اخبار فارس من فارس پلاس افکار سنجی زندگی
بیشتر

سیاسی  /  دولت

ضرورت تشکیل سازمان امور مهاجرین و اتباع خارجی در کشور

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور گفت: ضرورت تشکیل سازمان مهاجرین و امور اتباع خارجی برای هماهنگی و تسریع در رسیدگی به وضعیت اتباع خارجی در کشور بیش از هر زمان دیگری احساس می شود که مجددا در دست پیگیری و شکل گیری است.

ضرورت تشکیل سازمان امور مهاجرین و اتباع خارجی در کشور

به گزارش خبرگزاری فارس، مهدی محمودی مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور در همایش مدیران کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور که در محل اداره امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور با حضور مدیران کل اتباع استانداری های سراسر کشور برگزار شد؛ با اظهار اینکه بنای نشست امروز ما، همفکری و رسیدن به درک و دیدگاهی مشترک در رسیدگی به امور اتباع در کل کشور است؛ گفت: به دنبال این هستیم با تشکیل سازمان مهاجرین و امور اتباع خارجی این هم افزایی و همگرایی را در کشور جهت ساماندهی امور اتباع و مهاجرین خارجی تقویت کنیم.

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین وزارت کشور با تاکید بر اینکه امروز مشکل اصلی در حوزه اتباع و مهاجرین خارجی، فقدان هماهنگی و نبود ساختاری مشخص در این حوزه است؛ گفت: با هدف هماهنگ سازی بیشتر وتسریع امور در رسیدگی به وضعیت اتباع و مهاجرین خارجی، طرح جدید ساماندهی جامع اتباع خارجی بویژه اتباع خارجی غیر مجاز بعد از مطالعات کارشناسی فراوان در حال اتمام است.

وی گفت: امید داریم با تصویب نهایی طرح ساماندهی اتباع خارجی، مشکلات و معضلات موجود در حوزه ساماندهی اتباع مجاز و غیر مجاز حل و فصل گردد.

محمودی با اظهار اینکه تجربه گویا این است که اگر ساختار به صورت اصولی و هوشمند اصلاح شود؛ بخش اعظم مشکلات به صورت اتوماتیک حل می شود.

وی همچین گفت: مساله اتباع و مهاجرین خارجی یک موضوع مهم جهانی است و در همه کشورهای دنیا به این مساله توجه جدی شده است.

محمودی تصریح کرد: با حضور در نشست های بین المللی و رایزنی ها با نهادها و NGO  های بین المللی توانسته ایم در سال ۲۰۲۰ برخی تسهیلات و کمک ها را از برخی سازمان های بین المللی و مشخصاً کمیسیاریای عالی سازمان ملل متحد برای رسیدگی به امور اتباع و مهاجرین خارجی و مقابله با بیماری کووید ۱۹ اخذ کنیم.

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی در بخش پایانی صحبت هایش خاطر نشان کرد: با عطف به اهمیت مساله اتباع و مهاجرین خارجی و درگیری مستقیم کشورمان با این موضوع، ضرورت ارتقای جایگاه سازمانی اتباع در کشور به صورت جدی احساس می شود و امید داریم با تقویت این جایگاه بتوانیم نقش مان را در امور اتباع قوی تر از قبل انجام دهیم.

در این نشست  پنج نفر از مدیران کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری های سراسر کشور به نمایندگی از استان ها، دیدگاه‌ها و نقطه نظرات شان را در خصوص ساماندهی  اتباع و مهاجرین خارجی بیان داشتند که به اهم این دیدگاهها اشاره می شود.

بحث ‌و ‌گفت و گوی امروز مدیران کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری های سراسر کشور در دو بخش چالش ها و راهکار ها مطرح شد که نخست به بیان چالش های پیش روی این حوزه و سپس به راهکارهای پیشنهادی در حوزه اتباع و مهاجرین خارجی پرداخته می شود.

طبق گزارش مدیران کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری های سراسر کشور، چالش های مهمی در ساماندهی دقیق اتباع و مهاجرین خارجی در کشور وجود دارد که مهم ترین آنها عبارت اند از:
۱- فقدان راهبرد کلان مهاجرتی در کشور. 
۲- عدم هماهنگی دستگاههای دخیل در امر اتباع و مهاجرین خارجی.
۳-تهدیدات احتمالی ناشی از اجرای آیین نامه اجرایی قانون اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی.
۴-عدم وجود قوانین و مقررات جامع در زمینه کنترل و پیشگیری از ورود اتباع به خاک کشور.
۵-ضعیف بودن و بازدارنده نبودن مجازات های حضور و ورود غیرقانونی اتباع خارجی به خاک ایران.
۶-عدم همکاری دولت (سفارت) افغانستان در تثبیت هویت دارندگان مدرک آمایش و صدور گذرنامه الکترونیک جهت اتباع افغانستانی ساکن در جمهوری اسلامی ایران (هزینه های هنگفت صدور و تعویض گذرنامه).
۷-فقدان تبیین مناسب خدمات جمهوری اسلامی ایران به اتباع خارجی در مجامع بین المللی و جامعه اتباع افغان و داخل کشور افغانستان.

در پایان این نشست راهکارهایی هم برای اصلاح وضعیت موجود در حوزه اتباع و مهاجرین خارجی مطرح شد که اهم این راهکار ها عبارت اند از:
۱- تدوین سیاست جامع مهاجرتی در کشور.
۲-تصویب قوانین بازدارنده و تشدید مجازات های مربوط به ورود و حضور غیرقانونی اتباع خارجی در کشور.
۳-تشدید مجازات مقابله با قاچاق انسان در کشور.

۴- پرهیز از نگاه بخشی توسط دستگاه های دخیل در امر اتباع خارجی.
۵-تصویب قوانین و مقررات تصریح کننده وظایف و مأموریت های هر یک از دستگاه ها در حوزه اتباع و مهاجرین خارجی.
۶-اطلاع رسانی مناسب در زمینه خدمات جمهوری اسلامی ایران به اتباع با استفاده از ظرفیت های داخلی و بین المللی.
۷-قانونمندسازی حضور اتباع خارجی در کشور و ارایه راهکارهای اجرایی برای پیشگیری از ورود غیرقانونی اتباع به خاک کشور.
۸-تحرک بخشی به کارگروه های استانی به ویژه کارگروه کنترل و ساماندهی اتباع غیرمجاز.
۹-تلاش برای حفظ فعالان اقتصادی تبعه خارجی و جذب سرمایه های جدید اتباع خارجی.
۱۰- ارایه راهکارهای مناسب برای بازگشت داوطلبانه اتباع خارجی با کشورشان.
۱۱- مسئول سازی دولت افغانستان و پاکستان  نسبت به کنترل مرز و جلوگیری از تردد غیرمجاز اتباع از مرز.

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول