اخبار فارس من فارس TV فارس پلاس افکار سنجی زندگی

هنر و رسانه  /  رادیو و تلویزیون

پشت صحنه «بچه‌مهندس ۳»| برشی دیده‌نشده از زندگی دانشجوهای نخبه

اینجا یکی از خوش‌آب‌وهواترین مکان‌های فعلی تهران است که شاید تعداد انگشت‌شماری از خانه‌های آن هنوز به دست بساز و بفروش‌های این منطقه نیفتاده است تا به جای آن برج‌های آسمانخراش‌شان را بنا کنند!

پشت صحنه «بچه‌مهندس ۳»| برشی دیده‌نشده از زندگی دانشجوهای نخبه

** خبرگزاری فارس-گروه رادیو و تلویزیون: شب های رمضان سریال هایی با ژانرهایی متنوع از شبکه های تلویزیونی پخش می شوند. یکی از این سریال ها، «بچه مهندس» است که در دو فصل قبلی ارتباط خوبی با مخاطب برقرار کرده است. این سریال به زندگی پسربچه یتیمی با نام جواد می پردازد و از نوزادی تا جوانی او را روایت می کند. یونا تدین بازیگر نقش کودکی، مانی رحمانی نوجوانی و حالا روزبه حصاری ایفاگر نقش جوانی های جواد جوادی است.

البته در کنار زندگی جواد، هستند قصه هایی که به سریال رنگ و بوی دیگری می دهند و باعث فراز و فرودها و اتفاقا رگه های معمایی نیز در این سریال شده اند.

 

ثریا قاسمی، فرهاد قائمیان، فرناز رهنما، کامران تفتی، سعید کریمی و محمود خسرومنش از جمله بازیگرهای جدید در این فصل از سریال هستند و تعدادی بازیگر هم از دو فصل قبلی در این سریال حضور دارند. در یکی از روزهای تابستانی سال ۹۸ برای تهیه گزارش پشت صحنه از سریال «بچه مهندس» راهی لوکیشن این سریال شدیم.

** منطقه ای خوش آب و هوا در دربند

وقتی قرار است برای تهیه گزارش پشت صحنه سریال بچه مهندس به سمت محلی که امروز گروه تصویربرداری در آنجا مشغول هستد بروید، اولین کاری که به ذهن هر فردی می رسد جست و جو کردن درباره آن منطقه است، مخصوصا که آن منطقه در یکی از قدیمی ترین و شمالی ترین و البته خوش آب و هواترین منطقه در دربند باشد.

روزی که برای رفتن به لوکیشن این سریال انتخاب شد، از روزهای پر بازیگر گروه بود. بازیگر نقش جواد جوادی به همراه سه دوستش و ثریا قاسمی در سکانس های مربوط به امروز حضور دارند.

** خانه باغی در گلاب دره

وقتی می خواهید به منطقه ای در گلاب دره بروید، به طور قطع این را هم می دانید که قرار است پا در یک خانه قدیمی بگذارید و از این حالت هم خارج نیست، اما زمانیکه هنوز از جزئیات سریال در فصل سه خبر ندارید همه چیز را به دست پرس و جوهایتان می گذارید و به عوامل پشت صحنه در این بخش اعتماد می کنید.

** محله ای سرشار از درختان سیب گلاب

نزدیک به یکی از تپه های اصلی این منطقه در چند قدمی امامزاده قاسم، دو محله گلاب دره و باغ شاطر را می بینید که در فاصله نزدیکی به این تپه واقع شده اند. درختان «سیب گلاب خود رو» در این منطقه باعث شدند تا نام گلاب دره از قدیم روی این محله ماندگار شود.

 

** خانه باغی در تهران؛ یادآور ویلاهای مازندران

وقتی نزدیک خانه می شویم صدای اذان از بلندگوهای امامزاده قاسم به گوش می رسد و زمان ظهر را به ما یادآوری می کند. اینجا بیشتر شبیه به یک باغ یا خانه باغی در شمال کشور  است و اگر از منطقه فاکتور بگیریم شاید با قدم گذاشتن داخل خانه فکر کنید وارد خانه ای در شمال و استان مازندران شده اید. اما نه اینجا یکی از خوش آب و هوا ترین مکان های فعلی  تهران است که شاید تعداد انگشت شماری از خانه های آن هنوز به دست بساز و بفروش های این منطقه نیفتاده است تا به جای آن برج های آسمان خراششان را بنا کنند!

** خانه ای هم سن جواد جوادی!

در انتهای یکی از این کوچه ها که اتفاقا بن بست هم هست، دری سفید با راه راه های قهوه ای به چشم می خورد. اینجا خانه «بی بی گوهر» است که به نوعی از قدیم از این خانه باغی که متعلق به شخصیتی به نام وصال است محافظت می کرده است. همانطور که این شب ها دیدید با ورود جواد جوادی و دوستانش به این باغ اتفاق هایی بین آنها و بی بی گوهر رقم می خورد و قصه تا جایی پیش می رود که بی بی که از ورود جواد به این باغ ناراحت بود، الان از دیر آمدن او به خانه حتی نگران هم می شود.

وقتی از در عبور می کنید دو سه متر جلوتر وارد حیاط می شوید. حیاطی که در دو سمت تان درخت های تنومند و گل و گیاه فراوان و چند باغچه به چشم می خورد. با توجه به درخت هایی که دارای ضخامت و قطر تنه بالایی هستند، مشخص است که قدمت چنین خانه ای به سال های قبل برمی گردد، شاید همسن و سال جواد!

** وارسته: بازنویسی سریال در سر صحنه/ سختی های نگارش درباره نخبه های علمی

با اینکه در مرداد ماه و فصل تابستان به سر می بریم اما هوایی که در این خانه باغ به مشام می رسد انگار خبری از پاییز می دهد آنهم به خاطر مجاورت خانه با کوه های منطقه شمال است. وارد حیاط می شویم. علی غفاری کارگردان به همراه حسن وارسته پشت مانیتور نشسته اند و سکانس های قبلی را نگاه می کنند.

وارسته سرپرست نویسندگان این سریال است که از روزهای ابتدایی ضبط با گروه تولید همراه بود. او در این باره می گوید: به جهت حساسیت متن ها و آنچه قرار است در فصل سه این سریال رخ دهد، باید سر صحنه حاضر می شدم چراکه برخی سکانس ها به صورت لحظه ای باید بازنویسی شود.

 

وی با اشاره به سختی های این کار نیز افزود: یکی از سختی های نگارش این فصل از سریال به خاطر تحقیق و مطالعه درباره دانشجوهای هوافضا است چراکه جواد به همراه دوستانش از نخبه های این دانشگاه هستند و در آنجا تحصیل می کنند.

وارسته که پیش از این نگارش سریال های پایتخت و دیوار به دیوار و علی البدل را نیز به عهده داشته است، تجربه نگارش در سریال های دنباله دار را نیز در کارنامه کاری خود دارد و به چنین فضایی احاطه دارد.

** اتاق هایی که در ایوان خانه قرار دارند

کمی جلوتر که می روید دو سه اتاق می بینید که هر کدام مختص یکی از عوامل گروه تولید و تدارک هستند و وسیله های مربوط به پذیرایی در آنها قرار دارد. آنطرف تر در سمت راست و جلوتر از درخت ها پله هایی شما را به ایوان این خانه می رساند. ایوانی بزرگ که با قدم زدن در آن می توانید سرکی به اتاق های شخصیت های اصلی قصه بکشید.  در اینجا سه اتاق دارد که دوتای آنها برای جواد و دوستانش و یکی از آنها متعلق به بی بی گوهر است.

** کریمی: قرار نبود نقش «مسعود» را بازی کنم

روزبه حصاری در نقش جوادی، سعید کریمی در نقش مسعود و محمود خسرومنش بازیگر نقش قاسم از دوستان جواد در این سریال هستند. کریمی علاوه بر بازیگری در بچه مهندس، در سمت دستیار کارگردان و برنامه ریز نیز فعالیت می کند. اما به گفته خودش بعد از اینکه قرار شد بازیگری کند تنها فرصت می کرد تا در سمت برنامه ریز فعال باشد.

کریمی در همین زمینه در گفت و گو با خبرنگار فارس، می گوید: در فصل های قبلی این سریال در پشت صحنه هم حضور و فعالیتی نداشتم اما به این خاطر که این کار برای دو دوست قدیمیم آقایان سعدی و غفاری بود فصل های قبلی را می دیدم.

 

وی درباره نحوه انتخابش به عنوان بازیگر در این سریال نیز بیان داشت: طبق معمول به عنوان برنامه ریز و دستیار اول کارگردان به سریال بچه مهندس۳ دعوت شدم. مرحله انتخاب بازیگر دو ماه به طول انجامید و هر بار که از بازیگران تست بازیگری مقابل دوربین می گرفتیم من نقش مسعود را می خواندم و آقای غفاری به شوخی یا جدی می گفتند نقش مسعود رو خوب می خوانی و درست اجرا می کنی. اما قرار نبود این نقش را بازی کنم و همچنان به گزینش بازیگران ادامه دادیم.

این بازیگر همچنین افزود: با بازیگران حرفه ای برای این نقش صحبت کردیم و همزمان بازیگران غیر حرفه ای را هم می دیدیم، اما هیچ کدام مورد پسند کارگردان نبودند و یا اینکه به دلایل مختلف شرایط همکاری فراهم نمی شد. به دلیل پیشینه ای که با کارگردان و تهیه کننده داشتم، آنها نسبت به اینکه من بازیگر هستم اطلاع داشتند و فیلم «پدر آن دیگری» را نیز دیده بودند. در نهایت با تصمیم آقای غفاری و تایید آقای سعدی تست گریم نقش جوانی مسعود برای من انجام شد و من برای نقش مسعود انتخاب شدم.

** اتاق بی بی گوهر و سماور همیشگی اش

اولین اتاق، اتاق بی بی گوهر است که صدای ثریا قاسمی هم از تراس شنیده می شود. قاسمی در اتاق نشسته و مشغول خواندن متن هایش است. سماور چای روی یکی از میزهای این اتاق به راه است. آن سمت روی طاقچه ای که تمثیل زیبای خانه های قدیمی است و این روزها با معماری خانه های مدرن فاصله عجیبی دارد، قاب عکسی از یک مرد دیده می شود که به نظر آشناست.

** ثریا قاسمی و بی بی گوهری که جان تازه ای به سریال بخشیده

ثریا قاسمی برای این سه جوان مادری می کند مخصوصا جواد که از کودکی مادری نداشته و بین آنها علاقه مادر و پسری شکل می گیرد. خیلی از مخاطبان معتقدند که حضور قاسمی به این سریال مردانه رنگ و بویی بخشیده است که سریال را دلنشین تر کرده است. قاسمی با ایفای نقش های متنوع و متعددی از مجموع ۳۲ فیلم سینمایی و ۵۰ سریال و دوبله های شخصیت هایی نظیر مادر ریوزو در سریال سال های دور از خانه و همچنین مادر هانیکو در سریال داستان زندگی لقب مادر سینما و تلویزیون ایران را از آن خود کرده است و الحق و انصاف بهترین گزینه برای انتخاب نقش بی بی گوهر در این سریال هم بوده است.

 

** دیوارهایی با رنگ آبی

از شنیدن صدای چند جوانی که در اتاق کناری هستند، به سمت اتاق ها می روم. در تمامی این اتاق ها از جنس چوب هستند، درهایی که به قدمت خانه صحه می گذارند. اتاق کناری متعلق به جواد و دوستانش است که قرار است در مدت کوتاهی در اینجا زندگی کنند. رنگ دیوارها آبی است و گویا بعد از تحویل این خانه گروه تولید دستی به سر و روی دیوارها کشیده اند. در اتاق روزبه حصاری، محمود خسرومنش و بازیگر نقش رسول دور هم نشسته اند و مشغول دورخوانی سکانس های بعدی هستند که قرار است در حیاط مقابل دوربین برود.

** خسرومنش: شبیه به قاسم هستم

«محمود خسرومنش» بازیگر نقش قاسم در این سریال در گفت و گو با خبرنگار فارس، درباره نقش خود گفت: خیلی دوست داشتم بعد از مدت ها در یک سریال بازی کنم و خدا را شاکرم که این اتفاق محقق شد. حضورم در این سریال تجربه بسیار خوبی بود و دوستان از کارگردان گرفته تا همه عوامل به خاطر اینکه اولین تجربه کار تصویری ام بود به من کمک کردند.

این بازیگر درباره ارتباط خود با بازیگر نقش مسعود و جواد نیز عنوان داشت: همین الان با بازیگر نقش مسعود و جواد دوست هستیم و ارتباط مان بعد از سریال هم ادامه پیدا کرده است. من قصه این سریال را دوست داشتم و فصل های قبلی آن را نیز به دقت دیده و دنبال می کردم.

 

وی درباره شباهت خود به نقش قاسم نیز گفت: از نظر اخلاقی تا حدودی شبیه به او هستم و اوایل قاسم فردی عصبی بود و در ادامه آرام تر شد. در حال حاضر ۲۹ سال سن دارم و دانشجوی بیرجند بودم و تجربه خوابگاه را در سربازی داشتم و از این تجربه در این سریال استفاده کردم. 

** «روزبه حصاری»؛ بازیگری که با «جواد جوادی» شناخته می شود

از زمانی که قرار شد فصل سه «بچه مهندس» تولید شود تا زمانیکه کارگردان و تهیه کننده به گزینه دلخواهشان برای ایفای نقش جواد جوادی رسیدند، مدت زمانی نزدیک به چهار ماه گذشت و در این مدت کارگردان که گزینه های بسیاری برای انتخاب بازیگر نقش اصلی قصه خود داشت، در نهایت روزبه حصاری را برای این نقش برگزید.

 

حصاری از جمله بازیگرانی است که در سن ۱۴ سالگی در مدرسه تیزهوشان به تحصیل پرداخت و قبل از ورود به دنیای بازیگری در حوزه موسیقی نیز فعالیت می کرد. بعد از شرکت در کلاس های آموزش بازیگری، با اینکه در چهار سریال و سه فیلم سینمایی حضور داشت، اما به طور قطع و یقین بسیاری از مخاطبان او را با بازی در سریال «بچه مهندس» شناختند چراکه تا به حال ذهنیت خاصی از چهره او در خاطر مخاطبان طراحی نشده بود و شاید گزینه خوبی برای نقش جواد جوادی در بزرگسالی بود. حالا همه مخاطبان، حصاری را با نقش جوادی می شناسند.

** چیدن سفره صبحانه توسط عوامل

بعد از تعیین جای دوربین کارگردان با خیال راحت به دکوپاژ صحنه بعدی مشغول می شود. حالا کریمی در کنارش قرار گرفته و به پیشنهادهایی که می دهد گوش می کند. فرشی روی زمینی که بین دو باغچه است، پهن می کنند و قرار است سفره صبحانه روی آن بچینند. هر کدام از عوامل تدارکات مشغول چیدن این سفره می شوند یکی نان می آورد و دیگری پنیر و استکان چای و ... در آخر هم سماور بی بی را از داخل اتاق بیرون می آورند که شکل زیبایی به این سفره می دهد.

** شوخی های بازیگران حین خوردن صبحانه

در این سکانس قرار است چهار جوان قصه یا همان جواد، مسعود، قاسم و رسول با بی بی گوهر دور سفره صبحانه بنشینند و در خلال صحبت ها، بی بی درباره ازدواج جوان ها مخصوصا جواد حرف هایی مطرح کند. این سکانس چندین بار ضبط می شود. در خلال آن بازیگر نقش مسعود با روزبه حصاری و محمود خسرو منش شوخی هایی می کنند که همه عوامل را به خنده می اندازد. یا در سکانسی برای لقمه گرفتن برای همدیگر پیش قدم می شوند!

 

** رسول مهمان امروز گروه

آریا نرج آبادی که نقش کودکی شخصیت رسول را بازی می کرد در فصل سه بزرگتر شده و جوانی 25 ساله است با این تفاوت که شیطنت های کودکی اش کمرنگ تر شده و حالا ازدواج کرده و دو بچه دارد و یک کبابی! او که شباهت بسیاری به بازیگر کودکی رسول دارد از دوستان صمیمی و نزدیک جواد است که گویا هر چند وقت یکبار به او سر می زند.

** وقت نهار است

بعد از تصویربرداری این سکانس علی غفاری چند بار در مونیتور به بازبینی می نشیند و بعد از رضایت کامل به سمت محل قرار گیری دوربین برای سکانس بعدی می روند.

در همین حین زمان نهار فرا می رسد و در بخشی از این تراس میز بزرگی می چینند و همه عوامل مشغول سرو نهار می شوند.

** ماشینی که سرپا شد

حالا دیگر ساعت نزدیک های غروب خورشید را نشان می دهد و گروه برای اینکه نور روز را از دست ندهند پشت سر هم مشغول ضبط هستند. سکانس بعدی مربوط به درست کردن ماشینی است که سالها در حیاط این خانه مانده است و از آنجا که جواد از کودکی در درست کردن اشیایی که از کار افتاده اند تبحر خاصی دارد اینجا هم گویا موفق عمل می کند و ماشین را بعد از مدت ها سرپا می کند.

 

به گزارش فارس، فصل نخست این سریال در رمضان ۹۷ بروی آنتن رفت و با حضور سه کودک که خط اصلی قصه را دنبال می کردند توانست از محبوبیت خوبی برخوردار شود.

 

فصل اول به دوران کودکی شخصیت اصلی قصه با نام جواد جوادی پرداخت. جوادی در فصل دو نوجوان شده بود و همچنان به دنبال هویت و پدر و مادرش می گشت و حالا و در فصل سه او جوانی ۲۴ ساله است که دانشجو است و به عبارتی مخترع می شود.

نویسندگی این سریال در فصل اول به عهده سجاد ابوالحسنی بود و حسن وارسته در ادامه و در فصل دو و سه گروه را برای نگارش «بچه مهندس» همراهی کرد. 

از آنجایی که اغلب سریال ها تصویربرداری ادامه کارشان را به بعد از اعلام وضعیت سفید موکول کردند، گروه تهیه و تولید «بچه مهندس» تصمیم گرفتند تا پایان بندی سریعتری در تولید سریال در نظر بگیرند تا قبل از شروع سال جدید ضبط را به پایان برسانند.

به گزارش فارس، علی غفاری کارگردانی و سعید سعدی تهیه کنندگی این سریال را به عهده دارند. دو فصل قبل این سریال در سال گذشته از شبکه دو سیما پخش شد. فصل اول این سریال در رمضان ۹۷ و فصل دو نیز در دی ماه ۹۷ بروی آنتن رفت.

پرویز پورحسینی، بهاره رهنما، اندیشه فولادوند، بهناز جعفری، افشین نخعی، سلمان فرخنده، سیاوش چراغی پور، فرزین محدث، سوگل طهماسبی، عباس جمشیدی فر، حمید شریف زاده از بازیگرانی هستند که هم در فصل یک و هم در فصل دو حضور داشتند که در کنار آنها بازیگران دیگری هم به این کار پیوستند.

پیش از این سیما تیرانداز، علی اوسیوند، نسرین نکیسا، مهران نائل، صحرا اسداللهی، فرج الله گل‌سفیدی و سیامک اشعریون هم به این سریال اضافه شده بودند و مانی رحمانی نقش نوجوانی جواد و یوا تدین نقش کودکی جواد را بازی می‌کردند. همچنین فرهاد قائمیان، ثریا قاسمی، کامران تفتی و اتابک نادری، روزبه حضاری از بازیگران جدید این فصل هستند.

انتهای پیام/

    

 

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول