چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۹

هنر و رسانه  /  رسانه

دو سوم آمریکایی‌ها از مجازات اعدام حمایت می‌کنند+آمار

نظرسنجی موسسه بریتانیایی از بیش از ۴۳‌ هزار شهروند آمریکایی نشان می‌دهد که تنها ۲۸ درصد مخالف حکم اعدام هستند.

دو سوم آمریکایی‌ها از مجازات اعدام حمایت می‌کنند+آمار

خبرگزاری فارس ـ گروه رسانه: آمریکا از جمله کشورهایی است که مجازات اعدام همچون بسیاری دیگر از کشورها در آن اجرا می شود. نوع سیستم کاپیتالیستی آمریکا که در آن سرمایه به هر نحوی حرف اول و آخر را می زند، به دنبال خود کارخانه های عظیم اسلحه سازی و کارتل ها و تراست هایی به وجود می آورد و آنچنان قدرت میگیرند که خرید و فروش اسلحه را در کشور آزاد و قانونی می کنند و این یعنی توزیع مویرگی و قانونی سلاح گرم در سرتاسر آمریکا. در آمریکا تهیه سلاح گرم تقریبا با خرید از یک مغازه سوپر مارکت فرقی ندارد. و از اینجاست که همواره خبر کشتار عده ای از مردم بی گناه توسط یک جانی یا روان پریش و یا حتی یک نوجوان به تیتر یک رسانه های جهان تبدیل می شود. همین یکی از عواملی است که باعث می شود دو سوم مردم آمریکا با اجرای حکم اعدام موافق باشند. مردمی که می دانند اگر در این وانفسا تناسب و تعادل بین جرم و مجازات نباشد این آمار شکل فزاینده تری به خود می گیرد. حال آن که نسبت بین جرم و مجازات باید براساس نوع و میزان صدمه وارده، وضعیت بزه دیده، و بزه کار و اوضاع و احواب ارتکاب جرم و نوع احساس عدالت در جامعه و کشور محل وقوع جرم برای برقراری تعادل روانی از دست رفته بشریت و بازدارندگی و برای رسیدن به اهداف کیفری موثر و مفید باشد.

 

بنابر نظرسنجی موسسه بریتانیایی «یوگاو» YouGov، از شهروندان ایالات متحده آمریکا نشان می‌دهد که ۶۵ درصد شهروندان آمریکا، یعنی حدود دو سوم آنان از مجازات اعدام برای جرایم خیلی خطرناک حمایت می‌کنند.

 

این نظرسنجی در حالی انجام می شود که این هفته نخستین حکم فدرال اعدام پس از نزدیک به دو دهه در ایالات متحده آمریکا به اجرا درآمد. در روزهای پیش از اجرای این حکم، حساسیت‌ها درباره اجرای حکم فدرال اعدام پس از ۱۷ سال در ایالات متحده افزایش یافته بود.

 

«دنیل لویس لی» ۴۷ ساله، نژادپرست سفیدی بود که در سال ۱۹۹۹ به دلیل قتل یک زوج و فرزندشان در سال ۱۹۹۶ به اعدام محکوم شده بود با این حال اجرای حکم تاکنون به تعویق افتاده بود.

 

 بیش از ۴۳‌ هزار شهروند آمریکایی در این نظرسنجی موسسه بریتانیایی شرکت کرده اند که تنها ۲۸ درصد مخالف حکم اعدام هستند.

 

بنابر این نظرسنجی به نسبت افزایش نگرش سختگیرانه افراد به زندان و زندانیان، موافقت با مجازات اعدام نیز افزایش می‌یابد.

 

بر این اساس دو سوم (۶۵ درصد) کسانی که گفته‌اند زندان باید بطور اخص روی بازپروری(rehabilitation) زندانیان تمرکز کند، با مجازات اعدام مخالف بوده‌اند. آمریکایی‌هایی که گفته‌اند که زندان باید بیشتر روی بازپروری تمرکز کند تا مجازات زندانیان، ۵۲ درصد موافق مجازات اعدام بوده‌اند.

 

حدود ۷۵ درصد آمریکایی‌هایی که گفته‌اند زندان باید بطور برابر روی «مجازات» و بازپروری زندانیان تمرکز کنند با مجازات اعدام موافقت نشان داده‌اند.

 

در بخشی دیگر از این نظرسنجی، ۸۹ درصد کسانی که گفته‌اند زندان باید بیشتر روی مجازات زندانیان تمرکز کند تا بازپروری، از مجازات اعدام پشتیبانی کرده‌اند. همچنین ۹۰ درصد کسانی که گفته‌اند زندان باید بطور اخص روی مجازات زندانیان تمرکز کند، با مجازات اعدام موافق بوده‌اند.

 

چندی پیش، هزار نفر از رهبران مذهبی در ایالات متحده در نامه‌ای سرگشاده به دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، از وی خواستند که برنامه زمانبندی‌ اعدام‌های فدرال را متوقف کند.

 

با این حال نظرسنجی موسسه بریتانیایی «یوگاو» نشان می‌دهد که بیشتر رهبران مذهبی آمریکا از مجازات اعدام برای جرایم خطرناک دفاع می‌کنند.

 

مورمون‌ها (فرقه عضو کلیسای مسیحی) با ۷۵ درصد، پروتستان‌ها با ۷۴ درصد، کاتولیک‌ها با ۷۱ درصد، آمریکایی‌های ارتدوکس یونانی و شرقی با ۶۴ درصد، مسلمانان با ۵۸ درصد، یهودی‌ها با ۵۷ درصد، بودایی‌ها با ۵۲ درصد و آگنوستیک‌ها(نوعی از خدا ناباوران) با ۵۰ درصد از مجازات اعدام دفاع می‌کنند. بر اساس این نظرسنجی اکثریت آتئیست‌ها (خداناباوران) با حدود ۵۸ درصد با مجازات اعدام مخالفت کرده‌اند.

 

از نظر ایدئولوژی سیاسی، این نظرسنجی نشان می‌دهد که محافظه‌کاران با ۸۴ درصد و میانه‌روها با ۶۹ درصد از مجازات اعدام دفاع کرده‌اند. با این حال لیبرال‌ها به دو گروه تقریبا مساوی تقسیم شده‌اند به شکلی که ۴۶ درصد موافق حکم اعدام و ۴۸ درصد مخالف آن هستند.

 

بیشتر آمریکایی‌هایی (حدود ۶۲درصد) که خود را به عنوان «خیلی لیبرال» تعریف کرده‌اند با مجازات اعدام مخالف بوده‌اند.

 

اکثر محافظه کاران و میانه روها از مجازات اعدام برای جدی ترین جنایات و جرائم حمایت می کنند.

موسسه بریتانیایی «یوگوو» این نظرسنجی را در مدت یک سال بین ژوئیه ۲۰۱۹ تا ژوئیه ۲۰۲۰ انجام داده است.

 

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

    پر بحث ترین ها

      بیشترین اشتراک

        همراه اول