يکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۵
۱۸:۴۵  -  ۱۳۹۹/۱/۱۷
اختصاص ۵ هزار میلیارد تومان به صندوق بیمه بیکاری/ جزئیات مشمولان مقرری بیمه بیکاری

مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی از اختصاص ۵ هزار میلیارد تومان به صندوق بیمه بیکاری خبرداد.

اختصاص ۵ هزار میلیارد تومان به صندوق بیمه بیکاری/ جزئیات مشمولان مقرری بیمه بیکاری

به گزارش خبرگزاری فارس، برخی مخاطبان سامانه «فارس من» با ثبت عنوان «بیکاری دست فروشان در زمان کرونا» خواستار پیگیر موضوع از مسولان مربوطه شدند.

در این زمینه مسعود بابایی مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی از اختصاص ۵ هزار میلیارد تومان به صندوق بیمه بیکاری برای حمایت از بیکاران خبرداد.

مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی افزود: بر اساس مصوبه دولت مقرر شدمبلغ  5 هزار میلیارد تومان به صندوق بیمه بیکاری تخصیص داده شود تا افرادی که به صورت غیر ارادی شغل خود را از دست داده اند و مشمول قانون کار و قانون بیمه بیکاری بتوانند از این تسهیلات در قالب بیمه بیکاری استفاده کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مسعود بابائی، تصریح کرد: به منظور جلوگیری از مراجعه حضوری و ازدحام ارباب رجوع در محل ادارات کار و کاریا بی‌های غیر دولتی ، سامانه ای در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با نشانی bimebikari.mcls.gov.ir  طراحی شده است تا افراد مشمول قانون کار و قانون تامین اجتماعی که مشمول قانون بیمه بیکاری نیز باشند، بتوانند با مراجعه به این سامانه  ، با وارد کردن اطلاعات شغلی و شخصی خود  نسبت به تکمیل در خواست خود اقدام کنند.

بابایی،  با بیان اینکه طبق بند ب ماده 6 قانون بیمه بیکاری ، افراد بیکار شده حد اکثر 30 روز فرصت دارند تا مراتب بیکاری خود را به ادارات تعاون کار و رفاه اجتماعی اعلام کنند افزود: ثبت در خواست بیمه بیکاری در این سامانه به منزله رعایت این بند قانونی نیز بوده است.

وی تصریح کرد: دستور العمل مشترکی در 27 اسفند 98 از سوی معاون روابط کار وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی و مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی به امضا رسید و مقرر شد که در همین رابطه شیوه نامه اجرایی نیز از سوی ادارات کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری و امور بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی به منظور نحوه اجرا و چگونگی بهره مندی متقاضیان تهیه شود که این شیوه نامه نیز در تاریخ 11/ 1/ 1399 به امضای مشترک  معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی رسید و به تمامی استانها ابلاغ شد.

بابایی اظهار داشت : بر اساس این شیوه نامه، 10 گروه فعالیت و زیر بخشهای اقتصادی  به عنوان فعالیت هایی که متاثر از ویروس کرونا بوده اند  و به صورت غیر مترقبه کسب و کار آنها دچار آسیب شده و کارگران این فعالیت ها نیز مشمول قانون کار و بیمه بیکاری باشند می توانند برای مدت سه ماه از مزایای بیمه بیکاری طبق ضوابط قانونی بهره مند شوند.

وی در این رابطه افزود: همچنین برای سایر بنگاه هایی که جزو 10 گروه شغلی مذکور نبوده اما به دلیل اثرات ناشی از این ویروس ناچار به کاهش فعالیت و تعدیل بخشی از نیروی کار خود شده اند نیز با تشخیص مدیران کل تعاون کار و رفاه اجتماعی و تامین اجتماعی استان می توانند از مزایای بیمه بیکاری استفاده کنند.

وی  ابراز امیدواری کرد: با تخصیص این تسهیلات به صندوق بیمه بیکاری بتوانیم هرچه سریعتر بهمشمولین ماده 2 قانون بیکاری که به طور غیر ارادی کار خود را ازدست داده‌اند و در چارچوب ضوابط قانونی مشمول مقرری بیمه بیکاری می‌شوند ، خدمات قانونی ارائه دهیم.

مدیرکل  حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه مقرری بیمه بیکاری صرفا به افرادی که مشمول قانون کار، قانون تامین اجتماعی و قانون بیمه بیکاری  هستند تعلق می گیرد افزود: سایر بیمه شدگان از جمله بیمه های خاص، مشاغل آزاد ، خویش فرمایی ، بیمه کارگران ساختمانی ، قالیبافان رانندگان حمل و نقل شهری و ... که از شمول قوانین ذکر شده مستثنی شده‌اند را  شامل نمی شود.

وی تاکید کرد : افراد دارای شرایط استفاده از مقرری بیمه بیکاری باید سه شرط مشمول قانون کار، مشمول تامین اجتماعی و مشمول قانون بیمه بیکاری را دارا باشند.

بابایی با بیان اینکه  معیار تصمیم گیری و تصمیم سازی صرفا ثبت نام در سامانه درخواست نیست، افزود : علاوه بر ثبت نام در این سامانه باید سه شرط یاد شده نیز در مورد آنها محرز شود .

وی خاطر نشان کرد: پس از ثبت نام متقاضیان ، فهرست آنان برای صحت سنجی به سازمان تامین اجتماعی ارسال و سپس بر اساس اعلام این سازمان، برای افرادی که فاقد شرایط قانونی بوده و مشمول استفاده از این مزایا نیستند، پیامک جداگانه‌ای مبنی بر عدم  احراز شرایط ارسال می شود.

بابائی افزود: برای افرادی که براساس ضوابط قانونی حائز شرایط شده اند نیز پیامک جداگانه‌ای مبنی بر ورود مجدد به سامانه و درج نام و کد شعبه تامین اجتماعی مربوطه و همچنین حساب بانکی فرد ارسال می‌شود.

انتهای پیام/ب

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
پر بازدید ها
  پر بحث ترین ها
   بیشترین اشتراک
    بازار globe
    اخبار کسب و کار globe
    همراه اول