جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۳

فارس من

از عائدی سرمایه تا گلایه از معافیت سلبریتی‌ها؛ همه مطالبات مالیاتی شما در «فارس من»

مردم از اجرا نشدن پایه‌های مختلف مالیاتی گلایه دارند. این گزارش مروری بر مهم‌ترین مطالبات آن‌ها در این‌باره در «فارس من» است.

از عائدی سرمایه تا گلایه از معافیت سلبریتی‌ها؛ همه مطالبات مالیاتی شما در «فارس من»

 به گزارش خبرگزاری فارس؛ مالیات گذشته از درآمدزایی برای دولت، یک ابزار تنظیمی است. ابزاری که می‌تواند فاصله‌های طبقاتی یا ناهنجاری‌های اقتصادی را سر و سامان دهد. اجرا نشدن پایه‌های مختلف مالیاتی اما ایران را به بهشت سوداگران و دلال‌صفتان مختلف بدل کرده است. موضوعی که عمیقاً مورد انتقاد مردم هم هست. تواتر سوژه‌های ثبت‌شده در «فارس من» نمودار روشنی از این ماجرا است. این گزارش همه پیشنهادات و مطالبات مالیاتی شما را بازخوانی می‌کند. ببینیم؛

 

نخست | مالیات بر عایدی سرمایه

دلالی؛ معضل این روزهای اقتصاد ایران! اقتصادی که سربند ندانم‌کاری‌ها و تصمیات غلط به احتزار کشانده است. «مالیات بر عایدی سرمایه» ابزار مناسبی برای کنترل فعالیت‌های غیرمولد اقتصادی است. ابزاری که می‌تواند نسخه‌ درمان‌بخش خیلی از آشفتگی‌های بازار باشد. آن‌طور که شما در «فارس من» گفتید اجرای این پایه مالیات می‌تواند دست دلالان را کوتاه کند و باعث کنترل قیمت‌ها ‌شود. عمده درخواست های شما در این زمینه مربوط به مسکن و خودرو می‌باشد:

 

«اگر مانند کشورهای پیشرفته مالیات ۷۰ درصدی بر روی عایدی سرمایه‌ی دارندگان سکه و ارز و ملک و ساختمان و اتومبیل دوم و اضافه بر نیاز پولداران وضع و اعمال شود هم نقدینگی طغیانگر از سطح اقصاد جامعه جمع می شود، هم قیمت ها کاهش و کنترل می شود، هم اجبارا سرمایه ها به سمت بورس و تولید روانه می شود.»

چند روز قبل "علی کریمی فیروزجایی" عضو هیات رئیسه  مجلس در مصاحبه با فارس خبر از آماده شدن طرح اخذ مالیات بر عایدی سرمایه در مجلس داد.این طرح در صورت تصویب می‌تواند با هدایت نقدینگی مردم به سمت بازار سرمایه رونق تولید را افزایش دهد.

 

دوم| مالیات از خانه‌های خالی

تابستان فصل جابه جایی مستاجران و رونق گرفتن بازار مسکن است، اما قیمت بالای اجاره بها در‌ کنار شرایط اقتصادی نامناسب ماه‌های اخیر باعث شده، خیلی ها برای پیداکردن یک سقف ساده بالای سرشان دچار چالش شوند. سوژه‌های مربوط به افزایش قیمت مسکن و راه‌های کنترل آن این روز‌ها در «فارس من» زیاد ثبت می شود. مخرج مشترک تمام پیشنهادهای شما برای کنترل قیمت مسکن در «فارس من» گرفتن مالیات از خانه های خالی است:

 

« لطفاً مسؤولان صدای ما را بشنوند؛ چرا باید چند میلیون خانه خالی در جامعه وجود داشته باشد ولی مردم مستضعف باید اکثر حقوق ماهانه خود را خرج کرایه خانه کنند؟ چرا دولت، مجلس و وزارت مسکن کاری نمی‌کنند؟ راه‌حل ساده است بر خانه‌های خالی، مالیاتی سنگین وضع کنید تا قیمت‌ها بشکند.»

"حسینعلی حاجی دلیگانی" عضو هیات رئیسه مجلس هفته گذشته در گفت و گو با فارس خبر از تهیه بسته نظارتی‌ای داد که در آن ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم اجرایی می شود در این ماده دولت باید در شهرهای بیش از ۱۰۰ هزار نفر جمعیت از خانه‌های خالی مالیات بگیرد. بسته‌ی نظارتی مجلس در صورت اجرایی شدن می تواند در کنترل قیمت مسکن خیلی موثر باشد.

 

سوم | مالیات بر عائدی خودرو

بازار خودرو دو ماه گذشته روزها‌ی پر فراز و نشیبی گذراند. افزایش کوتاه مدت و غیر منطقی قیمت‌ها در ابتدای اردیبهشت ماه باعث شد، خرید یک خودروی ساده هم برای خیلی‌ها آرزو شود. این افزایش قیمت، حبابی است که می‌تواند  با وضع قوانین و نظارت سختگیرانه بترکد. شما در «فارس من» پیشنهادهای مختلفی برای کنترل بازار خودرو طرح کرده اید که یکی از آن ها مالیات بر خودرو‌های اضافی است:

 

«اگر قانون پرداخت مالیات سالانه به ازای مالکیت خودرو برای هر ایرانی و متناسب با قیمت ماشین وضع شود، دیگر برای هیچ کس دلالی خودرو نمی‌صرفد و میزان عرضه بیشتر از تقاضا خواهد شد و بدین ترتیب قیمت خودرو به وضعیت عادی برخواهد گشت. این وظیفه مجلس یازدهم است که در جهت حمایت از اقشار ضعیف جامعه، جلوی دلال‌بازی‌ها را بگیرد.»

قانون مالیات بر خودرو در مجلس گذشته فقط قرار بود، برای ماشین های لوکس با قیمت بالای ۷۰۰ میلیون تومان وضع شود، اما تا کنون صحبتی از مالیات بر خودرو‌های اضافی، هر فرد نبوده است.

 

چهارم | سقف معافیت مالیاتی

تورم سنگین و کاهش رشد اقتصادی در دو سال گذشته باعث شده، سفره‌های خیلی از مردم تنگ‌تر شود و درآمد‌ها با مخارج همخوانی نداشته باشد. حالا در این شرایط گرانی اگر قرار باشد اقشار ضعیف و متوسط جامعه بخشی از درآمد خود را به عنوان مالیات به دولت پرداخت کنند، اوضاع بدتر هم می‌شود.

 

طبق قانون بودجه سال ۹۹ کارمندان و حقوق بگیرانی که بالای سه میلیون تومان دستمزد ماهانه دارند، باید مالیات پرداخت کنند. شما با ثبت کمپینی در «فارس من» به این افزایش ده درصدی سقف معافیت مالیات حقوق اعتراض داشتید: «چرا سقف معافیت مالیات حقوق از ۲۷۵۰۰۰۰۰ ریال به ۳۰۰۰۰۰۰۰ ریال افزایش بسیار ناچیزی کمتر از ۱۰ درصد داشته در صورتیکه دیگر شاخص‌های اقتصادی افزایش‌های بالاتر از ۴۰ درصد را داشته است؟»

 

پنجم | معافیت مالیاتی سلبریتی

معافیت سلبریتی‌ها از پرداخت مالیات از همان ابتدای طرح این موضوع در قانون مالیات‌های مستقیم مورد اعتراض شما در «فارس من» بوده است: «آیا عدالت است که کارمند ساده قبل از دریافت حقوق مالیاتش را بدهد، اصناف مختلف و بعضا با درآمدهای پایین مالیات بدهند، اما این قشر که برخی شان مدام نقاب مردمی بودن دارند مالیات ندهند و در هزینه های مملکت سهیم نباشند»

اصل ماجرا از این قرار است که "سید عباس صالحی" وزیر ارشاد سال گذشته در نامه ای خطاب به سه مقام مسئول دولت خواستار معاف شدن فعالیت های فرهنگی از مالیات شد. وی در نامه خود معتقد بود: «فعالیت‌های فرهنگی و هنری اصولا درآمدزایی چندانی نداشته و انتفاعی محسوب نمی‌شود و برهمین اساس در ادوار مختلف به مجوزهای صادر شده به چشم اقتصادی نگاه نشده و همواره سعی در حمایت از آنها بوده است.»

 

اصل استدلال وزیر در دفاع از فعالیت های فرهنگی در این شرایط بی رونقی بازار فرهنگ قابل درک است. اما از رهگذر این قانون نیز درصد کمی از هنرمندان با درآمد میلیاردی از پرداخت مالیات معاف شده اند که این موضوع نه منطقی است و نه عادلانه.

 

سوژه‌های مالیاتی شما زیادند، سعی کردیم مهم‌ترین آن ها را بررسی کنیم، سوژه‌هایی که اجرایی شدن آن‌ها علاوه بر درآمدزایی برای دولت می‌تواند تا حدود مناسبی اوضاع آشفته بازار را سامان دهد. کمی جرأت می‌خواهد و البته تدبیر! پیگیری‌های ما برای اجرای مطالبات شما در «فارس من» ادامه خواهد داشت. اخبار تکمیلی را در فارس دنبال کنید.

 

گزارش از معین رضیئی

انتهای پیام/ ع

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول