جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۱

علمی و دانشگاهی  /  آموزش

فارس من| پاسخ وزارت علوم به کمپین‌های لغو امتحانات حضوری/ ۳ ماه برای این تصمیم فکر شده است

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی آموزش عالی وزارت علوم در پاسخ به کمپین‌های دانشجویان برای لغو امتحانات حضوری، گفت: دانشجویان حق اعلام نظر دارند، اما دانشگاه‌ها با ملاحظه همه جوانب این تصمیم را اتخاذ کرده‌اند؛ ۳ ماه روی این موضوع فکر شده است.

فارس من| پاسخ وزارت علوم به کمپین‌های لغو امتحانات حضوری/ ۳ ماه برای این تصمیم فکر شده است

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، برخی کاربران فارس من با ثبت سوژه‌های متعدد در این سامانه خواستار لغو امتحانات حضوری در دانشگاه‌ها و برخی هم اساسا خواستار لغو امتحانات شده‌اند.

کاربران در سوژه‌های متعددی از جمله، «امتحانات حضوری دانشگاه آزاد ارومیه را لغو کنید»، «امتحانات دانشگاه آزاد خوزستان غیرحضوری برگزار شود»، «دانشگاه آزاد امتحانات حضوری را لغو کند»، «نه به امتحان حضوری در دانشگاه آزاد»، «درخواست دانشجویان دانشگاه آزاد همدان برای لغو امتحانات حضوری»، «تغییر روش حضوری برگزاری امتحانات دانشگاه آزاد به مجازی»، «درخواست برگزاری غیرحضوری امتحانات کارشناسی دانشگاه آزاد»، «چرا دانشجویان دانشگاه آزاد باید حضوری امتحان دهند؟»، «دغدغه‌های دانشجویان از برگزاری امتحانات حضوری»، «پیشنهاداتی برای جایگزینی کلاس‌های حضوری دانشگاه‌ها»، «امتحانات حضوری دانشگاه آزاد را لغو کنید»، «با آموزش آنلاین، امتحان حضوری معنا ندارد»، «امتحان غیرحضوری راهی برای قطع زنجیره کرونا»، «تعویق امتحانات و آموزش حضوری پس از بهبود شرایط»، «برگزاری امتحانات دانشگاه‌ها در شهرهای وضعیت قرمز به شکل مجازی»، «درخواست برگزاری امتحانات از ۱ مرداد ماه برای رشته دامپزشکی کازرون»، «آزمون جامع دانشجویان دکتری به صورت مجازی برگزار شود»، «درخواست برگزاری مجازی امتحانات دانشگاه آزاد واحد سنندج»، «درخواست برگزاری مجازی امتحانات دانشگاه جهرم»، «برگزاری امتحانات دانشگاه‌ها به صورت مجازی»، «درخواست امتحان آنلاین در دانشگاه مجازی آزاد را داریم»، «امتحانات دوره کارشناسی پیام نور مجازی برگزار شود»، «درخواست برگزاری امتحانات دانشگاه آزاد به صورت مجازی» و «کلاسهای مجازی دانشگاه‌ها را لغو کنید» اعتراض خود را در این باره اعلام کرده‌اند.

*پاسخ وزارت علوم به کمپین‌های لغو امتحانات حضوری

محمد رضا آهنچیان مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی در گفت‌وگویی با رادیو جوان در خصوص برگزاری آزمون‌ در دانشگاه‌ها توضیحاتی را ارایه کرد.

وی درباره تعیین تکلیف امتحانات پایان ترم دانشجویان گفت: دانشجویان دانشگاه‌ها به دو گروه تقسیم می‌شوند، دانشجویان دوره‌های تحصیلات تکمیلی که شامل دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری هستند و دانشجویان مقطع دوم که شامل دانشجویان دوره کارشناسی و کاردانی می‌شود.

آهنچیان ادامه داد: برای برگزاری آزمون دانشجویان تحصیلات تکمیلی به صورت غیرحضوری مشکلی جدی نداشته ایم، در ابتدا تاکید کردیم که چون تعداد دانشجویان یک کلاس تعداد کمی است استاد می‌تواند به خوبی آنها را مدیریت کند.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی افزود: اما در مورد دانشجویان دوره کارشناسی و کاردانی که تعداد آنها بیشتر است قاعدتاً ما از طریق روش‌های الکترونیکی به خوبی نمی‌توانیم آنها را پوشش دهیم در اینجا در نوع برگزاری آزمون‌ها تنوع دیده می‌شود به ویژه که برخی دانشگاه‌ها به تشخیص شرایط خود اینکه در منطقه قرمز و یا عادی قرار دارند، انتخاب‌ها را انجام داده و دانشجویان را با حفظ پروتکل‌های بهداشتی به امتحان حضوری دعوت کرده اند.

وی با بیان اینکه ساده‌ترین بسته برای مدیریت دانشگاه‌ها برگزاری امتحانات حضوری است، افزود: منتهی به دلیل حفظ سلامتی دانشجویان و تعهدی که دانشگاه‌ها نسبت به سلامتی دانشجویان خود دارند واقعاً دشواری‌های زیادی برای برنامه ریزی آموزش‌های مجازی و امتحانات غیر حضوری وجود دارد که مسئولان دانشگاه آن را به جان خریده اند.

آهنچیان با بیان اینکه معمولاً امتحانات به صورت ترکیبی هم برگزار می‌شود افزود: به عنوان مثال دانشگاه تهران هم آزمون حضوری و هم غیرحضوری برگزار می‌کند و دراین رابطه هماهنگی‌هایی هم با سایر مناطق دانشگاهی در کل کشور انجام داده است، دانشجویی که در اصفهان زندگی می‌کند دیگر نیاز نیست به برای امتحان به تهران بیاید، هماهنگی‌های لازم با وجود اینکه دشوار بوده در سطح دانشگاه‌ها انجام شده است.

وی درباره این سوال که کمپین‌هایی توسط دانشجویان دانشگاه‌های مختلف برای لغو امتحانات حضوری راه اندازی شده گفت: دانشجویان حق دارند نظرات خود را اعلام کنند، منتهی وقتی با دانشجویان صحبت شود که به برخی از دروس ماهیت عملی دارند و همه دروس تئوری و مبتنی بر نظریه‌ها نیستند که بشود آن را غیرحضوری برگزار کرد، بنابراین دانشگاه‌ها با ملاحظه همه جوانب این تصمیم را اتخاذ کرده اند، حداقل حدود ۳ ماه است برروی این موضوع فکر و بحث شده است.

مدیرکل برنامه ریزی آموزش عالی افزود: در مواردی که آزمون‌ها حضوری بوده و دانشجویان اگر به دلیل معذوریتی مانند وضعیت نامناسب سلامتی و یا نگرانی خانواده‌ها مبتنی بر سلامتی دانشجویان می‌توانند حذف درس و حذف ترم کنند، منتهی این امکان را دانشجویان از مدت‌ها دارند و ما از دانشگاه‌ها خواسته ایم دراین زمینه مساعدت کنند.

*روش طراحی سوالات براساس وضعیت کنونی

وی ادامه داد: ما در پاسخ به درخواست‌های دانشجویان همیشه انعطاف داشته ایم، به این دانشجویان هم می‌خواهم که اعلام کنم نگران نباشند در حقیقت استادان دشواری سوالات را براساس وضعیت کنونی تنظیم کردند چنین نیست که انتظار فرا واقعیت از آنها داشته باشند، انشاالله موفق خواهند شد و امتحانات را با اطمینان پشت سر می‌گذارند.

آهنچیان درباره تکلیف ترم تابستان نیز گفت: دانشجویان به طور معمول نمی‌توانند ترم تابستان داشته باشند مگر اینکه در سال آخر تحصیل شأن واحدهایی تا دانش آموختگی آنها به تشخیص دانشگاه باقی مانده باشد، در قوانین و مقررات داشته ایم دانشجو به طور معمول در شروع سال تحصیلی می‌توانست دو درس برای معرفی به استاد بگیرد که نیاز نباشد ترم جدید ثبت نام کند، الان دو برابر افزایش یافته است بنابراین دانشجویانی که در شرف فارغ التحصیلی هستند با فراغت بال بیشتری می‌توانند ترم تابستان را پشت سر بگذارند.

وی ادامه داد: منتهی به دلیل اینکه تتمه درس‌های ترم گذشته به ویژه دروس عملی برای تابستان باقی مانده است و دانشگاه‌ها به شدت درگیر برنامه ریزی برای اتمام درس عملی ترم جاری هستند، بنابراین به دلیل مشغله‌های دانشگاه‌ها برای همه دانشجویان چنین اتفاقی نخواهد افتاد. منتهی برای دانشجویانی که در شرف فارغ التحصیلی هستند، حداکثر تسهیلات را قائل شده ایم.

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

    پر بحث ترین ها

      بیشترین اشتراک

        همراه اول