتاب می‌خواند و کار میدانی و پژوهشی انجام می‌دهد و حتی بازتابش را در کتاب‌ها منتشر می‌کند. او نویسنده‌ای حرفه‌ای است و به تکثر اهمیت می‌دهد. شورای کتاب کودک، فرهاد حسن‌زاده را انتخاب کرد؛ چرا که سهم قابل توجهی در خلق اثر باکیفیت و تأثیر بر فرهنگ خودی و آثار جهانی دارد. این باعث شد نام او برای دوم نیز انتخاب شود.

در بخش دیگری از این مراسم، محمدعلی بنی‌اسدی از تصویرگران کشورمان که به تازگی کتاب «پرنده‌ها و آسمان» فریده فرجام را تصویرگری کرده اظهار داشت: امروز جشن زیبایی برپاست. من سال‌ها بود تصویرگری نمی‌کردم یا کم کار می‌کردم و به شدت به تدریس در دانشگاه مشغولم این کتاب را هم روی گردنم گذاشتند؛ چرا که از روند کار پیش از گروه کنونی کانون ناراحت بودم. زیر بار نمی‌رفتم، اما آنها گفتند که باید این کار را انجام دهید. از سوی دیگر نام خانم فرجام روی کتاب بود. من ترسیدم کار را خراب کنم. بنابراین بارها و بارها قصه را خواندم حس کردم این کتاب دو بخش دارد علمی و داستانی، نمی‌دانستم چه کار کنم. دو سه ماه جدی کار کردم و شرط کردم کار را نشان نویسنده بدهم. چنانچه پذیرفت که هیچ، سرانجام طرح را ارائه کردم. از مسئولین کانون نتیجه را پیگیر شدم. آنها گفتند خانم فرجام بسیار پسندیده و گفته تو نابغه‌ای و شاهکار آفریدی! این باعث شد پس از سال‌ها خوشحال باشم.

فریده فرجام که پس از سال‌ها در کشور حضور پیدا کرده و اولین نویسنده کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است که کتاب او از سوی انتشارات این مؤسسه منتشر شده، گفت: من تصویرگر کتابم را نمی‌شناختم، اما وقتی تصاویر به دستم رسید اشک ریختم. به دوستانم نشان دادم و یکی از دوستان نقاشم در هلند گفت، هر کسی کتاب را بنگرد در می‌یابد این هنرمند در مملکتی نیز زندگی می‌کند که کوه‌هایش آبی است. من به تصویرگر می‌گویم شما روح اسطوره‌ای و مدرن داستانم را درک کرده‌اید، طنزش را فهمیده‌اید و ریزه‌کاری‌های بانمکی را کشف کرده‌اید. تصاویر بی‌نظیر است. من از سال ۴۹ از ایران رفتم و ۹۴ مجدد برگشتم و این اثر برای من افتخار است.

در ادامه این مراسم برخی از نوجوانانی که کتاب را مطالعه کرده بودند، سوالاتی از فریده فرجام پرسیدند و او در پاسخ از این که روی کتاب‌ها شرط مطالعه گروه سنی خاصی درج شده ابراز تأسف کرد.

عموزاده خلیلی از نویسندگان کودک و نوجوان نیز در این مراسم در سخنانی گفت: درباره فرهاد حسن‌زاده صحبت کردن از این جهت سخت است که اولاً بنده از این مراسم دیر مطلع شدم. دوست داشتم کامل‌تر و آنچنان که شایسته اوست درباره آثار و خود فرهاد صحبت کنم.

وی افزود: این سوال برایم مطرح است که چرا فرهاد برای ادبیات کودک و نوجوان ما تا این حد اهمیت دارد؟ آیا به این دلیل است که تعداد کتاب‌های زیادی نوشته؟ چون کارهایش سال‌ها استمرار داشته؟‌ چون برای گروه‌های سنی مختلف کتاب نوشته؟ یا جوایز گوناگون دریافت کرده است، اما این‌ها قانع‌کننده نیست. من گمان می‌کنم چیز دیگری در او است که او را مهم می‌کند و اهمیت فرهاد حسن‌زاده بودن را به ادبیات کودک و نوجوان تحمیل کرده است.

وی گفت: خیلی از نویسندگان خوب و خیلی شاعران خوب هستند، ولی کسی که توانسته دریچه و جهان تازه‌ای به این ادبیات اضافه کند و خلق را که مهمترین وظیفه ادبیات اصیل است، محقق کند. او می‌تواند مهم باشد حالا چرا او توانسته این کار را صورت دهد؟

این نویسنده در بخش دیگری از سخنان خود با نام بردن از سه چهره شناخته شده در ادبیات کودک و نوجوان به نام‌های احمدرضا احمدی، هوشنگ مرادی‌کرمانی و فرهاد حسن‌زاده گفت: این سه تن در عرصه خلق ادبیات کودک مهم شمرده می‌شوند. پهلوانی، کار و خلق کرده‌اند و سه ساحت که مبنای خلق در ادبیات داستانی است با نام‌های شخصیت،  جهان داستانی و قصه یا ماجرا را در آثارشان به خوبی دارند. به نظر من ما کم داشته‌ایم نویسندگانی که از دشواری خلق عبور کرده باشند؛ یعنی توانسته باشند داستان خلق کنند.

وی با اشاره به مرادی کرمانی گفت:‌ او توانست موقعیت داستانی بسازد، احمدرضا احمدی نیز در نوشتن منحصر به فرد است و این سه توانسته‌اند سه ستون ادبیات کودک ما را بنا کنند و فرهاد نبض طنز کودک را پیدا کرده است. از این رو او در عرصه کودک و نوجوان نویسنده مهمی است و امیدوارم در فروردین امسال در این جایزه بدرخشد.

در پایان این مراسم فرهاد حسن‌زاده در سخنانی کوتاه درباره تازه‌ترین اثرش به نام «موش سر به هوا» گفت: این اثر از قصه‌هایی بود که در تحریریه مجله دوچرخه نوشتم گاهی داستان کم می‌آوردیم تا قصه به ما برسد زمان‌بر بود از این رو دست به قلم شدم و می‌نوشتم.

وی گفت: «موش سر به هوا» یک موش متفاوت است و دیگران برای این تمایز ارزشی قائل نیستند. چند سال پیش مجموعه قصه همراه با بازی و سرگرمی را آغاز کردم و در این داستان هم جایی برای بچه‌ها ایجاد کردم تا رها و هوش‌آزمایی شوند. این کتاب سومین داستان از آن مجموعه است.

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
پر بازدید ها
  پر بحث ترین ها
   بیشترین اشتراک
    بازار globe
    اخبار کسب و کار globe
    همراه اول