اخبار فارس من فارس پلاس افکار سنجی زندگی
بیشتر

اقتصادی  /  اقتصاد کلان و بودجه

بازده غیرعادی بورس عامل رشد بازارهای موازی بوده است+ویدئو

کارشناس اقتصاد با تاکید بر اینکه شروع بازده غیرعادی سایر بازارها از بورس بوده است، گفت: اگر این بازده غیرعادی ادامه پیدا کند و ملاک انتظارات تورمی سرمایه‌گذاران شود، هیچ مانعی در مقابل تبدیل شبه‌پول به پول وجود ندارد.

بازده غیرعادی بورس عامل رشد بازارهای موازی بوده است+ویدئو

به گزارش خبرگزاری فارس، مجید شاکری کارشناس اقتصادی در برنامه «پایش» که با موضوع «نوسانات بازار ارز» پخش شد، با اشاره به رشدهای عجیب بازارهای کشور، گفت: در تورم نقطه به نقطه ماهانه رکورد افزایش یافته است، باید در زمینه مدیریت تورم مسیر درستی را انتخاب کنیم چرا که تحلیل نادرست باعث سیاست های نادرست نیز می شود.

وی ادامه داد: وقتی موج تورم ایجاد می شود، برخی فکر می کنند پایه پولی رشد کرده است، درصد رشد پایه پولی باید در تحلیل ها مهم باشد و نباید برای بررسی های تورم حجم رشد پایه پولی در نظر گرفته شود.

شاکری افزود: تورم حاصل رشد نقدینگی است و رشد پایه پولی، عامل تورم نیست، در سه ماه اخیر پایه پولی 8 درصد و رشد نقدینگی 7.5 درصد بوده است، اگر میزان رشد نقدینگی به 3 فصل آینده نیز منتقل شود، میزان رشد نقدینگی از سال قبل نیز کمتر خواهد بود.

این کارشناس اقتصادی گفت: انتظارات تورمی مردم به طور ناگهانی افزایش پیدا کرده است که دلیل آن افزایش نرخ بهره انتظاری سرمایه گذاران است، به همین علت مردم از زمستان سال گذشته شبه پول خود را به پول تبدیل کردند و در بازارهای دارایی مختلف آن را می چرخانند. رونق بازار بورس بر سایر دارایی ها نیز تاثیر گذاشته است، سیاست گذار ابزار لازم برای کنترل آن را دارد و باید از آنها صحیح استفاده کند.

شاکری ادامه داد: در مورد عرضه اوراق، تا دوماهه اول سال 99، دولت تقریبا هیچ عرضه جدی نداشت که بخشی از آن به دلیل مقاومت برخی اعضای دولت بوده و از 15 خرداد به بعد عدد انتظار اوراق به 17 هزار میلیارد تومان ظرف 3 هفته رسید، سیاست گذار باید از این ابزارها بدون ترس استفاده کند.

وی بیان کرد: شروع بازده غیر عادی سایر بازارها از بورس بوده است، حتی در بهمن 98 نیز رشد بورس از سایر بازارها بیشتر بوده است، اگر این بازده غیرعادی ادامه پیدا کند و ملاک انتظارات تورمی سرمایه گذاران شود، هیچ مانعی در مقابل تبدیل شبه پول به پول وجود ندارد اما دولت می تواند از این رشد جلوگیری کند.

 

این کارشناس اقتصادی گفت: به طورطبیعی همان انتظاراتی که در بازارهای تورمی وجود دارد، در بازار ارز نیز هست، ولی مکانیزم آن با سایر بازارها متفاوت است، از نیمه بهمن سال گذشته مشکلاتی در عرضه ارز پدید آمد و همین عامل باعث بر هم ریختگی بازار ارز شد.

شاکری ادامه داد: وزن ارزی ما در بازار بر روی درهم است، وقتی موضوع کرونا در سال گذشته رخ داد در بحث دریافت حواله درهم مشکل ایجاد شد و همین عامل باعث تنش در بازار ارز نیما گشت بنابراین مشکل ارز ناشی از حواله می باشد و ربطی به اسکناس ندارد.

وی اضافه کرد: صادر کننده ها باید ارزهای خود را به داخل کشور بیاورند و بیش از 20 میلیارد دلار از ارز حاصل از صادرات بازنگشته که مربوط به سال 97 و 98 بوده است، انتظارات تورمی باعث شده است که صادر کننده به علت گران فروختن ارز تا زمانی که مهلت دارد، ارز خود را تحویل ندهد.

شاکری اظهار داشت: بنابراین انتظار داریم هرچه به مهلت تحویل ارز صادر کننده به بانک مرکزی نزدیک شویم، قیمت ارز کاهش یابد، موضوع دیگر ارزهای کالاهای اساسی است که آمریکا در سال گذشته با استفاده از فضای امنیتی باز شده بر روی آن فشار آورده است.

شاکری بیان کرد: سفر آقای همتی به عراق پاسخ به فشارهای آمریکا بود، با این حال اگر بازده غیرعادی در یک بازار رخ دهد، بر روی سایرین نیز اثر می گذارد، سیاست گذار می تواند این بازده غیرعادی را کنترل کند، عرضه صندوق های پروژه برای ساخت زیر بناهای کشور یکی از راه های مهم کنترل بازده غیر عادی بازار بورس است.

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول