اخبار فارس من فارس TV فارس پلاس افکار سنجی زندگی

فرهنگ  /  حج و زیارت و وقف

سومین شب قدر متفاوت در حرم‌های شریف/ حضور زائران پشت درهای بسته +عکس و فیلم

امسال با شیوع کرونا، شب‌های قدر متفاوت از سال‌های قبل برگزار شد و بسیاری از مردم پشت درهای بسته حرم‌های ایران و سوریه به احیای پرداختند و زائران در اعتاب مقدسه عراق هم با وجود باز بودن حرم‌ها، شب قدر را در غربت برگزار کردند.

سومین شب قدر متفاوت در حرم‌های شریف/ حضور زائران پشت درهای بسته +عکس و فیلم

به گزارش خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس، شیوع کرونا در جهان و به ویژه کشورهای اسلامی، موجب بسته شدن بسیاری از اماکن مذهبی شد و برنامه‌های فرهنگی و مذهبی مسلمانان را تحت تأثیر قرار دارد؛ به طوری که همزمان با ایام شهادت امام علی (ع) و شب‌های قدر هم محدودیت‌های اعمال شده به دلیل جلوگیری از کرونا لغو نشد. این امر نه تنها در ایران بلکه در سوریه و حتی فلسطین اشغالی هم صدق می‌کند و تنها عتبات مقدسه در عراق هستند که با وجود شیوع کرونا همچنان پذیرای زائران هستند. 

البته در عراق محدودیت‌هایی اعمال می‌شود و تنها زائران همان شهرها امکان تشرف به حرم‌ها را دارند. تا جایی که نه تنها ایرانیان و مسلمانان سایر کشورها، بلکه مردم شهرهای مختلف عراق هم در شب‌های قدر در حسرت زیارت امام حسین (ع) هستند و از راه دور به شهدای کربلا سلام می‌دهند.

برپایی احیای سومین شب قدر پشت درهای بسته حرم حضرت زینب (س)

ساعاتی پیش همزمان با سومین شب از لیالی قدر که به عنوان شب تثبیت مقدرات یک سال افراد به شمار می‌رود و در بین مردن از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. در اماکن مقدس جهان در سوریه، عراق و ایران، حتی پشت درهای بسته، احیای شب قدر و مناجات‌خوانی برپا شد.

مردم سوریه که هر سال در حرم حضرت زینب (س) به احیای شب‌های قدر می‌پرداختند، با توجه به بسته بودن درهای حرم عمه سادات، از خیابان‌های منتهی به حرم حضرت زینب (س) دور هم جمع شدند و با برپایی محفلی، دعای جوشن کبیر خواندند و نوای الغوث الغوث در اطراف حرم بانوی دشت کربلا زیر نور مهتاب طنین‌انداز شد.

 

سومین شب قدر پشت درهای بسته حرم حضرت زینب (س)

الغوث الغوث در کوچه‌های منتهی به حرم عمه سادات طنین‌انداز شد

پس از آن نیز دعای توسل توسط زائران پشت درهای حرم حضرت زینب (س) قرائت و مراسم شب قدر نیز برپا شد و مسلمانان سوریه در بین دعاهای خود برای رهایی از شر دشمنان اسلام به ویژه داعش و تکفیری‌ها و همچنین دفع بلا و بیماری کرونا دعا کردند.

 

سومین شب قدر پشت درهای بسته حرم حضرت زینب (س)

در کنار حرم حضرت زینب (س)، در اعتاب مقدسه عراق هم برنامه‌های احیای شب قدر با اعمال محدودیت برپا شدند. در کربلا که این روزها مردم این شهر بیش از گذشته به زیارت حرم‌ها مشرف می‌شوند، نور قرمز بین‌الحرمین یادآور خون شهدای کربلا شده است.

 

کربلا در سومین شب قدر

زائران با نوای الهی العفو به حرم حسینی مشرف شدند

با توجه به اینکه در روایات بسیاری زیارت امام حسین (ع) در شب قدر سفارش شده است، مردم کربلا که توفیق زیارت حرم حسینی را دارند، با حضور در گوشه و کنار حرم اباعبدالله (ع)، زیارت امام حسین (ع) و عاشورا را زمزمه کرده و همچون مسلمانان در اقصی نقاط جهان نوای الغوث الغوث سر دادند.

 

سومین شب قدر در حرم امام حسین (ع)

همچنین گروهی از زائران با نوای الهی العفو به سمت حرم سیدالشهدا (ع) حرکت و زیر قبه امام حسین (ع) دعای فرج را همخوانی کردند. حال و هوای مناجات خوانی زائران در حرم امام حسین (ع) آنقدر دلچسب بود که برخی از زائران حاضر در کربلا این لحظات ناب را در فضای مجازی با عاشقان زیارت امام حسین (ع) به اشتراک گذاشتند.

در حرم حضرت عباس (ع) نیز جوانان بسیاری با در دست داشتن کتاب دعا و قرآن به مناجات خوانی مشغول بودند و برخی نیز حسرت سال‌های گذشته را در دل مرور می‌کردند.

 

 

در سال‌های گذشته همزمان با شب‌های قدر هزاران زائر حسینی از نقاط مختلف جهان به کربلا مشرف می‌شدند و برای مراسم احیای شب قدر بین‌الحرمین، جایی برای نشستن هم نداشت و همه جا مملو از جمعیت بود. اما امسال به دلیل جلوگیری از شیوع کرونا این جمعیت بسیار محدود شده است و تنها مردم کربلا می‌توانند به زیارت مشرف شوند.

غربت ایوان نجف در سومین شب از لیالی قدر

در نجف اشرف نیز چنین محدودیت‌هایی اعمال می‌شود و ایوان نجف که هرساله در شب‌های قدر میزبان زائران و مجاوران بود و دومین شب قدر را با حضور خادمان حرم و جمعی از مردم نجف برگزار کرد، در آخرین شب قدر بیشتر خود خادمان و مجاوران حرم علوی توفیق زیارت امام علی (ع) در این شب فضیلت را داشتند. استاندار نجف نیز از هفته گذشته چندین بار از معذوریت پذیرش عاشقان زیارت امام علی (ع) در شب قدر به ویژه ایام شهادت امیرالمؤمنین (ع) خبر داده بود.

اشک و دلدادگی در حرم علوی/ نجوای زائران در صحن حضرت زهرا (س)

با این وجود همین تعداد محدود از زائران و مجاوران حرم علوی، آخرین شب قدر را در جوار حرم امیرالمؤمنین (ع) در ایوان نجف خالی از فرش به سحر رساندند و با اشک دلدادگی و استغفار این فضای مقدس را بارانی کردند.

در صحن حضرت زهرا (س) هم که هنوز به طور کامل افتتاح نشده است، برخی از زائران در قسمت روبروی ضریح امام علی (ع) به مناجات خوانی پرداختند و مراسم احیای شب قدر و قرآن به سر به صورت گروهی برپا شد و زائران از خداوند طلب مغفرت کرده و در بین اشک‌های جاری‌شان، توفیق زیارت امام حسین (ع) را خواستار شدند.

استغاثه مجاوران حرم سامرا در خانه حضرت مهدی (عج)

در سامرا هم که هرساله غربت موج می‌زند و امسال به دلیل جلوگیری از شیوع کرونا و اعمال محدودیت‌ها، بیشتر از گذشته این غربت حاکم بود، خادمان حرم امامین عسکریین (ع) دعای جوشن کبیر را قرائت کرده و نوای الغوث الغوث خلصنا من النار یارب از گلدسته‌های حرم پخش شد. پس از آن نیز مراسم احیای شب قدر با حضور حداقلی مردم سامرا برپا شد و تا سحرگاه بیست و سوم ماه مبارک رمضان و اذان صبح، عاشقان به زیارت و استغاثه پرداختند.

دعاخوانی زائران پشت درهای بسته حرم‌های مسجد کوفه

در مسجد کوفه نیز که مجل ضربت خوردن امام علی (ع) است، حال و هوای شب قدر متفاوت از هر سال بود. در این مکان مقدس نیز حرم‌های مطهر مختار(ع)، هانی بن عروه (ع)، مسلم بن عقیل (ع) بر روی زائران بسته شده است و زائران از پشت درهای حرم این مجاهدان اسلام به زیارت پرداختند و صحن مسجد کوفه که در چنین ایامی مملو از جمعیت بود، تعداد زائران مسجد کوفه در شب سوم از لیالی قدر شاید به تعداد انگشتان دست می‌رسید.

به همین دلیل مراسم خاصی در مسجد کوفه برپا نشد و مردم و زائران به صورت خودجوش دعای مجیر را قرائت کرده و برخی تا اذان صبح در آنجا حضور داشتند و به مناجات پرداختند.

حرم‌های مقدس در ایران در آخرین شب قدر هم بازگشایی نشد

در ایران اسلامی نیز با وجود درخواست‌های مکرر مردم و فرهیختگان برای بازگشایی درهای حرم امام رضا (ع) و حضرت معصومه (س) و حرم شاهچراغ (ع) و حتی آمادگی تولیت‌های این حرم‌ها، اما درهای حرم‌ها برای شب‌های قدر بر روی زائران باز نشد و مردم از پشت درهای بسته به زیارت پرداخته و مراسم احیای شب بیست و سوم را برگزار کردند و به گفته رئیس جمهور حرم‌ها بعد از ماه مبارک رمضان بازگشایی خواهد شد.

حضور زائران از شهرهای مختلف پشت درهای بسته حرم امام رضا (ع)

با این وجود بسیاری از عاشقان زیارت که هرساله در چنین ایامی به اعتاب مقدسه عراق مشرف می‌شدند، خود را به مشهد مقدس رساندند و در شب آخر احیای لیالی قدر، پشت درهای بسته حرم امام رضا (ع) تا صبح  به مناجات پرداختند. جمعی از زائران حرم امام رئوف (ع) مراسم شب قدر را در پشت درها برگزار کرده و برای رهایی از کرونا دعا کردند.

در شهر مقدس قم نیز با وجود بسته بودن درهای حرم، زائران پشت درهای بسته و در خیابان منتهی به حرم با حفظ فاصله اجتماعی به مناجات و احیای شب قدر پرداختند.

شیوع کرونا در جهان موجب شد تا مسلمانان شب‌های قدر را متفاوت از هرسال بگذرانند. البته با کمک رسانه‌های نوین و مجازی، مراسم احیای شب قدر نه تنها از رسانه ملی، بلکه از شبکه‌های اجتماعی نیز به صورت زنده پخش شد. همچنین برخی از هیأت‌ها با موافقت ستاد مبارزه با کرونا بر روی مردم باز شد و مراسم شب قدر را با رعایت نکات بهداشتی و رعایت فاصله اجتماعی برگزار کردند.

انتهای پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول