يکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۴

اجتماعی  /  آموزش و پرورش

اجرای سنجش کلاس اولی‌ها در ۲۲۰۰ پایگاه در سراسر کشور

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور از اجرای طرح سنجش‌ سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی کلاس‌ اولی‌ها در ۲۲۰۰ پایگاه توسط ۲۰ هزار نیروی متخصص خبر داد.

اجرای سنجش کلاس اولی‌ها در ۲۲۰۰ پایگاه در سراسر کشور

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، سید جواد حسینی رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور در مراسم افتتاحیه برنامه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به دبستان با بیان اینکه یک میلیون و ۵۰۰ هزار نوآموز بدو ورود به دبستان و پیش دبستانی مورد سنجش قرار خواهند گرفت، اظهارکرد: با توجه به شرایط کرونا برنامه سنجش با رعایت تمام پروتکل های بهداشتی در بیش از ۲ هزار و ۲۰۰ پایگاه توسط ۲۰ هزار نیروی متخصص اجرا می شود.

وی با بیان اینکه حفظ سلامت نوآموزان اصل اساسی در طرح سنجش سال جاری است افزود: رعایت کامل موارد بهداشتی و ضدعفونی پایگاه ها، افزایش ۲۰۰ پایگاه در سطح کشور، ایجاد اتاق انتظار، کاهش پذیرش روزانه از ۴۰‌ نفر به ۲۰ نفر، افزایش ساعت کار پایگاه ها از ۴ ساعت به ۵ ساعت، افزایش زمان ‌سنجش ‌از ۱۵ دقیقه به ۳۰ دقیقه، راه اندازی شیفت عصر در برخی پایگاه ها، ایجاد درگاه پرداخت الکترونیکی، دو برابر کردن ابزارهای آزماینده تحصیلی و اجرای سنجش پیش دبستانی ها از مهر ماه از جمله مواردی است که برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی و رعایت شرایط بهداشتی در پایگاه ها در نظر گرفته شده است.

معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان چرایی اجرای برنامه سنجش گفت: بر اساس مصوبه هیأت دولت در سال ۷۵ ، اساسنامه سازمان و قانون برنامه پنج ساله اجرای طرح سنجش الزامی است.

وی افزود: در سند تحول بنیادین بر ارتقای کیفیت و عدالت تاکید شده است و اجرای این طرح راهی برای کنترل افت تحصیلی و ارتقای کیفیت است.

معاون‌وزیر با بیان اینکه در این طرح گروه های هفتگانه دارای نیاز ویژه شناسایی می شوند اظهار داشت: در این طرح نوآموزان با آسیب بینایی، آسیب شنوایی، کم توان ذهنی، جسمی حرکتی،‌طیف اتیسم، چند معلولیتی و دارای مشکلات ویژه یادگیری شناسایی شده و در مدارس استثنایی و تلفیقی جایدهی می شوند.

وی افزود: حفظ و ارتقای سلامت، پیشگیری از بیماری ها، شناسایی میزان شیوع اختلالات، تهیه شناسنامه الکترونیک سلامت، پیشگیری از بروز و تشدید بیماری ها، شناسایی و تشخیص به موقع و حایدهی مناسب دانش آموزان در مدارس از اهداف طرح سنجش می باشد.

معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه شناسایی درست، پوشش حداکثری و مداخله بهنگام و استاندارد منجر به آموزش و پرورش با کیفیت می شود افزود: برای تحقق این هدف اولین گام شناسایی به موقع است که برنامه سنجش چنین رسالتی را بر دوش دارد.

وی افزود: برنامه سنجش از سال ۷۳ با پوشش ۱.۵ درصدی شروع شد و در سال گذشته ۹۷.۶ درصد نوآموزان بدو ورود به دبستان تحت پوشش طرح قرار گرفتند.

حسینی ادامه داد : از سال ۱۳۹۴ نوآموزان پیش دبستانی نیز تحت پوشش طرح قرار گرفتند و پوشش این نوآموزان از ۱۰ درصد به ۵۰ درصد در سال گذشته رسید.

وی تصریح کرد: در سال جاری پوشش ۹۹ درصدی نوآموزان بدو ورود به دبستان و ۵۵ درصدی پیش دبستانی ها هدف‌گذاری شده است.

حسینی به بیان آماری از طرح سنجش در سال گذشته پرداخت و افزود: بر اساس نتایج سال گذشته طرح سنجش ۶۰۲ دانش آموزان بدو ورود چپ دست هستند، ۵.۲ آنان دوره پیش دبستانی را نگذرانده اند، ۳.۴ این نوآموزان دارای پدر بی سواد و ۴.۴ آنان نیز دارای پدر بی سواد هستند.

وی افزود: ۵.۵ درصد نوآموزان دارای چاقی شدید و ۱.۴ دارای لاغری شدید هستند و ۲۲ درصد والدین دانش آموزان نیز دارای نسبت خویشاوندی هستند.

معاون وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه دوره پیش دبستانی در استثنایی اجباری و زود هنگام است اظهار داشت: هم اکنون ۶۳۷‌ کودک زیر ۴ سال تحت پوشش سازمان آموزش و پرورش استثنایی قرار دارند.

حسینی با بیان اینکه بسته مداخلات بهنگام طلایی در راستای مداخلات موثر و به موقع تدوین شده است اظهار داشت: ‌در راستای شناسایی به موقع و از طریق مشارکت وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی افزایش ۸ درصدی پوشش پیش دبستانی در آموزش و پرورش استثنایی هدف‌گذاری شده است.

معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان مراحل سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی گفت: پس از سنجش نوآموزان در پایگاه های اولیه و در صورتی که پایگاه تشخیص دهد نوآمور به یکی از ۸۰۰ پایگاه تخصصی ارجاع داده میشود.

وی افزود: بر اساس نتایج سنجش سال گذشته ۱۰.۹ نوآموزان بدو ورود به دبستان ارجاع تخصصی به پاییگاه های سنجش هوش داده شده اند. همچنین ۲.۱ نوآموزان دارای آسیب شنوایی ، ۵.۷‌ دارای آسیب بینایی و ۷۰ هزار نیز دیر آموز هستند.

وی تصریح کرد: بر اساس نتایج طرح سنجش در سال گذشته ده هزار از دانش آموزان نیاز به حضور در مدارس خاص استثنایی داشتند.

حسینی گفت: تاکنون ۸۰‌میلیارد ریال اعتبار برای خرید تجهیزات و ضدعفونی کردن پایگاه های سنجش اختصاص یافته است.

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

    پر بحث ترین ها

      بیشترین اشتراک

        همراه اول