چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۸

بین الملل  /  غرب آسیا

سید حسن نصرالله: تحریم آخرین سلاح آمریکا است/ توطئه‌های آمریکا به نفع اسرئیل است

دبیرکل حزب‌الله لبنان سه‌شنبه شب طی سخنانی، از مردم این کشور خواست در برابر توطئه‌های آمریکا که همه در راستای منافع اسرائیل است، هشیار باشند.

سید حسن نصرالله: تحریم آخرین سلاح آمریکا است/ توطئه‌های آمریکا به نفع اسرئیل است

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله لبنان سه‌‌شنبه در باره تحولات سیاسی اخیر در لبنان و منطقه و تحریم‌های آمریکا علیه سوریه سخنرانی کرد.

سید حسن نصرالله در ابتدا به درگذشت رمضان عبدالله شَلّح، دبیرکل سابق جنبش جهاد اسلامی فلسطین اشاره کرد و او را رهبری حکیم و بزرگ دانست که به مقاومت بسیار ایمان داشت و همه ویژگی‌های لازم برای فرماندهی را دارا بود.

سید حسن نصرالله گفت که شلح برای شخص وی یک برادر، دوست وفادار و عزیزی بود و اولویت همیشگی او جهاد و مقاومت برای فلسطین بود.


سید حسن نصرالله و شلح

 

دبیر کل حزب‌الله لبنان با بیان اینکه رمضان شلح به تقریب مذاهب اسلامی اعتقاد داشت و از آن حمایت می‌کرد، اظهار داشت که دبیرکل جهاد اسلامی شدیداً به وحدت بین گروه‌های فلسطینی و هم‌پوشانی آن‌ها تمایل داشت.

سید حسن نصرالله گفت که مسئولیت‌ها و توجهات مرحوم شلح تنها به فلسطین و آرمان آن محدود نبود، بلکه تا امت اسلامی و ایجاد تقریب بین آن امتداد داشت. به گفته سید حسن نصرالله، دبیرکل سابق جهاد اسلامی توانست این جنبش را در مسیر پیشرفت و توسعه به پیش ببرد.

دبیرکل حزب‌الله لبنان به طرح اشغالی آمریکایی و اسرائیلی در کرانه باختری فلسطین اشاره کرد و گفت که محور مقاومت در فلسطین برای مقابله با این طرح اشغالی به شخصیتی چون شلح نیاز دارد.

سید حسن نصرالله شرایط مردم فلسطین در مقطع کنونی را مرحله خطرناکی دانست و گفت که حقوق، سرزمین و موجودیت آن‌ها با این طرح اشغالی در معرض خطر است.

دبیرکل حزب‌الله لبنان در ادامه درگذشت حاج ابوعلی فرحات، یکی از فرماندهان حزب‌الله را به خانواده وی و شهدای مقاومت تسلیت گفت و اظهار داشت که این رزمنده مقاومت در همه جنگ‌های مقاومت با دشمن صهیونیستی (سال‌های ۱۹۹۳، ۱۹۹۶، آزادی‌سازی جنوب لبنان در سال ۲۰۰۰ و جنگ ۳۳ روزه) و حتی در جنگ سوریه حضور داشت و به عنوان فرمانده میدانی در نبردهای حلب و اطراف این شهر  از جمله نُبّل و الزهراء رشادت‌های خوبی از خود نشان داد.

سید حسن نصرالله در ادامه سخنان خود به موضوع داخلی لبنان و تحولات سیاسی و اقتصادی اخیر این کشور و همچنین تأثیر تحریم‌های آمریکا علیه سوریه بر مردم لبنان (موسوم به قانون سزار) اشاره کرد.

دبیرکل حزب‌الله لبنان در مورد اوضاع داخلی، اخبار منتشر شده در مورد استعفای دولت این کشور را بی‌اساس و شایعه خواند و گفت که حزب‌الله به این قضیه فکر نمی‌کند و در این باره چیزی نشنیده است.

درخواست استعفای دولت، شایعه است

او به تظاهرات و اعتراضات اخیر در لبنان به دنبال افزایش قیمت دلار اشاره کرد و گفت که برخی مدعی شدند که دوگانه شیعه حزب‌الله و جنبش امل به دنبال سرنگونی دولت هستند. این‌ها پیشتر می‌گفتند که این دولت، دولت حز‌ب‌الله است.

سید حسن نصرالله ادامه داد: «مصلحت لبنان در این است که این دولت (به نخست‌وزیری حسّان دیاب) ادامه داشته باشد و تا میتواند برای تغییرات مثبت تلاش و کوشش از خود نشان دهد. شرایط به گونه‌ای نیست که بتوان تغییرات (در سطح دولت) ایجاد کرد».

سید مقاومت اظهار داشت که حزب‌الله همواره به آرامش و دوری از هرگونه تنش دعوت کرده و از هرگونه اقدامی برای تقریب دیدگاه‌ها و جریان‌ها و اتحاد حمایت می‌کند همانند کاری که امروز (سه‌شنبه) در کاخ عین التینه به ابتکار نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان صورت گرفت.

نبیه بری سه‌شنبه با شماری از شخصیت‌های لبنان از جمله سعد الحریری، رئیس جریان المستقبل دیدار کرد و برآیند آن، تأکید بر حفظ امنیت و ثبات لبنان شد (جزئیات بیشتر).

دبیر کل حزب‌الله در مورد درخواست برخی از معترضان مبنی بر «خلع سلاح این حزب»، آن را خواسته‌ای اشتباه و ظلم به انقلاب و انقلابیون ۱۷ اکتبر ۲۰۱۹ دانست؛ چرا که به گفته وی بسیاری از کسانی که ششم ژوئن (۱۷ خرداد)به خیابان‌ها آمدند، به این گونه مواضع، اعتقادی نداشته و مخالف مقاومت و سلاح آن نبودند.

سید حسن نصرالله این گونه تظاهرات را شکست خورده خواند و گفت خلط بین شعار خلع سلاح مقاومت با درخواست‌های برحق معترضان مردود است.

امیدهای سفارت آمریکا بر باد رفته است

دبیرکل حزب‌الله لبنان گفت که تحرکات مشکوک در تاریخ مذکور (۱۷ خرداد) به رغم همه پول، تحریکات و امیدها و آمال‌های سفارت ایالات متحده آمریکا در بیروت شکست خورد.

او از روش برخی از جریان‌های سیاسی لبنان انتقاد کرد و گفت روشی که این جریان‌ها با هدف خلع سلاح حزب‌الله در پیش گرفته‌اند هیچ فایده‌ای نخواهد داشت و بهتر است آن‌ها به جای این گونه اقدامات، گزینه جایگزین ارائه بدهند.

دبیرکل حزب‌الله گفت شخصا از این گونه افراد و جریان‌ها می‌خواهد به بیان مواضع خود در برابر سلاح مقاومت بپردازند، ولی از خلط مبحث به ویژه طرح آن در لا به لای خواسته‌های برحق مردم و معترضان خودداری کنند.

او گفت که مقاومت در لبنان و فلسطین و حتی در منطقه طرح، ایده و راهبردی برای مقابله با دشمن ارائه داده و همین طرح‌ها منجر به آزادی اراضی اشغالی شده و از کشور در برابر این دشمن حفاظت کرده است.

شعار ندهید، منطقی فکر کنید

دبیرکل حزب‌الله به جریان مخالفت خود در لبنان و تلاش برای تحریک مردم علیه حزب‌الله اشاره کرد و گفت که صرف نظریه پردازی و تئوری نمی‌تواند مشکل را حل کند، شما باید منطق داشته باشد. با شعار نمی‌توانید کسانی را که هر روز در جنوب لبنان و بقاع غربی در معرض حملات اسرائیلی‌ها بوده، قانع کنید [که برای خلع سلاح حزب‌الله فشار بیاورند].

ترسیم مسیر اعتراضات مسالمت‌آمیز در لبنان

سید حسن نصرالله در ادامه افزود: «سلاح مقاومت برای محیط مقاومت لبنان (جنوب لبنان و مناطق شیعه‌نشین) بخشی از فرهنگ و باور راهبردی بوده و ریشه‌دار تر از این است که برخی آن را مطرح کنند».

دبیرکل حزب‌الله لبنان به معترضان در این کشور توصیه کرد که از هرگونه درگیری با ارتش و فحاشی و مسدود کردن راه‌ها اجتناب کنند. او اقدام برخی از افراد منتسب به حزب‌الله در سب و لعن برخی از شخصیت‌های دینی را اقدامی فردی و غیر اخلاقی خواند و گفت که سوء استفاده از این مسائل و تعمیم آن به یک مجموعه و دیگران، در حق ما جنایت است.

سید حسن نصرالله گفت: «به معترضان گفتم اگر می‌خواهید با این اعتراض‌ها به نتیجه‌ای برسید، باید تخریب اموال و درگیری با نیروهای امنیتی و ارتش را کنار گذاشته و از فحش دادن و ناسزا گفتن به شخصیت‌های سیاسی و دینی و همچنین بستن راه‌ها و سد معابر اجتناب کنید؛ چرا که نمی‌تواند با این گونه اقدامات در راستای تحقق خدمات اجتماعی گام برداشت و به دولت برای [اصلاح و ایجاد تغییرات] فشار آورد».

همه باید به وظایف خود عمل کنند

دبیرکل حزب الله لبنان در ادامه به اقدام برخی از معترضان در فحاشی و اهانت به مقدسات و شخصیت‌های دینی اشاره کرد و گفت همه جریان‌های دینی در لبنان از مسیحی و مسلمان گرفته تا شیعه و سنی باید به مسئولیت‌های خود عمل کنند. او گفت: «تا زمانی که رسانه‌ها رها بوده و نظارتی بر آن‌ها نیست و همچنین شبکه‌های ارتباط جمعی و ارتش‌های الکترونیکی برای فحاشی و اهانت به شخصیت‌ها و ایجاد اختلاف بین نیروهای سیاسی تلاش می‌کنند، آیا جایز است که ما کشور را به دست جاسوس‌ها و نادان‌ها رها کنیم یا [اینکه بهتر است] بر اساس مسئولیت‌هایمان رفتار کرده و با این گونه اقدامات تعامل کنیم».

او تحریک احساسات مذهبی و دینی با هدف ایجاد اختلاف بین مسلمانان و مذاهب را خطرناک‌تر از تخریب اموال عمومی دانست و گفت که این گونه اقدامات، زمینه را برای فتنه آماده می‌کند.

حزب‌الله برای حفظ آرامش در لبنان هرکاری بتواند می‌کند

سید حسن نصرالله حملات رسانه‌ای مغرضانه علیه حزب‌الله لبنان و نیروهای سیاسی شیعه و مسئول دانستن آن‌ها در قضیه حمله به مؤسسات و اموال عمومی در تظاهرات اخیر را محکوم کرد و گفت که حزب‌الله برای ممانعت از ایجاد فتنه و درگیری و بازگشت به خطوط تماس هر کاری که بتواند، انجام خواهد داد.

سید مقاومت در مورد تدابیر احزاب شیعه برای مقابله با فتنه در لبنان اشاره کرد و گفت که بعد از حوادث شنبه (۱۷ خرداد) حزب‌الله و جنبش امل به توافق رسیدند که به خیابان‌ها آمده و اوضاع را کنترل کرده و جوان‌ها را از خیابان‌ها جمع کنند.

آمریکا پشت پرده نوسانات بازار ارز است

دبیر کل حزب‌الله لبنان به موضوع افزایش قیمت دلار در این کشور اشاره کرد و گفت که این مسئله به عرضه و تقاضا ارتباط دارد ولی آمریکایی‌ها برای ممانعت از تزریق دلار در بازار، به بانک مرکزی فشار وارد می‌کنند.

او ادامه داد: «دولت آمریکا مانع از این است که دلار به لبنان وارد شود و به بانک مرکزی به این بهانه که دلارها از لبنان جمع شده و به سوریه فرستاده می‌شود، فشار اعمال می‌کند».

سید حسن نصر الله به اقدام یکی بانک لبنان در ایجاد اختلال در بازار ارز اشاره کرد و گفت این بانک که مورد حمایت برخی از سیاستمداران است، از آگوست، ده‌ها میلیون دلار را در لبنان جمع کرده و به خارج فرستاده است. او گفت که این پول‌ها به ایران، سوریه و هیچ کشور دیگری نرفته است.

دبیرکل حزب‌الله لبنان با بیان اینکه طی مدت اخیر ۲۰ میلیارد دلار از بانک‌های لبنان براساس آمارها و اظهارات رسمی خارج شده است، پرسید چه کسانی این پول‌ها را از لبنان خارج کرده‌اند.

از رئیس بانک مرکزی بپرسید دلارها کجاست؟

سید حسن نصرالله نوسانات اخیر در بازار ارز لبنان را توطئه دولت آمریکا علیه لبنان دانست و گفت که مسئله افزایش قیمت دلار به موضوع امنیت ملی تبدیل شده است و مردم لبنان نباید به شایعات گوش دهند؛ چرا که گوش دادن به این شایعات به امنیت ملی لبنان صدمه وارد کرده و آن را تهدید می‌کند. او گفت که باید از ریاض سلامه، رئیس بانک مرکزی لبنان پرسید که این پول‌ها به کجا رفته‌اند و چگونه خارج شده‌اند.

دبیرکل حزب‌الله لبنان گفت که برقراری ارتباط با سایر کشورها به منظور تأمین ما یحتاج در این کشور بدون اینکه نیازی به تبادل دلار باشد، باعث ارتقا و تغییر در جایگاه لبنان خواهد شد.

لبنانی‌ها قبل از آنکه به فکر مبادله با ایران باشند، باید با خودشان کنار بیایند

سید حسن نصرالله به حمایت ایران از ونزوئلا و ارسال محموله‌های سوخت به این کشور اشاره کرد و گفت که آیا لبنان هم می‌تواند کشوری دوستی مانند ایران در منطقه پیدا کند و برایش بنزین، گازوئیل و مشتقات نفتی دیگر بفروشد بدون اینکه نیازی به دلار باشد. او گفت: «آیا این کار شدنی است؟ نتیجه تجربه‌های گذشته در لبنان نشان می دهد که لبنانی‌ها باید قبل از اینکه به سراغ ایرانی یا غیر ایرانی بروند، باید با [این گونه تبادل] موافقت کنند. تجربه‌های گذشته نشان می دهد که لبنانی‌ها با این گونه پیشنهادها موافقت نخواهند کرد».

سید حسن نصرالله در ادامه به دست داشتن اسرائیل در توطئه‌های اخیر علیه لبنان اشاره کرد و گفت: «آمریکایی‌ها از لبنان و اقتصاد آن برای تحقق منافع خود استفاده می‌کنند و این مصالح، همان تحقق امنیت برای اسرائیل و ایجاد ثبات در مرزهای دریایی و زمینی آن است».

دبیرکل حزب‌الله لبنان از اینکه آمریکا مدعی است تحریم‌ها فقط علیه حزب‌الله است، انتقاد کرد و گفت که «ما در حزب‌الله مشکلی نداریم که مجازات شویم ولی چرا باید مردم لبنان مجازات شوند، آن‌ها (آمریکایی‌ها) با نظام اختلاف دارند ولی مردم را مجازات می‌کنند هماند آن چیزی که در سوریه، ایران، کوبا و ونزوئلا و کره شمالی رخ می‌دهد. اساس انسانی و قانونی این گونه اقدامات چیست».

حزب‌الله و دولت لبنان، کشور را رها نخواهند کرد

سید مقاومت کسانی را که به دنبال تحریک مناطق حامی مقاومت در لبنان علیه حزب‌الله است، خطاب قرار داد و گفت که این طرح و توطئه آن‌ها شکست خواهد خورد. او گفت: «کسانی که به گرسنگی ما در لبنان امید بسته و روی اینکه اجازه بدهیم کشور در گرسنگی به سر ببرد، باید گفت که این مسئله هرگز محقق نخواهد شد».

سید حسن نصرالله با بیان اینکه با سلاحمان از آب و خاک و نفت و گاز لبنان و همه چیز این کشور حمایت و حفاظت کردیم، افزود: «اگر بخواهند ما را به معادله نان در برابر [گذاشتن] سلاح بر زمین برسانند، ما معادله‌ای خواهیم داشت که فعلا قصد رونمایی از آن را نداریم. ما معادله مهم و خطرناکی داریم که درباره آن سخن نخواهم گفت و اگر آمریکایی‌ها به تلاش‌های خود در گرسنه نگه داشتن مردم لبنان ادامه بدهند [بدان عمل خواهیم کرد]. به آن‌ کسی که می‌خواهد ما را بین دو گزینه مردن با سلاح یا مردن از روی گرسنگی قرار دهد، می‌گویم سلاح در دستان ما باقی خواهد ماند و گرسنه نخواهیم شد و ما تو را خواهیم کشت، ما تو را خواهیم کشت، ما تو را خواهیم کشت».

او به خروج نام عربستان سعودی از لیست کشورهای ناقض حقوق کودکان یمن اشاره کرد و گفت که قوانین بین‌الملل و سازمان ملل از لبنان حمایت نخواهد کرد؛ چرا که «آنتونیو گوترش»، دبیرکل سازمان ملل، طی اقدامی خفت‌بار اسم ائتلاف سعودی را از این لیست خارج کرده و جنایت‌های آن در یمن را فراموش کرده است.

راز قانون سزار آمریکا علیه سوریه

سید حسن نصرالله در ادامه سخنان خود به اقدام آمریکا در وضع تحریم‌های اقتصادی علیه سوریه که قرار است از چهارشنبه اجرایی شود، اشاره کرد و گفت که اینکه واشنگتن به این قانون متوسل شده، نشان دهنده پیروزی سوریه در جنگ است و این تحریم‌ها آخرین حربه و سلاح آمریکایی‌هاست.

متحدان سوریه، در جنگ اقتصادی هم آن را رها نخواهند کرد

وی ادامه داد: «متحدان سوریه در کنار این کشور [در طول چند سال گذشته) ایستادند و برای لحظه‌ای هم این کشور را رها نکردند و [از این به بعد] در مواجهه با جنگ اقتصادی آمریکا نیز سوریه را ترک نخواهند کرد».

سید حسن نصرالله گفت که تحریم‌های آمریکا علیه سوریه مردم این کشور را هدف قرار داده و هدف از وضع این گونه تحریم‌ها، تلاش آمریکا برای بازگرداندن آشوب و هرج و مرج و جنگ داخلی به سوریه است.

قانون سزار آمریکا، لبنانی‌ها را هم تحت تأثیر خواهد

دبیرکل حزب‌الله لبنان در باره تبعات و تأثیرات این تحریم‌ها هشدار داد و گفت که لبنانی‌ها باید از اینکه سوریه تحریم خواهد شد، خوشحال نباشند؛ چرا که به گفته وی، این تحریم‌ها لبنانی‌ها را آزار خواهد داد و چه بسا، حتی بیشتر از خود سوری‌ها، آن‌ها را هدف قرار داده و آزار دهد.

او گفت که حزب‌الله واقف است که دولت لبنان توانایی مقابله با تحریم‌های آمریکا را ندارد ولی حداقل کاری که می‌تواند انجام دهد این است که زیر بار این تحریم‌ها نرفته و از آن‌ها تبعیت نکند.

سید حسن نصرالله در پایان سخنان خود گفت که آمریکایی‌ها همه تلاش خود را به کار گرفته‌اند تا فرصت‌های ایجاد شده در برابر لبنانی‌ها را از بین برده و آن‌ها را مجبور به تسلیم در برابر صهیونیست‌ها کند. دبیرکل حزب‌الله لبنان تأکید کرد که این مسئله نیز محقق نخواهد شد.

انتهای پیام/.

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

    پر بحث ترین ها

      بیشترین اشتراک

        همراه اول