پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۲:۰۳

سیاسی  /  دولت

فارس من| پروژه‌های مسکن مهر تا آبان تمام می‌شود/ واگذاری زمین‌های محدوده شهرها برای ساخت مسکن

وزیر راه و شهرسازی، توضیحاتی درخصوص بسته‌های سیاستی برای کنترل بازار مسکن ارائه کرد.

فارس من| پروژه‌های مسکن مهر تا آبان تمام می‌شود/ واگذاری زمین‌های محدوده شهرها برای ساخت مسکن

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی ظهر امروز در پایان جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در مورد گرانی قیمت مسکن در روزهای اخیر، گفت: شخص رئیس جمهور در این مورد دستور دادند و قبل از اینکه جلسه تشکیل شود خودشان این موضوع را به ترتیبی در دستور ستاد اقتصادی دولت گذاشتند.

 تهاجمی که به بازار مسکن اتفاق افتاده متاثر از تقاضای غیر مصرفی است

وی ادامه داد: تهاجمی که به بازار مسکن اتفاق افتاده متاثر از تقاضای غیر مصرفی است یعنی بحث تبدیل پول به سرمایه است که باید تمهیداتی اتخاذ شود که پول هایی که به سمت بازار مسکن می‌آید محیط‌های دیگری برای آن از لحاظ سیاست‌های اقتصادی فراهم شود تا تلاطم ایجاد نکند.

اسلامی بیان داشت: از طرفی سیاست‌های انقباضی که در تولید و عرضه بازار مسکن است باید تسهیل شود تا افرادی که فاقد مسکن هستند بتوانند سریعتر صاحب مسکن شوند. امروز ۳۰ درصد از جامعه ما مستاجر هستند اما در شهر تهران ۴۳ درصد مستاجر هستند این افزایش اجاره بها به ویژه برای کسانی که دارای حقوق ثابت هستند خیلی مشکلات ایجاد کرده است.

وزیر راه و شهرسازی گفت: شرایط کرونا باعث شده است خیلی از مشاغل درآمدهای متصور را نداشته باشد و این خود به خود برای ما یک وضعیت متفاوتی را نسبت به همیشه تاریخ به وجود آورده است.

حمایت دولت از بخشی از مستاجرین

وی اضافه کرد: امروز در خصوص نقشه حمایتی که دولت و مواردی که می‌تواند در شرایط کرونا کمک کند بحث شد؛ دولت می‌تواند یک حمایت از بخشی از مستاجرانی که نیازمند مساعدت هستند، انجام دهد.

اسلامی در مورد تصمیم دولت برای کمک به برخی مستاجرین در کشور اظهار داشت: قرار شد یک کمیته فنی چهارجانبه بین بانک مرکزی، وزارت اقتصاد، سازمان برنامه و وزارت راه و شهرسازی تشکیل و این موضوع دنبال شود تا بتوانند برای آن قشر از جامعه که دچار مشکلاتی شدند تسهیلاتی را در نظر بگیریم و این تسهیلات بر اساس ضوابطی بتواند در اختیار این افراد قرار گیرند تا بتوانند از بحران فعلی عبور کنند.

ایرادی برسیاست‌های انقباضی در حوزه مسکن

وی با تاکید بر سیاست‌های انقباضی در حوزه مسکن که از سال‌ها پیش ایجاد شده، افزود: می‌توان جاهایی که می‌شود تراکم داد تا مردم بتوانند ساخت و ساز داشته باشند این سخت‌گیری‌ها رفع شود. رئیس جمهور دستور دادند که شهرداری ها در زمینه صدور پروانه‌های ساختمانی تسهیل و تسریع کنند تا آنهایی که می‌خواهند پروانه بگیرند سریع تر بتوانند پروانه خود را دریافت کنند.

اعطای تسهیلات توسط بانک‌ها به  سازندگان مسکن

وزیر راه بیان داشت: بحث اعطای تسهیلات باید توسط بانک‌ها به میزانی باشد تا سازندگان بتوانند سریعتر منابع را دریافت کنند و ساخت و سازهای خود را انجام دهند. از آنهایی که خانه های خالی، پروژه های نیمه تمام  و آنهایی که دارای زمین در محدوده شهرها هستند دعوت کردیم منازل خود را برای فروش بیاورند و واحدهای خود را عرضه کنند و ما در ازای این که واحدهای خود را برای فروش عرضه می کنند زمین در نقاط مرغوب شهر در اختیارشان می‌گذاریم تا بتوانند مجدد وارد ساخت و ساز بشوند و تولید و عرضه مسکن مطابق الگوی مصرف تداوم پیدا کند.

وی ادامه داد: ما تا دهک ۷ را در جامعه هدف قرار دادیم تا بتوانید همه این دهک‌ها را از طریق طرح اقدام ملی مسکن و دهک های ۱ و ۲ را از طریق سازمان‌های حمایتی و برنامه‌هایی تحت پوشش قرار دهیم.

آزادسازی زمین‌های دولتی

اسلامی خاطر نشان کرد: موضوع مهمی که در این راستا رئیس‌جمهور تاکید کردند این بود که دستگاه‌های دولتی زمین هایی را که در محدوده‌های شهری و بین‌شهری طبق قانون ماده ۶ ساماندهی زمین و مسکن دارند هر چه سریعتر این زمین‌ها را بر اساس شناسایی که وزارت راه و شهرسازی انجام داده در اختیار این وزارتخانه قرار دهند.

وی ادامه داد: همچنین ایشان به وزارت جهاد تاکید کردند که اراضی در حریم و محدوده شهرها قانون زمین شهری باید به وزارت راه و شهرسازی برای ذخیره سازی و تولید زمین و مسکن واگذار کنند که با این کار یک رویش سنگینی در جهت تسهیل در ساخت و ساز اتفاق می‌افتد.

دستور روحانی برای تکمیل واحدهای مسکن مهر

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: همچنین رئیس جمهور بر تکمیل واحدهای مسکن مهر تاکید کردند و ما در این جلسه به ایشان گفتیم که پروژه‌های مسکن مهر تا آبان ماه تمام می‌شود و مردمی که در این پروژه ثبت نام کردند و یا قرارداد دارند واحدهای خود را تحویل بگیرند البته به استثنا آنهایی که در محاکم قضایی هستند که با مساعدت قوه قضایی آنها هم تعیین تکلیف شود

وی اضافه کرد: موضوع مهم دیگری که در این جلسه مورد بحث قرار گرفت مربوط به قیمت مصالح و نهادهای بخش ساختمان که جامعه نیاز دارد ستاد تنظیم بازار و وزارت صمت آنها را کنترل کند تا ما با افزایش لجام گسیخته قیمت ساختمانی مواجه نشویم.

قیمت التهابی مسکن موجب بار روانی شده است

اسلامی اظهار داشت: کسانی که خانه هایشان را قیمت‌گذاری می‌کنند نگاه می‌کنند که مصالح، تسهیلات و نرخ ارز بالا رفته است. لذا همین ‌طوری بدون هیچ گونه ملاحظه قیمت‌ها با حالت حباب و التهابی، افزایش یافته است که موجب برهم زدن آرامش روحی و روانی مردم شده است لذا بنا شد با کمک وزارت صمت و با نقشی که آنها ایفا می‌کند این موضوع ساماندهی شود.

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد:  شیوه نامه ابلاغ کردیم تا بتوانیم زمین ارزان قیمت در اختیار سازندگان قرار داریم. در طرح اقدام ملی مسکن یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در سطح کشور ثبت‌نام کردند که ۸۰۰ هزار نفر واجد شرایط هستند که ما همه ۸۰۰ هزار نفر را در همین تابستان به پروژه متصل می کنیم و زمین در اختیار آن‌ها می‌گذاریم.

وی در مورد کمک تسهیلاتی برای بازار مسکن تصریح کرد: باید تسهیلات به سازنده اعطا شود تا با شرایطی که بانک مرکزی هماهنگی اش را انجام می‌دهد معطلی بوجود نیاید تا بتوانیم به سازنده تسهیلاتی را بدهیم که قابل واگذاری به خریدار باشد تا از این طریق بتوانیم سرمایه‌گذاری در بحث مسکن را رونق دهیم.

اسلامی اظهار داشت: موضوع دیگر تسهیل و تشویق مجوزهای ساخت و ساز است که بخشی از آن مربوط به ضوابط شهرسازی می‌شود که اجازه دهیم تراکم در محیط هایی که معابر و تاسیسات مشکل ندارد تراکم بالاتری دهیم تا بتوانیم جذابیت ساخت و ساز به وجود آورد.

تسهیلات برای سرمایه گذاران

وی ادامه داد: همچنین باید بتوانیم سرمایه گذاری برای کسانی که می‌خواهند صاحب مسکن هم شوند فراهم کنیم به نحوی که جذابیت برای تبدیل به احسن هم باشد مجموعه این بسته های سیاستی و برنامه‌های که امروز تقدیم رئیس جمهور شد و جزئیات بیشتر آن در جلسات آقای جهانگیری این هفته ادامه پیدا خواهد کرد.

اسلامی در پایان خطاب به فروشندگان مسکن و صاحب‌خانه‌ ها خاطر نشان کرد: با اتحادیه املاک جلسات زیادی داشتیم تا کمک کنند که این شرایط التهابی پشت سر گذاریم. باید رضای خدا  و انصاف را در نظر گرفت؛ اگر رعایت حال مردم را کردیم برکتی که خداوند به ما اعطا می کند که ان‌شاالله گشایش ایجاد می‌کند.

به گزارش فارس، مخاطبان خبرگزاری فارس با ثبت سوژه‌ای در فارس من تحت عنوان «وضعیت بازار اجاره مسکن را سامان دهید» خواستار پیگیری این موضوع شده‌اند.

ادامه دارد ...

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

    پر بحث ترین ها

      بیشترین اشتراک

        همراه اول