شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹ - ۰۵:۲۸

فارس من

فارس من| پیگیری انتقادات از کارگزاری‌ها/ کمپین ده‌ها هزار نفری استیضاح وزیر ورزش به ‌کجا رسید؟

انتقادات فزاینده از کارگزاری‌های بورس، کمپین استیضاح وزیر ورزش، مشکلات بیماران CF و شفافیت آرای نمایندگان؛ این گزارش مروری است بر مهم‌ترین پیگیری‌ها برای سوژه‌های شما در «فارس من».

فارس من| پیگیری انتقادات از کارگزاری‌ها/ کمپین ده‌ها هزار نفری استیضاح وزیر ورزش به ‌کجا رسید؟

به گزارش خبرگزاری فارس؛ تب بورس هم‌چنان داغ است. اختلالات مکرر و قطعی سامانه یکی از کارگزاری‌ها، مردم را عمیقاً نگران کرد. تواتر سوژه‌ها و امضاهای پرشمار در «فارس من»‌، نمودار روشن همین نگرانی‌ها است. گروه اقتصادی پیگیر ماجرا شد. بعلاوه موضوع استیضاح وزیر ورزش بخاطر قرارداد عجیب «ویلموتس»، مشکلات بیماران CF و شفافیت آرای نمایندگان هم روی میز پیگیری‌ها در هفته گذشته قرار داشت. این گزارش مرور آن‌ها است:

 

۱| سودهای میلیاردی در برابر تقریباً هیچ!/ مردم: انحصار کارگزاری‌ها شکسته شود

اقبال مردم به بازار سرمایه، کاسبی کارگزاری‌ها را هم سکه کرده. همان‌طور که می‌دانید درصدی از هر معامله در بورس متعلق به آن‌ها است. درصدی اگر چه کوچک، اما در مقیاس هزاران معامله در روز عدد وحشتناکی است. ۱۰۸ کارگزار مختلف امروزه درحال خدمت‌رسانی به فعالان بازار هستند. با این وجود بیشتر معاملات اغلب در ۲ یا ۳ کارگزار صورت می‌پذیرد. موضوعی که عملاً صنعت کارگزاری را با سودهای میلیاردی، «انحصاری» کرده است.

انحصار بازار یعنی تضمین سود. تضمین سود، یعنی عدم رقابت. و عدم رقابت یعنی کیفیت پایین‌تر خدمات. این‌طوری است که خدمات ارائه شده به مردم توسط این چند کارگزاری مطرح علیرغم سودهای عجیب‌وغریب، عملاً صفر است. هفته گذشته بعلاوه سیستم یکی از بزرگ‌ترین کارگزاری‌های کشور چند روز پشت سر هم قطع شد. موضوعی که موجبات نارضایتی هرچه بیشتر مردم را فراهم آورد.

 

تواتر سوژه‌های ثبت‌شده در این‌باره و امضاهای پرشمار آن در «فارس من» نمودار روشنی از همین نارضایتی است. مثلاً این سوژه با ۲۶هزار امضا که از عدم پاسخگویی و نارکارآمدی کارگزاری‌ها در بورس گلایه می‌کند. یا مثلاً کمپین ده‌ها هزار نفری مشتریان کارگزاری آگاه که عمیقاً از قطعی مکرر سامانه‌های مرتبط گلایه داشتند. هزاران نفر دیگر نیز با امضای این کمپین، خواستار رسیدگی و جبران ضرر و زیان وارده بعلت قطعی خدمات کارگزاری‌ها شدند.

چاره چیست؟ مخاطبان فارس من معتقدند باید انحصار صنعت کارگزاری شکسته شود. اعطای صدور مجوزهای تازه، علاوه بر ایجاد رقابت منجر به افزایش رضایت‌مندی مشتریان خواهد شد. مثلاً حامیان این کمپین که از انحصار بازار در دستان چند کارگزاری انتقاد کرده‌اند. یا امضاکنندگان این کمپین که خواستار صدور مجوز برای تأسیس کارگزاری‌های جدید شده‌اند.

 

 دبیرکل کانون کارگزاری‌های کشور اما معتقد است هیچ انحصاری در بازار وجود ندارد! روح‌الله میرصانعی در این‌باره به‌خبرنگار فارس گفت: «نمی‌دانم چرا رسانه‌ها فقط به کارگزاری‌ها گیر داده‌اند؟ چرا به سایر نهادهای بازار سرمایه مثل شرکت‌های تأمین سرمایه گیر نمی‌دهند؟ به نظر من مشکل کار این است که هنوز صنعت کارگزاری بورس تبدیل به شرکت‌های سهامی عام نشده که سهام آنها به عموم مردم عرضه شود.»

وی ادامه داد: «در این صورت نیازی به صدور مجوزهای بیشتر هم نیست. بلکه مردم می‌توانند با خرید سهام هر کارگزاری مالک بخشی از آن شوند. سه تا چهار شرکت کارگزاری درخواست برای پذیرش و تبدیل شدن به شرکت سهامی عام و پذیرش در فرابورس را داده‌اند. اما هنوز پاسخی از سوی سازمان بورس نگرفته‌اند. اگر پذیرفته شوند، مردم به راحتی می‌توانند سهام آنها را بخرند و نیازی نیست، دنبال مجوز جدید برای کارگزاری باشند.»

 

مطالبات متواتر مردم با این وجود واکنش وزارت اقتصاد را هم در پی داشت. رئیس مرکز پایش و بهبود فضای کسب‌وکار در این‌باره به خبرنگار ما گفت: «اخیراً در فضای مجازی موضوع انحصاری بودن مجوز کارگزاری بورسی مطرح شده و حتی قیمت‌های سرسام‌آوری برای خرید و فروش آن مطرح می‌شود. یکی از الزامات و ضروریات پرداختن به بررسی مجوز کارگزاری‌ها شبهه انحصار است که در این زمینه در هیئت مقررات‌زدایی ورود خواهد کرد.»

علی فیروزی اضافه کرد: «اخیراً پس از مطرح شدن قیمت‌های گزاف مجوز کارگزاری‌های در فضای مجازی، وزیر اقتصاد به شورای عالی بورس، رئیس سازمان بورس و هیئت مقررات‌زدایی مأموریت داده تا در رابطه با این موضوع انحصار مجوز کارگزاری ها اقدام و نتیجه را اعلام کنند.»

 

عضو هیأت مدیره سازمان بورس هم معتقد است نباید فضای انحصاری برای کارگزاری‌ها ایجاد کرد. معتمد در این‌باره به خبرنگار ما گفت: «اگر انحصاری هست، در سازمان بورس بررسی می‌شود. اما فعلاً برنامه خاصی وجود ندارد که به موارد جدید مجوز کارگزاری بدهیم. ‌البته این حق مشتریان است که گلایه کنند چرا خدمات مناسب دریافت نمی‌کنند؟ باید با افزایش شعب خدمات بهتری ارائه شود و مردم برای گرفتن کدبورسی و یا معامله در بورس دچار مشکل نشوند.»

 

اختلالات یومیه در کنار خدمات نامناسب کارگزاری‌ها، روی اعصاب مردم است. در کنار رشد روزافزون ارزش بازار سرمایه، باید فکری به‌حال آنها کرد. «فارس من» برای احقاق خواسته‌های شما تلاش خواهد کرد. اخبار تکمیلی متعاقباً منتشر خواهد شد.

 

۲| ده‌ها هزار امضا برای استیضاح وزیر ورزش؛ جُرم: ترکمنچای با ویلموتس!

کار بالا گرفته؛ مرد بلژیکی حالا ادعای ۶ میلیون یورو غرامت از فوتبال ایران دارد! علاوه بر آن ۲ میلیون یورویی که تا الآن بالا کشیده. آن هم برای کمتر از ۲ ماه کار و نتایج اسف‌باری که فوتبال ایران را تا لبه حذف از رقابت‌های انتخابی جام جهانی پیش بُرد. قرارداد ویلموتس چیزی کمتر از ترکمان‌چای نداشت! همه معترضند. مردم اما معتقدند تاوان چنین انتخاب هولناکی را مسؤلین فدراسیون و وزیر ورزش باید بپردازند.

کمپین استیضاح سلطانی‌فر روز ۱۹ خرداد در «فارس من» به‌ثبت رسید. خیلی زود بیش از ۳۰هزار امضا جمع کرد. خواسته مردم روشن است: «با توجه به اوضاع نابسامان ورزش کشور و جوانان این مرز و بوم همچنین انتخاب و قرارداد فاجعه‌بار ویلموتس توسط وزیر ورزش برای تیم ملی و نتایج ضعیف و مبلغ قرارداد ننگینش، خواهان استیضاح وزیر ورزش و جوانان هستیم.» خبرنگار فارس در این‌باره توضیح می‌دهد:

موضوع را از نمایندگان مردم پیگیری کردیم. احمد راستینه عضو کمیسیون فرهنگی معتقد است هرچه سریع‌تر باید درباره قراردادهای خارجی فوتبال ایران شفاف‌سازی صورت گیرد. وی به خبرنگار ما گفت: «متأسفانه مباحث مالی و عدم شفافیت در قراردادهای زیرمجموعه وزارت ورزش منجر به نگرانی جامعه ورزشی، مربیان و بازیکنان شده است. حتی خیلی از اعضای جامعه ورزشی نسبت به تبعیض صورت‌گرفته بین مربیان خارجی و داخلی انتقادات تندی کردند.»

 

نماینده مردم شهرکرد اضافه کرد: «وزارت ورزش باید در اولین فرصت نوع قراردادهای مالی مربیان خارجی را مشخص کند. هم‌چنین باید سریعاً نسبت به عدم شفافیت منابع مالی در این وزارتخانه و قراردادهای متعدد غیرروشن ورود قاطع داشته باشد. در غیر اینصورت مجلس یازدهم نسبت به ایفای وظایف قانونی‌اش نسبت به وزرا و بکارگیری از حداکثر ابزارهای نظارتی و قانونی استفاده خواهد کرد.»

نصرالله پژمانفر دیگر عضو کمیسیون فرهنگی هم معتقد است اقدام وزیر ورزش در معرفی یک شرکت گم‌نام برای واسطه‌گری در موضوع ویلموتس غلط بوده است. وی در تذکری اعلام کرد: «چرا وزیر ورزش مبادرت به معرفی گزینه‌های سرمربی‌گری تیم ملی فوتبال کرده است؟ آقای سلطانی‌فر باید پاسخگوی وضعیت مخاطره‌آمیز تیم ملی در مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ و هدر رفتن چندین میلیارد از بودجه بیت المال در قالب قرارداد با یک مربی ناکارآمد و ناتوان باشد.»

 

مطالبات مردم به‌جا است؛ فعلاً اما باید دعا-دعا کرد وُکلای فدراسیون پرونده دعوای ویلموتس را بازنده نباشند! «فارس من» هم‌چنان پیگیر ماجرا است. حضرات باید پاسخگوی ریال ریال پول بی‌زبان بیت‌المالی باشند که خرج آن بلژیکی بی‌لیاقت شد.

 

۳| زندگی در کنار مرگ؛ پیگیری‌های «فارس من» برای مشکلات بیماران CF

یک اختلال کوچک ژنتیکی؛ بیماران CF دردهای بزرگی دارند. گذشته از درد و مشکلات روزانه، گرانی و نایابی داروها درد مکرر آن‌ها است. کمپین آن‌ها در فارس من ۲۶ اردیبهشت به‌ثبت رسید. خیلی زود توانست صدها امضا به‌نشانه حمایت جمع کند. مطالبه آنها روشن است؛ مساعدت دولت برای تأمین دوا-درمان. تماشای فیلم FIVE FEET APART را توصیه می‌کنم؛ اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره بیماری و مشکلات مبتلایان به CF به‌دست آورید.

همکاران من پای درددل‌های یکی از بچه‌های CF نشستند. حامد جوان اهل کُردستان که حالا 3 دهه است با بیماری دست‌وپنجه نرم می‌کند. وی این روزها کارمند بیمارستان مسیح دانشوری است و برایمان از زندگی و زمانه مبتلایان به بیماری می‌گوید: «خیلی‌ از خانواده‌ها به‌خاطر مشکلات مالی قید درمان را می‌زنند. پدری می‌گفت پول ندارم خرج درمان بچه‌ام را بدهم، چکار کنم؟ دخترش یک سال بعد فوت کرد. CF‌ها با مرگ آشنا هستند.» متن کامل اینجا.

 

هم‌چنین آقای دکتر مدرسی را دعوت کردیم خبرگزاری؛ رئیس انجمن بیماران CF در ایران. برایمان از مشکلات بیماران گفت؛ از تلاش‌هایی که برای تسهیل اوضاع حتی از تلاش‌هایی که برای اکتشاف راه‌های نوین درمان انجام دادند. هم‌چنین از ۲۵ میلیارد تومانی گفت که وزارت بهداشت برای پرداخت یارانه به داروهای بیماران اختصاص داده است. متن کامل این گفت‌وگو را این‌جا ملاحظه کنید.

 

۴| پیگیری یک مطالبه قدیمی؛ شفافیت آرای نمایندگان چه شد؟

شفافیت آرای نمایندگان از آن مطالبات قدیمی در «فارس من» است. کمپینی که همان زمان توانست ده‌ها هزار امضا جمع کند و روی میز پیگیری‌ها قرار گیرد. حالا و با تشکیل مجلس نو، مطالبه دوباره سر زبان‌ها است. مطالبه مردم هم‌چنان ادامه دارد. اگرچه اقدامات مؤثری انجام شده، ولی شفافیت هنوز عملیاتی نشده است. برای همین موضوع را از یکی از اعضای هیأت‌رئیسه مجلس شورا پیگیری کردیم.

حجت‌الاسلام سلیمی به‌خبرنگار ما قول داد بعد از پایان تعطیلات مجلس حتماً موضوع را به‌صورت ویژه پیگیری کند. وی گفت: «پس از بررسی طرح در کمیسیون و ارسال آن به صحن علنی، ما سعی می‌کنیم باتوجه ویژه، در دستورکار قرار دهیم تا هر چه سریع‌تر به تصویب برسد و شفافیت آرای نمایندگان در رأی‌گیری‌ها محقق شود.» امیدواریم؛ همه مردم منتظرند. تحقق شفافیت حتماً اصولی‌ترین انتظار افکار عمومی از پارلمان است.

 

مطالبات شما و حمایت‌هایتان روزانه درحال افزایش است. همین مسؤلیت همکارانم را سنگین‌تر از همیشه می‌کند. پای قول و قرارهایمان هستیم؛ پیگیری مطالبات شما در «فارس من» اولویت نخست خبرگزاری است. «شما سردبیر فارس هستید» هیچ وقت یک شعار نبود؛ هیچ وقت یک شعار نیست!

 

گزارش از محمد آزادی

انتهای پیام/ ع

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

    پر بحث ترین ها

      بیشترین اشتراک

        همراه اول