شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹ - ۰۲:۲۸

اقتصادی  /  اقتصاد کلان و بودجه

تولید ناخالص داخلی زمستان 98 بالغ بر 6.3 درصد کاهش یافت

شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی کل کشور ١٩٧,٨ بوده است به طوری که درصد تغییرات دوازده ماه منتهی به اسفندماه ١٣٩٨ نسبت به دوره مشابه قبل یعنی نرخ تورم کل کشور ٣٤.٨ می باشد.

تولید ناخالص داخلی زمستان 98 بالغ بر 6.3 درصد کاهش یافت

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از مرکز آمار ایران، گزارش فصلی اقتصاد ایران زمستان ١٣٩٨ منتشر شد.

این نشریه حاوی آخرین اطلاعات سالانه و فصلی اقتصاد کشور با تکیه بر اطلاعات فصلی می­باشد که در ١١ فصل تنظیم شده است. اطلاعات این نشریه را نتایج طرح­های آماری مرکز آمار ایران و اطلاعات ثبتی دستگاه­های اجرایی تشکیل می­دهد.

در فصل زمستان ١٣٩٨:

١. محصول ناخالص داخلی به قیمت ثابت سال ١٣٩٠ رقم ١٧٢٦٦٧٠ میلیارد ریال بوده است که رشد آن نسبت به مدت مشابه سال قبل ٦,٣- درصد می­باشد. در این فصل رشد اقتصادی بدون نفت ٢.٥- درصد بوده است.

٢. شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی کل کشور (١٠٠= ١٣٩٥) ١٩٧,٨بوده است به­ طوری که درصد تغییرات دوازده ماه منتهی به اسفندماه ١٣٩٨ نسبت به دوره مشابه قبل (نرخ تورم کل کشور) ٣٤.٨ می­باشد.

٣. نرخ بیکاری جمعیت ١٥ ساله و بیشتر  ۱۰.۶ درصد می­باشد که نسبت به فصل پاییز ١٣٩٨ تغییری نداشته است.

٤. تعداد پروانه ­های ساختمانی صادر شده در نقاط شهری کشور ٤٢٧٢٧ فقره بوده است که نسبت به فصل مشابه سال قبل ١٤,٣ درصد کاهش داشته است.

٥. حجم نقدینگی کل کشور منتهی به اسفند ١٣٩٨، ٢٤٧٢١,٥ هزار میلیارد ریال بوده است که نسبت به اسفندماه ١٣٩٧ رشد ٣١.٣ درصدی داشته است.

٦. شاخص کل بورس اوراق بهادار به عدد ٥١٢٩٠٠ رسیده است که نسبت به فصل قبل ٤٤,٩ درصد رشد داشته است.

۷. حجم صادرات غیر نفتی٩٥٤٩ میلیون دلار بوده است که نسبت به فصل مشابه سال قبل ١٢,٦درصد کاهش داشته است. همچنین در این فصل حجم واردات گمرکی ١١٩٠٠ میلیون دلار بوده است که نسبت به فصل مشابه سال قبل ١٩.١درصد رشد داشته است.

۸. متوسط نرخ برابری دلار و یورو با ریال در بازار آزاد به ترتیب برابر ١٤٠٠٢٤ و ١٥٤٤٣٧ ریال بوده است که نسبت به فصل پاییز ١٣٩٨ به ترتیب ١٧,٦ و ١٧.٨ درصد رشد داشته است.

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول