جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۴:۳۸
۱۱:۵۱  -  ۱۳۹۹/۱/۲۰
از سیل تا کرونا با پزشکی جهادگر؛ وقتی تلخی حوادث با ایثارگری شیرین می‌شود

«شیوا ابراهیمی» پزشکی که زندگی راحت و بی دغدغه در تهران را رها کرده و خدمت در مناطق صعب‌العبور لرستان را انتخاب کرده، مدافع سلامتی که مهمترین مطالبه‌اش بهبود کیفیت زندگی محرومان است.

از سیل تا کرونا با پزشکی جهادگر؛ وقتی تلخی حوادث با ایثارگری شیرین می‌شود

به گزارش خبرگزاری فارس از خرم‌آباد، روز گذشته کلیپ یک دقیقه‌ای در فضای مجازی از نحوه رفت‌وآمد چند پزشک و به‌ورز برای پیگیری حال بیماران در مناطق صعب‌العبور روستای «دنوره» از توابع بخش سپیددشت لرستان منتشر شد.

 

 

فیلم اگرچه کوتاه بود، اما خود گویای رنج‌ها و سختی‌های چندساله مردمان نجیب و روستازاده‌ای است که دوری از مرکز شهر تنها بهانه محرومیت آن‌ها از حداقلی‌ترین امکانات زیرساختی و رفاهی همچون جاده دسترسی و آب بهداشتی است.

سپیددشت با داشتن 236 روستا جمعیتی بالغ بر 10 هزار نفر دارد که دارای 5 مرکز بهداشتی درمانی، 23 خانه بهداشت و 2 تیم سیار است، از این تعداد 76 با جمعیت بیش از هزار و 600 نفر فاقد جاده دسترسی بوده و از یک تا 24 ساعت پیاده‌روی تا جاده فاصله دارند، مسیرهای مابقی روستاها نیز خاکی و کوهستانی بوده و دسترسی به آن‌ها به راحتی امکان‌پذیر نیست.

مستندهای بسیاری از محورهای صعب‌العبور لرستان به ویژه منطقه سپیددشت با نام راه بی‌عبور از رسانه ملی پخش شده که هر کدام حاکی از محرومیت و وضعیت سخت زندگی در این مناطق بوده و هست.

 

کلیپ روز گذشته بهانه‌ای شد تا با با «شیوا ابراهیمی» پزشکی که سوار بر گرگر، راهی منطقه‌ای دورافتاده برای ویزیت بیماران می‌شود، تماس برقرار کرده و لحظاتی را با وی به گفت‌وگو بگذرانیم.

مدافع سلامتی که بیش از همه مطالبه‌گری‌اش برای بهبود کیفیت زندگی روستائیان توجه‌ام را جلب کرد تا لمس دلتنگی وی برای دوری ۴ ماهه از خانواده‌اش و محروم شدن از همه امکاناتی که در پایتخت هست و در سپیددشت خیر.

از کودکی به پزشکی علاقه‌مند بوده، مثل تمام دختربچه‌هایی که در کودکی آرزویشان دکتر شدن بوده، دوست داشته که وقت‌های بزرگسالی‌اش به بیماران خدمت کند، برای همین پزشکی عمومی را برگزیده و سال‌های نخست کاری را در «بستک» هرمزگان می‌گذراند.

 

عاشق خدمت در مناطق محروم و صعب‌العبورم

«دندان‌پزشکی قبول شدم، اما راستش مفیدبودن را در پزشک عمومی بودن آن هم در مناطق دورافتاده و محروم می‌دیدم، برای همین با تغییر گرایش راهی این حوزه شدم و اکنون سه سالی می‌شود که به عنوان پزشک عمومی در مناطق محروم و صعب‌العبور خدمت می‌کنم.

در بستک مشغول به خدمت به بیماران بودم که سیل فروردین ۹۷ در لرستان و نیاز بالای مردم سیل‌زده به خدمات بهداشتی و درمانی مرا مجاب کرد که راهی این استان شوم، در ابتدا به دلیل حضور بالای پزشکان در مناطق سیل‌زده اجازه کار پیدا نکردم، اما رفته رفته با گذشت زمان و خروج پزشکان از منطقه، مردادماه ۹۸ به سپیددشت آمدم و تاکنون نیز در همین منطقه و روستاهای تابعه در حال ارائه خدمات بهداشتی درمانی به مردم هستم».

تا قبل از شیوع کرونا در مرکز بهداشت سپیددشت به عنوان پزشک عمومی فعالیت داشت، اما این روزها به واسطه شیوع ویروس کرونا و اختصاص مرکز به مبتلایان به این بیماری، خدمات‌دهی‌اش گسترده شده است.

 

کلیپ را برای تلنگر به مسؤولان ضبط کردیم

«تا قبل از شیوع کرونا، مراجعات اهالی روستاهای اطراف سپیددشت را به مرکز بهداشت داشتیم، کارهای ویزیت، معاینه، درمان و تحویل دارو انجام می‌گرفت و در صورت نیاز و داشتن افرادی با بیماری‌های زمینه‌ای همچون قلب و عروق و فشارخون پیگیری و ویزیت درب منزل داشتیم.

طی ماه‌های اخیر و به واسطع شیوع کرونا و کاهش تجمع افراد در مرکز بهداشت، مراجعه درب منزل تیم‌های سیار بهداشت و درمان به اهالی روستاها افزایش چند برابری پیدا کرده است.

کلیپ منتشر شده روز گذشته نیز نمونه‌ کوچکی از بارها رفت‌وآمد کادر درمانی سیار به روستاهای دورافتاده بود، «گرگر» را تاکنون تجربه نکرده بودم، مطالبی مانند امکان قطع شدن انگشتان و یا سقوط به اعماق دره و رودخانه به دلیل استفاده از این وسیله شنیده بودم اما از چنین ابزاری تاکنون استفاده نکرده بودم.

فیلم امروز را گرفتیم تنها به این دلیل که هشدار و تلنگری شود برای مسوولان، مناطق صعب‌العبور بسیاری در استان و به ویژه سپیددشت وجود دارد که به راحتی قبل عبور نیستند و گاهی اهالی  به سختی و به صورت معجزه‌آسایی از محل‌ها گذر می‌کنند.

 

نبود راه دسترسی و آب آشامیدنی مهمترین مشکلات روستاهای محروم

نبود راه دسترسی و به تبع عدم ارائه خدمات باکیفیت به افراد نیازمند مهمترین دغدغه خانم ابراهیمی طی روزهای حضور در مناطق دورافتاده سپیددشت است، مطالبه‌ای که بارها از سوی دلسوزانی همچون دکتر ابراهیمی مطرح شده اما هر بار نتیجه مطلوبی واقع نشده است.

«باورتان نمی‌شود گاهی چندین ساعت در راه هستیم و با تنی خسته بر بالین بیماران حاضر می‌شویم، ساعات طولانی پیاده‌روی کردن و یا استفاده از اجسام و حیوانات غیرمطمئن برای عبور از گذرگاه‌ها موجب می‌شود کادر درمانی آن کارایی لازم را نداشته و در نهایت کیفیت خدمات بسیار کاهش یابد.

سیل گذشته پل‌های بسیاری از روستاها را تخریب کرد که متاسفانه با گذشت بیش از یکسال اما هنوز بازسازی نشده‌اند، بهسازی جاده‌ها و ارائه حداقلی امکانات زیرساختی همچون ترمیم محورهای روستایی نیاز ضروری روستائیان منطقه است.

نکته حائز اهمیت دیگر در خصوص روستاهای لرستان، عدم دسترسی اهالی به آب شرب بهداشتی است، اغلب روستاها در حاشیه چشمه‌ و رودخانه قرار دارند، اما از آب آشامیدنی سالم به‌بهره هستند، این موضوع باعث شده تاکنون موارد بسیاری از آلودگی‌های عفونی را در بین روستائیان شاهد باشیم، این روزها که کرونا شیوع بالایی پیدا کرده نیاز به آب بهداشتی جهت شست‌وشو و نظافت امری ضروری است که امیدوارم مسوولان مربوطه بیش اززگذشته برای حل این مشکل اهتمام ورزند.

 

همه مردم ایران خانواده من هستند و جانشان برایم عزیز

4 ماهی می‌شود که خانواده‌اش را ندیده، برای پایان دلتنگی، روزهای عید را برنامه‌ریزی می‌کند که کرونا ناگهان از راه می‌رسد و مرخصی‌ها را لغو، اگرچه مشتاق دیدار پدر و مادر است، اما خدمت به هم‌نوعانش را عبادتی بزرگتر می‌داند.

«پدرم آسم دارد و مادرم فشارخون، حضورم در کنارشان اگرچه این روزها نیاز است، اما معتقدم اینجا و آنجا ندارد، همه مردم ایران خانواده من هستند و جانشان برایم عزیز.

اگر امثال من و همکارانم در این شرایط حساس بیماران را رها کنیم، چه کسی یارای کمک به آن‌ها را دارد؟ سال‌ها از امکانات و مواهب کشور بهره برده‌ایم تا در چنین روزهای بحرانی بتوانیم به هم‌وطنان خدمات‌رسانی کنیم و در روزگار سختی و بیماری کنارشان باشیم».

گفت‌وگو از پریسا قربانی نژاد

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
پر بازدید ها
  پر بحث ترین ها
   بیشترین اشتراک
    بازار globe
    همراه اول