يکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۶

فرهنگ  /  فرهنگ عمومی

همایش مجازی «آپارتاید؛ آمریکا و صهیونیزم» برگزار می‌شود

همایش مجازی «آپارتاید؛ آمریکا و صهیونیزم» با هدف رفع تبعیض نژادی و احقاق حقوق حقه همه انسان‌‎ها فارغ از نژاد، قومیت و مذهب به همت مجمع جهانی صلح اسلامی با همکاری برخی از نخبگان خارجی و ایرانی دوم تیرماه برگزار می‌شود.

همایش مجازی «آپارتاید؛ آمریکا و صهیونیزم» برگزار می‌شود

به گزارش خبرگزاری فارس، دنیای امروز، آکنده از مشکلات و چالش‌های گوناگونی است که در پرتو کاستی‌ها، تبعیض‌ها و نابرابری‌های نهفته در ساختار و بافت زندگی بین المللی و نابسامانی در فرهنگ جهانی، گستره ای «جهانی» یافته‌اند. یکـی از جدی‌ترین عرصه این چالش‌ها، آپارتاید (تبعیض نژادی) و تبعات آن در تحقق صلح عادلانه و امنیت جهانی است.

 داود عامری دبیرکل مجمع جهانی صلح اسلامی با توجه به وقایع و حوادث امروز جهان، به ویژه قتل جرج فلوید، شهروند آمریکایی که به جرم سیاه پوست بودن همانند بسیاری از مردم سیاه‌پوست ساکن در آمریکا از حقوق اولیه شهروندی محروم هستند و به شکلی ضد انسانی مورد تبعیض، آزار و محروم از حقوق اولیه انسانی قرار می‌گیرند، معتقد است: آپارتاید یعنی محروم ساختن بخشی از جامعه جهانی یا بخشی از شهروندان یک کشور از تمام یا بخشی از حقوق اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و علمی، برای اینکه نظام سلطه بتواند مطامع نامشروع خود را تامین کند.

عامری افزود: هر چند اینگونه تبعیض در جهان سابقه‌ای دیرینه دارد، اما پس از تشکیل سازمان های مدافع حقوق بشر و سازمان های مردم نهاد فعال در این زمینه، به نظر می رسید این نوع تبعیض و تفاوت به تاریخ پیوسته و در جامعه مدرن جهانی و مملو از قوانین ملی و بین‌المللی مدافع حقوق بشر، دیگر جهان شاهد تبعیض، ظلم، بی‌عدالتی و ناامنی نباشد.

وی ادامه داد: اما جهان به وضوح مشاهده کرد که دولتمردان آمریکا هنوز در راستای اهداف سلطه طلبانه و زورگویانه خود حاضرند حیاتی‌ترین و اساسی‌ترین حقوق انسانها را به جرم سیاه پوست بودن زیر پا گذارند و نه تنها مسببان حادثه را به دستگاه های کیفری نسپرده اند که حتی به سایر شهروندان که برای احقاق حقوق اولیه خود و هم نوعان خود به خیابان آمده اند تعرض و حمله کرده و تعداد زیادی را به قتل رسانده و یا مجروح کرده اند.

دبیرکل مجمع جهانی صلح اسلامی گفت: نظام سلطه و به ویژه دولتمردان آمریکا، در حالی شعار دموکراسی و آزادی را می‌دهند که بسیاری از شهروندان آمریکایی از حقوق اولیه خود محروم هستند و قوانین ایالتی و ملی نیز تأییدی بر این تبعیض و نابرابری هستند.

وی افزود، امروز در حالی شاهد هستیم که شعار بسیاری از معترضان در امریکا و بسیاری از کشورهای اروپایی این است که تا عدالت برقرار نشود خبری از صلح نخواهد بود، که مجمع جهانی صلح اسلامی سال هاست منادی برقراری صلح عادلانه است و بر این باور است که بدون عدالت صلح صادق استقرار نخواهد یافت. 

بنابراین ضرورت دارد که همه انسان های آزاده و نخبگان و آزادی خواهان جهان در راستای افشا کردن این تبعیض و تلاش تا احقاق حقوق حقه همه انسان ها فارغ از نژاد، قومیت و مذهب به پا خیزند و با هر چه در توان دارند در این راه تلاش کند.

از این رو مجمع جهانی صلح اسلامی در راستای اهداف و آرمان‌های بشردوستانه خود و با توجه به ضرورت حوادث جهانی، در نظر دارد با جمعی از نخبگان خارجی از جمله: آقایان چاندرا مظفر، ظفر بنگاش، راسم نفیس، ریچارد فالک، هانس اوکو، آلیشا کابزادو، هاشم البکاء و حسین دیرانی و نخبگانی از ایران همچون عامری، خندق آبادی، خانم کرمانی،  پاک آیین، حجت الاسلام و المسلمین سالار و حبیب زاده موضوع «آپارتاید، آمریکا و صهیونیزم» را با توجه به شرایط موجود ناشی از بیماری کرونا، به صورت مجازی (وبینار) برگزار کند.

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول