دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۲

فارس من

ده‌ها هزار امضا برای راه‌اندازی تلویزیون مجلس/ مروری بر مطالبات مردم از اهالی بهارستان در «فارس من»

مجلس یازدهم باید پاسخ‌گوی مطالبات بسیاری باشد. شما نیز در «فارس من» مهم‌ترین مطالبات و انتظارات خود از یک مجلس کارآمد را مطرح کردید؛ این گزارش مرور آنهاست.

ده‌ها هزار امضا برای راه‌اندازی تلویزیون مجلس/ مروری بر مطالبات مردم از اهالی بهارستان در «فارس من»

به گزارش خبرگزاری فارس؛ مجلس یازدهم چند روزی است فعالیت خود را آغاز کرده است. مجلسی که اکثر نمایندگان آن با شعار تحقق عدالت برگزیده شده اند، باید پاسخگوی مطالبات بسیاری در زمینه های مختلف باشد. شما نیز در «فارس من» مهم‌ترین مطالبات و انتظارات خود از یک مجلس کارآمد را مطرح کرده اید، که به بررسی مهم‌ترین آن‌ها می پردازیم:

 

نخست| شفافیت

مسئله‌ی شفافیت آرا نمایندگان مجلس، به عنوان یکی از مطالبات مهم مردمی از دستگاه قانون‌گذاری کشور مدت‌هاست مطرح است.ذدر «فارس من» نیز کمپینی با همین موضوع ۶ ماه قبل ۱۹ هزارتایی شد. اما این طرح در مجلس گذشته راه به جایی نبرد، تا امید مردم به آینده و مجلس یازدهم باشد. خصوصا آنکه از ابتدای رقابت برای نشستن روی کرسی‌های سبز بهارستان، شفافیت جزو شعارهای اصلی نامزد‌هایی بود که اکنون به عنوان منتخب مردم برگزیده شده اند.

 

مخاطبان در «فارس من» هم در رأس درخواست‌های خود از مجلس یازدهم شفافیت را قرار داده اند: «از هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی و نمایندگان از همان روزهای اول شروع به کار، مطالبه شفافیت آرا را داریم.»

"روح الله ایزدخواه" نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات هفته گذشته در همین رابطه مصاحبه‌ای با خبرنگار پارلمانی فارس داشت که در آن از طرحی برای شفافیت آرای نمایندگان مجلس خبر داد طبق این طرح رای تک تک افراد، در مواردی که رای گیری مخفی نیست روی سایت مجلس درج می‌شود.

 

دوم | حواشی یک نماینده

مخاطبان با ثبت سوژه‌ای از "کلیه نهادهای مسئول، دیده‌بان شفافیت و کلیه مردم عدالتخواه دعوت کردند با کمپین پیگیری اتهامات غلامرضا تاجگردون توسط مجلس یازدهم همراهی کنند." همزمان باطرح این مطالبه در «فارس من»، نه نماینده مجلس در روزهای گذشته درخواست رد اعتبارنامه "غلامرضا تاجگردون" منتخب مردم گچساران را داشته اند.

استدلال این نمایندگان برای رد اعتبارنامه تاجگردون فعالیت غیر شفاف و همراه با رانت او در کسوت ریاست "کمیسیون تلفیق و بودجه" مجلس پیشین است. خبرنگاران «فارس من» در گزارشی دیگر به این موضوع تفصیلا پرداخته اند.اطلاعات بیشتر اینجا.

 

سوم | برخورد با نجومی بگیران

برخورد قاطع با نجومی بگیران جزو انتظارات مهم شما از مجلس یازدهم در «فارس من» است: «نمایندگان محترم ابتدا خودشان بابت حقوق مادام‌العمر و صرفه‌جویی اموال بیت‌المال و بعد حقوق نجومی و امکانات غیرمتعارف مسؤولین گام محکم‌تری بردارند.»

 

پیگیری حقوق های نجومی در مجلس دهم به خوبی انجام نشد، "غلامرضا اسداللهی" معاون نظارت مجلس شورای اسلامی در همین رابطه دی ماه سال قبل گفتگویی با فارس داشت. وی با اشاره به این موضوع که دیوان محاسبات به عنوان نهاد زیر مجموعه ی قوه مقننه در دو سال گذشته هیچ گزارشی  از حقوق‌های نجومی ارائه نداده، بیان کرد:

 

« آنطور که ما می‌دانیم حقوق‌های نجومی تمام نشده و دریافتی‌های نجومی فقط دیگر در فیش‌ها درج نمی‌شود و از شرکت ها تحت عنوان پاداش و پرداخت‌های دیگر همچنان حقوق‌های نجومی را برای مدیران خود جبران می‌کنند.».

 

برخی نمایندگان منتخب هم پیش از شروع کار مجلس یازدهم در مصاحبه‌های خود وعده ی پیگیری حقوق های نجومی در مجلس آتی را داده اند، به عنوان مثال سیدعلی موسوی منتخب مردم ملکان طی مصاحبه ای با خبرنگار پارلمانی فارس، در همین رابطه گفت: «مجلس یازدهم وظیفه دارد که به صورت جدی و تا پایان بستن پرونده حقوق‌های نجومی در میدان حاضر بوده و اقدامات اساسی در این زمینه برداشته و بر این موضوع نظارت کافی کند.»

 

چهارم | راه‌اندازی شبکه تلویزیونی مجلس

راه اندازی شبکه تلویزیونی مجلس پر‌امضا‌ترین درخواست شما از منتخبین‌تان در مجلس است: «خواستار تاسیس شبکه تلویزیونی مجلس هستیم تا جلسات علنی و کمیسیون‌ها از آن پخش شود.»

 

اصل علنی بودن مذاکرات  برای مردم مورد تایید قانون نیز می باشد. طبق اصل ۶۹ قانون اساسی. مذاکرات مجلس شورای اسلامی باید علنی بوده و گزارش کامل آن از طریق رادیو و روزنامه رسمی برای اطلاع عموم منتشر شود بنابراین برای عملی شدن این درخواست حداقل، خلا قانونی وجود ندارد.

 

پنجم | ممنوعیت استفاده از موبایل در مجلس

از پخش مخفیانه جلسات غیر علنی تا سلفی با موگرینی، استفاده تلفن همراه توسط نمایندگان در صحن علنی، پایه ثابت سوژه ها و حواشی مجلس گذشته بوده است. در «فارس من» هم یکی از انتظارات شما از مجلس جدید به این موضوع مربوط می‌شود:

«با توجه به این که استفاده از تلفن همراه باعث حواس پرتی نمایندگان می‌شود همراه داشتن و استفاده از تلفن همراه برای نمایندگان و حاضرین در صحن مجلس در جلسات ممنوع گردد.»در دوره گذشته پس از حواشی انتشار فیلم جلسه‌ی غیرعلنی مجلس،کلیات لایحه ممنوعیت استفاده از تلفن همراه با ۱۵۱ امضا مطرح شد.که برای عملیاتی تر شدن آن باید دید مجلس یازدهم چه اقدامی انجام می‌دهد.

 

ششم |درخواست افزایش حقوق کارگران

مشکلات اقتصادی چند سال اخیر بیشترین فشار را بر قشر زحمت کش کارگر در جامعه وارد کرده است.کارگرانی که حقوق اندکشان کفاف حداقلیات یک زندگی ساده را هم نمیدهد. شورای عالی کار حداقل دستمزد آن ها را با افزایش ۲۱ درصدی برای سال جدید یک میلیون و هشتصد هزار تومان اعلام کرد.

این افزایش حقوق با تورم موجود در جامعه هم‌خوانی نداشت و از همان ابتدا مورد اعتراض کارگران و حتی نمایندگان مجلس دهم واقع شد، که راه به جایی نبرد. در «فارس من» بین درخواست های شما از مجلس یازدهم مطالباتی نیز از جنس افزایش حقوق کارگران دیده می‌شود: «حداقل دستمزد کارگران یک میلیون و هشتصد هزار تومان است که کفاف زندگی‌شان را نمی‌دهد.لذا مجلس لازم است جهت بهبود زندگی و معیشت قشر کارگر قوانین و اقداماتی مطلوب را عنایت فرمایند.»

 

نمایندگان منتخب مردم در مجلس یازدهم وعده ی پیگیری مشکلات کارگران را در بیانیه ها و مصاحبه های خود بارها داده اند، وعده هایی که کارگران اکنون در انتظار اجرایی شدن آن هستند.سیدمحمد رضا میرتاج الدینی منتخب مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در واکنش به این موضوع هفته گذشته بیان کرد: «باید با حضور نماینده کارگران در شورای عالی کار، تصمیم معقولی برای حداقل دستمزد کارگران گرفته شود.»

 

مطالبات و انتظارات شما از مجلس یازدهم زیاد است سعی کردیم در این گزارش به بررسی مهم‌ترین‌شان بپردازیم. امیدواریم نمایندگان پای وعده‌های قبل از انتخابات خود باقی بمانند. البته در این میان شما با طرح انتظارات خود از منتخبین تان در «فارس من» می‌توانید ما را در پیگیری مطالباتتان کمک کنید.

 

گزارش از معین رضیئی

انتهای پیام/ ع

 

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

    پر بحث ترین ها

      بیشترین اشتراک

        همراه اول