شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹ - ۰۳:۰۰

سیاست خارجی

موسوی: اگر آمریکا امید دارد در شرایط کنونی تن به مذاکره با آنها بدهیم، خیال باطلی است

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه ایران آمادگی مذاکره مجدد با آمریکایی‌ها را ندارد، گفت: اگر امید دارند ایران در شرایط کنونی تن به مذاکره با آنها بدهد، خیال باطلی است.

موسوی: اگر آمریکا امید دارد در شرایط کنونی تن به مذاکره با آنها بدهیم، خیال باطلی است

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) در نشست خبری با رسانه‌ها که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، به تشریح آخرین تحولات در عرصه سیاست خارجی پرداخت و به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

موسوی همچنین با همه خانواده‌ها و بازماندگان کسانی که در این ایام عزیزان خود را در سراسر دنیا از دست دادند، از طرف دولت و ملت ایران ابراز همدردی و ابراز امیدواری کرد شر این ویروس منحوس دست از سر بشریت بردارد.

وی افزود: به رغم تحولاتی که در زمینه پزشکی در دنیا رخ داده، دیپلماسی کماکان ادامه دارد و مانعی نشده که در دیپلماسی ایران وقفه‌ای ایجاد شود و ظریف و رئیس جمهور در این مدت تماس‌هایی داشتند و برنامه‌های دیگری در دستور کار مقامات کشور است که اطلاع رسانی خواهد شد.

موسوی به ۱۴ تماس تلفنی ظریف با مقامات و شخصیت‌های بین‌المللی و سیاسی دنیا اشاره کرد که عمده آنها درباره شرایط جاری دنیا، کرونا، تروریسم و تحریم‌هایی است که آمریکا ضد کشورهای مستقل وضع کرده و افزود: یکی دو مورد هم بحث افغانستان و یمن بوده که در دستورکار جدی دستگاه دیپلماسی کشور است و در حال پیگیری آن موضوعات هستیم.

*سفر ظریف به دمشق

وی با اشاره به سفر یک روزه ظریف به دمشق گفت: ظریف امروز عازم دمشق پایتخت سوریه شد و با مقامات سوریه از جمله بشار الاسد رئیس جمهور این کشور دیدار می‌کند.

* تلاش ایران تشکیل دولتی فراگیر در افغانستان است

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی درباره اوضاع افغانستان و اقدامات ایران برای حل مسائل کنونی در این کشور عنوان کرد: ایران به عنوان کشور همسایه افغانستان مایل است افغانستان امن، آرام و باثبات در کنار مرزهای شرقی ما باشد. متاسفانه اختلافات سیاسی در افغانستان بعد از انتخابات ریاست جمهوری در این کشور، ایران را بر آن داشته به عنوان کشور دوست همیشگی افغانستان، اقدامات خودش را در این زمینه شروع کند.

وی افزود: آقای ظریف تماس‌هایی با مقامات افغانستان داشت و آقای طاهریان‌فرد دستیار وزیر خارجه در امور افغانستان نیز چند سفر به افغانستان داشت و از دیروز هم به کابل سفر کرد و با مقامات بلندپایه افغانستان و شخصیت‌های آن کشور دیدار کرده و می‌کند.

موسوی خاطرنشان کرد: همه تلاش ایران این است طرفین موضوع به تفاهمی دست یابند و دولت فراگیری تشکیل شود که به صلح و ثبات در افغانستان کمک کند و این گام اصلی برای داشتن یک افغانستان امن و آرام در کنار مرزهای ماست که همواره همسایگان جزو اولویت‌ها برای ما بودند.

وی با بیان اینکه از تلاش‌های آمریکایی‌ها خبر ندارم، افزود: تلاش‌های ایران مستقل است که در چارچوب منافع دولت و ملت افغانستان است و به عنوان کشور همسایه وظیفه خود می‌دانیم در این شرایط اگر کاری از دستمان برمی‌آید برای بازگشت آرامش به آن کشور انجام دهیم. 

*طیف وسیعی از مسائل در سفر ظریف بررسی می‌شود

موسوی همچنین درباره سفر ظریف به سوریه گفت که در سفر ظریف به دمشق طیف وسیعی از مسائل در این سفر مطرح می‌شود و افزود: لازم بود بعد از مدت‌ها دیدار بین مقامات ایران و سوریه نبوده، یک سفر و دیدار برای هماهنگی امور به ویژه در شرایطی که الان در آن قرار دهیم بین ایران و سوریه انجام شود و این سفر اخیرا برنامه‌ریزی شد و ظریف در آنجا راجع به تحولاتی که در منطقه رخ داده و همین طور تحولات در داخل خاک سوریه در مبارزه آنها علیه تروریسم، رایزنی و تبادل نظر خواهد کرد.

وی افزود: روند آستانه به عنوان مهمترین روند سیاسی که ممکن است به شرایط بهتری در این وضعیت فعلی بینجامد، همچنان در دستورکار کشورهای عضو از جمله ایران قرار دارد و بنا بود نشست سران عضو روند آستانه را در تهران داشته باشیم که به دلیل کرونا این امر به تعویق افتاده، ولی این بدان معنا نیست که رایزنی‌ها و هماهنگی‌های ما در این زمینه مختل شود. این سفر لازمی بود که در زمان مناسب انجام شد و امیدوارم به نتایج خوبی منجر شود.

*اینجا منطقه ماست/ نیروهای آمریکایی مانع از گشت زنی قانونی و عادی نیروهای ما در منطقه شده بودند

این دیپلمات ارشد کشورمان در پاسخ به سوالی درباره اظهارات پامپئو مبنی بر اینکه رفتارهای ایران در خلیج فارس مغایر قوانین بین‌المللی است و همچنین در خصوص حضور تحریک آمیز ارتش آمریکا در خلیج فارس عنوان کرد: حضور نیروهای بیگانه به ویژه آمریکا را عامل تنش و بی ثباتی و ناامنی در منطقه می‌دانیم. حضورشان نامشروع و غیرقانونی است و اینجا منطقه ماست و اگر قرار است نیروهای مسلح ما گشت‌زنی کنند، باید با آرامش و طیب خاطر این کار را انجام دهند.

موسوی ادامه داد: تا جایی که مطلع هستیم، نیروهای آمریکایی مانع از گشت زنی قانونی و عادی نیروهای ما در منطقه شده بودند و این باعث شد که نیروهای گشتی ما هم واکنش نشان داده و هشدارهای لازم را به آنها بدهند.

وی افزود: هزاران سال است که ایران در این منطقه حضور دارد و امنیت این منطقه به دست ایران و کشورهای همجوار خلیج فارس به ویژه عمان تامین می‌شود که روبروی تنگه هرمز با مشارکت همدیگر، حفظ امنیت این آبراه حیاتی دنیا را برعهده داریم.همانطور که برادران در سپاه گفتند از نیروهای بیگانه که به صورت نامشروع در منطقه ما هستند، اولا می‌خواهیم در منطقه ما نباشند و ثانیا مقررات دریایی و عبور و مرور را رعایت و نیروهای ما را ناچار نکنند به آنها هشدار و تذکر دهند.

سخنگوی وزارت خارجه گفت: ما از این حضور با هر نیتی که وارد این منطقه شدند، ابراز ناخرسندی و نارضایتی می‌کنیم و امیدواریم مجاب شوند که هر چه زودتر منطقه ما را ترک کنند.

موسوی در پاسخ به سوال دیگری درباره اینکه آیا کشتی در خلیج فارس توقیف شده؟ گفت: نیروی دریای ایران گشت‌های معمول دارد و اگر به مواردی مشکوک شود با آنها صحبت و طبق قانون و مقررارت و حقوقی که داریم با آنها گفتگو می‌شود و احتمالا سوء تفاهمی بوده که برطرف شده و بحث توقیف نبوده است.

*اینستکس مقدمه‌ای برای اجرای تعهدات ۱۱ گانه اروپا

این دیپلمات ارشد کشورمان در پاسخ به سوالی درباره تعهدات اروپا نیز گفت: اینستکس مقدمه‌ای برای اجرای تعهدات دیگری که اروپایی‌ها در قبال ایران بعد از خروج غیرقانونی آمریکا از برجام داشتند و آنها برای اجرای تعهداتشان عنوان کردند نیازمند سازوکار مالی هستند. ما از راه‌اندازی این کانال مالی استقبال ولی اعلام کردیم این همه تعهدات اروپایی‌ها نیست و باید همه تعهدات ۱۱ گانه از جمله در زمینه انرژی حمل و نقل و بیمه و.. را اجرا کنند.

* ۹۵ هزار زندانی به مرخصی رفتند

وی درباره گزارش جاوید احمد گزارشگر ویژه حقوق بشر درباره زندانیان در ایران و اینکه ایران در این زمینه تبعیض قائل می‌شود، عنوان کرد: این گزارش‌ها و حرف‌ها را رد می‌کنم براساس مقررات و نگاه انسانی که ایران داشته، اواسط فروردین حدود ۹۵ هزار زندانی داخل زندان‌های ایران با تشخیص قاضی و بررسی پرونده‌ها به مرخصی رفتند و تبعیضی بین زندانیان ایرانی و خارجی و حتی دوتابعیتی قائل نشدند و وضعیت همه زندانیانی که شرایط را داشتند و حتی بیمار نبودند و ممکن بود بعد از مدتی به کرونا مبتلا شوند را بررسی کردند. قوه قضاییه در حال بررسی بیشتر است آماری که شنیده بودم تا ۱۶ فروردین بود و بعد از آن شنیدم در حال بررسی پرونده‌های دیگری هستند که اگر شامل حال آنها شود آنها را واجد شرایط مرخصی تشخیص خواهند داد و برخی را نیز ممکن است آزاد کنند.

موسوی افزود: گزارش‌هایی که درباره تبعیض و موارد دیگر مطرح می‌کنند را قبول نداریم و رد می‌کنیم.

* آماده گفتگو و تعامل با کشورهای حوزه خلیج فارس هستیم

این دیپلمات ارشد کشورمان در پاسخ به سوالی درباره طرح ایران برای همکاری منطقه‌ای بین ایران و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در شرایط کنونی نیز گفت: از جمله اتفاقات خوب و فرصت‌هایی که کرونا در کنار تهدیدها علیه ما در دنیا داشته، قدری نزدیک شدن مواضع و دیدگاه‌های کشورهای مختلف و تغییر اولویت‌های کشورهای مختلف در این زمینه بوده است و ما رگه‌هایی از این تغییر اولویت‌ها و جهت گیری‌ها را در منطقه خود شاهد هستیم.

به گزارش فارس، وی افزود: ایران همیشه در هر شرایطی آماده بوده با همسایگانش در منطقه به ویژه در خلیج فارس وارد تعامل و گفتگوی نزدیک شود و طرح‌ها و ابتکارات زیادی را در این زمینه اعلام و به آنها ارائه دادیم و بدون پیش شرط گفتیم آماده‌ایم در هر زمینه‌ای که منجر به رفع سوء تفاهمات می‌شود با دوستان در منطقه گفتگو کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: اگر کشورهای حاشیه خلیج فارس به ویژه یکی دو کشوری که قدری دچار سوء تفاهم بیشتری هستند، آماده باشند ایران آمادگی دارد در هر سطح و شرایطی که این زمانه ایجاب کند وارد گفتگو و تعامل با این برادران شود که امیدواریم این اتفاق رخ بدهد.

* کماکان آماده گفتگو هستیم

این دیپلمات ارشد کشورمان درباره پاسخ رسمی کشورهای منطقه به طرح صلح هرمز نیز گفت: نامه‌ای که رئیس جمهور نوشت و اقدامات بعدی و رفت و آمدها بین ما و کشورهای خلیج فارس به آنها اعلام کرده بودند، در حال بررسی طرح صلح هرمز هستند که ما گفتیم اگر تک تک یا همه کشورهای حوزه خلیج فارس آمادگی داشته باشند، راجع به جزییات طرح آماده‌ایم گفتگو کنیم و کماکان آماده هستیم این آمادگی در طرف مقابل ایجاد شود.

*دلیلی ندارد شورای امنیت به نقض مقررات قطعنامه ۲۲۳۱ تن دهد

به گزارش فارس، موسوی در ادامه این نشست خبری درباره تلاش مقامات آمریکایی برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران علیرغم اینکه مهر ماه پایان می‌یابد؟ و اینکه آیا طرف آمریکایی این امکان را دارد که مجددا تحریم‌های تسلیحاتی را علیه ایران تمدید کند؟ پاسخ داد: خیر و اظهار داشت: این هم از عجایب روزگار و طنز جالب روزگار است که دولت قانون شکنی که از برجام خارج و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را که رای داده بود نقض کرده همچنان پیگیر مفاد و موضوعات آن است و همچنان به نقض خود ادامه می‌دهد و دیگران را وادار می‌کند قطعنامه مشروع شورای امنیت را نقض کنند.

وی اضافه کرد: آمریکایی‌ها می‌خواهند اذهان عمومی دنیا را از تروریسم اقتصادی علیه ملت ایران منحرف کنند و ممکن است برخی اقدامات و جنگ افروزی‌ها و تنش زا بودن اقدامات خود در منطقه را با این گونه اتهامات و مسائلی که به آنها مربوط نیست، دنبال کنند.

سخنگوی وزارت خارجه تصریح کرد: دلیلی ندارد شورای امنیت به نقض مقررات قطعنامه ۲۲۳۱ تن دهد و این درخواست آمریکا اقدام گزاف و خلافی است. آمریکایی‌ها خیلی نباید نگران وضعیت ما در این زمینه باشند.

وی افزود: به آمریکایی‌ها توصیه می‌کنیم اگر نگران وضعیت تسلیحاتی در منطقه و جهان هستند، فروش دیوانه وار و حریصانه انواع سلاح‌های مرگبار به کشورهای منطقه و جهان را که حاصلی جز بی ثباتی و برادرکشی نداشته را متوقف کنند.

* از نزدیک و با نگرانی تحولات افغانستان را دنبال می‌کنیم

موسوی درباره اینکه به نظر شما چقدر تلاش‌های ایران در بحث افغانستان به نتیجه می‌رسد؟ گفت: تلاش‌های ایران در ابعاد و اشکال مختلفی ادامه دارد و در ادامه تلاش‌های ظریف، تماس‌هایی را با مقامات و شخصیت‌های مهم افغانستان برقرار کرد و طاهریان‌فرد از نزدیک در حال گفتگو و رایزنی با مقامات افغانستان است و هدف اصلی ایران نزدیک کردن دیدگاه‌های موجود در افغانستان است و امید داریم هر چه زودتر این اقدام انجام و منجر به تشکیل یک دولت فراگیر در افغانستان شود.

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: ایران احساس وظیفه و مسئولیت می‌کند، اگر کاری از دستش برمی‌آید در این زمینه انجام دهد، برخلاف قدرت‌هایی که از وضعیت افغانستان خوشحال هستند ایران از نزدیک و با نگرانی تحولات افغانستان را دنبال می‌کند وظیفه دارد از توان و رفاقتی که با احزاب و گروه ها در افغانستان دارد استفاده کند تا آرامش به افغانستان برگردد و دولت فراگیر تشکیل و بعدها به گفتگوهای بین الافغان منجر شود و امید داریم این تلاش‌ها به نتیجه برسد.

وی گفت: اولویت اول تشکیل دولت مستقر و فراگیر در افغانستان و کاهش اختلافات سیاسی که الان در بین مقامات مختلف افغانستان است. تشکیل این دولت فراگیر مقدمه‌ای است که انشاالله به سمت گفتگوهای صلح و بین الافغانی برویم که همه گروه‌ها را شامل خواهد شد و طالبان به عنوان گروه مهم در افغانستان می‌تواند ذیل پروسه‌ای که دولت افغانستان در آن حضور دارد و با شرکت همه گروه‌های افغانستان بدون دخالت خارجی‌ است قرار بگیرد و  آینده باثبات و نوید بخشی را برای افغانستان رقم بزنند.

*بازگشت دانشجویان ایرانی از خارج از کشور

سخنگوی وزارت خارجه درباره بازگشت تعدادی از دانشجویان ایرانی از خارج از کشور نیز گفت: با توجه به تحولات خوبی که در کنترل و درمان بیماری کرونا در ایران رخ داده که جا دارد از همه دست اندرکاران این امر تشکر و قدردانی کنم و متعاقب اتفاقات بدتری که در کشورهای دیگر به ویژه اروپایی رخ داده اتباع ایرانی و به ویژه دانشجویان ترجیح دادند به ایران بازگردند و اگر بیمار هستند از امکانات کشور استفاده کنند و اگر نیستند سلامت خود را حفظ کنند. خیلی از اتباع را از طریق سفارتخانه‌ها با دولت‌های محل رایزنی کردیم. در این شرایط گرفتن مجوز پرواز و پروتکل‌های بهداشتی کار دشواری است و هموطنان از اروپا، هند و خلیج فارس به کشور بازگشتند.

به گزارش فارس، وی افزود: وزارت بهداشت برای هر ورودی یکسری پروتکل بهداشتی دارد که دانشجویان و اتباع ایرانی باید اینها را رعایت کنند، ولی متاسفانه بعد از پروازی که از ایتالیا انجام شد برخی عزیزان تمکین نکردند و این قواعد الزام آوری است که مختص ما نیست و همه کشورها چنین است. این عدم تمکین برخی از دوستان ما باعث شد که وزارت بهداشت به عنوان متولی اصلی مبارزه با شیوع کرونا در ایران، ریسک را نپذیرد که منجر به بیماری خانواده‌های آنها و بقیه مردم نشود و قرار شد اگر شرایط آماده و آنها این پروتکل‌ها را رعایت کنند این سیر بازگشت مجددا احیا شود که فکر می‌کنم پیشرفت‌هایی حاصل شده، ولی همه اینها منوط به این است اتباع ایرانی و دانشجویان ما مقررات را رعایت کنند که ورودشان به کشور تسهیل شود.

موسوی گفت: از تعداد ایرانیان مبتلا به کرونا در خارج از کشور آماری به ما ارائه نشده و از سفارتخانه‌هایمان خواستیم که اطلاعات را در این زمینه دریافت و به ما گزارش دهند.

* هر اقدامی که با هدف سیاسی کردن اپیدمی کرونا در دنیا صورت بگیرد تقبیح می‌کنیم

به گزارش فارس، سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی درباره ادعای آمریکا مبنی بر اینکه ویروس کرونا از آزمایشگاهی در ووهان تکثیر شده است، گفت: ایران هر اقدامی را که با هدف سیاسی کردن اپیدمی کرونا در دنیا باشد، تقبیح می‌کند و متاسفانه آمریکا در سیاسی کردن موضوع کرونا پیشقدم و پیشتاز است. زمانی که کرونا وارد کشورشان نشده بود دنبال متهم کردن دیگران بودند و الان هم چنین می‌گویند.

این دیپلمات ارشد کشورمان گفت: این کشور از متهمان ردیف اول در این زمینه است و این را سازنده نمی‌دانیم در حالی که مردم دنیا دست به گریبان با این ویروس هستند، حرف هایی زده شود که در مبارزه جهانی علیه شیوع کرونا اختلال ایجاد کند.

موسوی همچنین عنوان کرد: مقامات آمریکایی به جای مبارزه با کرونا به اتهام زنی و طرح مباحث بی پایه رو می‌آوردند که هم احیانا هدف تبلیغاتی برای انتخابات آینده دارد و هم اینکه سوء مدیریت و مشکلات در کشورشان را بپوشانند و ذهن افکار عمومی را منحرف کنند.

وی اضافه کرد: سنگ اندازی دیگری که کردند، اعلام قطع بودجه سازمان جهانی بهداشت بود. بهتر است اینکه منشا این ویروس کجا بوده را به سازمان‌های جهانی از جمله سازمان جهانی بهداشت بسپاریم و از منحرف کردن افکار عمومی دنیا دست برداریم.

* خیال باطل آمریکایی‌ها

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوال دیگری درباره ادعای ترامپ مبنی بر اینکه ایرانی‌ها به دنبال توافق با آمریکا هستند نیز بیان کرد: ایشان مدت‌هاست که چنین ادعاهایی دارد و همه هم دروغ از آب درمی‌آید و اخیرا گفت نامه‌ بسیار خوبی از رهبر کره شمالی دریافت کرده که مقامات کره شمالی تکذیب کردند.

وی افزود: مثل اینکه ترامپ دنبال جلب نظرها به سمت خودش است و طبیعتا ایران بعد از خروج غیرقانونی و یکجانبه آمریکا و بعد از فشارهای اقتصادی و تروریسم اقتصادی که علیه ملت ما ایجاد کرده است این آمادگی را برای مذاکره مجدد با آمریکایی‌ها ندارد.

موسوی اضافه کرد: کارنامه آمریکایی‌ها در نقض عهد و پیمان شکنی سیاه است و الان هم آنها دنبال استفاده از این شرایط خاص کرونایی هستند که جمهوری اسلامی ایران یا مردم ایران را با فشاری که وارد می‌کنند و جلوی بسیاری از اقدامات مثبت ما و سایر کشورها را می‌گیرند، امید دارند ایران در این شرایط تن به مذاکره با آنها بدهند که طبیعتا خیال باطلی است و قبلا به آنها اعلام کردیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: متاسفانه با ادبیات نازل و بد که شایسته خودشان است صحبت می‌کنند، در حالی که خودشان نیازمند تجهیزات پزشکی و کمک‌های مختلف هستند و دست به دامان کشورهای خارجی شدند، اعلام کردند دستگاه ونتیلاتور زیاد داریم و اگر ایرانی‌ها بخواهند به آنها می‌دهیم به شرطی که با ما مذاکره کنند که ظریف پاسخ محکمی به آنها داد و اعلام کردیم در آینده نزدیک جزو صادرکنندگان این دستگاه خواهیم بود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: بعد از اینکه داخل اشباع شد، ما حاضر هستیم کمک‌هایی را در این زمینه در اختیار مردم آمریکا قرار دهیم. آنها نمی‌توانند از این شرایط سوء استفاده و درخواست‌های غیرمنطقی را تکرار کنند. تا زمانی فشارها و تروریسم اقتصادی و تحریم‌های غیرقانونی آمریکا است، به سمت هیچ گفتگویی با آنها نخواهیم رفت و اجازه نمی‌دهیم از این موقعیت سوء استفاده کنند.

*صندوق بین‌المللی پول خود را از بازی سیاسی مبرا کند

وی درباره درخواست ایران از صندوق بین‌المللی پول و تلاش آمریکا برای ممانعت از اعطای این کمک نیز اظهار داشت: روندهایی که در این زمینه انجام شده از سوی دوستان در بانک مرکزی اطلاع رسانی شد. ما جزو اعضای قدیمی صندوق هستیم که حق عضویت می‌دهیم و این درخواست را دادیم و آنها هم وامی را برای شرایط کرونا در نظر گرفته بودند که مطلع شدیم با سنگ اندازی آمریکایی‌ها و برخی کشورهای دیگر با دلایل واهی و بی اساس مواجه شده است و ما این را در راستای فشار حداکثری آمریکا بر ملت ایران ارزیابی می‌کنیم.

موسوی افزود: ابراز امیدواری کردیم که نهادهای بین‌المللی و صندوق بین‌المللی پول خود را از این بازی سیاسی مبرا کرده و تحث تاثیر فشار آمریکا و قلدرها قرار نگیرند. رایزنی‌های ما ادامه دارد و تلاش‌هایی در این زمینه در حال انجام است که امیدوایم با هم افزایی نهادها و دستگاه‌ها با نیت خوب و دوری از سیاسی کردن موضوع که امیدوایم در صندوق بین‌المللی پول شاهد باشیم این امر محقق شود و تسهیلات لازم را برای مبارزه با کرونا دریافت کنیم.

* حسن نیتی در طرف‌های مقابل یمن و ائتلاف سعودی مشاهده نمی‌کنیم

سخنگوی وزارت خارجه درباره اینکه آیا روسیه طرحی برای یمن دار؟ گفت: همیشه بر این اعتقاد بودیم راهکار یمن که توسط ائتلاف سعودی ایجاد شده نظامی نیست و سیاسی است.کشور روسیه و مقامات این کشور دیدگاه‌های مشابهی با ما دارند و دو کشور متفق القول هستیم که می‌توانیم به راهکار سیاسی کمک کنیم اگر در طرف‌های مقابل یمنی حسن نیت باشد. تا حالا حسن نیتی در طرف‌های مقابل یمن و ائتلاف سعودی مشاهده نکردیم. موضوع در دست یمنی‌هاست و هرگونه صلاح بدانند عمل می‌کنند.

وی افزود: در بحث آتش بس یک طرفه هم سعودی‌ها پایبند نبودند و بارها مردم بیگناه یمن را بمباران کردند. ما از هر توافق سیاسی که منجر به آتش بس شده و گفتگوها بین یمنی‌ها را آغاز کند، استقبال می‌کنیم و از هر کمکی که از دست ایران بربیاید، دریغ نخواهیم کرد.

*تعداد اندکی از دیپلمات‌های ایرانی به کرونا مبتلا شده‌اند

موسوی در پاسخ به سوال دیگری گفت: سفارتخانه‌های ما براساس قواعدی که در محل استقرارشان است فعالیت می‌کنند. تعداد دیپلمات‌های ما که به کرونا مبتلا شده‌اند اندک است و شاید چند نفر بوده که درمان شده یا در حال درمان هستند.

وی افزود: از تعداد ایرانیانی که در سایر کشورها به کرونا مبتلا شده یا متاسفانه فوت کردند،  اطلاعی نداریم، چون نهادهای داخلی آن کشورها گزارشی به ما ندادند، ولی بخش‌های کنسولی ما در خارج از کشور پیگیر این موضوع هستند که چنانچه ایرانی‌ها بیمار شده و نیاز به کمک داشته باشند دولت‌های محلی اقدامات لازم را انجام دهند و اگر ما می‌توانیم کمکی صورت بدهیم، انجام خواهیم داد.

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: ما طبق پروتکل های بهداشتی کشور میزبان اقدام می‌کنیم و همچنین پروتکل‌های بهداشتی سازمان جهانی بهداشت عمل می‌کنیم و همچنین پروتکل‌های خودمان را رعایت می‌کنیم و اجرای این پروتکل‌ها کفایت می‌کند.

*با ایران درباره انتخاب نخست‌وزیر و اعضای کابینه در عراق مشورت نمی‌شود

وی درباره شرایط کنونی عراق و اینکه آیا الکاظمی مستقیم یا غیرمستقیم درباره لیست وزرا با ایران مشورتی داشته؟ هم گفت: موضوع انتخاب نخست‌وزیری در عراق و روندهای داخلی مسئله داخلی عراق است و ملت و دولت عراق رشید و بالغ هستند که برای شرایط سیاسی و سرنوشت خود تصمیم خواهند گرفت. ایران با توجه به دوستانی که در عراق دارد و احساس کردیم اگر بتوانیم برای نزدیک کردن دیدگاه‌ها کمک کنیم اگر از ما خواسته شود، طبیعتا مشورت‌های لازم را می‌دهیم.

موسوی تصریح کرد: ولی با ایران در خصوص انتخاب نخست‌وزیر و اعضای کابینه طبیعتا مشورت نمی‌شود و ما هم علاقه‌ای به دخالت در این امور نداریم و دولت و ملت عراق را در این زمینه به اندازه کافی بالغ و رشید می‌دانیم که سرنوشت خود را در دست بگیرند.

به گزارش فارس، سخنگوی وزارت خارجه در ابتدای این نشست خبری اول اردیبهشت را تبریک گفت و افزود: ما باید به داشتن سعدی که هنوز که هست بشریت نیازمند گفتار و نصایح این شاعر پرآوازه ایران زمین است، ببالیم. وی همچنین یاد سهراب سپهری و اقبال لاهوری را گرامی داشت.

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول