اخبار فارس من فارس TV افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا

دیگر رسانه ها

وقتی از نظر بی‌بی‌سی فقط ایرانی‌ها به کرونا مبتلا شده‌اند

با بررسی میزان تولیدات اخبار و محتواسازی‌های رسانه‌های غربی، به‌ویژه "بی.بی.سی" می‌بینیم که پوشش اخبار کرونایی در این رسانه تنها به ایران محدود می‌شود، در حالی که یکی از ارکان اصلی خبری تشریح میزان گستردگی یک رویداد است.

وقتی از نظر بی‌بی‌سی فقط ایرانی‌ها به کرونا مبتلا شده‌اند

به گزارش  خبرگزاری فارس به نقل از تسنیم؛ بعد از شیوع ویروس کرونا در ایران، اگر میزان تمرکز پوشش اخبار یک رسانه مانند "بی.بی.سی" را بررسی کنیم متوجه خواهیم شد که اصلا کرونا از ایران آغاز شده و تنها در ایران کشته گرفته و اصلا از این کشور خارج هم نشده است.

اگر این عملکرد یک رسانه مانند "بی.بی.سی" را به لحاظ حرفه‌ای بررسی کنیم باید به چند نکته توجه داشته باشیم. این که "بی.بی.سی" فارسی یک گروه هدف دارد و آن هم مردم ایران هستند، موضوعی است که محتوای اخبار منتشره را تحت کنترل قرار می‌دهد، یعنی واضح است که این رسانه باید اخبار مرتبط با گروه هدف خود را در مرکز توجه قرار دهد. اما وقتی برای پوشش این اخبار با موضوع فراگیری چون ویروس کرونا مواجه هستیم لازم است سطح گستردگی و فراگیری این رویداد به عنوان یک معضل جهانی هم مورد بررسی و واکاوی قرار بگیرد و آنچه اصلا در نحوه پوشش اخبار ویروس کرونا توسط "بی.بی.سی" دیده نمی‌شود همین سطح گستردگی و تأثیرگذاری در جهان است.

اما این پنهانکاری تا یک جایی جواب می دهد از یک جایی به بعد اعتبار یک رسانه را حتی برای دل سپردگانش هم زیر سوال می برد. بعد از شیوع ویروس در ایتالیا به عنوان یک کشور اروپایی، "بی.بی.سی" نتوانست از کنار آن به سادگی عبور کند و تلاش کرد خود را هم به نحوی همراه سایر رسانههای پوشش دهنده اخبار ویروس کرونا جلوه دهد. باز هم در پوشش اخبار ایتالیا دست از سر ایران برنداشته و آن را هم بهانهای برای پرداخت دوباره به آمار مبتلایان ویروس کرونا در ایران قرار می دهد.

کلیدواژههای اصلی رسانههای معاند در این روزها در پوشش اخبار کرونا به تشکیک در آمار مبتلایان، کشته‌شدگان و بی تدبیری برای مقابله و درمان بیماری محدود می‌شود. در حالی که سازمان جهانی بهداشت آمار ارائه شده از طرف ایران را مورد قبول و درست اعلام می‌کند، این رسانه‌ها همچنان بر سیاست‌های القایی خود پایبندند چرا که این یک خط و مشی کلی است و از طرف تمام رسانه‌های همسوی "بی.بی.سی" پیگیری می‌شود. از طرف دیگر تمرکز تحلیل‌ها بی‌تدبیری و ناکارآمدی کشور در کنترل و درمان بیماری است که اگر در این روزها آمار مقایسه‌ای سایر کشورها را هم به درستی پوشش می‌دادند اثرگذاری سیاست دوم‌شان با مشکلات جدی مواجه می‌شد.

اما بخشهای چند زبانه و بین‌المللی این رسانه‌ها سیاست دیگری را پیش روی پوشش اخبار خود قرار دادند و آن مرکزیت ایران بعد از چین به عنوان کشور صادر کننده ویروس بود که چند روز قبل با انتشار خبر ابتلای کرونا در امریکا رنگ باخت چرا که این ابتلا در امریکا در شرایطی اتفاق می افتاد که هیچ آمار رسمی از مسافرت فرد بیمار به کشورهای پرخطر وجود نداشت.

این عملکرد "بی.بی.سی" فارسی حتی توسط یکی از کارکنان این شبکه مورد انتقاد قرار گرفت که چرا کارکنان "بی.بی.سی" فارسی برخلاف سایر بخشهای این رسانه علیه کشور خودشان مطلب منتشر می‌کنند.

انتهای پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول