اخبار فارس من فارس TV فارس پلاس افکار سنجی زندگی
بیشتر

اقتصادی  /  بورس

فارس من|سهامداران باید در مجامع عمومی شرکت‌ها را مکلف به واریز سود سهام از طریق سجام کنند

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت:سود مجامع شرکت‌های بورسی باید از طریق سجام واریز شود اما مشکل برای کسانی است که هنوز در سجام ثبت‌نام نکرده‌اند.

فارس من|سهامداران باید در مجامع عمومی شرکت‌ها را مکلف به واریز سود سهام از طریق سجام کنند

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، حسن قالیباف اصل امروز در اولین نشست خبری خود در جمع خبرنگاران و در محل بورس اوراق بهادار تهران در مورد خواسته عده زیادی از سهامداران که خواستار واریز سود مجامع شرکت‌های بورسی از طریق سجام بودند، گفت: با توجه به ثبت‌نام سهامداران در سامانه سجام سود مجامع باید از طریق سجام واریز شود اما در واقع مشکل برای کسانی است که هنوز در سامانه سجام ثبت‌نام نکردند.

وی افزود: برای کسانی که در سامانه سجام ثبت‌نام کرده‌اند سود مجامع آنها به حساب شرکت سپرده گذاری مرکزی نمی‌رود و آن شرکت به عنوان واسطه‌‌ای است که سود شرکت‌های بورسی را به حساب سهامداران واریز می‌کند.

* سهامداران باید درباره واریز سود سهام از طریق سجام در مجامع عمومی به شرکت‌ها تکلیف کنند

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در مورد برگزاری مجامع شرکت‌ها به صورت الکترونیک گفت: با توجه به ورود سهام عدالت به بورس و پراکندگی سهامداران پیگیری می‌شود که مجامع شرکت‌ها به صورت الکترونیک برگزار شود و شرکت سپرده گذاری مرکزی گفته است امکان برگزاری مجامع الکترونیکی را راه‌اندازی می‌کند و قرار است تا یک ماه آینده این امکان از سوی شرکت سمات ایجاد شود تا مجامع شرکت‌ها به صورت الکترونیکی برگزار شود.

قالیباف همچنین افزود: سهامداران شرکت‌ها باید در مجامع عمومی سالانه تکلیف کنند که سود سهام آنها از طریق سجام به حساب‌شان واریز شود. ما هم به نمایندگان سازمان بورس در مجامع شرکت‌ها گفته‌ایم که تاکید کنند سود سهام شرکت‌ها از طریق سامانه سجام به حساب مشتریان واریز شود.

* مالیات بر عایدی سرمایه در بورس مطرح نیست

وی همچنین در پاسخ به سؤالی در مورد رانت اطلاعاتی در بازار سرمایه گفت: اطلاعات شرکت‌ها در سامانه کدال در اختیار همگان قرار می‌گیرد و رانتی برای کسی به وجود نمی‌آید اما باید هر چه بیشتر به شفافیت اطلاعات در بازار کمک کنیم.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار  همچنین در مورد اعطای مجوزهای کارگزاری‌ها و مالیات بر عایدی سرمایه گفت:‌در مورد مالیات بر عایدی سرمایه در بورس بحثی مطرح نشده زیرا شرکت‌های بورسی تکالیف مالیاتی خود را انجام داده و مالیات خود را پرداخت کرده‌اند و نیاز بر وضع مالیات بر عایدی سرمایه در بورس نیست.

* محدودیتی برای اعطای مجوز کارگزاری نداریم

قالیباف اصل همچنین در مورد مجوز کارگزاری‌ها گفت:‌ما محدودیتی برای مجوزها نداریم و اعطای مجوز برای سبد گردان‌ها و نهادهای مالی به صورت روزمره انجام می‌شود. در مورد کارگزاری‌های بورس بررسی کردیم کشور ما بیشترین آمار کارگزاری‌ها در منطقه دارد و البته این دلیل نمی‌شود مجوز جدید برای کارگزاری‌ها ندهیم ولی متغیرهای زیادی برای تصمیم‌گیری ما وجود دارد از جمله اینکه باید کارگزاری‌ها تقویت شوند و به شرکت‌های بزرگ تبدیل شوند و ریسک بازار را بالا نبرند. چند تصمیم برای افزایش شرکت‌های تامین سرمایه، کارگزاری‌ها و نهادهای مالی وجود دارد که هنوز نهایی نشده و هر وقت نهایی شد اعلام می‌کنیم.

وی همچنین در مورد مشاوره‌های بازار سرمایه توسط افراد حقیقی گفت: برای مشاوره فکر می‌کنیم و من مخالف برخورد قهری هستم. البته فضای مجازی را نمی‌توان به صورت کامل کنترل کرد و فضای مجازی برای بازار سرمایه یک فرصت است که باید از آن استفاده کنیم.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: البته طبق قانون با کسانی که در بازار اخلال ایجاد می‌کنند و منحصر به فضای مجازی هم نیست، برخورد می‌کنیم.

* معاملات آتی به بازار فیزیکی سیگنال نمی‌دهد

قالیباف اصل همچنین تاکید کرد: ما هر وقت سراغ سازمان صدا و سیما می‌رویم به صورت تجاری با ما برخورد می‌کنند که البته آنها هم باید هزینه اداره خود را تامین کنند. البته صدا و سیما به بازار سرمایه کمک کرده و از طریق شبکه ایران کالا، شبکه آموزش، شبکه یک و دو برای فرهنگسازی حضور در بازار سرمایه کار شده است. فضای مجازی هم به صورت رایگان در اختیار ماست و باید از این فرصت برای فرهنگسازی در بازار سرمایه استفاده کنیم اما هر کس بخواهد در اعتماد بازار اخلال ایجاد کند و یا دستکاری قیمت‌ها را داشته باشد و یا ظن استفاده از اطلاعات نهانی داشته باشد ما به عنوان نهاد ناظر وظیفه داریم با آنها برخورد کنیم.

وی همچنین در مورد بازار آتی سکه گفت: بورس کالا اخیرا معاملات بازار آتی سکه را انجام داد اما دو سه روز معاملات گواهی سپرده سکه انجام نشد و قیمت سکه در بازار آزاد از قیمت سکه آتی هم بالاتر رفت. گرچه عده‌ای گفتند در آن موقع سکه آتی به بازار فیزیکی سیگنال می‌دهد اما واقعا خارج از بورس کالا نمی‌توان تفاوت قیمت‌ها و اسپرد (تفاوت قیمت در بورس و بازار) را در بازار کنترل کند.

قالیباف‌اصل در مورد صندوق‌های کالایی گفت: این صندوق‌ها ابزار خوبی برای مدیریت ریسک و جمع‌آوری نقدینگی در بازار سرمایه هستند.

* ارزش شرکتهای بورس از تولید ناخالص داخلی بالاتر شد

رئیس سازمان بورس در پاسخ به این پرسش خبرنگار فارس، که چرا بورس به عنوان دماسنج اقتصاد عمل نمی‌کند،‌ گفت: اندازه بازار سرمایه در کشور ایران به حدی رسیده است که این بازار می‌تواند نمایندگی اقتصاد کشور را بر عهده داشته باشد و ارزش شرکت‌های حاضر در بورس بالاتر از رقم GDP (تولید ناخالص داخلی) کشور در یک سال شده است.

وی همچنین افزود: برای عمق بخشیدن به بازار سرمایه زمینه‌ای فراهم می‌کنیم تا شرکت‌های دانش‌بنیان مانند دیجی‌کالا، اسنپ، تپسی و دیگر شرکت‌های دانش‌بنیان بتوانند به عنوان شرکت‌های جدید وارد بورس شوند و در تابلوی مخصوص خود به ارائه سهام بپردازند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت:‌ واقعیت این است که باید تابلویی طراحی کنیم تا شرکت‌های دانش‌بنیان که قواعد خاصی بر آن حاکم است، در این تابلو قرار گیرد.

قالیباف‌اصل افزود: در بازار سرمایه آمادگی وجود دارد که هر شرکتی که بخواهد وارد بازار سرمایه شود به راحتی پذیرش شده و سهام آنها عرضه شود و بحث خلاقیت و انعطاف نیز وجود دارد.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا تعداد 108 کارگزاری بورس در کشور با توجه به اقبال مردم به سرمایه‌گذاری در بورس کافی است، گفت: کارگزاری‌ها باید تبدیل به شرکت‌های بزرگ شوند و برای خود نمایندگی در کشور ایجاد کنند، اما در عین حال اگر هر یک ازسهامداران و مردم شکایتی از عملکرد کارگزاری‌ها داشت می‌تواند به بورس مراجعه کند تا رسیدگی شود.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار همچنین در مورد حضور سرمایه‌گذاران خارجی در بورس گفت: تعداد سرمایه‌گذاران خارجی در بورس ایران قابل توجه نیست و به اندازه رشد بازار تعداد سرمایه‌گذاران خارجی رشد نکرده است، اما با توجه به فراهم شدن امکان ثبت‌نام غیر حضوری در سامانه سجام و نیز احراز هویت غیر حضوری، سرمایه‌گذاران خارجی می‌توانند به راحتی کد بورسی دریافت کرده و در بازار سرمایه ایران حاضر شوند و حتی برای احراز هویت در کشورهای خارجی می‌توانند به دفاتر سفارتخانه‌های ایران و یا کنسولگری‌ها مراجعه کرده و احراز هویت شوند و کد بورسی دریافت کنند.

* فضای مجازی برای بورس تهدید نیست، ‌فرصت است

قالیباف‌اصل همچنین در مورد فضای مجازی گفت: فضای مجازی برای بورس تهدید نیست، بلکه یک فرصت است که از آن می‌توان برای ارتقاء‌ دانش مالی، آشنایی مردم با بازار سرمایه استفاده کرد. آنچه که ممنوع است دستکاری آزاد، اخلال در بازار و دستکاری در اطلاعات بازار است. 

وی تاکید کرد: حضور سرمایه‌گذاران خارجی در بازار بورس ایران بسیار راحت‌تر از حضور در بازارهای رقیب در کشورهای دیگر است.

* نمی‌تواتنم شاخص بورس را قضاوت کنم

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار همچنین در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا رشد شاخص بورس مصنوعی و حبابی است، گفت: معمولا این سؤال را از مقام ناظر بازار نمی‌پرسند، بلکه باید از کارشناسان و فعالان بازار سؤال شود. من نمی‌توانم شاخص بورس را قضاوت کنم چون قیمت‌ سهام بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود. سال 92 هم که شاخص بورس به حدود 100 هزار واحد رسید عده‌ای می‌گفتند حبابی است، اما باید این را در نظر بگیریم بازار در مواردی دارای نوساناتی سینوسی و بالا و پایین است و اتفاقا کسانی که به صورت دایم در بازار حضور دارند و هوشیارانه خریدو فروش می‌کنند، سود می‌برند، اما آنهایی که به صورت هیجانی وارد بازار می‌شوند، ضرر می‌کنند.

قالیباف‌اصل در مورد کاستن از بوروکراسی پذیرش شرکت‌ها در بورس گفت: ما در بورس اصلا بوروکراسی نداریم، بلکه شرکت‌هایی که متقاضی حضور در بورس هستند، گاهی آماده نبوده و یا صورت‌های مالی آنها شفاف نیست و اگر یک شرکت دارای صورت‌های مالی شفاف و حسابرسی شده و امید نامه آماده باشد، در کمتر از یک ماه می‌تواند در بورس پذیرش بگیرد.

وی در مورد سؤالی مبنی بر امکان تشکیل کانون سهامداران حقیقی گفت: اگر کسانی مراجعه کنند و تقاضای تشکیل کانون سهامداران حقیقی بدهند ما حاضریم درخواست آنها را بررسی کنیم. منتها به شرط اینکه بدانیم تشکیل یک کانون می‌تواند به شفافیت بورس کمک کند و نه اینکه عده‌ای بخواهند انحصار ایجاد کنند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت:‌اگر کانون‌ها به شفافیت، پرسشگری و ارزش افزوده بازار کمک کنند، از تشکیل کانون جدید استقبال می‌کنیم، اما اگر بخواهد ابزاری برای انحصار در دست عده‌ای شود مخالفت می‌کنیم. هنوز درخواستی برای تشکیل کانون سهامداران حقیقی دریافت نکرده‌ایم.

* محدودیتی برای حضور سرمایه‌گذاران خارجی در بورس تهران نیست

قالیباف‌اصل همچنین در مورد حضور سرمایه‌گذاران خارجی گفت:‌ما محدودیتی برای سرمایه‌گذاران خارجی نداریم و یک سرمایه‌گذار خارجی می‌تواند صد در صد یک شرکت را بخرد، اما برای پورتفوی سهام و ترکیب سبد سهام از هر شرکت حداکثر 10 درصد سهام می‌تواند خریداری کند.

وی در پایان گفت: مشکل اصلی حضور سرمایه‌گذار خارجی در بورس بحث انتقال ارز است وگرنه از نظر مقررات مشکلی برای سرمایه‌گذاران خارجی در بورس نداریم.

قالیباف اصل گفت: لایحه ارتقای نظام مالی در دستور کار قرار دارد تا با بررسی کانون ها و فعالان بازار سرمایه به صورت یک برنامه مهم در بازار سرمایه عملیاتی شود.

* ورود ۵٠ هزار میلیارد تومان به بازار سرمایه در بهار امسال

وی درمورد آمار ورود نقدینگی به بازار سرمایه اظهار داشت:  سال ۹۸ به میزان ۳۰‌ هزار میلیارد تومان وارد این بازار شد که در ۳ ماه ابتدایی امسال این رقم به ۵۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

قالیباف در مقایسه سه ماه ۹۹ با سال گذشته عنوان کرد: ارزش معاملات کل سال ۹۸ ، رقم ۸۳۰ هزار میلیارد تومان بوده است که در حال حاضر به ۸۷۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

وی ادامه داد: تعداد کدهای صادره در کل سال گذشته ۸۲۰هزار کد بوده که در سه ماه نخست امسال به یک میلیون و ۶۰۰ هزار کد رسیده است.

رییس سازمان بورس تاکید کرد: تسهیل ورود و پذیرش شرکت ها به بازار سرمایه در سطح کلان کشور مطرح و پیگیری شد تا تسهیل گری برای اینگونه شرکت ها ایجاد شود و یک‌ امتیاز مالیاتی نیز به شرکت ها داده می شود تا بتوانند تامین مالی آسان انجام دهند.

سه ماموریت مهم اقتصادی به نام بازار سرمایه

قالیباف با اشاره به اینکه از ۱۵ سال پیش تا کنون اجرای سه ماموریت مهم به بازار سرمایه کشور سپرده شده است، افزود: موضوع واگذاری سهام دولتی، آزاد سازی سهام عدالت و افزایش نقش بورس در تامین مالی بخش مولد اقتصاد سه ماموریت مهم بازار سرمایه در ۱۵ سال گذشته بود و اتمام این ماموریت‌ها رسالت نهاد ناظر بازار سرمایه است.

رییس سازمان بورس، ضمن اشاره به برخی اختلالات هسته معاملات، گفت: برای بهبود اوضاع در این زمینه، دو اقدام کوتاه مدت و بلند مدت در دستور کار نهاد ناظر بازار قرار دارد. در گام اول و در اقدام کوتاه مدت به دنبال خرید نرم افزار لازم هستیم، اما قطعا این اقدام کافی نیست. همچنین در اقدام پایدار و بلند مدت سامانه معاملاتی ملی، طراحی و بهره برداری از آن عملیاتی خواهد شد.

دبیر شورای عالی بورس به موضوع اصلاح حد دامنه نوسان و حجم مبنا اشاره کرد و گفت: اصلاح حد دامنه نوسان و حجم مبنا نیاز به مطالعه بیشتر دارد، اما مطالعات آن آغاز شده و امکان اصلاح آن وجود دارد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا احتمال برخورداری از رانت اطلاعاتی در بازار سرمایه وجود دارد یا خیر؟ گفت: اطلاعات شرکت ها به سرعت و مستقیم روی سامانه کدال قرار می گیرد و شرکت ها حداقل ۱۶ مرتبه در سال گزارش های مالی خود را در کدال منتشر می‌کنند. بازار سرمایه نماد شفافیت اقتصاد کشور است و احتمال برخورداری از رانت اطلاعاتی در این بازار نزدیک به صفر است.

قالیباف تاکید کرد: هرکسی در هرجایی و با هر ابزاری در بازار سرمایه اختلال ایجاد کند، دستکاری قیت انجام دهد یا توسط هر فردی حق سهامداران نادیده گرفته شود نهاد ناظر بازار سرمایه به موضوع ورود می کند.

*ثبت نام ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در سجام

رییس سازمان بورس خاطرنشان کرد: تعداد کدهای معاملاتی در سال ۹۸ به میزان ۸۲۰ هزار کد معاملاتی بوده و این در حالی است که در سه ماه ابتدایی سال ۹۹ این عدد به یک میلیون و ۶۰۰ هزار کد معاملاتی رسیده است. در سال ۹۸ دو میلیون و ۹۵۰ هزار نفر در سجام ثبت نام کردند که در سال ۹۹ به ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر رسیده که بیش از ۶ میلیون نفر احراز هویت هم شده‌اند.

* عرضه خودرو و مسکن در دست بررسی

وی در مورد طرح فروش متری مسکن و عرضه خودرو در بورس کالا نیز اظهار داشت: طرح فروش متری مسکن در بورس کالا و البته راه اندازی بورس املاک در دست طراحی است که پس از ارایه، سازمان این طرح را مورد بررسی قرار خواهد داد. در مورد عرضه خودرو در بورس کالا نیز زیرساخت های لازم فراهم بوده و بورس کالا تجربه موفقی نیز در این زمینه داشته است. اما برای عرضه مستمر خودرو در بورس باید طرح پیشنهادی به سازمان ارایه شده و جزییات آن بررسی شود.

به گزارش فارس، مخاطبان با ثبت سوژ‌ه‌های متعددی در سامانه فارس من خواستار واریز سود سهام شرکت‌های از طریق سامانه سجام شده بودند.

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول