دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۱

فارس من

نگاهی بر مطالبات شما پیرامون افزایش حقوق و دستمزد در «فارس من»| نظرات شما و اقدامات مسئولین

افزایش حقوق و دستمزد جزو پرتکرارترین مطالبات مردم در «فارس من» است. در این گزارش به بررسی مطالبات شما و آخرین پیگیری‌های انجام شده می پردازیم.

نگاهی بر مطالبات شما پیرامون افزایش حقوق و دستمزد در «فارس من»| نظرات شما و اقدامات مسئولین

به گزارش خبرگزاری فارس؛ مسئله افزایش عادلانه حقوق و دستمزدها یکی از راهکارهای مهم ایجاد عدالت اجتماعی و جزو پر تکرارترین مطالبات شما در «فارس من» است. طبق آنچه شما گفتید افزایش عادلانه دستمزد شامل همه‌ی حقوق‌بگیران دولتی نمی‌شود و فقط قشر خاصی از این مزایا بهره‌مندند. در این گزارش به بررسی مهم‌ترین مطالبات شما و آخرین پیگیری‌های انجام شده پیرامون افزایش حقوق‌ها می پردازیم:

 

نخست|بازنشستگان

همسان‌سازی حقوق ۳.۵ میلیون بازنشسته یکی از سوژه‌های پر‌امضا در سامانه «فارس من» است. همسان‌سازی حقوق باید مطابق بند ب – ماده ۱۲ قانون برنامه ششم‌توسعه در راستای تحقق عدالت‌اجتماعی صورت پذیرد. قانونی که گویا تاکنون انجام نشده، یکی از کاربران «فارس من» مطرح کرد: «پس از اجرای این قانون و اعمال تدریجی فوق العاده های قانونی که بازنشستگان قدیمی از آن محروم بودند، اختلاف حقوق بازنشستگان با شاغلین افزایش یافت. موضوع همسان‌سازی حقوق بازنشستگان سنوات مختلف هم که در بند ج ماده ۵۰ قانون برنامه پنجم توسعه پیش‌بینی شده بود، متاسفانه توسط دولتهای مستقر اجرا نگردید.»

«مسعود رضایی» نماینده مجلس ماه گذشته در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی فارس گفت: «این که با تمامی مشکلات و تورم حداقل حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی به ۲ میلیون تومان می‌رسد، ظلم است و باید این رقم بیشتر شود. تأمین اجتماعی توانایی پرداخت حقوق بازنشستگان را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تا حداقل ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در حال حاضر دارد و موظف است این اقدام قانونی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ انجام دهد.»

 

افزایش حقوق برای بازنشستگان تامین اجتماعی باگذشت سه ماه از آغاز سال هنوز رخ نداده است. خبرنگاران فارس پیگیر این موضوع از مسئولان تا رسیدن به نتیجه هستند.

 

دوم|ایثارگران و جانبازان

بر اساس فصل‌دهم "قانون مدیریت خدمات کشوری"، مصوبه‌ی افزایش ۵۰ درصدی حقوق و دستمزد اواخر سال‌گذشته، اجرایی شد. دراین رابطه کاربری در «فارس من» مطرح کرد: «سازمان بنیاد شهید امور ایثارگران این مصوبه افزایش ۵۰ درصدی حقوق دستمزد را برای کارمندان و مدیران مجموعه خود اجرایی می‌کنند. این امر مورد اعتراض خانواده‌های ایثارگران به خصوص جانبازان واقع شده، که افزایش ۵۰ درصدی حقوق دستمزد طبق این مصوبه قانونی شامل همه حقوق بگیران ایثارگران خانوادهای شهدا جانبازان و ... می‌شود.»

 

خبرنگار گروه حماسه و مقاومت فارس هفته گذشته با «مجتهد» نماینده حقوقی جانبازان مصاحبه‌ای پیرامون مسائل معیشتی ایثارگران داشت. وی در این گفتگو بیان کرد: «در همین خصوص (افزایش حقوق ایثارگران) جلسات متعددی را با رییس سازمان برنامه و بودجه، رییس بنیاد شهید، مسئولان ستاد کل نیروهای مسلح و سپاه و ارتش و مسئولان وزارت دفاع داشته ایم، که متاسفانه علی رغم اینکه همه آنها بر مشکلات و خواسته های به حق ایثارگران صحه می‌گذراند، اما نتیجه جلسات اثر چندانی بر رفع مشکلات نداشته است.»

 

اما حمید علی صمیمی، رییس بنیاد شهید تهران بزرگ در مصاحبه‌ای با خبرنگار ما با اشاره به اینکه این افراد بعد از شناسایی و تشکیل پرونده کمک معیشت یا مستمری به صورت دائمی برایشان برقرار می شود، افزود: کسانی که توانستند اسناد و مدارک را تحویل دهند مستمری از پایان اردیبهشت ماه در حساب هایشان واریز خواهد شد و می توانند به صورت مداوم از آن بهره ببرند. 

 

سوم|پرستاران

 پرستاران، پس از شیوع کرونا فداکارترین قشر کادر درمان بودند،که در عرصه‌ی مراقبت از بیماران کرونایی در صحنه حاضر شدند. اما هنوز این قشر فداکار کادر‌ درمان با مشکلات معیشتی ناشی از پایین بودن حقوق و مزایای خود دست به گریبانند.در «فارس من» سوژه های متنوعی پیرامون این مسئله توسط مخاطبین ثبت شده در یکی از آن ها آمده است:«پرستاران در بحران کرونا با تمام ظرفیت‌های خود فعالیت کردند و نیازمند تقدیر، هستند. با افزایش ۵۰ درصدی حقوق پرستاران می‌توانیم مقداری از خستگی آنان را جبران کرده و نشان دهیم که قدردان تلاش‌های آنان هستیم.»

علاوه بر پرستاران،کارورزان و دستیاران رشته‌ی پزشکی نیز‌ که باید بیشتر زمان خود را داخل بیمارستان ها در آموزش و مراقبت از بیماران بگذرانند به پایین بودن حقوق خود معترضند. در یکی از سوژه های «فارس من» آمده است: «با توجه به مشکلات اقتصادی و محدودیت‌های موجود برای اشتغال کارورزان و دستیاران پزشکی که مانع سهولت امرار معاش دانشجویان متاهل و افزایش سن ازدواج به دلیل نبود درآمد کافی در دانشجویان مجرد می‌شود، درخواست افزایش حقوق و دستمزد به مقدار متناسب با گذران زندگی را داریم.»

 

چهارم| سربازان

 افزایش حقوق سربازان بیشترین مطالبه پیرامون مسائل خدمت وظیفه عمومی در «فارس من» است. افزایش حقوقی که طبق سوژهای کاربران گویا اجرایی نمی‌شود: «طبق قانون باید حقوق سربازان بین ۶۰ تا ۹۰ درصد حقوق کادر باشد، اما چرا این قانون اجرا نمی‌شود؟»

این قانون سال ۹۰ در مجلس شورای اسلامی تصویب شد، اما «ستاد کل نیروهای مسلح» به بهانه‌ی کمبود منابع و عدم پیش بینی هزینه‌ی اجرایی شدن آن در «قانون بودجه عمومی کشور» از انجام کامل آن تاکنون سرباز زده است.

 

برای پیگیری حقوق سربازان چند روز قبل با «دریادار دوم غلامرضا رحیمی پور» به صحبت نشستیم. وی در این گفتگو گفت: «موضوع افزایش حقوق سربازان را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ از دولت، معاون اول رئیس جمهور و مسؤولان سازمان‌های مرتبط دنبال کردیم اما نتیجه‌ای نداد.»

 

رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح همچنین اعلام کرد حقوق سربازان طبق قانون بودجه ۹۹ باید ۲۰ درصد اضافه می‌شد که این میزان در فروردین  اعمال شد.

 

افزایش عادلانه دستمزد یکی از راهکارهای مهم تحقق عدالت اجتماعی است. در آینده نیز ما در سامانه «فارس من»، با رصد مطالبات شما پیرامون افزایش حقوق و دستمزد پیگیر آنها از مسئولین مربوطه هستیم.

 

گزارش از معین رضیئی

انتهای پیام/ ع

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول