چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۳:۱۵

هنر و رسانه  /  رادیو و تلویزیون

سریال «سلمان فارسی» از چه زاویه‌ای به امیرالمؤمنین می‌پردازد؟/ نبردهای امام علی(ع) به تصویر کشیده می‌شود

سریال سلمان فارسی به کارگردانی «داوود میرباقری» در حالی ساخته می‌شود که بخش‌هایی از آن به زندگی حضرت علی(ع) نیز اختصاص دارد.

سریال «سلمان فارسی» از چه زاویه‌ای به امیرالمؤمنین می‌پردازد؟/ نبردهای امام علی(ع) به تصویر کشیده می‌شود

خبرگزاری فارس- گروه رادیو و تلویزیون: در تاریخ روایات مختلفی درباره زندگی سلمان فارسی آمده است که هیچکدام از آنها دقیق نیست. بعضی می‌گویند پدر و مادرش مزدکی بوده اند. برخی هم اعتقاد دارند که زرتشتی بوده‌اند. اما به‌ هر حال هرکدام از آنها که بوده، در جوانی خرافه‌پرستی را پس می‌زند. از شمایل هایی که مزدکی‌ها از سقف و دیوار آویزان می‌کردند، زده شده بود و نمی‌توانست آنها را بپذیرد. روزی کاملا اتفاقی به یک کلیسا برمی‌خورد. می‌بیند آنجا حرف های حسابی‌تر می زنند. پس در ادامه مسیحی می‌شود. یک مسیحی سفت و سخت که البته بعدا در انجیل به ابهاماتی برمی خورد. وقتی از کشیش سوال می کند، او پاسخ ی دهد که من فقط کشیشم و مفسر نیستم. سوالات تو را هم نمی توانم جواب بدهم. 

 

**سرگشتگی سلمان به دنبال دین

پدر سلمان به روایت تاریخ متمول و صاحب مقام بوده و می‌توانسته زندگی آرام و مرفهی برای سلمان فراهم کند اما او همه اینها را کنار گذاشته و قدم در راهی پر خطر می گذارد. سلمان با دین مسیحیت وارد شام می شود و پس از استقبال کلیسا به جمع روحانیان وارد شده و در مدت بسیار کوتاهی به مفسری بزرگ تبدیل می شود. اما باز هم به دلیل اینکه نمی تواند پاسخ سوالات خود را در  انجیل بیابد، از  سوی کلیسا خلع لباس می شود.

بعد از آن به فرقه مسیحی دیرانی پناه می برد و ریاضت های سختی به خود می دهد.

 

آنجا هم به بزرگان دیر می پیوندد و دین را تدریس می کند. اما در همان زمان زمزمه هایی از یک دین جدید می شنود. پرس و جو می کند و به اسلام می رسد. آنجا احساس می کند به همه چیزهایی رسیده که دنبالشان بود و بوی حقیقت می دادند. این بار آواره اسلام می شود و تصمیم می گیرد به مکه رفته و با حضرت رسول(ص) ملاقات کند...

**قصه سلمان کجا به پایان می رسد؟

حالا داوود میرباقری قصه این سرگشتگی را تصویر کرده است.سالها از عمر خود را برای فیلمنامه سریال «سلمان فارسی» صرف کرده است. اما قصه سلمان همین جا به پایان نمی رسد.

کاروان‌سالاری که قول داده بود سلمان را به مکه ببرد، سر دوراهی مکه و یثرب، او را به‌عنوان برده به یک جهود می‌فروشد و داغ بردگی می‌خورد. سلمان به اسم برده دست‌به‌دست می‌چرخد و چند صاحب نیز پیدا می‌کند. آن زمان حضرت رسول(ص) به مدینه هجرت کرده و اتفاقی با سلمان روبرو می شود. صاحب سلمان وقتی متوجه می شود که پیامبر به سلمان علاقه دارد، یک نخلستان و مقدار زیادی طلا به عنوان قیمت بر او می نهد. که پیامبر قبول می کنند. حضرت رسول(ص) به حضرت علی(ع) می فرمایند که کار فراهم کردن نخلستان را آغاز کنند و ایشان هم دست به کار می شوند.

**پیوند بین حضرت علی(ع) و سلمان کجا شکل می گیرد؟

الفت میان حضرت علی(ع) و سلمان همان‌جا شکل می‌گیرد. ظهرها که هوا گرم می‌شد، چند ساعتی می‌خوابیدند و هوا که خنک تر می شد، یک روز حضرت علی(ع) با صورت‌ خاک‌آلود خدمت پیامبر می روند، حضرت رسول(ص) همان جا به امیرالمؤمنین می فرمایند ابوتراب شده ای و همان جا حضرت علی(ع) ملقب به ابوتراب می شوند.

 

**جایگاه امیرالمؤمنین در سریال سلمان کجاست؟

حالا که چنین قرابتی میان سلمان فارسی و حضرت علی(ع) وجود دارد، برای علاقه مندانی که منتظرند سریال میرباقری را ببینند، علی رغم اینکه میرباقری قبلا سریال امام علی(ع) را ساخته، این سوال پیش می آید که جایگاه امیرالمؤمنین در سریال سلمان فارسی کجاست؟ در تاریخ آمده است که او پس از رسیدن به پیامبر(ص) و تشرف به دین مبین اسلام، همواره در کنار پیامبر بوده است و سالهای سال علم خود را صرف دین کرده است. همچنین گفته می شود او عمری طولانی داشته و در برخی منابع تاریخی آمده است عمر ایشان بالای 250 سال بوده است.

 

در این شرایط باید دید داوود میرباقری قصه زندگی سلمان را از کجا آغاز می کند، به کجا می برد و در چه مقطعی به پایان می رساند. اما از هرکجای زندگی این یار و یاور پیامبر که بخواهد عبور کند، قطعا گوشه هایی  به زندگی حضرت علی (ع) نیز خواهد زد. هرچند که او پیش از این در سریال جاودان امام علی(ع) گوشه هایی از زندگی این حضرت را روایت کرده است.

 

**ارائه تصویری از میانسالی حضرت علی(ع)

این موضوع را با «امرالله احمدجو» مطرح کردیم. احمدجو که خود نویسنده و کارگردان قدری است و خاطره سریال های روزی و روزگاری و تفنگ سرپر او از خاطره ها پاک نخواهد شد، در نگارش فیلمنامه سلمان، میرباقری را همراهی کرده است و با جزئیات این اثر که معتقد است داوود میرباقری عاشقانه آن را نوشته، همراهی کرده است.

او در پاسخ به این سوال که حضرت علی(ع) چه جایگاهی در سریال سلمان فارسی دارد، گفت: قطعا ایشان نقش و جایگاه زیادی را به خود اختصاص داده است. آشنایی ایشان با سلمان از مدینه آغاز می شود که بعد از هجرت است. در آن مقطع سلمان پا به سن است و جوان نیست، حضرت علی (ع) هم میانسال هستند.

 

**ماندگاری رفاقت تا شهادت

وی ادامه داد: این دو بزرگوار آنجا همدیگر را می بینند و دلبسته هم می شوند. با هم هستند و این موانست تا شهادت حضرت علی(ع) ادامه پیدا می کند. سلمان خیلی بعد از حضرت علی(ع) و خلفا رحلت می کند. اخبار درباره او می گوید که بالای 150 سال عمر کرده است. البته منبع مشخصی در این باره وجود ندارد و برخی هم این موضوع را افسانه ای می دانند.

احمدجو ادامه داد: البته بیشتر و عمده سریال تصویرگر همنشینی سلمان با پیغمبر است و در نهایت این تصمیم آقای میرباقری است که پایان را کجا بگذارد.

 

**حضرت علی(ع) چگونه در سریال تصویر می شوند؟

وی در پاسخ به این سوال که آیا مخاطب حضرت علی(ع) را در سریال سلمان فارسی خواهد دید یا خیر؟ پاسخ داد: اگر خاطرتان باشد، حضرت علی(ع) در سریالی که داوود میرباقری ساخت، مینی مال بود. میرباقری خودش تجربه درست و حسابی در این زمینه دارد و مثل سریال امام علی(ع). فرض کنیم مثلا اگر پیامبر(ص) دیالوگی دارند، طوری که دیده نشدن چهره ایشان توی ذوق‌زننده هم نباشد، نقل‌قول می‌شود.به همان شیوه ای که معمول است، چهره را نشان نمی دهند و همان طور برگزار خواهد شد.

 

احمدجو همچنین در پاسخ به این سوال که بخشی از قرابت سلمان فارسی با حضرت علی(ع) به جنگ ها و نبردهای ایشان هم برمی گردد، آیا ما شاهد نبردهای ایشان هم در سریال سلمان خواهیم بود؟ پاسخ داد: تمام جنگ های مدینه در سریال وجود دارد.

**روایت جنگ خندق

او ادامه داد: اوج این نبردها هم جنگ خندق (احزاب) است که سلمان راهنمایی کرده و با پیشنهاد او دور تا دور مدینه را خندق می کنند و آب می اندازند و این بار که ابوسفیان و دارو دسته اش خیلی مجهز می آیند، پراکنده می شوند و گورشان را گم می کنند. این بخش جنگ تن به تن حضرت علی(ع) را با عمرو بن عبدود دارد که خیلی معروف است و آن به تصویر می کشد.

وی در پایان تاکید کرد: حضرت علی(ع) را به هر شکلی به سراغش بروید پر از معرفت و حکمت است. حضرت علی(ع) فقط متعلق به اسلام نیست و متعلق به بشریت است. در آینده سریالی خواهیم دید که پر از شخصیت است و همه جذاب. داوود همه ذوقش را روی کاغذ ریخته و هم فیلمنامه و هم اجرا فوق العاده دیدنی خواهد بود.

 

**شخصیت های برجسته سریال «سلمان فارسی»

داستان سریال سلمان فارسی از تولد تا ماجرای فتح ایران است. پیش بینی شده این سریال در ۴۰ قسمت ساخته شود البته شاید به واسطه پیچیدگی‌های داستانی، قسمت‌های سریال افزایش پیدا کند.

نگارش سریال تمام شده است و علیرضا شجاع نوری بازیگر نقش اصلی سریال سلمان فارسی است. محمدرضا هدایتی در این سریال نقش یک تاجر هندی را ایفا می کند. فرهاد اصلانی هم که همیشه پای ثابت کارهای میرباقری است، در این اثر نقش یک تاجر را ایفا می کند. علی دهکردی هم از جمله دیگر بازیگران این سریال است. آخرین بازی زنده یاد چنگیز جلیلوند دوبلور پیشکوست نیز در این سریال رقم خورد.

**از دوخت 12 هزار دست لباس تا ساخت دکورهای بیزانس

برای تولید این سریال حدود ۱۲ هزار دست لباس طراحی و تولید شده است. با توجه به تاریخی بودن سریال از طراحی خاص صحنه، ابزارآلات و لباس‌ها برای نشان دادن اصالت تاریخی اثر استفاده شده است. لوکیشن‌های تیسفون، جی و حجاز در قالب ۳۰ کارگاه دکورسازی از طراحی کشتی گرفته تا تمامی ظرافت‌های هنری دوران ساسانی، بیزانس و پیامبر اسلام (ص) ساخته می‌شوند.

 

**ساخت کشتی هایی که یکی از آنها غرق می شود!

تا اواخر سال ۹۹، گروه مشغول تصویربرداری سکانس‌های مربوط به دریایی‌ها بودند و برای این منظور ۲ کشتی ساخته شد که سکانس های کشتی اول تصویربرداری شد و کشتی دوم هم به دلیل آنکه در ادامه غرق می شود، نیاز به طراحی ویژه‌ای دارد. پس از آن بنا بود گروه به شهرک سینمایی نور برگردند و با مجموعه‌ای از سکانس های پراکنده در سمنان سال ۹۹ را به اتمام برسانند. 

**برنامه ریزی برای سفر به ترکیه و ارمنستان

پیش‌بینی شده بود که ضبط حدود ۸۰ درصد از میزانسن در نظر گرفته شده، تا انتهای سال به انجام برسد برنامه‌ریزی برای تصویربرداری از فروردین ماه در کشور ارمنستان و ساخت کاروانسرای عقیق از اوایل سال جاری در دستور کار قرار داشت که حالا باید دید با توجه به شیوع کرونا این سفرها تحقق خواهد یافت یا خیر.

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول