اخبار فارس من فارس پلاس افکار سنجی زندگی
بیشتر

اقتصادی  /  کشاورزی و امور دام

پیشنهاد5500 تومانی خرید تضمینی کلزا/کشاورزان: دربرابر هزینه هابسیار پایین است

مجری طرح دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی پیشنهاد خرید تضمینی هر کیلو کلزا به شورای اقتصاد را 5500 تومان اعلام کرده اما کارشناسان می گویند حتی این قیمت هم تصویب شود برای ترغیب کشاورزان به کشت کلزا کافی نیست.

پیشنهاد5500 تومانی خرید تضمینی کلزا/کشاورزان: دربرابر هزینه هابسیار پایین است

به گزراش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، مجری طرح دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی از پیشنهاد خرید تضمینی کلزا هر کیلو 5500 تومان به شورای اقتصاد خبر داده ، اما کشاورزان می گویند این قیمت در حدی نیست که بتواند کشاورزان را به سمت کشت دانه روغنی کلزا ترغیب کند.

در صورتی که این قیمت در شورای اقتصاد کامل به تصویب برسد نسبت به سال گذشته 18 درصد رشد خواهد داشت اما شورای اقتصاد همواره پایین تر از نرخ پیشنهادی تصویب می کند، ضمن اینکه این قیمت در مقابل افزایش هزینه های کشاورزان از قبیل نهاده ها، سموم، کارگری و حمل و نقل بسیار پایین است که رشد هزینه ها را پوشش نخواهد داد.

قیمت خرید تضمینی گندم  در سال گذشته 4660 تومان بود که نسبت به سال قبل از آن 35 درصد رشد داشت، اما با این وصف میزان سطح کشتی که امسال وجود داشت نسبت به پیش بینی های وزارتخانه پایین تر بود.

کارشناسان پیش بینی می کنند که نرخ خرید تضمینی کلزا به اندازه ای نیست که بتواند کشاورزان کشور را برای کشت این محصول بسیار ارزشمند که تامین کننده روغن مورد نیاز کشور است ترغیب کند، 90 درصد نیاز کشور واردات می شود و سالانه 4 میلیارد تومان ارز هم از کشور برای واردات روغن خارج می شود هر گام در مسیر افزایش این محصول به جلوگیری از خروج ارز و افزایش ضریب امنیت غذایی کمک خواهد کرد.

مهران برادران نصیری کارشناس کشاورزی گفت: «قیمت خرید تضمینی کلزا حتی در صورتی که رقم پیشنهادی وزارت جهاد کشاورزی یعنی 5500 تومان در شورای اقتصاد تصویب شود به اندازه ای نیست که کشاورزان را به سمت کشت کلزا هدایت کند.»

وی افزود:«با افزایش قیمت نهاده های کشاورزی، قیمت تمام شده تولید کشاورزان افزایش یافته است، بنابراین دولت اگر به دنبال این است که کشاورزان به سمت کشت محصولات اساسی و ضروری سوق داده شوند باید حمایت های ویژه ای از آنها داشته باشد.»

وزارت جهاد کشاورزی طرحی را از سال 94 برای توسعه کشت دانه های روغنی در کشور آغاز کرده تا ضریب وابستگی را از بیش از 90 درصد به 70 درصد برساند طی این 10 سال به گفته مجری طرح وزارت جهاد کشاورزی این رقم 86 درصد است اما سرپرست سابق وزارت جهاد کشاورزی به رقم بیش از 90 درصد وابستگی در تامین روغن کشور اعتقاد دارد.

تعیین نرخ خرید تضمینی پایین از سوی دولت بخشی از مشکلات توسعه تولید دانه های روغنی در کنار عدم حمایت های ویژه از کشاورزان است اما واردات معضل بزرگی است که امروزه گریبان تامین روغن و خوراک دام کشور را گرفته است.

انتهای پیام/ 

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول