پنجشنبه ۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۱

علمی و دانشگاهی  /  آموزش

فارس من| اجاره خوابگاه‌های دانشجویی بابت تعطیلی‌های نیم‌سال جاری بازگردانده می‌شود

کاربران سامانه فارس کمپینی برای «حذف ترم جاری دانشگاه‌ها به دلیل کرونا» ایجاد کرده‌اند. در نیم‌سال تحصیلی جاری که اغلب غیرحضوری بود موضوعات دیگری از جمله تکلیف اجاره‌بهای خوابگاه‌ها و دروس عملی هم مورد پرسش کاربران است.

فارس من| اجاره خوابگاه‌های دانشجویی بابت تعطیلی‌های نیم‌سال جاری بازگردانده می‌شود

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، برخی کاربران فارس با ثبت سوژه در سامانه فارس من خواستار «حذف ترم جاری دانشگاه‌ها به دلیل کرونا» شده‌اند.

تعداد امضاهای این کمپین از ۱۰ هزار امضا فراتر رفته است و خبرنگاران فارس این مطالبه را از مسوولان مربوط پیگیری کرده‌اند. 

نتیجه این پیگیری در خبری با عنوان «فارس من| پیگیری خبرنگاران از مطالبه ۱۰ هزار نفر در سامانه فارس من/ درخواست دانشجویان برای حذف ترم جاری دانشگاه‌» منتشر شد.

*خواسته دانشجویان چیست؟

مخاطبان در این کمپین اعلام کرده‌اند که با توجه به تعطیلی تمامی مراکز آموزشی و کلیه کتابخانه های کشور و نبود ارتباط مناسب بین دانشجویان و اساتید و از طرفی نبود فضای مناسب در خانواده ها جهت ادامه روند تحصیل، ما دانشجویان سراسر کشور تقاضا داریم، تمامی فعالیت های دانشگاهی را لغو کرده و ترم تحصیلی جاری را به طور کامل حذف کنید.

*خوابگاه‌ها و دروس عملی، جنبه دیگر درخواست دانشجوها برای حذف نیم‌سال جاری

درخواست این دسته از دانشجویان برای لغو تمامی فعالیت های دانشگاهی و حذف کامل ترم تحصیلی جاری غیر از موضوع کلاس‌های آموزش ابعاد دیگری هم دارد، از جمله موضوع خوابگاه‌ها و دروس عملی.

در شرایط ویژه‌ای که به دلیل شیوع ویروس کرونا در کشور ایجاد شده شاهد مساعدت با دانشجو و انعطاف در اغلب اقدامات مربوط به دانشجویان از سوی دانشگاه‌ها و مجموعه‌های مرتبط هستیم.

خبرنگار فارس در این گزارش موضوع تعیین تکلیف خوابگاه‌های دانشجویی و هزینه‌ای که دانشجویان بابت خوابگاه‌ها می‌پرداختند اما به دلیل شیوع ویروس کرونا چندان از خوابگاه استفاده نکردند را پیگیری کرده است.

*تعیین تکلیف اجاره خوابگاه‌های دانشجویی در نیم‌سالی که اغلب غیرحضوری بود

در پیگیری خبرنگار از وضعیت اجاره خوابگاه‌های دانشجویی در نیم‌سال جاری، ناصر مطیعی رئیس صندوق رفاه دانشجویان گفت: براساس بخشنامه صندوق رفاه دانشجویان مقرر شده که دریافت اجاره خوابگاه از دانشجویان خوابگاهی بسته به مدت سکونت آنان در خوابگاه باشد و به این معنی که دانشجویان خوابگاهی بابت روزهایی که به دلیل شیوع ویروس کرونا دانشگاه تعطیل بود، ملزم به پرداخت اجاره خوابگاه نیستند.

به این ترتیب هزینه اقامت دانشجویان خوابگاه‌های زیر نظر صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، در این مدت توسط این صندوق پرداخت خواهد شد.

*دانشگاه‌ها درباره اجاره خوابگاه‌ها در روزهای تعطیل نیم‌سال جاری چگونه عمل کردند؟

خبرنگار فارس وضعیت اجاره بهای خوابگاه‌های دانشجویی را در نیم‌سالی که اغلب تعطیل بود بررسی کرده است.

برای مثال سعید حبیبا معاون دانشجویی دانشگاه تهران در این باره به خبرنگار فارس، گفت: از ۴ اسفند که دانشگاه‌ها تعطیل شده تاکنون دانشجویان اجاره‌ای بابت خوابگاه نمی‌پردازند. اجاره خوابگاه‌ها به حساب صندوق رفاه واریز می شود و اگر دانشجو این ترم فارغ التحصیل شود وجوه پرداختی به وی عودت داده می شود و اگر همچنان دانشجو باشد بابت وجوه پرداختی برای ترم بعدی بستانکار خواهد شد. البته این موضوع جدید و پیچیده‌ای در روال کار خوابگاه‌ها نیست و در هر ترم موارد این چنینی به سادگی حل و فصل می‌شود.

وی یادآور شد: درباره خوابگاه خودگردان‌ که زیر نظر صندوق رفاه دانشجویان نیستند و در قالب یک مجموعه اقتصادی مستقل فعالیت می‌کنند، دانشگاه تهران نامه‌نگاری‌هایی برای مساعدت با این خوابگاه‌ها داشته است.

عماد فاطمی‌زاده معاونت دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف هم در این باره به خبرنگار ما، گفت: دانشگاه درباره اجاره خوابگاه‌ها پیرو نظر صندوق رفاه دانشجویان است که تصمیم صندوق بر محاسبه اجاره براساس میزان حضور دانشجو در خوابگاه بوده است. 

وی گفت: مبالغی که پرداخت شده برای استفاده در ترم‌ بعد به حساب دانشجو منظور می‌شود.

همچنین دانشگاه علامه طباطبایی هم درباره تعیین تکلیف اجاره خوابگاه‌های دانشجویی در نیم‌سالی که اغلب غیرحضوری بود، اعلام کرد که با توجه به بخشنامه صندوق رفاه دانشجویان، دریافت اجاره بها از دانشجویان ساکن در خوابگاه به نسبت مدت حضور در خوابگاه محاسبه و اخذ خواهد شد که مبلغ پرداختی بابت خوابگاه در دستور کار هیات رئیسه دانشگاه قرار دارد و به صورت بستانکاری به حساب دانشجویان لحاظ خواهد شد.

همچنین دانشگاه خواجه نصیر هم درباره تعیین تکلیف اجاره خوابگاه‌های دانشجویی در نیم‌سالی که اغلب غیرحضوری بود، رویکرد مشابهی را اتخاذ کرده و اعلام کرد که برای خوابگاه‌های دولتی و دانشگاه‌ها بابت ماه‌های تعطیل، شهریه‌ای از دانشجویان دریافت نخواهد شد،‌ درباره خوابگاه‌های خودگردان دانشگاه هم تصمیم بر مساعدت‌ با دانشجویان است که جزئیات این تصمیم به زودی مشخص می‌شود.

در این باره ویدئوی زیر را ببنید:

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

    پر بحث ترین ها

      بیشترین اشتراک

        همراه اول